Колегії відділу освіти райдержадміністраціїСкачати 139.18 Kb.
Дата конвертації09.03.2016
Розмір139.18 Kb.
Колегії відділу освіти

райдержадміністрації

04.12.2013 року
Доповідна записка

«Про стан гурткової роботи в закладах освіти району»


Згідно річного плану відділу освіти Городищенської районної державної адміністрації та наказу № 319 від 01.10 2013 року «Про вивчення стану гурткової роботи» в жовтні 2013 року вивчався стан гурткової роботи в загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

Перевіркою охоплено 6 загальноосвітніх навчальних закладів,а саме: Городищенська ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Петропавлівський НВК, Вербівська ЗОШ І-ІІІ ст., Мліївська ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Дирдинська ЗОШ І-ІІ ст., Хлистунівська ЗОШ І-ІІІ ст. та позашкільні заклади: районний Будинок дітей та юнацтва, районна станція юних туристів.

Встановлено, що робота гуртків і секцій в загальноосвітніх навчальних закладах планується і здійснюється згідно вимог та загальних навчально-виховних завдань, відповідно до Законів України „Про освіту”, „Про позашкільну освіту”, Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 08.12.2010 № 1205 „Про Типові штатні нормативи у загальноосвітніх навчальних закладах наказів системи освіти і науки України”, від 10.12.2008 № 1123 „Про внесення змін до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи у позашкільних навчальних закладах”, Програми національного виховання учнівської молоді на 2008-2020 роки.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 08.12.2010 № 1205 „Про Типові штатні нормативи у загальноосвітніх навчальних закладах”, Методичних рекомендацій із питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчальних закладів розподіл годин гурткової роботи в закладах щорічно затверджується наказом по школі; індивідуально директором затверджуються графіки роботи та погоджуються плани роботи гуртків.

Під час вивчення системи роботи гуртків зверталася увага на:

- наявність програм;

- календарне планування;

- журнали ведення гурткової роботи;

- контроль щодо організації гурткової роботи адміністрацією шкіл та позашкільних закладів;

- наповнюваність груп;

- методичне забезпечення;

- матеріальна база.

Під час вивчення системи роботи гуртків та їх керівників було застосовано такі методи:

- вивчення перспективного календарного планування;

- бесіди, анкетування з гуртківцями;

- спостереження й аналіз роботи керівників гуртків під час занять;.

- вивчення документації.

У загальноосвітніх навчальних закладах, де згідно наказу вивчався стан гурткової роботи працюють 95 гуртків, у яких задіяно 816 дітей.

Під час перевірки було виявлено, що гурткова робота здійснюється на основі Типових програм Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України або адаптованих та авторських програм.

На основі програм керівниками гуртків розробляються календарні плани роботи на семестр. У перевірених школах були в наявності календарні плани роботи, які затверджені директором школи. До роботи гуртків залучались діти, які перебувають на внутрішкільному обліку, діти із „кризових сімей”, згідно соціального паспорта школи. Діють виставки робіт гуртківців, стенди «2013 рік-рік дитячої творчості».

Робота гуртків вивчається у навчальних закладах:

Вербівська ЗОШ І-ІІІ ст.- протокол педради №4 від 29.03.2012 року;

Дирдинська ЗОШ І-ІІ ст.- наказ № 122 від 02.09 2013 року;

Городищенська ЗОШ І-ІІІ ст.№3- протокол педради від 21.01.2010 р. та наказ №8 від 27.10 2011 року;

Хлистунівська ЗОШ І-ІІІ ст. - протокол педради № 1 від 10.01.2011р.та наказ № 98 від 26.12. 2012 р; нарадах при директору в 2012-2013роках „Про стан гурткової роботи в школі”, на інструктивно-методичних нарадах;

Важливим моментом роботи гуртків є організований набір дітей, відповідно до їх уподобань, інтересів та навичок. Не в усіх закладах дотримано вимоги наповнюваності груп, а саме Городищенська ЗОШ І-ІІІ ст. №3, Дирдинська ЗОШ І-ІІст, Петропавлівський НВК. Причиною часто є школи з малою наповнюваністю дітей. Під час вивчення стану гурткової роботи було відвідано 18 занять гуртків, проведені заняття відбувалися за розкладом, згідно календарних планів, проте не в усіх групах наповнюваність відповідала необхідній кількості дітей за списком (гурток райСЮТур «Пішохідний туризм» керівник Царенко А.В., гурток районного Будинку дітей та юнацтва «Соломинка» керівник Подосєнова В.А.)

Проблемою залишається дисципліна гуртківців під час занять, тому необхідно провести заняття для молодих керівників гуртків, з метою якісного навчання та підвищення рівня дисципліни.

Щодо ведення журналів гурткової роботи, то на час перевірки були відсутні відомості про членів гуртків в Дирдинській ЗОШ І-ІІ ст., Вербівській ЗОШ І-ІІІ ст., Хлистунівській ЗОШ І-ІІІ ст., не завжди вчасно ведеться облік відвідування.

На час перевірки шкіл були відсутні заяви батьків, а у районному Будинку дітей та юнацтва , районній станції юних туристів відсутня резолюція до наказу про зарахування дітей до гуртка.

Слід відмітити роботу гуртків:

- Хлистунівської ЗОШ І-ІІІ ст.-Хореографічна студія (керівник Дудник Н.М.), « Цікава математика»( керівник Ісоян Г.М.);

- Дирдинська ЗОШ І-ІІ ст.-«Знавці рідної мови»(керівник Михайлюк Г.М.), « Цікава математика» (керівник Думич В.В.);

- Петропавлівський НВК - Вокальний (Бобров В.І.);

- Мліївська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 .-«Екскурсовод»(керівник Кравець Т.М.), «Краєзнавець»( керівник Артеменко М.С.);

- Вербівська ЗОШ І-ІІІ ст. – « В гармонії з танцем» (керівник Ткаченко С.С.), «Феміда» (керівник Марченко О.М.);

- Городищенська ЗОШ І-ІІІ ст.№3 – «Влучний стрілець» (керівник Гадар В.П.), «Драматичний»( керівник Мельник Л.І.), «Англійська мова для допитливих» (керівник Царенко Г.А.).

Будинок дітей та юнацтва проводить свою діяльність керуючись чинним законодавством про позашкільну освіту, нормативними документами вищих органів управління освітою та власним статутом. За результатами вивчення стану гурткової роботи встановлено, що заклад здійснює формування мережі гуртків у відповідності до нормативів, визначених Положенням про позашкільний навчальний заклад (Постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433), Державної цільової соціальної програми розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року №785.

Проблема над якою працює Будинок дітей та юнацтва: «Розвивати дитину, як неповторну індивідуальність, формувати в неї творчий потенціал, прагнення до самостійної пізнавальної діяльності». Розклад занять гуртків та інших творчих об’єднань складається посеместрово (до 15 вересня та до 10 січня), відповідно до навчальних планів, з урахуванням санітарних норм. Згідно з затвердженим розкладом занять заклад працює і в канікулярний період. У відповідності з річним планом роботи, розробляються навчальні робочі плани керівників гуртків за напрямками їх діяльності та затверджуються директором на початку навчального року. При їх написанні керівники гуртків користуються Програмами, які рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.,авторськими програмами. В 2013-2014 навчальному році в закладі функціонує 24 гуртки та творчі об’єднання, які поділені на 55 груп, в яких здобувають позашкільну освіту 1002 вихованці (з них дітей пільгових категорій - 75). На основі заяв батьків виданий наказ «Про зарахування вихованців» №32 від 16.09. 2013 року.

Варто відзначити, що при комплектуванні гуртків враховуються психофізіологічні, вікові особливості вихованців. Зокрема, у гуртках науково-технічного, художньо-естетичного, еколого-натуралістичного напрямків навчаються діти соціально-незахищених категорій.

Розширена мережа гуртків, які працюють на базі сільських шкіл (Хлистунівська ЗОШ І-ІІІ ст., Мліївська ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Мліївська ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Старосільська ЗОШ І-ІІІ ст., Ксаверівський НВК, Орловецька ЗОШ І-ІІІ ст., Петропавлівський НВК, Дирдинська ЗОШ І-ІІ ст.)

Проведено анкетування серед учнів сільських шкіл з метою визначення охопленості дітей гуртковою роботою та щодо зацікавленості у відвідуванні гуртків. Охопленість дітей у Дирдинській ЗОШ І-ІІ ст., Вербівській ЗОШ І-ІІІ ст.,

Мліївській ЗОШ І-ІІІ ст.. №2, Хлистунівській ЗОШ І-ІІІ ст. становить 100%, часто діти відвідують по декілька гуртків.

На час перевірки проведено заходи для вихованців і дітей міста, зокрема:

- свято «Яблуня - окраса саду», гурток «Природа і фантазія», керівник Висоцька М.Л;

- свято для першокласників «В гостях у казки» (керівник гуртка «Етюд» Сірко О.В.);

- проведено відкрите заняття керівників гуртків-молодих педагогів позашкільників на базі гуртка «Паросток», керівник Плахтій Н.Б.

У наступному 2014-2015 навчальному році планується вивчення досвіду роботи керівників гуртків районного Будинку дітей та юнацтва «Дивоцвіт» Гайдамаки О.В. та «Чарівна перлина» Тихенко Т.В. Проте у попередні роки досвід роботи керівників гуртків не вивчався.

Гуртківці беруть активну участь у районних та обласних змаганнях, конкурсах, де займали призові місця, зокрема, обласний конкурс «Грайлива веселка» – два ІІ місця, лауреати обласного конкурсу читців «Неофіти», «Український сувенір» - ІІІ місце, «Люби і знай свій рідний край» - І місце.

Адміністрацією забезпечено контроль за ходом навчально-виховного процесу, про що свідчить ведення Книги записів наслідків внутрішкільного контролю за навчально-виховною,науково-методичною та організаційно-масовою роботою (директор районного Будинку дітей та юнацтва Близнюк Н.М. та методиста Плахтій Н.Б.), у яких, в цілому, прослідковується динаміка контролю за різними формами, видами навчально-виховної діяльності. За 2012-2013 відвідано понад 60 занять гуртків та виховних заходів, 2013-2014 н. р.р.- 10. Ведеться книга запису висновків і рекомендацій за наслідками відвідування занять керівників гуртків. Проте, кількість відвіданих занять і виховних заходів директором та методистом не є достатньою; необхідно вдосконалити і аналітичність висновків за підсумками контролю.

Питання аналізу стану вивчення роботи гуртків художньо-технічного напрямку слухалось на педагогічній раді в районному Будинку дітей та юнацтва (протокол №2 від 28.05.2012 року), вивчення стану методичної роботи (протокол №1 від 12.09. 2012 року).

На контролі ведення журналів обліку гурткової роботи. Результатом контролю є виданий наказ №12 від 26.03. 2012 року.

У протоколах засідань педагогічних рад рішення не завжди конкретні, а

аналіз роботи поверховий. Необхідно удосконалити і оформлення наказів основної діяльності.

Потребує особливої уваги всіх педагогічних працівників питання збереження контингенту вихованців упродовж навчального року. Не сприяє розвитку мережі гуртків і плинність педагогічних кадрів. Площа навчальних кабінетів не завжди дозволяє збільшити кількість дітей в групах.

Городищенська районна станція юних туристів – заклад, що проводить інформаційно-методичну, організаційно-масову, навчально-тренувальну та спортивну роботу. Станція юних туристів – типовий позашкільний навчальний заклад туристсько-краєзнавчого, військово-патріотичного та дослідницько-експериментального напрямку серед учнівської молоді району, проводить огляд та реєстрацію музеїв у закладах освіти району, що перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України.

Педагогічний колектив закладу працює над педагогічною проблемою: «Створення необхідних умов для творчого, інтелектуального, духовного, фізичного розвитку вихованців. Формування здорового способу життя засобами туризму та краєзнавства».

Навчально-виховний процес станції юних туристів здійснюється на основі принципів безперервності та наступності навчання та виховання, гармонійного поєднання інтересів особистості, суспільства, держави з урахуванням психофізіологічних особливостей та здібностей вихованців через інтерактивні форми роботи, участь в походах, екскурсіях, змаганнях, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН.

На початок 2012-2013 навчального року в закладі працювало 14 гуртків, якими охоплено 268 дітей, що становить 8,6% від усієї кількості учнів. Гуртки «Пішохідний туризм», «Етнографи-краєзнавці», «Історики-краєзнавці», «Спортивне орієнтування», «Велотуризм» (10 гуртків, 157 дітей) працюють на базі міських шкіл: Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. С.С. Гулака-Артемовського, Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 та сільських: Хлистунівської ЗОШ І-ІІІ ст., Мліївської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Дирдинської ЗОШ І-ІІ ст., Орловецької ЗОШ І-ІІІ ст..

При райСЮТур продовжує працювати Городищенське районне територіальне відділення МАН. У 2012-2013 навчальному році гуртковою роботою дослідницько-експериментального напряму (МАН) охоплено 111 учнів. У 2013-2014 р. працює 4 гуртки (7 груп МАН), які нараховують 130 слухачів із 12 навчальних закладів району.

У 2012-2013 н.р. понад 70 членів МАН взяли участь у шкільних та районних предметних олімпіадах і вибороли призові місця. 11 учнів-членів МАН стали переможцями Міжнародного мовно-літературного конкурсу, який відбувся у листопаді 2012 року.

Крім гуртків МАН працюють 8 гуртків райСЮТур (15 груп). Загальна кількість гуртківців становить 430 осіб.

Позашкільною освітою охоплені діти різних категорій. Серед них: діти - сироти та позбавлені батьківського піклування – 3, напівсироти – 13, діти – інваліди – 2, діти з багатодітних та малозабезпечених сімей – 24, діти, що належать до групи ризику – 4.

Із 11 педагогічних працівників, що працюють на станції у 2012-2013 н. р. (3 – основних працівників, 8 - сумісників) всі мають вищу педагогічну освіту. В закладі щотижнево проводяться наради з питань навчально-виховної, організаційно – масової та адміністративно – господарської роботи, проводиться контроль і аналіз роботи гуртків (ведеться книга контролю), проводяться педагогічні ради, батьківські збори, систематично надаються матеріали про роботу закладу до сайту відділу освіти. Згідно наказу № 49 від 27.12 2011р. вивчався стан викладання в гуртках туристсько-краєзнавчого напрямку, наказ №3 від 03.01 2013 р. про роботу гуртків дослідно-експериментального напрямку.

Щотижня робота Городищенської районної станції юних туристів висвітлюється на апаратних нарадах відділу освіти.

Педагогічний колектив закладу у 2012-2013 н. р. брав участь у Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка – 2013» - Моховик Н.М.; Всеукраїнській історико-географічній експедиції «Історія міст і сіл України» робота Пеляка В.А. «Історія с. Набокова».

Гуртківці райСЮТур приймали участь:

У туристсько-краєзнавчому квесті присвяченому Дню туризму(30.09.2012 р.), відкритих обласних змаганнях із спортивного орієнтування «Осінній лист» (08.10.2012 р. м. Черкаси), де зайняли ІІ командне місце в групі Б (тренер команди – керівник гуртків Мацьков П. С.), за що відзначені дипломом Черкаського обласного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді та обласного Центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх»;


  • відкритих обласних змаганнях з пішохідного туризму в закритих приміщеннях серед учнівської молоді (24-26.02.2012 р. м. Канів), де зайняли ХІІІ місце (тренери збірної команди: керівники гуртків Арсенькіна І. О. та

Моховик Н. М.);

  • відкритому чемпіонаті області із спортивного орієнтування у м. Черкаси (13.04.2013 р.);

  • обласних змаганнях з техніки пішохідного туризму (20.04.2013 р.).

Серед гуртківців райСЮТур протягом року проводились краєзнавчі вікторини: «Велика історія маленького міста», «Батько української опери», «З Шевченком у серці».

27 квітня 2013 року в урочищі Чуїха були проведені районні змагання з техніки пішохідного туризму для учнів загальноосвітніх закладів району, в яких прийняло участь 11 команд.

У період з 27.05 по 12.06.2013 року на базі Городищенської районної станції юних туристів працювала літня школа «Юний турист – краєзнавець» , де мали змогу оздоровитись 20 вихованців, переважно учні 7-х класів Городищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2.

Протягом 2012-2013 навчального року для гуртківців були проведені екскурсії до м. Києва та м. Черкас, у яких прийняло участь 72 вихованці райСЮТур, також було проведено 29 одноденних походів – 266 учасників, один триденний похід з 17 по 19 червня за маршрутом м. Городище – с. Орловець – с. Калинівка – м. Городище (15 осіб).

Проблемою залишається відсутність в закладі тренувальної бази (стаціонарної спортивно-туристської зали), де б гуртківці мали змогу відпрацьовувати свої навички і вміння в холодну пору року, недостатнє забезпечення педагогічними кадрами (більшість працівників - сумісники), слабка матеріальна база, що не дає змоги забезпечити команду райСЮТур необхідним спорядженням (каски, дюльфери, карабіни, компаси тощо).

У 2013-2014 році РайСЮТур планує охопити більшу кількість дітей сільської місцевості позашкільною освітою, розширити напрямки роботи закладу (2 групи технічного напрямку), планує провести два семінари: в грудні на базі райСЮТур «Виховний потенціал туристсько-краєзнавчої роботи», в квітні на базі Хлистунівської ЗОШ І-ІІІ ст. «Розвиток краєзнавства в навчальних закладах». У квітні – районний етап військово-патріотичної гри українського козацтва «Сокіл» («Джура»), у травні – районні змагання з техніки пішохідного туризму серед учнівської молоді. Залишаються і надалі наші щорічні очно-заочні туристсько-краєзнавчі конкурси і експедиції: «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», конкурс на кращий паспорт походу, на кращий методичний матеріал туристсько-краєзнавчої тематики.

Методист районного методичного кабінету Т.І.Зеленська .

Колегія відділу освіти Городищенської райдержадміністрації


Рішення
04 грудня 2013 року м Городище Протокол №___

Про стан гурткової

роботи у закладах освіти району
Заслухавши та обговоривши доповідну записку методиста районного методичного кабінету Зеленської Т.І. «Про стан гурткової роботи у закладах освіти району»,
колегія ухвалює:
1. Доповідну записку методиста районного методичного кабінету Зеленської Т.І. «Про стан гурткової роботи у закладах освіти району» взяти до відома.

2. Визнати стан гурткової роботи у закладах освіти району задовільним.

3. Керівникам гуртків:

3.1. Працювати над підвищенням фахової майстерності.

Постійно

3.2. Впроваджувати сучасні педагогічні технології у навчально-виховний процес.

Постійно

4. Директорам загальноосвітніх навчальних та позашкільних закладів:


4.1. Забезпечити дотримання педагогічними працівниками вимог типових навчальних планів і програм для гуртків, секцій і творчих об’єднань.

Постійно


4.2. Щорічно забезпечити проведення підсумкового звіту керівників гуртків після завершення навчального року.

Травень, червень, щорічно

4.3. Забезпечити аналіз роботи гуртків, секцій та творчих об’єднань. На педагогічні ради виносити питання роботи гуртків.

Один раз на три роки

4.4. Забезпечити проведення занять відповідно до встановленого графіка. .

Щорічно


4.5. Забезпечити контроль за відвідуванням учнями гуртків.

Постійно


4.6. Сприяти оновленню та модернізації матеріально-технічного забезпечення гуртків, залучати для цього позабюджетні надходження та кошти спонсорів.

Постійно


4.7. Забезпечити збереження та збільшення контингенту вихованців упродовж навчального року.

Постійно


4.8. Сприяти залученню дітей і учнівської молоді до систематичних занять спортивним туризмом та туристсько-краєзнавчою діяльністю.

Постійно


4.9. Розширювати мережу гуртків декоративно - прикладного мистецтва.

Постійно


4.10. Провести навчання молодих керівників гуртків.

До 20.01 2014 року

4.11. Забезпечити відвідування занять і виховних заходів відповідно вимог.

Постійно


4.12. Забезпечити оформлення наказів основної діяльності відповідно до вимог Інструкції.

До 01.01.2014 року

5. Директору районної станції юних туристів:

5.1. Вивчити ефективність роботи гуртків Городищенського районного територіального відділення МАН та узагальнити наказом.

До 01.03.2014 року

6. Районному методичному кабінету:

6.1. Забезпечити надання методичної допомоги керівникам гуртків.

Не менше 1 раз на місяць

6.2. Провести районний семінар для керівників гуртків на тему: «Розвиток творчих здібностей та креативного мислення учнів методами декоративно-прикладного мистецтва при веденні гурткової роботи».

До 11.02.2014 року7. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника начальника відділу освіти Жовталюк Н.П. та методиста районного методичного кабінету Зеленську Т.І.

Голова колегії, начальник відділу освіти Т.Є. Хронік


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка