Книга на сучасні мови. Іншим дітям я її показую. Звідси і слово бібліотека зібрання книжок



Скачати 76.22 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір76.22 Kb.
Однією з найскладніших тем, що вивчаються учнями в 2 класі, є правопис імен, по батькові та прізвищ. Дитині важко розібратися в цих поняттях, зрозуміти, чому в людини є ім’я, що воно означає. Як утворювали прізвища? Звідки взялося по батькові? Не так просто запам’ятати, чому всі ці слова пишуться з великої букви, співвіднести правило і практичну роботу. І саме тому урок ознайомлення з правописом імен, по батькові та прізвищ має бути яскравим, захоплюючим, наповненим спілкуванням, обміном інформацією. Тому в цьому випадку доцільно провести урок-дослідження, на якому діти є активними учасниками навчального процесу.
Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах.

Мета. Формувати в дітей уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище»; вчити правильно писати власні іменники, ознайомити з етимологією деяких з них; розвивати дослідницький інтерес, спостережливість, творчість, фантазію; формувати вміння працювати з підручником самостійно і в парах, аналізувати, доводити, робити висновки; виховувати самоповагу, відчуття належності до роду, родини, вчити поважати людей, які проcлавилися своїм гідним життям, плекати вміння відчувати красу в поезії, народній творчості.

Обладнання. Портрети Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Богдана Хмельницького. Картки для роботи в парах. Набір словникових слів. Картка з набором слів для складання речень.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку.

- Добридень, діти. Погляньте один на одного, усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок (звучить музика).

- Тим учням, які ростуть у християнських сім’ях, відома ця найшановніша у світі книга – Біблія, що власне і перекладається як книга на сучасні мови. Іншим дітям я її показую. Звідси і слово бібліотека – зібрання книжок.

Як розповідається у Біблії, Бог п’ять днів творив небо, землю, звірів, птахів і риб, а на шостий, взявши червоної землі, за своїм образом і подобою створив людину, вдихнувши в неї безсмертну душу, щоб вона несла добро, справедливість і мудрість у світ живої природи. Назвав Бог людину… Так, Адам, що перекладається з давньоєврейської мови як людина, чоловік. Це слово також мало значення «глина», «земля», «червоний колір».

Разом із першою людиною з’явилося ім’я…

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

- Послухайте і відгадайте загадку.

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке,

Бо носить все життя мене людина.

А відгадайте-но, що я таке? (Ім’я)



ІІІ.Оголошення теми і мети дослідження.

- Кожна людина має своє імя, по батькові, прізвище. Сьогодні спробуємо дослідити, як правильно вони пишуться, чому саме так, звідки прийшли до нас наші імена, яким способом утворилися прізвища та по батькові. Навчимося правильно писати ці слова (іменники), бо грамоти вчиться- завжди знадобиться. Для людини її ім’я звучить найсолодше. Тому імена тих, хто гарно буде працювати і міркувати на уроці, даватиме цікаві відповіді на мої запитання, красиво писатиме, звучатимуть найчастіше. Це буде найкращим визнанням їх старанної роботи .



ІV.Робота над новим матеріалом.

1.Виділення невідомого.

- З чого складається наше мовлення? ( З речень).

- З чого складаються речення? (Зі слів).

- Складіть речення зі слів: Іванко мамі господарству сьогодні по допомагає.

- Про кого йдеться у реченні? Що він робить? Кому допомагає? (Лунає музика).

Казка про велику букву

Жила собі маленька буква. Її часто пропускали. Інколи просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити. Перейшла з середини речення на початок. І сталося диво. Почали поважати малу букву. Писали її вже великою. Але їй цього було замало.Захотілося далі ймення містам, селам, річкам, горам. Ще більше почали шанувати букву. Але їй і цього було мало. Задумала вона приєднатись до імен, по батькові, прізвищ. З тих пір всі ці слова, в які вона потрапила, пишуться з великої букви.



  • Чи є така буква в нашому реченні? В яких словах?

  • Чому слово Іванко написане з великої букви?

  • Назвіть ваші імена «ланцюжком», швиденько піднімаючись з місця.

Каліграфічна хвилинка.

Єв Ів Яр ич сл Євген Іван Ярослав

З якої букви написали імена? Підкресліть ці букви.

2.Аналіз невідомого.

- Ім’я своїй дитині батьки дають за власним бажанням або дотримуються певних сімейних звичаїв.

- Як ви гадаєте, що означає вислів добре ім’я?

- Хіба імя може бути добрим чи злим?

- Отже, тільки людина може бути доброю чи злою у своїх вчинках і цим самим прославити чи зганьбити своє ім’я.



Гра.

Спробуємо утворити від вашого повного імені ваші супутні імена. Згадайте, як до вас звертаються рідні та друзі. Запишіть їх у зошит з нового абзацу.

3.Дослідження.

- Кожне ім’я неповторне, має особливе значення. Спробуймо сплести віночок з ваших красивих і милозвучних імен. Але більшість із вас просто

- Від щирого серця вплетіть квіточку з вашим іменем до віночка і розкажіть, що означає ваше ім’я і звідки воно походить (Діти готують тлумачення імен вдома).

- Утворилися ваші імена дуже давно, багато їх прийшло зі Стародавнього Риму та Греції. Але чимало просто вигаданих (Любомир, Мирослав, Людмила).



4.Зараз і ми спробуємо бути вигадниками імені.

- Прочитайте слово ріка. Утворіть з літер цього слова ім’я. (Кіра)

- Багато імен дали назви квітів. Прочитайте назву рослини грицики.

- Від якого імені утворилась ця назва? (Гриць – Григорій).

- Які ви ще знаєте назви рослин, які нагадують за своєю назвою імена людей?

Ім’я неможливо намалювати або описати словами, його не можна зобразити рухами, його можна тільки вимовити. Можна вимовити з любов’ю чи з ненавистю, з повагою чи зневагою.

Кожне ім’я багатогранне і має свої барвисті кольори і відтінки, які народ відшліфував віками. Тож бережіть своє ім’я і хай воно ніколи не буде заплямоване вашими поганими вчинками.

5.Поміркуємо. Для чого людині дають прізвище? (Бо багато однакових імен, щоб знати, якого ти роду).

Прізвище дитині дається за домовленістю батьків. Але за традицією здебільшого батькове. Кожне прізвище має свою історію. Спробуймо дослідити, як утворилися прізвища.

Семененко- Семен Карпенко - Карпо

Устименко- Устим Захарчук – Захар

Інші прізвища утворилися від назви ремесла, яким займався рід:

Кухар, Ткачов, Коваль.

Також прізвища пішли від різноманітних особливостей людей. Наприклад, Добренько (добрий), Довготелес, Довгорукий (будова тіла).

Деякі прізвища утворились від назв тварин – Заєць, рослин – Боровик, птахів – Зозуля.



6.Аналіз прізвищ учнів класу.

7.Засвоєння правил і практичне їх застосування.

- Чи знаєте ви своє ім’я, прізвище, по батькові? Скорочено в документах це пишеться, як ПІБ (від перших букв слів). Такий запис називається абревіатурою.

1) Робота в парах.

Пропоную гру «Інтерв’ю»



  • Що таке інтерв’ю? Так називається форма спілкування між людьми, в основі якої закладено принцип «запитання та відповідь на нього».

  • Отже, запитайте ПІБ вашого сусіда та запишіть у зошит.

  • Прочитайте, що ви записали?

  • А як написали кожне слово? (З великої букви).

  • Чому?

  • Давайте перевіримо ваші висновки з правилом на с.100. (Читає учень).

  • То як пишуться ПІБ?

  • Підведіться хором, повторіть.

2) Шукаємо кмітливих та уважних дітей. Прослухайте текст.

Одного разу Мишко з мамою Оленою Сергіївною та батьком Дмитром Івановичем поїхав на день народження до дідуся Івана.

- Чиїм батьком був дідусь Іван? Тата чи мами? (Тата).

- Як зватимуть Мишка, коли він стане дорослим ( Михайлом Дмитровичем).

- Запишіть ім’я, по батькові ваших батьків ( з нового рядочка).

3) З’ясуємо, чи можливо іменем передати вік людини?

Так, можливо, простежмо це на прикладі імені Іван.

Дитина - Івасик

Підліток - Іванко

Юнак - Іван

Чоловік - Іван Іванович.

- Як звернемося до Івасика (Ти).

- А як звернемося до Івана Івановича? (Ви).

4) Асоціативна аналогія.

Продовжіть ланцюжок. ( Замініть словосполучення одним словом). Книжка до книжки - Бібліотека

Зернина до зернини - колосок.

Крапелька до крапельки - море.

Ім’я до імені - народ.

Так український народ прославився іменами мужніх, чесних, талановитих людей.

V.Робота з підручником.

Саме про таких людей згадується у вправі 216 на с. 100.

–Прочитайте.

–Назвіть імена та прізвища, вжиті в тексті.

- Про кого з названих людей ви щось знаєте? (Ілюстрація групами. Блок «Письменники»).

-Назвіть прізвище цієї людини. (Шевченко).

- Імя, по батькові. (Тарас Григорович).

- Які вірші цього видатного українського поета і художника ви знаєте?

- Назвіть прізвище, ім’я цієї жінки. (Леся Українка).

- Це псевдонім поетеси. Псевдонім - це вигадане імя та прізвище, що ним користуються письменники, артисти та інші митці замість власного. Справжнє імя поетеси - Лариса Петрівна Косач. Це була незвичайна жінка. Вона писала прекрасні вірші та оповідання, грала на фортепіано, знала декілька іноземних мов та перекладала твори на українську мову.

- Це - Іван Якович Франко. Поет і письменник, автор казок і оповідань. Григорій Сковорода - письменник і мандрівний наставник мудрець ( філософ). Мандрував українськими селами та містами, співав під кобзу і розповідав повчальні історії. Мудра і обдарована людина на Подолі йому зведено пам’ятник.

- Михайло Коцюбинський - письменник. Жив і працював у місті Чернігові. Гуртував навколо себе талановиту молодь. Автор багатьох творів про життя селян, зокрема дітей - «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник». ( Блок «Народні Герої»).

- Богдан Хмельницький - український гетьман, видатний полководець.

- А ви що знаєте про нього? (Додаткова легенда Про Богдана Хмельницького).

- Устим Кармелюк - захисник народу. Т.Шевченко назвав його славним лицарем.

- Запишемо їхні імена та прізвища.

- Як напишемо кожне слово?

Народні герої : Богдан Хмельницький, Устим Кармелюк. Письменники : Тарас Григорович Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Григорій Сковорода, Михайло Коцюбинський.

- Це видатні люди, які прославили Україну, зробили свій внесок в історію нашої держави, в розвиток нашої рідної української мови, а отже, лишили свої славні імена.

- Гадаю, коли ви станете дорослими, то і ваші імена стануть надбанням у розвитку України, або ж вашими іменами назвуть нові всесвітні відкриття у науці, техніці та мистецтві. Але більшість із вас просто буде так добре і старанно працювати, як сьогодні на уроці.

- Прізвища винахідників часто є назвами їхніх винаходів. Наприклад, Рентген - це промінь, що просвічує людський організм і допомагає діагностувати захворювання людини. Дизель - двигун внутрішнього згорання, що працює на рідкому паливі - основна складова механізму. Браунінг - марка пістолета.

VІ. Підсумок уроку

- Отже, підіб’ємо підсумки нашої роботи.

- Що ми вивчили сьогодні?

- Що було найскладнішим?

- Продовжіть речення: З великої букви пишуться… Пам’ятайте про це. - Які видатні імена ви запам’ятали?

- Дякую вам за увагу і гарну роботу.



VІ.Домашнє завдання.

Записати імена, по батькові, прізвища своїх дідусів і бабусь.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка