Кінець діло хвалить. Василь Сухомлинський "Гвинтик"



Скачати 116.73 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір116.73 Kb.
Урок читання для 3 класу

Тема: Кінець діло хвалить. Василь Сухомлинський "Гвинтик". Мета: Розширити поглибити знання дітей про життя і творчість Василя Сухомлинського; удосконалювати навички виразного читання; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; допомогти учням усвідомити головну думку твору. Розвивати вміння аналізувати, дискутувати, робити висновки. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати позитивне ставлення до праці, бажання доводити розпочату справу до кінця. Обладнання: підручник (Савченко О.Я. Читанка: Підручник для 3 класу –К.: Освіта, 2003-Ч.П); портрет В.Сухомлинського, картки зі словами для контролю техніки читання, таблиця для читання складів. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Хід уроку

  1. Організація класу.

Добрий ранок Вам!

Добрий ранок Нам!

Добрий ранок Всім!

Усміхніться всім навколо:

небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

день тобі веселим буде ! (А.Костецький) Девіз уроку: Зробив діло - гуляй сміло.

Інтерактивна технологія "Очікування".

- Що ви хочете дізнатися чи навчитися на цьому уроці ?



II. Мовно - читацька розминка. Гра "Складовий аукціон".

Вчитель називає один склад (наприклад: ма, но, до, ке, і т.д.).

Діти по черзі називають слова, які починаються цим складом. Учень, який

називає останнє слово вважається переможцем. І гра починається знову)



Гра "Відгадай, хто це ?".

Учениця, школярка, третьокласниця, дочка, внучка, племінниця, пустунка -

(дівчинка).

Світить, пече, гріє, сяє - (сонце).

Тече, капає, дзюрчить, виблискує, ллється - (вода). Робота над скоромовкою Учні розучують скоромовку і повторюють її з різним темпом. Якось Яків сіяв мак Так-сяк, абияк. Виріс ярий Яків мак, Та щось коле, як їжак.

Вправа "Мікрофон" Учні читають напам'ять вивчені скоромовки.

Розчитування

Читання за таблицею з голосними (о, є, а)



к

р

м

с

п

т

х

в

б

ж

г

3

л

ш

д

н

ф

щ

ц




Діти читають за зразком вчителя: око, оро, омо, і т.д. Аналогічно з іншими звуками.

Гра на розвиток швидкості читання "Швидше всіх".

Діти читають слова надруковані на картках хором, ланцюжком у парі.



льотчик

асфальт

валянок

товариш

верблюд

криниця

струмок

коридор

домівка

будинок

хвилина

метелик

багаття

сутінки

травень

станція

радість

фабрика

підлога

природа

малюнок

випадок

пташеня

словник


Читання деформованих прислів’їв.

Цяпра динулю дугає, а лінь нуємор. (Праця людину годує, а лінь марнує). Котяж муто тижи, хто єн чехо битиро. (Тяжко тому жити, хто не хоче робити).



III. Перевірка домашнього завдання.

Діти читають оповідання В.Сухомлинського "Кінь утік"



Бесіда за прочитаним.

  • Оповідання якого письменника ви читали вдома ?

  • Як учні працювали на уроці ?

  • Про що міркував Віталик, коли побачив записку ?

  • Чим був незадоволений Віталик ?

  • Чому, на вашу думку, він вирішив розповісти вчителеві про записку ?

  • Що порадив учитель хлопчикові ?

  • Чи зрозумів Віталик, що вчинив недобре ?

  • Що відчував Віталик до кінця уроку ?

  • Про що свідчить відповідь Петрика ?

  • Чи був Віталик справжнім другом Петрику ?

  • Як би ви вчинили в такій ситуації ?

  • Як ви розумієте прислів' я?

* Приятеля легше знайти, чим зберегти.

* Біда друзів випробовує.



IV. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

  • Чи подобаються вам оповідання Василя Сухомлинського ? Чим ?

  • У нашому класі є такий Віталик ? Чи можете ви поділитися своїми власними спостереженнями ?

V. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на нас чекає зустріч з героями твору Василя Сухомлинського


"Гвинтик".

VI. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

  • Які твори Василя Сухомлинського ви вже читали ? ("Горбатенька дівчинка", "Як же все це було без мене ?", "По волосинці", "Я хочу сказати своє слово", "Сергійкова квітка", "Красиві слова і красиве діло", "Кінь утік" та ін.)

  • Що ви знаєте про життя цієї людини ?

Робота "Довідкового бюро".

Учні розповідають про життєвий шлях Василя Сухомлинського.



1-ий учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівні на Кіровоградщині в родині бідного селянина.

2-ий учень. Василь був енергійним, життєрадісним хлопчиком, мав чудовий характер. Дуже любив читати твори Тараса Шевченка, Панаса Мирного.

3-ий учень. Після закінчення школи Василь Сухомлинський вступив до Кременчуцького педінституту. По закінченню його працював учителем української мови і літератури, був завучем.

4-ий учень. У 1941 році, коли розпочалася війна, Василь Олександрович пішов на фронт. Але воювати довелося недовго, бо був двічі поранений і довго лікувався. Після війни Сухомлинський стає директором школи.

5-ий учень. Тридцять два роки Василь Сухомлинський вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. Всього він написав понад 70 томів цікавих розповідей для дітей.

Вчитель: Василь Сухомлинський великий педагог ! Все своє життя він віддав


дітям. Свої спостереження за дітьми, які він записував у щоденник,
виливалися на папір, ставали книжками. Так він написав одну з
найкращих своїх книг "Як виховати справжню людину". Ця книга
побудована у вигляді повчань, настанов і заповідей педагога, звернених
до вчителів та учнів.

Опрацювання оповідання В.Сухомлинського "Гвинтик".

Передбачення.

  • Як ви думаєте, про що може йтися в творі ? Чому ви так думаєте ?

  • Не читаючи оповідання, чи можете ви зрозуміти, про що йтиметься в тексті, яка життєва ситуація може трапитися ? (Роздуми учнів).

  • Послухайте, діти, оповідання В.Сухомлинського "Гвинтик".

  • Яку роботу не доробив Юрко ? Хто це помітив ?

Словникова робота "Довідкове бюро". Пояснення значень слів.

Аеродром - місце стоянки, зльоту і посадки літаків.

Гвинт - стержень, що має різьбу.

Віраж - поворот.



Читання слів "буксиром" з учителем. Завдання, підкреслити, швиденько, двері, гаразд, дрібничка, якнайкраще, пасажирський, рейс, п'ятдесят, зламалось, маленький. Повторне читання оповідання учнями (мовчки)

- Чому хлопчик не закінчив домашнє завдання ?



Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

  • Прочитайте, як Юрко виправдовувався перед батьком.

  • Чи сварився батько на хлопця ? Що він зробив ?

  • Прочитайте, яку історію розповів тато.

  • Як ви думаєте, що батько хотів навчити сина цією історією ?

  • Від чого застерігає нас це оповідання ?

  • Зачитайте речення, в якому висловлена головна думка.

Робота в парах.

  • Як по-іншому можна назвати оповідання ?

  • Яке з цих прислів'їв може бути заголовком цього оповідання ? Людина трудом славиться.

* Кінець діло хвалить.

* Не той друг, що медом може, а той що правду каже.



Фізхвилинка.

Напівголосне читання. Гра "Хто далі".

Діти читають три рази по 20 секунд, починаючи кожного разу спочатку. Переможе той, хто прочитає найбільшу частину оповідання.



Виразне читання оповідання в особах. (Розмова Юрка і тата).

  • Які дійові особи беруть участь у розмові ? (Юрко і тато).

  • Як потрібно читати слова тата ? (Спокійно, повчально).

  • А Юрко ? (Зневажливо).

Гра "Найкращий шукач".

- А зараз ми будемо вчитися швидко орієнтуватися в тексті. Знайдіть і


дочитайте речення.

  • "Він переписав ...";

  • "Він швиденько згорнув...";

  • "Багато людей працювало,...";

  • "На заводі...";

  • "Ось що буває,...".

Характеристика дійових осіб.

Гра "Одягни слово".

- Які риси характеру характерні для Юрка ?


(Непосидючий, поганий, ледачий, швидкий, нетерплячий).

Складання асоціативного куща. - Як ви розумієте вислів "бути працьовитим" ?

Гра «Мікрофон» - Що ви побажаєте Юркові ? (Доводити справу до кінця)

  • Діти по черзі беруть мікрофон і висловлюють свої побажання Юркові.

Розвиток зв’язного мовлення.

Робота в групах.

  1. група. Скласти текст-міркування про те, що буває, коли хтось забуде про маленький гвинтик.

  2. група. Придумати продовження оповідання.

Презентація груп.

Представники груп розповідають свої тексти -міркування.



VІІ. Узагальнення й систематизація знань про життя і творчість Василя Сухомлинського.

  • Кому присвятив своє життя Василь Сухомлинський ?

  • Ким він працював ?

  • Що відображено в його творах ? Ознайомлення з казками В. Сухомлинського.

- Василь Сухомлинський написав дуже багато казок. Він говорив: " Казка - це, образно кажучи, свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки й мови". Багато казок написані з гумором, жартом, яким визначався і характер самого Василя Сухомлинського.

  • Послухайте декілька казок.

(Діти зачитують казки В.О.Сухомлинського).

Глиняні пиріжки

Гралася маленька Оксанка по подвір'ї. Захотілося їй напекти пиріжків. Замісила вона глину. Зліпила п'ять пиріжків - жовтих, пишних. Поставила на сонці. Гріє сонце, мов піч, припікає. Печуться пиріжки, рум'яніють. Ось і спеклися. Вийшов із хати кіт Мурко. Підійшов до пиріжків, понюхав і пішов. Ліг під гіллястою грушею і заснув.



Корова

Була в одної жінки корова. Вранці жінка випускала її на зелений луг, і вона паслась там до полудня. А ополудні жінка йшла доїти корову.

Одного разу жінка занедужала. Лежить, не може встати. Минув полудень,жде корова свою господиню, жде, а вона не йде доїти.

Прийшла корова до хати. Заглядає в вікно й тихо мукає. А жінка не може із ліжка встати...



А де ж подівся той хлопчик ? Одного разу Петрик пішов з дідусем до ставка рибу ловити. Сіли на березі, закинули вудки. Дідусь і розповідає Петрикові:

- Коли я був маленький хлопчик, - ось такий, як ти, - тут було глибоко-глибоко. Отакенні коропи водилися...

- Дідусю, невже ви були маленьким хлопчиком ? - здивувався Петрик.


  • Був... Ось тут купався, тут і рибу ловив.

  • А де ж подівся той хлопчик ? - здивувався Петрик.



Це горобці плачуть від холоду.

Зимового ранку пішла маленька Яринка в сад. Надворі був великий мороз. Ніде не видно пташок. Навіть горобців немає.

- Де ж горобці поховалися ? - подумала Яринка.

Підійшла до хати, стала під стріхою. Почула, як там цвірінькає горобець. А потім на землю впали крижані крапельки, мов маленьке намисто.

- Що воно таке ? - подумала Яринка.

І здогадалась: це горобці плачуть від холоду, горобині сльози замерзають і падають додолу крижаним намистом. Бідні горобчики !



Калюжа.

Марійка і Ніна йшли до школи. Сходило сонце, на зеленій траві блищали крапельки роси, в лузі співав соловейко.

Біля ставка, під гіллястою вербою, стояла калюжа, Позавчора йшов дощ, і вона ще не висохла.

Дівчатка обережно обійшли калюжу. Марійка зупинилась і довго дивилася у воду. Ніна теж стала, чекаючи на Марійку.

Ніна й каже:

- Яка брудна калюжа... Два дні стоїть вода, а вже й жабенята плавають...

А Марійка захоплено:

- Дивись, який там безмежний світ, у цій калюжі! Блакитне небо, і сонце сяє, і хмаринка біла пливе... А ген-ген сади цвітуть і хатки біленькі над ставом...



VШ. Підсумок уроку. Рефлексія діяльності.

  • Чого ми мали навчитися на уроці ?

  • Чи дізналися ви щось нове про Василя Сухомлинського ?

  • Чи досягли ми своєї мети ?

Домашнє завдання.

Читати оповідання В.Сухомлинського "Гвинтик" (с.69). Підготувати стислий переказ оповідання.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка