Казкова квітка Петриківки. Петриківський розпис. Початкове освоєння прийомів розписуСкачати 25.57 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір25.57 Kb.
Урок образотворчого мистецтва

Тема: Казкова квітка Петриківки. Петриківський розпис. Початкове освоєння прийомів розпису.

Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям «петриківський розпис», прийомами, які використовуються в ньому;

вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ квітів за допомогою основних прийомів «петриківки»: «зернятко», «гребінець», «горішок», «перехідний мазок»;

удосконалювати зорову пам’ять, образне мислення, фантазію;

виховувати любов і бережливе ставлення до квітів.Обладнання: картинки з Петриківським розписом, схеми основних мазків, картини відомих петриківських майстрів, фарби, альбоми, олівці, пензлики.

Хід уроку

І. Оргмомент.

Сьогодні ми полинемо у дивний світ фантазії і краси – світ петриківського розпису, що віддавна приваблює людей своєю неповторністю і яскравістю, багатством кольорів.ІІ. Актуалізація опорних знань

- Чи знаєте ви кольори райдуги? (Червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий)

- А які вам подобаються найбільше?

- Чи знаєте ви, що кольори бувають теплими і холодними?

До теплих ми відносимо червоний, помаранчів і жовтий, а до холодних – зелений, голубий, синій та фіолетовий. А білий, чорний і сірий – то нейтральні кольори.

Кажуть, що червоний колір вибирають ті, хто прагне до влади. Жовтий – це колір цілеспрямованих людей. Оранжевий для тих, хто любить життя, різноманітність. Синій і голубий вибирають ті, хто відчуває незримий світ. Зелений колір вказує, що людина вперта. Фіолетовий – колір сюрпризів.ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

За вікном вже холодно. Стало одноманітно і похмуро. І так хочеться повернутись назад в літо, в царину тепла і яскравих кольорів. Тому ми і помандруємо сьогодні у чарівний світ літа. І допоможе нам в цьому Чарівна квітка Петриківки – саме так називається тема нашого уроку. Під час цих мандрів ми станемо майстрами Петриківки, опануємо секрети майстерності розпису, створимо свої малюнкові неповторні твори.ІV. Пояснення нового матеріалу

1. Вступна бесіда.

Петриківський розпис – один із видів народного мистецтва.

Виник він на Лівобережній Україні в с. Петриківка. Він зароджується як одне з найперших орнаментальних мистецтв, проте широкого поширення набув у ХІХ ст. Розпис зосереджувався на печі, комині, потім малюнок переходив на стіну, продовжувався над вікнами, по кутках. Зображували переважно птахів, дерево життя з ними, хрести в полі, зигзаги, рослинні орнаменти.

Малюнок Петриківки створювався без попередніх ескізів, без розподілу на етапи, здійснювався одразу, а найчастіше просто поновлювався.

Фарби були переважно натурального походження: сажа, сік лободи, ягоди бузини, пелюстки соняшника, біла перетерта глина, а також анілові фарби.

Пензлі робилися із кошачої шерсті, в залежності від необхідності малювати просто ганчіркою.

2. Демонстрація і обговорення малюнків

Найвизначнішими майстрами Петриківки є Тетяна Пата та Катерина Білокур.

- Ось тут ви бачите портрет всесвітньо відомої художниці Катерини Білокур, ось і її картини. Подивіться на них уважно. Сама майстриня дуже любила квіти, тому й малювала переважно їх.

- А в Тетяни Пати на малюнках переважають птиці.3. Основи Петриківки

- Щоб навчитись малювати квітку Петриківки, потрібно опанувати техніку і основи петриківського розпису.

Основним елементом в Петриківському розписі є зернятко або мазок. Саме воно покладається в основу всіх елементів.

Зернятко може бути прямим, похилим, видовженим, подвійним.

Гляньмо на таблицю. Зараз ми з вами спробуємо малювати. А ось ці елементи вже складніші: гребінець, травичка, подвійний мазок, колосок, горішок, пуп’янок.

V. Педагогічний малюнок

Ми зараз з вами будемо малювати чарівну квітку. Але кожен кольори підбирає сам. Сьогодні вам буде трохи незвично працювати: адже ви малюватимете за мною і без олівців.VІ. Практична робота

- Отже малюємо чарівну квітку Петриківки Я малюю, а ви повторюєте за мноюVІІ. Підсумок уроку

1. Виставка найкращих робіт і їх захист.2. Коментар учителя.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка