Кількісні та порядкові числівники



Скачати 60.67 Kb.
Дата конвертації25.03.2016
Розмір60.67 Kb.
Вчитель української мови та літератури

Миколаївської ЗОШ І-ІІ ст.

Щербак В.Ф.
Українська мова 6 клас

Тема: Кількісні та порядкові числівники.

Мета: Ознайомити учнів з поділом числівників на групи за значенням .

Формувати вміння та навички розпізнавати кількісні та порядкові числівники, виділяти їх в тексті, вживати в мовленні.

Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, активність, спостережливість, уміння аналізувати й порівнювати.

Виховувати естетичні почуття любов до рідної мови.



Цілі:

Учні повинні знати:

На які групи за значенням поділяються числівники.



Учні повинні вміти:

Розпізнавати числівники в тексті, поділяти їх на групи за значенням, використовувати числівники у власному мовленні .



Культурологічна лінія:

Рідна мова, будь не тільки святом,

а насущним хлібом на щодень.

Б. Демків

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф: Любіть рідну мову.

Ф. Пантов



Обладнання: таблиця ”Числівник, тести, вислови про мову, прислів’я, загадки, пісня “Рідна мова””.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Звучить пісня “Рідна мова” у виконанні Яни Мельник.

2. Учитель: Д.Білоус у вірші “Найдорожча” писав:

Синів і дочок багатьох народів

Я зустрічав, які перетинали

гірські й морські кордони і на подив

багато бачили багато знали.

Я їх питав із щирою душею:

-Яку ви любите найбільше мову?

І всі відповідали: - Ту, що нею

Співала рідна мати колискову.

Урок рідної мови ми проводимо напередодні відзначення Дня рідної мови , у рік 200- річчя від дня народження Т. Шевченка.

І хай девізом нашого уроку будуть слова А Церетелі: “Любіть свою Батьківщину і рідну мову так , як любив

Т. Шевченко, для його пам’яті це буде найкращою нагородою і нерукотворним пам’ятником.”



ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Учитель: Ми вирушаємо у царство Морфології, аби навчитися чогось нового. Відгадавши загадку, дізнаєтесь, про яку частину мови продовжуємо роботу на уроці:

Я, відомо, дуже знатний,

Кількість можу означати

І порядок при лічбі

Підкажу мерщій тобі.

Чи який, котрий, скільки –

Запитай мене лиш тільки.

Щоб не будь багатослівним,

Називаюсь я… (числівник).

2.Опитування-естафета “Числівник. Групи за будовою”.

3.Вибірковий диктант:

- Виписати числівники, поставити питання. Чи всі вони мають однакове значення?

За рішенням ЮНЕСКО 21 лютого у всьому світі відзначають міжнародний день рідної мови.

У 2014 році святкуємо 200 років від дня народження Т. Шевченка.

ІІІ.Оголошення теми , мети.

Мотивація навчання.

Знати рідну мову – наш обов’язок. Цікаве в цьому плані свідчення представників одного з індіанських племен Америки, яких ми звикли вважати далекими від цивілізації: “Наші матері дві години щодня навчають дітей говорити мовою племені. Дорослому індіанцю, який не володіє мовою, не дозволяли говорити при людях щоб його мовні хиби не передавалися слухачам, особливо дітям.”

То ж вчіться говорити своїм рідним словом , правильно вживати числівники у своєму мовленні.

Очікування (учні):


  • Після вивчення теми я зможу…

  • Сьогодні на уроці я хочу…

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Словотвірній розбір: кількісний , порядковий.

2.Робота з таблицею”Групи числівників за значенням”:

- Які розряди за значенням має числівник?

3.Робота з підручником:

- Прочитати і запам’ятати с.194.

- Система “Поміч”:

√ - це я знаю,

+ - це для мене нове.

4.Ситуативне завдання:

- скласти діалог за ситуацією.

Товариш не був у школі, просить допомогти засвоїти тему “Групи числівників за значенням ” (робота в парах).

5.”Народ скаже, як зав’яже “:

- Мова – то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги.

В. Сухомлинський

- Які види усної народної творчості знаєте?

- Гра “Хто кмітливіший?”Відгадати загадки, у яких є числівники (загадки та прислів’я діти добирали вдома).

- Розподільний диктант: виписати числівники з вправи 337,розподілити їх за розрядами.

6.Учитель ознакою високої мовної культури людини є знання прислів’їв.

Гра “Хто більше знає прислів’їв , у яких є числівники? “

Виписати їх, визначити групу за будовою, розряд за значенням.

7. Самостійна робота за вправою 340:

- Вставити замість крапок пропущені числівники. Взаємоконтроль.

- Складіть речення з виділеною приказкою.

- Поясніть значення фразеологізмів.

- Усно визначити морфологічні ознаки кожного числівника ( ланцюжком).

8.Словникова робота: одинадцять, одиннадцать. Порівняти з російською мовою, ввести в речення.

9.Хвилинка відпочинку. Це цікаво знати (про походження числівників 14, 40, 7.)

“Хвилинка-цікавинка”. Розгадати ребуси:

Г1а Пі2л ві3ло пі100лет мі100 ві3на 3буна по3вожив

10.Словниковий диктант.

Розподілити кількісні числівники за групами:



Цілі числа

Дробові

Збірні

Навести свої приклади .

11.Гра “Редактор”.

На годиннику пів другого (пів на другу).

Микола взяв у бібліотеці двоє книжок (дві книжки)

Самостійна робота з тестами . Самоконтроль – дошка.

12. Склади “одноримку”.

Одноримка – вірш, усі рядки якого об’єднані спільною римою.

Мова


…ва,

…ва,


…ва,

…ва.


13. Учитель:

- Слово до слова - зложиться мова.

Асоціативний кущ ”Слово”. Дібрати епітети.

V. Підсумок уроку.

Учитель:



  • Наш урок добігає кінця. Погляньмо на наші цілі. Чи досягли ми їх?

Учні:

  • Я засвоїв…

  • Я дізнався…

  • Особливо сподобалось…

Методичний прийом “Сніжна куля” (учні все про числівник).

VI.Оцінювання.

Працювали: “дуже добре”, “добре”,”задовільно”.

Взаємооцінювання (озвучити).

Учитель:



  • Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе.

О. Гончар

Любіть рідну мову.

Ф. Пантов

Дорогі діти! Плекаймо рідну мову яка дісталася нам у спадок від наших пращурів.

Адже мова – найбільше диво і найпотрібніша річ з-поміж усього, що створило людство.

VII.Домашнє завдання.

1.Усім: вивчити §33, повторити §32, вправа 341.

2.Дуже корисне. Скласти до теми “Числівник” запитання та завдання.

3. Виписати фразеологізми, де є числівники.







База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка