Класний керівник у сучасній школі



Скачати 314.95 Kb.
Дата конвертації28.03.2016
Розмір314.95 Kb.



Семінар заступників директорів з виховної роботи
Тема:Класний керівник у сучасній школі.
Програма семінару
1.Система виховної роботи Любомльської ЗОШ І-ІІІст.№3)

( ЗВР Романюк Л.М.)


2.Дискусія з елементами тренінгу «Класний керівник у сучасній школі»

(психолог школи Шишка О.М.,ЗВР Романюк Л.М.)

3.Роль заступників з навчально-виховної та виховної роботи у впровадженні виховних програм у виховну систему школи (методист райво Глинянчук Г.С.)
4.Калейдоскоп виховних годин :


  • 5-А кл. – година класного керівника «Природа – це казка,яку треба читати серцем»(кл. кер. Хомік Є.П.);

  • 5-Б кл.- заняття –тренінг за програмою КЖС «Велика радість творити добро» (кл.кер.Мороз Л.І.);

  • 6-А кл.- засідання «Клубу цікавих зустрічей». Зустріч з художницею нашого краю Валентиною Михальською (кл.кер. гром В.Ф.);

  • 7-А кл.- урок-тренінг «Тютюнопаління – зло. Міф чи реальність»(кл.кер. Шишка О.М.);

  • 7-Б кл.- диспут «Культура поведінки – повага до себе і до людей» (кл.кер. Семенович І.А.);

  • 8-Б кл.- виховна година у шкільному музеї «Історія єврейської общини м.Любомля» (кл.кер. Сень І.М.);

  • 9-А кл. – виховна година «Ми і наші права» (кл.кер.Криницька В.І.);

  • 9-Б кл.- заняття за програмою КЖС «Життєві цінності» (кл.кер.Головенець С.М.);

  • 10-А кл.- виховна година «Молодь обирає здоров’я» (кл.кер.Жучик Н.Д.);

5. Підсумки семінару. Право вільної думки.

Матеріали семінару.

Розробки виховних годин.

Тема: Природа – це казка, яку треба читати серцем (5-А)
Мета: Поглибити знання учнів про при роду та її багатства, виховувати в них любов і бережливе ставлення до природи, готовність берегти і примножувати іі багатства; розвивати емоційно_почуттєву сферу, образне мислення.

Хід заняття.
Вступне слово вчителя.
Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину. Шепіт голубої води, зелених дібров, спів дзвінкоголосих пташок, запах і розмаїття квітів – усе це дорога серцю, ні з чим незрівнянна краса рідної землі.

Колись люди вірили в богів – покровителів усього живого на землі. Існує легенда:



Були у матері Природи дві донечки такої вроди: хто їх побачив хоч на мить – не зміг забути й розлюбить. Голубооку звали Флора. У неї очі, наче зорі, завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна та привітна. А Фауна швидка, як вітер, могла й за птахами летіти, і за оленями стрибати та з білочками пустувати. Обидві світ живий любили, відтак його боготворили. То ж вирішила мудра мати в придане їм дарунки дати: мрійливій Флорі світ рослинний, а жвавій Фауні – тваринний, щоб берегли і доглядали, від всього злого захищали. Живуть в легендах і донині живого світу дві богині.

Тому рослинний світ називають флорою, а тваринний фауною.

Під час екскурсії в Шацький національний парк ви познайомилися з флорою і фауною нашого рідного краю. Побачили, якою прекрасною і багатою є наша земля. Давайте поділимося враженнями від побаченого з нашими гостями і презентуємо першу частину великого проекту «Рідними просторами» - «Мешканці волинських лісів».
Учнівська презентація.
Учні представляють матеріали про тварин, одержані під час екскурсії і за допомогою додаткових джерел інформації, в тому числі легенди, казки, пісні, вірші,прислів’я і приказки.
Слово вчителя.

Земля дідів і прадідів наших, наша Батьківщина. На ній жили і виросли наші батьки, на ній зробили свої перші кроки і ми. На ній зростають нові покоління людей. Люди на цих землях жили споконвіку. Але в наших дідів і прадідів не виникало серйозних екологічних проблем.


Запитання для учнів:
- Які проблеми ми називаємо екологічними?
( Звертаємось до словничка:Екологія – від грецького – оселя, середовище,-наука про звязок організмів із середовищем. Екологічна проблема – забруднення навколишнього середовища).
- Чому ці проблеми так гостро відчуваються саме зараз?
Люди жили з природою, не відділяли себе від неї. Вони брали від природи її дари і розуміли, що краще і розумніше вони ставитимуться до неї, то краще буде і їм. Людина – часточка природи, плоть її плоті. Не вінець, не перетворювач і не володар! А часточка. Це предковічне.
Пропоную вам задуматися над мудрістю народних висловів:


  • Що не дуб – то кожух, що не сосонка – то хатинка.

  • Ліс весною веселить, влітку холодить, восени живить, взимку зігріває.

  • Багато лісу – не рубай, мало лісу – бережи, немає лісу – посади.

  • Ліс і вода – рідні брат і сестра.


Який висновок можна зробити, виходячи з вище сказаного?

Які ви знаєте прислівя, приказки про природу?
Творче завдання «Ви прийшли в ліс».

Розділяю учнів на групи і пропоную витягнути картки з різними «лісовими» ситуаціями, а потім подумати і написати, що вони зроблять у тій або іншій ситуації. Зразки ситуацій:

  • На одній із лісових стежин ви знаходите пташенят, але кубла, з якого вони випали, поблизу немає.

  • У траві ви побачили зайченя із зламаною лапкою.

  • У лісі почалась пожежа.

  • На лісовому узбіччі ви зустрічаєте черепаху.

  • Ви помітили під кущем пораненого птаха.

  • Під час прогулянки лісом ви побачили зруйнований мурашник.

Заключне слово вчителя.

Природа – це книга, яку треба прочитати і правильно зрозуміти. Чи згодні ви з цим, діти? Треба серцем сприйняти довколишню красу і оберігати її, дбати, щоб ніколи не змовкав хор травневого ранку, вічно шуміли над нами крислаті дуби, ніжним рожевим цвітом веселилися яблуні, співали чарівні пісні солов’ї, бо Природа – це казка, яку можна прочитати лише серцем!



Культура поведінки – повага до людей і до себе (7-Б)
Мета: Ознайомити учнів з правилами культури поведінки, виховувати в них ввічливість, доброту, людяність, чесність.

Епіграф: Поважай людей і поводься з ними так, як ти хочеш, щоб поводились з тобою.

Правила проведення диспуту

  1. Головне на диспуті – факти, логіка. Доказовість.

  2. Перш ніж дискутувати, подумай, про що будеш говорити

  3. Сперечайся чесно, не перекручуй думок своїх товаришів, не ображай їх.

  4. Говори ясно чітко і виразно. Намагайся висловлювати думки своїми словами.

  5. Якщо доведена помилковість твоєї думки, май мужність визнати правоту свого опонента.

  6. Закінчуючи виступ, сформулюй висновки.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні у нас не звичайна виховна година, а диспут про культуру поведінки. Ми живемо в одній класній сім’ї, у великій шкільній родині. Але чи знаємо ми, як правильно поводитися у такому товаристві? Як прожити день, щоб не образити інших і не зазнати прикрощів самому? Нашу розмову мені хочеться почати словами В. Симоненка:

Ти знаєш, що ти – людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя – єдина.

Мука твоя – єдина.

Очі твої одні…

Кожна людина живе на землі одне життя, а тому варто задуматись над тим, як його прожити. Поведінка людини – це її вчинки, справи, висловлювання. Власне, за поведінкою і визначається культура людини. Отож, прошу вас до розмови.



  • Що ж таке культура?

  • Це акуратність і ввічливість, скромність і культура мови. Це особливі норми поведінки у суспільстві.

  • Правильно, діти.І це не вроджені властивості людини. Людина не народжується з ними , вона набуває їх у процесі життя , виховує в собі.

  • Я вважаю , що культура – це щось особливе . І стати культурною людиною справа нелегка .Тут потрібне не тільки бажання , а й постійна праця, наполегливість,воля.

  • Якою повинна бути культурна людина ?

  • Культурна людина , в першу чергу , повинна бути охайною.

  • Культурна людина перш ніж щось сказати , подумає. «Слово- не горобець,вилетить – не впіймаєш».Тому в розмові з іншими слід добирати слова, вживати слова ввічливості: прошу, будь ласка, добрий день …

  • Іноді трапляються випадки , коли хтось образить тебе і, щоб показати свою культуру , каже «ВИБАЧАЮСЯ». Чи правильно він вживає це слово?

  • Ні, тому що «вибачаюся» означає, що він сам себе вибачає. Потрібно сказати: прошу вибачити або пробачте, перепрошую.

  • Культурна людина завжди скромна , вона не вихваляє себе, не прагне до слави. « Зрілий колос з зерном до землі гнеться, а порожній у гору пнеться».

ДИСПУТ

  • А чи вважаєш ти себе культурною людиною ?

  • Чи є у нашому класі культурні люди?

  • Що потрібно для того , щоб стати культурною ?

  • Чи відображенні правила культури поведінки в Божих Заповідях?

  • Які приклади культури поведінки старших варто наслідувати підліткам?

  • З якою людиною легше спілкуватися?

Жити серед людей – це значить вдосконалювати себе щоденно , бо тільки в боротьбі зі своїми недоліками і слабинками можна народитись : доброта , чуйність, чесність, знання і духовність.

Жити серед людей – не просто. Потрібно постійно вчитися поводити себе згідно з прийнятими нормами.

Культуру поведінки можна поділити на три категорії: культура поведінки за столом ; культура спілкування і культура діяльності . Я пропоную вам розділитися на групи і скласти варіанти програм з нормами поведінки у кожній категорії.

« Мозковий штурм»
Самовиховання – головний шлях удосконалення характеру. Не спихай з себе вини за погані вчинки на характер – ти сам його творець. Щоб стати по-справжньому культурною людиною , треба розвивати в собі певні риси характеру. Які саме?


Риси характеру ,які треба розвивати:


  • тактовність , тобто поводитися треба так , щоб нікому не завдавати прикрощів, не скривдити ;

  • скромність , вміння не ставити себе вище за інших ;

  • почуття гідності , тобто самоповаги;

  • чесність;

  • уміння дотримати слово ;

  • точність, акуратність.



Риси характеру , яких треба позбуватись :


- егоїзм, тобто надмірне самолюбство ;

  • заздрість ;

  • підлабузництво ;

  • неточність, неохайність;

  • схильність говорити неправду.

Творіть свій характер, виховуйте себе , удосконалюйте! « Посієш характер – пожнеш долю» .

ПРАКТИЧНА РОБОТА


Як поведешся в такій ситуації?

( Учні читають завдання і висловлюють свої думки, а потім обговорюють найкращий вихід із ситуації).





  1. Перед фізкультурою, двоє учнів вирішили : давайте - но підемо з уроків, якщо підуть усі – нікому нічого не буде. Учні пішли , але дехто залишився .І серед них якраз ті двоє.

Як ви оцінюєте вчинок тих ,що організували втечу і тих ,що втекли?

  1. Кожного дня Марійка приходила в школу в іншому одязі. Всі дівчата заздрили, а вона вихвалялася. Однокласниці почувалися ніякво, тому що вся увага хлопців була звернута тільки на Марійку , а вона вважала своїх подруг несучасними.

Як ви оцінюєте ситуацію ? Прокоментуйте поведінку і що б зробили ви ,

будучи в цьому класі?



  1. Сходні в Ані день народження. Дівчинка запросила гостей на шість годин. Але Микола , не діждавшись визначеного часу , прийшов раніше .

Аня відчинила двері:

  • Ну ти даєш, прийшов так рано, ще нічого не готово. Гаразд, зачекай на вулиці , - сказала дівчинка і поспішила на кухню.

Що в цій ситуації не відповідає правилам гостювання? Як правильно поступити на місці господині?

ВИСНОВОК


Ось такі ситуації трапляються в житті і щоб правильно знайти рішення проблеми, треба завжди добре оцінити свій вчинок і подумати про наслідки.


Сьогоднішню зустріч я хотіла б закінчити словами Сухомлинського: «Умій відчувати поряд з собою людину, умій розуміти її душу, біду, радість. Думай і відчувай, як твої вчинки можуть відбитися на душевному стані іншої людини не причиняй своїми вчинками своєю поведінкою болю іншим людям. Умій підтримати того, у кого горе. Пам’ятай, що воно може бути і у тебе. Умій виховати себе так, щоб ти ненавидів хамство, некультурність, неввічливість.»

Тема : МИ І НАШІ ПРАВА (9-А)
Мета: ознайомити дітей з поняттям «права» і «свободи» людини, міжнародно-правовими документами, які регламентують права людини та дитини зокрема, обґрунтовувати зв»язок прав і свобод людини з обов»язками, характеризувати права і обов»язки учнів, виховувати почуття відповідальності, формувати повагу до прав людини, розуміння важливості їх дотримання, формувати вміння аналізувати правові ситуації за допомогою міжнародних документів з прав людини, висловлювати судження про захист прав людини.

Обладнання: Конституція України, текст Загальної декларації прав людини, текст Конвенції ООН про права дитини, плакат «Мої права та обов»язки», схематичні малюнки «Права дітей», вислови : «Діти - живі квіти землі» (М.Горький)

« Сьогодні діти - завтра народ» (В.Сухомлинський)

«Що більше у дитини волі, то менше необхідності у покараннях. Що більше похвали, то менше покарань» (Я.Корчак)

Вчитель: Сьогодні питання прав і свобод людини посідає чи не найважливіше місце як у світі, так і в Україні. Наявність прав і свобод, ступінь їх реалізації визначають розвиток демократії будь-якої держави. Становище людини в державі характеризується її правовим статусом.

Правовий статус особи передбачає: права, свободи, обов»язки. (Схема на дошці)

Правовий статус особи

Права людини Свободи людини Обов»язки людини

Давайте пригадаємо з уроку правознавства, що таке права людини, свободи людини, обов»язки людини.

Права людини – це захищена і гарантована державою можливість щось робити і здійснювати, не порушуючи права і свободи інших людей. *Можливість людини здійснювати дії, встановлені державою і закріплені Конституцією.*

Свободи людини - це відсутність обмежень, утисків у чомусь (діяльності, поведінці), можливість вибору моделі поведінки (свобода світогляду і віросповідання, свобода слова, свобода зборів, мітингів, демонстрацій). *Це те саме, що й права, але здійснюються самостійно*.

Обов»язки людини – встановлена державою межа та міра обов»язкової поведінки, недотримання якої тягне за собою настання юридичної відповідальності.

«Мозковий штурм» - Чи є різниця між поняттями : права людини та свободи людини ?

Поясніть, будь ласка.

Назвіть, будь ласка, користуючись Конституцією, які є права.

Поскільки їх є багато, то їх класифікували.

Види прав людини

Особисті Політичні Економічні Соціальні Культурні

Завдання групам: визначити, які права та свободи належать до кожного із вказаних у схемі видів прав людини.

Вчитель: Захист прав людини є одним із головних завдань міжнародної спільноти.

У світі існує близько 300 декларацій, конвенцій, хартій з прав людини, створених в різний час. Інтенсивно цей процес став розвиватися після закінчення другої світової війни; щоб не допустити глобального винищення людей було створено Організаціюї Об»єднаних Націй. Загальна декларація прав людини стала першим міжнародним актом з прав людини.

Характеристика документу

Термін «декларація» означає «оповіщення про наміри», тому цей документ не є юридично обов»язковим документом. Проте держави, які її підписали, сприймають її як правовий акт. Проте міжнародні пакти, розроблені на основі декларації , є обов»язковими для виконання усіма державами, що їх підписали.

Поскільки ми - діти, то нас цікавлять дуже права дітей.

Цікаво знати.

- У різні історичні епохи до дітей ставилися зовсім не так, як у наші дні. У первісному суспільстві людиною вважалася тільки доросла людина. Щоправда, дорослий вік для дитини наступав дуже рано - в 6-7 років, коли діти починали працювати нарівні з дорослими. Про дітей не турбувалися, їх кидали напризволяще. Інколи до 6-7 років вони не мали навіть імені.

- В історії зафіксовано один з перших (1212 р.) хрестових походів дітей 10-12 років. Армія малолітніх хрестоносців вийшла з околиць Парижа до Марселя, щоб там сісти на кораблі. Сім кораблів з дітьми мали переплести Середземне море. Але два кораблі загинули під час шторму, а п»ять прибули в Олександрію, де тисячі дітей були продані в рабство.

20 листопада 1989 року ООН було прийнято Конвенцію про права дитини.

Демонстрація Конвенції

Характеристика учнями документу

«Мозковий штурм» - Чому для захисту прав дитини було прийнято Конвенцію ООН про права дитини? (Тому, що дитину ні в чому не можна порівнювати з дорослими.

Вам потрібна особлива турбота, бо ви ростете, формуєтесь, пізнаєте себе і навколишній світ, розвиваючись, пізнаєте життя, яке складається по-різному для кожної дитини, але ніхто не має права порушувати права інших.) -( В загальних рисах вони такі самі, як і в дорослих. Однак діти частіше відчувають образу і несправедливість, оскільки є слабшими і беззахисними).

Розгляд буклету «Права дитини», Конвенції про права дитини

Рольова гра - 1 (Братик Іванко, сестриця Оленка)

Поглянемо на схематичні малюнки «Права дітей» і постараємося їх визначити

Рольова гра – 2 (Дві подруги про створення організації)

Рольова гра – 3 (Братик Іванко зі своїм другом)

Рольова гра – 4 (Донька з мамою)

Розв»язання проблемних ситуацій по висвітленню прав дитини :

А)Як ви вчините, якщо ваш однокласник боїться лікувати зуби або робити щеплення?

- не звертаєте уваги;

- глузуєте з нього, дражните;

- заспокоюєте, намагаєтеся пояснити, що це необхідно для здоров»я.

Б) Якщо ви захворіли, то маєте право:

- не відвідувати школу під час хвороби

- на безкоштовне медичне обслуговування

- вимагати від батьків виконання усіх своїх бажань

В) Що слід робити, коли дитину хтось примушує красти з дому гроші або речі і віддавати їх чужим людям?

- відмовитися і розповісти батькам

- виконати те, що наказують

- звернутися до міліції або до знайомих дорослих

- не виходити з дому, щоб не зустрітися з вимагачами

Г) Що треба зробити дитині, з якою жорстоко поводяться вдома?

- утекти з дому

- розповісти вчителю

- терпіти і нікому не розповідати про це

- помститися за свої образи, коли підростеш

- Звернутися до міліції або до служби соціальної допомоги

Д) Що потрібно робити, коли ви бачите як дев»ятикласники б»ються на вулиці після шкільних занять?

- подзвонити до міліції

- повідомити вчителів

- пройти повз, не помічаючи події

- повідомити батьків

(Розв»язувати групами.Кожна відповідь повинна бути обґрунтована)

Наводиться приклад встановлення світлофору біля школи. Обговорення.

Вчитель: Вдумаймося в слова відомого вченого Рубінштейна: «Найдорожчі і найкращі люди у дитини – це її батьки. Потреба в батьківській любові не тільки найміцніша із всіх людських потреб, а й найдовша».

В Конвенції зазначається, що дитина має право не розлучатися з батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи, згідно з судовим рішенням , визначають відповідно до застосованих закону і процедур, що таке розлучення потрібне в інтересах дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага відповідно до віку і зрілості.

Нажаль, не завжди так у нашому житті . Бувають випадки, що батьки розлучаються не рахуючись з думкою дитини щодо того з ким вона хоче бути. Діти страждають, часто втікають від одного з батьків до іншого, до бабусь і дідусів, а то й опиняються на вулиці. ( Телепередачі).

Оповідаємо листи зі сторінок газет.

А скільки ми зустрічаємо випадків, коли матері чи батьки відмовляються від своїх дітей, залишаючи їх напризволяще.

В Конвенції сказано, що батьки несуть однакову відповідальність за виховання і розвиток дитини. Пам»ятайте про це завжди! Через кілька років ви станете батьками

І я вірю, що ви будете самими кращими мамами і татусями.

Ситуація. (Аналізуємо, висловлюємо думку, чи виявляються якісь особливі потреби, чи потребують захисту права, куди їм звертатися по допомогу).

В Конституції України визначені обов»язки громадян України. Прочитаємо вголос статті 65-68 документу.


  • Чому немає прав без обов»язків?

  • Якими є обов»язки дорослих , а які – дітей?

(Аналіз ситуацій, пов»язаних із реалізацією обов»язків людини в Україні.

Ситуація 1.

Учень закінчив 9 класів і більше не бажав ніде вчитися


  • Який обов»язок він порушив?

Ситуація 2.

Дорослі поїхали на природу і вирішили динамітом глушити рибу?

Ситуація 3

У повнолітнього юнака мати отримала інвалідність?

Який його обов»язок?

Ситуація 4.

Учні вирішили зруйнувати пам»ячник письменнику.

Які обов»язки вони порушили?

-У житті бувають випадки, коли права людини порушуються. В цих випадках дуже важливо вміти захистити себе, знати, хто може допомогти. Для захисту прав людини кожен може використати можливості, які гарантує Конституція України.

Опрацювавши ст..55, 101, 121. Називають установи.

Зачитую думки з розповідей учнів класу про права дітей.

Підсумок.

Ми зупинилися тільки на основних положеннях Конвенції. Варто згадати і про право дитини на відпочинок і дозвілля, на свободу думки, совісті та релігії , право на доступ до інформації, на користування благами соціального забезпечення, право на захист дітей від вживання наркотичних засобів і психотропних речовин .

Таким чином, знання своїх прав і обов»язків необхідне для того, щоб уміти ними користуватися, не порушувати прав інших громадян і законів України.



Тема: Молодь вибирає якість (10-А)


Мета:
- пропагувати здоровий спосіб життя; викликати в учнів негативне ставлення до вживання їжі, яка завдає великої шкоди здоров’ю людини;
- формувати вміння бережливого ставлення до здоров’я;
- виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, уміння самооцінювати їх;
- спонукати дітей до роздумів: вибір залежить від тебе самого.

Записи на дошці:


«Людина є ніщо інше, як її вчинки».
Гегель
«Життя саме по собі — ні благо, ні зло;
воно вмістилище і блага, і зла, дивлячись по тому,
на що ви самі його перетворите».
М. Монтень
Хід виховної години

1.Організаційний момент.

2.Вступна частина Питання для обговорення:
1. У чому сенс вашого життя?
2. Алкоголізм, наркоманія, паління — це шкідливі звички чи хвороба?
3. На вашу думку, чи можна жити у своє задоволення, не порушуючи норм моралі? Як ви вважаєте, чи варто вносити моральні норми в кримінальний кодекс?
4. Чи згодні ви з твердженням, що «усе, чим людина зі своїм розумом відрізняється від тварини, є результатом життя в суспільстві?
Учитель. Можна по-різному визначити мету свого існування, але мету треба мати — інакше то буде не життя, а животіння.
Сьогодні ми поведемо розмову про їжу, яка приносить шкоду Людина — складний, таємний багатогранний світ. Серце людини — вмістилище всесвіту, зосередження емоційної енергії і принципів ставлення до дійсності. Голова людини — орган творчості, створений природою за образом і подібністю світові. Людина повинна прожити життя якнайкраще і присвятити себе цій цілі.
Як ви вважаєте, у чому сенс вашого життя? (Думки учнів). 3.Основна частина. Учитель Проблема «швидкого харчування» є найбільш актуальною у наші часи, а боротьба з нею це задача не тільки держави в цілому, а й кожної окремої людини. Фастфуд дуже розповсюджена їжа, яка веде до небезпечних порушень здоров'я, особливо у вас - дітей. Тому сьогодні ми з’ясуємо, як виникла така їжа і якої шкоди вона нам завдає.

Правда про «McDonalds»

Виступи учнів з доповідями.

1.Як виник «McDonalds».

2.Розповсюдження швидкої їжі по всьому світу. Кормить дітей і кормиться сам.

3.Ти бриєшся тим же, що і їсиш.

4.Що їдять корови, з яких зроблять гамбургери.

5. Обережно-фарш!

6. Фастфуд шкідливий для життя.

Правда про пепсі колу.

Учитель. Я думаю, почувши виступи ваших однокласників ви зробите для себе правильні висновки. А тепер про те, чим ми запиваємо швидку їжу. Це Пепсі кола.

1.Виступ учнів про шкідливий вплив пепсі коли на здоров’я людини. Де і як можна використовувати цей напій.

Учитель. Я думаю ви зрозуміли як може зашкодити нашому здоров’ю цей смачний напій .А зараз продивіться відеоролик про те , з чого роблять пепсі колу.

2.Демонстрація дослідів з пепсі колою підготовлена учням:


  • вплив пепсі коли на цукор;

  • реакція пепсі коли з ржав чиною.

Правда про чіпси.

Виступ учнів з доповіддю.

1.Чіпси. З чого їх виготовляють.

2.Демонстрація досліду з чіпсами.

4.Підбиття підсумків.
Давайте замислимось, діти!
Кожен учень повинен знати, що отрута знищує людину, руйнуючи здоров'я .
Отже, ви дізналися про шкоду, якої зазнають організму деякі продукти харчування. Подумайте про те, що чекає вас в майбутньому, якщо ви будете к вживати таку їжу. Треба ставитись з повагою до свого організму . Пам'ятайте: здоров'я, справжня радість життя і щастя не сумісні з тютюном, наркотиками і спиртними напоями. Живіть здоровим життям! Дайте змогу вашим дітям і онукам народитись здоровими і щасливими!

Тема:

Життєві цінності (9-б)

Кількість занять за темою: 3

Мета: сприяти усвідомленню учнями особистих цінностей як основи життєвого самовизначення

Заняття 3

Завдання заняття:


  • формувати в учнів уміння визначити власні життєві цілі

Ключові слова: цінність, ціль.

Необхідне забезпечення та обладнання: аркуші паперу великого розміру (А-1) і маркери, або дошка і крейда, аркуші формату А-4, фломастери, маркери.

План заняття

  1. Вправа „ Цінності і цілі” ( 10 хв.)

  2. Інформаційне повідомлення педагога (7 хв.)

  3. Вправа “Аркуш мети” ( 25 хв.)

  4. Підведення підсумків (3 хв.)

Конспект заняття:

Етапи заняття

Зміст

Вправа” Цінності та цілі” ( 10 хв.)

Педагог розпочинає заняття з того, що знайомить учасників з цитатою з книги” Магічні метафори” Ніка Оуена. (Книга містить 77 історій, побудованих у формі розмови двох осіб: Учня і Мага)

Сила цінностей”



  • Що таке цінності? — спитав Учень.

  • Цінності — це речі, які вказують нам напрям в нашому житті.

  • Як це?

Ми володіємо прагненням рухатися до того, що ми цінуємо, і всіляко віддаляємося від іншого“.

Як ви розумієте це висловлювання?

На наступному етапі педагог ділить аркуш чи дошку на 3 колонки


Цінності

Цілі в житті

Критерії успіху

Він просить назвати життєві цінності, потім – цілі в житті й критерії успіху.

Наприклад:



Цінності

Цілі в житті

Критерії успіху

  • дружба;

  • робота;

  • здоров'я.

  • справжні друзі;

  • професійна кар’єра;

  • життя, наповнене здоров’ям.

  • справжні друзі;

  • високооплачувана робота;

  • благополуччя.






На наступному етапі педагог пропонує учасникам з у урахуванням записів в 3-х колонках визначити 5 найважливіших, на їх погляд, цілей людського життя, а потім дати відповідь на запитання: “Чи є вони вашими особистими цілями?”

Запитання для обговорення:

  • Що потрібно зробити, щоб відбулися у вашому житті ці події?

  • Чи пов’язані між собою досягнення цілі та цінності людини? Яким чином?

Інформаційне повідомлення педагога (7 хв.)

Головна ознака свідомого входження в доросле життя – сформовані цінності, свідоме прийняття рішень та наявність цілей у житті людини. Цілі визначають і стратегію, і тактику поводження людини. Вам часом важко сформулювати довгострокові цілі, звернені на себе. Тоді прислухайтесь до того, що говорять дорослі.

Ваші батьки, вчителі ставлять СВОЇМИ ЦІЛЯМИ виховати вас:

• активними, самостійними громадянами;

• освіченими, інтелігентними, культурними людьми;

• турботливими сім'янинами;

• професіоналами, майстрами своєї справи.

Але це ”ЇХ” цілі, і поки ВИ не зробите їх своїми чи САМІ не поставите власні, особисті цілі.

Щоб навчитися ставити цілі, необхідно:



  1. аналізувати свій минулий досвід;

  2. оцінити власні ресурси і резерви;

  3. переглянути свої життєві плани, складені у попередні роки;

  4. скорегувати їх і скласти нові плани;

  5. використовувати методи і форми досягнення намічених цілей, що виправдали себе в минулому;

  6. пошукати можливості застосування нових засобів реалізації життєвих цілей.

Педагог роздає учасникам інформаційний матеріал та пропонує ознайомитися з ним (див. Роздаткові матеріали ”Як досягти мети”).

До уваги педагога:

Зверніть їхню увагу на те, що цей матеріал знадобиться для виконання наступної вправи.

Вправа “Аркуш мети” (25 хв.)

Педагог пропонує учням індивідуально виконати завдання, яке допоможе їм планувати кроки до досягнення мети.

Інструкція до завдання: ”На аркуші паперу намалюйте будинок (стіни, дах, стежка до дверей) (див. додаток до вправи ). Малюнок має займати майже весь аркуш”.

На даху будинку учасникам пропонується написати мету, яку вони ставлять перед собою: на стіні – завдання, вирішивши які, можна досягти поставленої мети; на стежці – способи вирішення завдань; праворуч від стежки – бар'єри, що заважають досягти вказаної мети, а ліворуч – можливості, які допомагають.

Час виконання: 8 хв.

Потім відбувається обговорення. Учні, за бажанням, розповідають про свої напрацювання.
Запитання для обговорення:

  • Як ви вважаєте, чи можна для досягнення мети відмовитися від своїх цінностей?

  • Для чого ми виконували цю вправу?

  • Учні отримують роздатковий матеріал „Поради підлітку”.

Підведення підсумків (3хв.)

Учні відповідають на запитання: ”Як отримана інформація, знання стануть у пригоді в подальшому житті?”



Роздатковий матеріал


ЯК ДОСЯГТИ МЕТИ?

Перший крок

Подумай і вибери, якої мети ти хотів/ла досягти в найближчому майбутньому. Наприклад, виправити погану оцінку, навчитися кататися на роликових ковзанах, грати на гітарі, розмовляти англійською мовою.



  • Вибери мету, яку хочеш досягти.

ЦІЛІ

Цікаві й привабливі

Доступні й посильні

Потрібні не тільки вам, але і навколишнім

– якщо обрана мета подобається, ти охочіше будеш просуватися до результату, підвищувати свої знання, прагнути досягнень


– правильно визнач свої можливості:



здібності, стан здоров'я, рівень знань і умінь

– визнач, кому, крім вас , буде добре від досягнутої мети; чи підсилиш свій авторитет серед оточуючих; хто з них буде помічником на шляху досягнення мети.



Другий крок. Оціни свої можливості і виріши, чи зможеш ти здійснити задумане. Пам'ятай: треба ставити перед собою тільки таку мету, яка тобі під силу сьогодні.

Третій крок. Поділи весь шлях досягнення мети на окремі відрізки — справи. Наприклад, для виправлення низької оцінки з математики необхідно...

Четвертий крок. Визнач, по яких саме ознаках ти будеш судити про успіх.
Поради підлітку

"Кроки досягнення мети".

МОЯ МЕТА

Мета, якої я хочу досягти.......................

Кроки досягнення мети на день............

Кроки досягнення мети на тиждень.

Кроки досягнення мети на місяць.

Кроки досягнення мети, на рік..............................

демонстраційно-Ілюстративний матеріал
рисунок

Слово до батьків

Шановні батьки!

У відомому творі Люіса Керола “Аліса в Задзеркаллі” є багато повчального. Важко навіть сказати, для кого ця книжка написана – для дорослих чи дітей. Напевне, кожен відповідно до свого віку знайде там щось цікаве і повчальне. Зараз, з огляду на теми занять курсу “Культура життєвого самовизначення”, пригадується діалог між Алісою і Чеширським котом:


  • Як мені іти? – запиталась Аліса.

  • Це залежить від того, куди ти хочеш прийти, – відповів Кіт.

  • Я не знаю, куди мені треба прийти, - розгублено мовила Аліса.

  • Тоді тобі все одно, куди іти, - сказав Кіт.

У нашому житті ми часто стикаємося з дилемами вибору: поведінки, рішення, діяльності чи дії тощо. Цей вибір буває нелегким через різноманітність можливих наслідків. Він ще більш утруднюється, якщо ми не маємо хоча б якихось орієнтирів. Тому для кожної людини особливе значення мають життєві цінності, які звужують багатоманіття варіантів рішень до переліку тих, які співвідносяться з тим, що для нас є важливим, значимим, пріоритетним.

Життєві цінності вашої дитини лише формуються. Вона зважує всі ”за” і ”проти”, визначає свої ідеали, аналізує наслідки компромісів, результати тих вчинків, які суперечать тим чи іншим цінностям, зокрема сімейним. Роль батьків і родичів у цей час є дуже важливою. Ваші мудрі поради, коректні зауваження, спільне обговорення різних життєвих ситуацій можуть мати справді значний вплив на світогляд дитини. Допоможіть синові чи доньці визначити, куди і як він/вона хоче йти в житті.



Тема:

Велика радість – творити добро (5-Б)

Кількість занять за темою: 2

Мета: сприяти формуванню мотивації до добродійності.

заняття 1

Завдання:
  • з’ясувати сутність понять “радість”, “добродійність”, “волонтер”.


  • ознайомити підлітків з особливостями волонтерської діяльності.

Ключові слова: радість, добродійність, милосердя, добро, волонтер, волонтерська діяльність.

Необхідне забезпечення: маркери, ручки, олівці, блокноти, ватмани, клейкі аркушики, відеофільм “Волонтерство в Україні”, аркуші формату А-4, папірці із висловами, капелюх.

план заняття


  1. Історія для натхнення “Морська зірочка” (5 хв.)

  2. Завдання “Що означає “дарувати радість” (20 хв.)

  3. Завдання “Сонечко якостей волонтера” (10 хв.)

  4. Вправа “Капелюх мудрих висловів” (10 хв.)

Конспект заняття

Етапи роботи

Зміст

Історія для натхнення “Морська зірочка” (5 хв.)

Педагог на початку уроку пропонує учням поміркувати над такою історією:

Одного разу рибалка йшов уздовж узбережжя моря. Він помітив, що за ніч на берег викинуло величезну кількість морських зірок. З радістю, насолоджуючись ранковим сонцем, рибалка міряв милю за милею, йдучи по піску.



Удалечині він побачив, як хтось танцює на пляжі. Здивований тим, що хтось радіє життю таким дивним способом, він підійшов ближче.

Коли він наблизився, стало очевидним, що фігурка не танцює, а робить однакові рухи, повторюючи їх. Підійшовши ближче до маленької фігурки, рибалка побачив, що це – дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морські зірочки і кидала їх у море. Від здивування рибалка зупинився на мить, а потім запитав: “Навіщо ти кидаєш у море морські зірочки?”. “Якщо я залишу їх на березі, - відповіла дівчинка, - сонце висушить їх і вони загинуть. Я кидаю їх у море тому що хочу, щоб вони жили!”

Рибалка замислився на мить, вражений словами дівчинки, але потім, згадавши скільки миль морського узбережжя він пройшов, сказав: “Але цих зірочок на узбережжі мільярди, що ти можеш змінити?”

Дівчинка на мить замислилась над словами рибалки, а потім повільно нахилилась і підняла ще одну морську зірочку, кинула її в бурхливе море.

Вона повернулася до рибалки і, усміхнувшись, промовила: “Можливо, Ви й маєте рацію, - сказала вона, - але саме для цієї зірочки я змінила долю”.

Питання для обговорення:

    • Кому дівчинка подарувала радість?

    • Яку саме радість вона подарувала?

А що відчувала дівчинка?

Завдання “Що означає “дарувати радість” (20 хв.)

Дані визначення допоможуть педагогу керувати дискусією.

Радість – активна позитивна емоція, яка виражається у хорошому настрої і відчутті задоволення. (В.Квін)

Радість – супроводжується переживанням задоволеності самим собою і навколишнім світом. Радість – це сильне задоволення. (К. Ізард)

Радість – це реакція на неочікуване отримання чогось приємного, бажаного. Чим неочікуваніший успіх, і чим більше його чекаєш, тим більше радості відчуваєш з цього приводу. (В.С. Дерябін)
Педагог пропонує учням замислитися та прокоментувати, що відчувають вони, коли радіють і якою є найголовніша прикмета людини в радості. Після того, як пролунала відповідь, що людина в радості усміхнена, педагог пише на аркуші фліпчарту слово “радість”, і роздає учням по три (заздалегідь вирізаних з кольорового паперу) усміхнених обличчя – на зразок таких:

Педагог пропонує учням замислитись над такими питаннями:



  1. Що означає для мене дарувати радість іншим людям?

  2. Чи вмію я дарувати радість собі і в чому вона виражається?

  3. Чи вмію я дарувати радість членам своєї родини/ друзям і в чому вона виражається?

І відповідь на кожне із запитань записати на окремому усміхненому обличчі (перше запитання – на першому, друге – відповідь на другому “обличчі”, третє – на третьому).

Після виконання педагог пропонує учням прикріпити на аркуш по черзі свої відповіді, коротко коментуючи їх.

Наприкінці – утворюється різнокольорове та яскраве поле посмішок – усміхнених людських облич.

Педагог закріплює свої різнокольорові папірці останнім, коментуючи їхній зміст, а потім переходить до розповіді про людей, які безкорисно допомагають іншим, даруючи цим людям радість.

Ці люди – волонтери (добровольці).


Завдання “Сонечко якостей волонтера” (10 хв.)

Педагог на ватмані малює сонечко і підписує по колу:


Н

В

О

Л

О

Т

Е

Р

Людину, яка добровільно надає безкоштовну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.



Педагог пропонує учням подумати над тими якостями, які повинні бути притаманними добровільному помічнику за таким алгоритмом: спочатку якості на “В”, потім на “О”, “Л”, “Н”, “Т”, “Е”, “Р”. Усі варіанти записуються на ватмані у стовпчик біля відповідної літери, утворюючи своєрідні промінчики.

Наприкінці, педагог підводить до висновку, що всі якості волонтера так чи інакше мають гуманістичний відтінок, це людина активна і небайдужа до проблем суспільства.



Далі він пропонує наступне визначення поняття „волонтер”:


Вправа “Капелюх мудрих висловів” (10 хв.)
Педагог бере до рук капелюх, у який заздалегідь було покладено заготовлені вислови видатних людей. Він представляє учням “Капелюх мудрих висловів” та пропонує кожному дістати з капелюха лише одну мудрість, а потім по черзі поділитися тим скарбом, який отримав. Учні по черзі зачитують вислови.

Вислови, які пропонуються:

  1. Статую прикрашає вигляд, а людину – її справи. (Піфагор)

  2. Роби велике, не обіцяючи великого. (Піфагор)

  3. Коли виходиш з дому, подумай про те, що будеш робити, а коли повернешся додому, обов’язково подумай про те, що зробив. (Клеобул)

  4. Людина спускається все нижче й нижче, та піднімається все вище й вище – однаково своїми справами... (Із „Хітопадеши”)

  5. Що людина робить, такою вона й є... (Гегель)

  6. Все в мире покроется пылью забвенья,

Лишь двое не знают ни смерти, ни тленья:

Лишь дело героя да речь мудреца

Проходят столетья, не зная конца. (Фирдоуси)

  1. Де думка сильна – там справа повна сили. (В.Шекспір)

  2. Найважливіші справи часто залежать від речей, які здаються дріб’язковими, тому треба бути обережним і вдумливим навіть у малих справах. (Ф.Гвіччірдіні)

  3. Люди, яким завжди ніколи, зазвичай нічого не роблять. (Г.Ліхтенберг)

  4. ... від людини залишаються лише одні справи її. (Максим Горький)

  5. Благо всюди залежить від дотримання двох умов: 1) правильно встановити мету будь-якої діяльності і 2) відшукати відповідні засоби, які ведуть до кінцевої мети. (Аристотель)

  6. Життя людське подібне залізу. Якщо застосовувати його в справу, воно стирається; якщо не застосовувати, іржа з’їдає його. (Катон Старший)

  7. Як байка, так і життя цінується не за довжину, але за зміст. (Сенека)

  8. Без користі жити – передчасна смерть... (Гете)

  9. ... час облишити чекати неочікуваних подарунків від життя, а самотужки робити життя. (Л.М. Толстой)

  10. «Красиво жить» – не просто звук пустой.

Лишь тот, кто в мире красоту умножил

Трудом, борьбой, - тот жизнь красиво прожил,

Воистину увенчан красотой! (І.Бехер)

  1. Не відкладай на завтра те, що можеш зробити сьогодні.(В.Франклін)

  2. Це правда, що треба багато зробити, а у тебе, можливо, слабкі руки; але берися за справу, і ти отримаєш хороші результати, тому що крапля за краплею каміння точить і завдяки старанням миша перегризла канат навпіл. Невеличкими ударами можна великі дуби валити. (В.Франклін)

  3. Справжній скарб для людей – вміння працювати. (Езоп)

  4. У кожній людині природа виростає або злаками, або ж бур’яном; нехай вона своєчасно поливає перше і викорінює друге. (Ф.Бекон)

  5. Людина не повинна жалітися на час, в якому живе – все це пусте та марне. Час поганий? Що ж, на те і людина, щоб покращити його.

  6. Коли спільно борються, то переможуть і слабкі. (Із „Панчатантра”)

Питання для обговорення:

    • Чи погоджуєтесь ви з автором тієї думки, яку отримали?

    • Який вислів вам найбільше запам’ятався і чому?

Наприкінці педагог зачитує слова Феокріта: “Є у мудреців величезний запас висловів... Багато для життя корисних порад може в ньому знайти кожна людина...”


Слово до батьків
Шановні батьки!

Пропонуємо Вам разом із своєю дитиною поміркувати над тим, що для вас означає радість, а що таке добро. Але бесіда на цю тему – це не зовсім цікаво! Спробуйте вдатися до мистецтва живопису!

Візьміть папір та олівці (або фломастери) і намалюйте, як кожний з вас розуміє поняття “радість і добро”. Як кожен з вас відчуває „щастя і добро”. Підберіть кольори, які відповідають вашим відчуттям. Ви можете скребти, можете малювати лінії, коло, візерунки або картинку, загалом все, що завгодно, аби це відповідало вашому розумінню.

Потім порівняйте ваші картинки. Чи однаково ви розумієте радість і добро? Спробуйте задати вашій дитині питання, які б пролили більше світла на той малюнок, який вийшов. Обов’язково прокоментуйте власний. Подумайте, як кожний з членів вашої сім’ї дарує радість іншим, що означає вміти радіти за інших?



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка