Каїн і Авель (біблійна легенда)



Скачати 95.15 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір95.15 Kb.
Конспект уроку з читання

у 4 класі

на тему «Каїн і Авель (біблійна легенда)»

Підготувала вчитель початкових класів

Гійченської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Ворожбит Оксана Михайлівна


2014


Тема. "Каїн і Авель"(біблійна легенда)

Мета. Продовжити знайомство учнів із біблійними легендами. Розкрити зміст біблійної історії про Каїна та Авеля, її глибокі народні витоки. Формувати уміння розрізняти ознаки доброго і лихого, усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло.

Розвивати читацькі навички та зв’язне мовлення молодших школярів.

Виховувати сприйняття моральної заповіді, висловленої у прочитаній історії; доброзичливе ставлення до оточуючих,бажання творити добро, засуджувати жорстокість, заздрощі, ненависть.

Обладнання. Біблія для дітей, виставка книг на біблійну тематику, ілюстрації до біблійної історії "Каїн і Авель", картки зі словами, мультимедійна презентація.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу.

1.Тренінгова вправа "Настрій"

Станьте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: "Добрий день!"


  • Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте посмішку, щоб запастися гарним настроєм для плідної роботи на уроці.


Девіз нашого уроку:

«Відповідаємо чітко, швидко, старанно, щоб жодна хвилина не втратилась марно»(Слайд 2).


Вправа очікування.

- Діти, як ви думаєте, чого навчить вас цей урок? Почніть відповіді зі слів: «Цей урок навчить мене…»

- А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку!

- Я теж надіюся, що ви будете правильно висловлювати свої думки, робити висновки, вчитися дружнім стосункам, доброті, будете активними, творчими, старанними.


ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа "Мозковий штурм".

  • Який розділ ми почали опрацьовувати минулого уроку?

  • Що таке Біблія? (слайд 3. Пригадайте!)

(Біблія – священна книга для християн. Це одна з найдавніших та найвідоміших книг світу, яку писали наймудріші люди протягом багатьох століть.)

  • Так, діти. А ще це – вічна книга. Їй вже більше 2000 років, але з'являються її нові примірники. Деякі з них представлені на нашій виставці та на екрані. (слайд 4. Виставка).

  • Що таке біблійна легенда? (Це легенда, сюжет якої взято з Біблії).

  • Яку біблійну легенду вивчили на минулому уроці?("Вавилонська вежа").


2. Перевірка домашнього завдання (тести).
ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.

  1. Вправа "Доповни слова" (добери пропущені букви, що позначають голосні звуки)(слайд 5).

Н_ д_бр_т_ _сн_є св_т

і д_бр_т_ю п_хне хл_б.

Д_ вс_х л_д_й л_б_в св_т_ -

ц_ ч_ст_т_ ід_бр_т_.



(На доброті існує світ (слайд 6)

і добротою пахне хліб.

До всіх людей любов свята —

це чистота і доброта.)

  • Як ви розумієте слово "доброта"?

(Доброта – це чуйне, привітне, доброзичливе ставлення до людей.)
2.Вправа "Доповніть склади"(слайд 7).

  • Доповніть склади і ви дізнаєтесь епіграф уроку.

Люди(на) у цьо(му)

сві(ті) доб(ро)



пови(нна) твори(ти)
Епіграф уроку: Людина у цьому світі добро повинна творити.

(на дошці, слайд 8)

  • Як ви розумієте ці слова?


ІV. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда.

- Сьогодні до моєї поштової скриньки надійшов лист від жителів планети, яка має чудову назву «Серце Добра». Давайте я вам його зачитаю.

Лист «Шановні четвертокласники планети Земля! Ми – жителі країни «Серце Добра». Наша планета існує завдяки вашим добрим вчинкам. Але, на жаль, останнім часом люди забули про існування нашої планети, оскільки на Землі добра стає все менше і менше. Якщо люди не будуть творити добро, наша планета може зникнути, і навпаки – добрі вчинки роблять наших жителів щасливими. Допоможіть, будь ласка! Нагадайте людям, що таке добро».

- Діти, допоможемо жителям країни «Серце Добра»?

- Це - карта країни. Яку форму має ця країна? Як ви вважаєте, чому вона має форму серця?

- Так, добро народжується в серці. Отже, щире добро завжди йде від серця людини. Саме тому країна має назву «Серце добра» й форму у вигляді серця.



2. Проблемна ситуація.

- Карта зовсім порожня. Для того, щоб допомогти мешканцям країни, потрібно дізнатися, з чого складається добро та які вчинки є добрими.


V. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми познайомимось з біблійною легендою «Каїн і Авель»(Слайд 9). Проаналізувавши цю легенду, спробуємо визначити, що таке добро і що таке зло. Визначимо риси доброї і злої людини.

- Що таке зло? Що породжує зло? (Слайд 10). Погані думки, брехливість,заздрість, страх, справедливе покарання, злість, ненависть, провина, вбивство.

- А що на вашу думку добро? (Слайд 11). Любов, увага, усмішка, допомога, радість, тепло, серце.


VІ. Опрацювання легенди.

1. Діти, я прочитаю вам легенду, а ви скажете, про кого вона (Слайд 12).

- Про кого легенда?

- Як звали братів?

- Хто були їхні батьки?



2. Словникова робота.

а) "Мозковий штурм"(Слайд 13)

- Поясніть вислови:

не слухався вогонь злих Каїнових рук” ... (не горів, згасав);

на світ благословилося” ... (почало світати);



"скрадається" ... (крадькома підходить);

очима косує” ... (на всі боки озирається);



"збагнув Каїн" ... (зрозумів, усвідомив);

прокляли” ... (осипали прокльонами – словами, що виражають різкий осуд).



б) Робота над уточненням значення слів. Робота в парах.

(Діти отримують завдання на картках) (Слайд 14).

  • Знайди, з'єднай і зачитай синонімічні пари.

спалахували зрозумів

збагнув сторож

вогнище безсоромно

плазує грішний

галасувати багаття

зухвало дізнається

вартівник загорялися

окаянний кричати

довідається повзе

в) Самоперевірка.

г) Гра "Відлуння" (хорове читання з дотриманням наголосу)(слайд 15).

ненавидів благословилося

луками зненавиділи

затріскотіли окаяний

доторку заздрісна


3.Смисловий аналіз тексту. Вибіркове читання(за питаннями та слайдами).

  • Про що ви дізналися з цього тексту?

  • Прочитайте рядки, де сказано чим займалися брати. (слайд 16)

  • Знайдіть слова, які свідчать про ставлення Каїна до всього, що його оточувало.

  • Назвіть причину такого ставлення? (Дуже злою і жорстокою людиною був Каїн.)

  • Яким був Авель? Прочитайте рядки, які підтверджують це.

  • Як ставилася природадо братів?

  • Прочитайте уривки із легенди, які змальовані на малюнках(слайд 17, 18).

  • У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? У яких рядках тексту про це сказано?Прочитайте.

  • Хто був свідком злочину?

  • Про що запитували його дерева, зірки, птахи? Передайте інтонацією.

  • Як відповів Каїн на запитання? (Зухвало).

  • Як люди оцінили вчинок Каїна? У чому проявився людський осуд? Прочитайте.

  • Що прославляється, а що засуджується в легенді?

  1. Хвилинка релаксації (Слайд 19)

  2. Творча групова робота(Слайд 20)

а) Складання характеристики персонажів (робота за картками).

- Виберіть слова, які найповніше передають характер і вчинки кожного з братів.



І варіант - Каїна (Злий, жорстокий, нікого не любив, заздрісний, ненавидів.)

ІІ варіант - Авеля (Веселий, добрий, грав на сопілці, співав, мав добрі руки.)

(З опорою на вибрані слова учні складають характеристики братів, обґрунтовують їх, опираючись на текст легенди).

  1. Робота з прислів’ями (на картках)(Слайд21).

На аркуші паперу записані прислів’я. Потрібно не лише об’єднати частини прислів’я, а й пронумерувати послідовність їх в легенді.
Добро довго пам’ятається, проливати не годиться.

Кров людська не водиця, серце кам’яніє.

Доброму совісті не втечеш.

Від заздрощів скрізь добре.

Від своєї а зло – ще довше.
(Слайд 22)


  1. Від заздрощів серце кам'яніє.

  2. Доброму скрізь добре.

  3. Кров людська не водиця, проливати не годиться.

  4. Від своєї совісті не втечеш.

  5. Добро довго пам'ятається, а зло — ще довше.




  • Що це ми склали? (План)

  • Які ще прислів’я про добро ви знаєте?

  • Давайте ще раз подивимося на карту країни «Серця Добра». Скажіть, де бере початок добро? У якому місці воно зароджується? (у серці) Чи кожна людина має серце? Отже, у кожної людини є серце, у якому живе добро. Підніміть руку ті, у кого з вас у серці живе добро.

  • А зараз підніміть руку ті, хто хоче робити добро.

  • Отже, добро починається з кожного з вас. Давайте заповнимо карту країни «Серце Добра». У центрі запишемо велику літеру Я, бо кожен із вас намагається робити добро. Діти, кому можна дарувати добро?

  • Так, звісно, ми даруємо добро людям, тваринам, рослинам. (Вчитель робить записи зі стрілочками на карті у вигляді серця).

  • Діти, але країна досі залишається порожньою та потребує на нашу допомогу. Давайте заповнимо її добром. Перед вами на столах лежать маленькі аркуші з клейкою основою та фломастери. Зараз кожен із вас візьме аркуш та запише слово, що пов’язане з добром, або намалює це.(Діти виконують завдання. Після завершення кожен підходить та прикріплює на карті).

  • Діти, подивіться, як ми чудово заповнили карту. Отже, добро можна дарувати не лише людині, але й тварині, й рослині.


VII. Підсумок уроку.

Закінчується наш урок добра і людяності.

Поміркуйте.

1. На кого б з героїв ви хотіли бути схожі? Чому?

2. Поведінка, якого героя вам подобається, а якого ні? Чому?

3. Чого навчає вас легенда?

4. Які риси характеру треба мати, щоб бути справжньою людиною?

5. Який висновок ми зробимо з уроку?


Пам'ятайте:Не можна бажати чи чинити комусь зла, потрібно бути добрими, людяними, мати чисту душуперед собою, людьми і Богом. Треба утриматися від поганих вчинків, лихих намірів. Не давайте злу перебороти добро(оцінювання учнів).
VIIІ. Домашнє завдання (Слайд 23).




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка