Конспект музичного заняття для дітей старш ого дошкільн ого вік у Мета



Сторінка1/5
Дата конвертації21.02.2016
Розмір0.88 Mb.
  1   2   3   4   5
Що таке музика?

Конспект музичного заняття для дітей старшого дошкільного віку

Мета:

Слухання музики – формувати досвід музичних вражень, розвивати мислення, творчу уяву, бажання слухати найкращі зразки світової класичної музики, вдосконалювати вміння самостійно визначати характер, настрій, 


інтонації музичного твору, засоби музичної виразності, вживати музичні терміни, закладати основи музичного смаку.

Співи – вчити співати природним голосом, без напруження, легким звуком, м’яко, правильно передавати мелодію та настрій пісні, чітко вимовляти слова, брати дихання між музичними фразами, співати злагоджено у заданому темпі,  прислухатися до співу інших дітей, до звучання інструменту, виховувати любов до пісні,  бажання співати.

Гра на музичних інструментах – розвивати інтерес до активної гри на музичних інструментах,  учити зосереджуватися на грі, створювати музичний образ, самостійно передавати настрій музики, розвивати відчуття мелодійності, ритму, продовжувати вчити правильного поводження з музичними інструментами,  закріпити прийому гри на них.

Обладнання:

1) Іграшки – фігурки звірів; декорації до казки ”Колобок”.

2) Камінець; склянки з водою і без води, дзвіночок, паперові стрічки,  поліетиленовий пакет, чайна ложка, однакові склянки, наповнені водою різного кольору до різного рівня;  дерев’яні ложки; натягнута між двома опорами нитка;

3) Аудіо запис твору П. Чайковського ”Підсніжник”

4) Ширма, музичні інструменти.

Попередня робота:

Розучити з дітьми пісню ”Я Лисичка, я сестричка” з опери Миколи Лисенка ”Коза-дереза”.



Хід заняття

На столі розміщено декорації настільного театру до казки ”Колобок”. 

Усіх дійових осіб озвучує музичний керівник.

Музичний керівник: Діти, сьогодні ми помандруємо у королівство Музики. А перед тим завітаємо до наших знайомих Діда з Бабою. Погляньте, до якої казки ми потрапили? колобок

Правильно, це казка “Колобок”. А ось і сам Колобок.  Лежить на підвіконні – сумує.  Раптом чує, що Сорока-Білобока кричить: ”Музика у лісі! Музика у лісі!”.  Колобок подумав: ”що то за музика?”Стриб, тай утік і від Баби і від Діда.  Котиться Колобок лісовою стежкою, коли на зустріч йому – Зайчик.  Колобок і запитує: ”що таке музика?”.

А Зайчик відповідає:

Музика – це звук.

Це коли…

Кіт муркоче,

Грім гуркоче,

Дощик ллється,

Скло десь б’ється.

Вітер віє сніговії.

Дзвони дзвонять

Череду гонять,

Трава шелестить,

Джміль пролетить,

І коли ти чуєш стук – 

Вся це зветься просто Звук.

Діти, Зайчик каже, що звук виникає дуже просто, давайте спробуємо самостійно утворити звук.

Я пропоную дітям утворити звуки різними способами, зокрема:

- Перелити воду зі склянки у склянку; фото 18. а колобок взял, да и укатился. катится колобок, катится, а навстречу ему зайка. колобок, колобок, я тебя съем.

- Постукати камінцем об стіл;

- Подмухати на паперову смужку;

- Пошарудіти поліетиленовим пакетом;

- Постукати чайною ложкою по склянках наповнених водою різних рівнів;

- Постукати дерев’яними ложками одна об одну;

- Посмикати натягнуту між двома стійками нитку.

Музичний керівник: Діти, Зайчик пропонує утворити мелодію, 
об’єднавши всі отримані звуки. 

Давайте спробуємо заграти свою мелодію за допомогою шумових інструментів.



Музичний керівник: Діти, яка зараз пора року?

Весна – прекрасна пора року. У всі часи вона надихала митців до творчості,  оспівування її неперевершеної краси. Композитор П. Чайковський,  музику якого ви вже чули раніше, також написав чудові весняні п’єси,  що увійшли до його музичного альбому ”Пори року”.  Одну з цих п’єс ви послухаєте сьогодні. Які квіти з’являються найпершими? 

П’єса, яку ви зараз послухаєте, присвячена весняному місяцю – квітню і має назву ”Підсніжник”. Якби ви були композиторами і захотіли музиці розповісти, як розте квітка,  куди б ви повели мелодію: вгору чи вниз? (Вгору). Чому? (тому що квітка тянеться до сонця)

Давайте у тиші жестом руки спробуємо зообразити,  як пробивається маленький паросток з під-землі. 

А тепер послухайте, як це відобразив у своїй музиці П. Чайковський.

Звучить аудіозапис п’єси ”Підсніжник”.

Яким ви уявили підсніжник?

Це вокальний чи інструментальний твір? 

У якому темпі виконується ця п’єса? Чому?

Музика п’єси за настроєм похмура чи світла? (світла)

Отже, твір написаний у мажорі.  Ви певно помітили, що музика протягом п’єси звучить з різною силою. Як думаєте, чому? (тому що квітка розвивається:  вона ніжна, тендітна, але все ж має силу, щоб пробитися крізь землю)

Настрої та образи весни приваблюють не лише композиторів, а й живописців. Ось погляньте картину ”Перші підсніжники”.  Чи схожі ці підсніжники на квітку, образ якої втілив у своєму творі П. Чайковський? 

А ці квіти на картинці.



Музичний керівник: Колобку, ти зрозумів, що таке Музика?

Колобок: Так, тільки у мене виникло ще одне запитання: хто такий композитор?  Покочуся далі і дізнаюся.

Музичний керівник: Котиться колобок, а на зустріч йому… Хто, діти? Вовк.http://ukrainci.org/uploads/images/00/00/11/2011/10/30/d41f46.jpg

Колобок: Добрий день, Вовче. Допоможи мені. Може ти знаєш хто такий композитор? 

Вовк: Чув я щось… Може він малює картини?

Музичний керівник: Так, діти?

Діти: Ні. Картини малює художник.

Вовк: Може він пише вірші?

Діти: Ні. Вірші пише поет.

Вовк: А хто ж такий композитор?

Музичний керівник: Діти, давайте допоможемо Вовку і Колобку дізнатися хто такий композитор?

Діти: Композитор – це людина, яка пише музику.

Колобок: Як він записує музику?

Музичний керівник: Покотився Колобок далі, а на зустріч йому… Хто? Ведмідь.http://endem.ru/uploads/posts/2010-02/1266048399_kolobok-i-medved.jpg

Колобок: Добрий день, Ведмедю! Так мені дізнатися хочеться як можна записати музику: літерами чи цифрами…

Ведмідь: Це ж усім відомо – нотами,

Ноти – символи незвичні

І доволі симпатичні,

Означать кожен звук – 

Миші писк і дощу стук.

Колобок: Дякую, Ведмедю!

Музичний керівник: Покотився Колобок далі. А на зустріч йому: ”Хто?” Лисичка.

Лисичка: Ой, а хто це такий смачненький та кругленький по ліску блукає? 

Колобок: Це я – Колобок.

Лисичка: Щось трішки недочуваю, підійди поближче.  Та сядь мені на язичок і я все зрозумію, що ти там белькочеш.катится колобок, катится, а навстречу ему лиса.

Музичний керівник: Діти, треба нашого Колобка виручати, пісеньку про Лисичку заспівати. Лисичко-сестричко Колобок маленький, говорить тихо, а наші дітки тобі пісеньку дзвінко заспівають.

А коли вже наша пісня тобі сподобається, не їж, будь-ласка, колобка.



Лисичка: Добре, із задоволення послухаю вашу пісню. 

Діти виконують пісню ”Я Лисичка, я сестричка”

з опери М. Лисенка “Коза дереза”

Лисичка: Гарна пісня, та не хочеться мені з вами розcтаватися. Давайте діти, пограємо трішки.

Музичний керівник проводить

музично-дидактичну гру ”Бубон чи брязкальце” 

(Діти мають відгадати, який музичний інструмент звучить за ширмою)

Музичний керівник: Діти, давайте з вами заграємо на музичних інструментах?

(грають на дитячих музичних інструментах в супроводі баяна українську народну мелодію ”Ой єсть в лісі калина”)

Музичний керівник: Діти, а тепер ми з вами будемо імітувати під музику в рухах, як ходить вовчик, зайчик, ведмедик, лисичка.

(діти показують як ходять звірі)


Чарівна скринька

конспект заняття для дітей середньої групи

(металеві звуки)

Мета: Розширювати знання дітей щодо різноманітності музичних звуків. Ввести в активний словник дітей поняття «металеві звуки». Познайомити з металевими речами, інструментами та засобами гри на них. Вчити розрізняти та нази¬вати темп і характерні риси музичного твору. Закріплювати вміння ритмічно рухатися під музику, виконуючи танок з атрибутами. Прищеплювати уміння відтворювати зміст художнього твору в активній мовленнєвій та музичній діяльності; розвивати темброво-ритмічний та інтонаційний слух; виховувати естетичне сприймання навколишнього.

Обладнання: Музична скринька; стіл із металевими музичними інструментами: металофон, дзвоник, бубон; стіл із металевими речами: каструлі, кришки, ключі, металеві палички, дитячі відерця; фланелограф.

Репертуар: «Музична скринька» С. Майкапар; «Вправа із дзвониками» муз. Т. Вількорейської; мовленнєва гра «Хмара» із шотландської нар. поезії; пісня «Осінь» муз І. Кішко, сл. Т. Волгіної; «Танок з бубнами» укр. нар. мел., обробка М. Вериківського; посудний оркестр «Веселий дідусь» Д. Хармса.

Хід заняття

(Діти під музику заходять до залу)

Вихователь: Діти, пригадуєте, ми з вами подорожували всесвітом музичних звуків? Що нам на згадку залишила маленька Звуковинка?

(Вихователь показує дітям музичну скриньку).

Вихователь: Музична скринька — наш друг чарівний,

У всесвіт звуків відкриє шлях зоряний.http://roshen-avk.ucoz.ua/_si/0/15630981.jpg

Давайте швидше відкриємо скриньку,

У гості покличемо ми Звуковинку.



(Вихователь відкриває музичну скриньку, і звучить п'єса С. Майкапара «Музична скринька» у виконанні музичного керівника).

Слухання. «Музична скринька» муз. С. Майкапара.

Під останні акорди музичного твору заходить Звуковинка.http://1.bp.blogspot.com/-rt95syxty3u/uj0elcw7ymi/aaaaaaaaaiq/qmxvtgizwpo/s1600/9i.jpeg

Звуковинка: До вас я знову завітала

І рада дуже дітвора,

Що звуки скриньки зазвучали, 

І нам у подорож пора

Скринька таємницями і звуками повна. 

Музичні всі секрети відкриє нам вона.



Музичний керівник: Сьогодні ви почули чарівну музику, яку написав дитячий композитор Самуїл Моісеєвич Майкапар. Називається вона «Музична скринька».

Звуковинка: Музична скринька — це механічний музичний інструмент, який починає звучати, коли його відкривають. У музичній скриньці ховається чарівна мелодія, яка повторюється декілька раз. Давайте ми з вами ще раз послухаємо цю мелодію.

(Повторне слухання, після якого діти аналізують характер твору).

Звуковинка: Скринька наша відчиняйся,

Відчиняйся, чарівна, 

Таємниці, гарний настрій

Подарує нам вона.



Вихователь: Діти, давайте з вами зазирнемо в музичну скриньку і подивимося, які звуки в ній живуть.

(Діти проходять у іншу частину за-пу, де розташовані столи з металевими речами та інструментами).

Звуковинка: (вірш супроводжується юказом речей та інструментів).

В скриньці нашій ціле місто, 

Назвемо його Дінь-день.

Звукам зручно тут, не тісно,

Вони співають цілий день.

А в середині, погляньте, 

Молоточки, дзвоник, спиці 

Живуть разом, як сестриці. 

Металофони дружно б'ють, 

Чарівні звуки видають. 



Звуковинка: Найменші мешканці країни металевих звуків 
Дінь-день, як квіти називаються, чудовим дзвоном заливаються. Що це? Так — це маленькі дзвоники. Давайте привітаємось із ними. 

«Вправа із дзвониками» муз. Т. Вількорейської

Звуковинка: В чарівній скриньці живуть ще ось такі мешканці 
(показ металофону). Звуть їх металофони. Вони складаються з металевих пластинок різної величини, що мають певну висоту звучання. Грають на металофоні спеціальними паличками-молоточками. Ось так (показує).

У металофона дзвінкий звук

І не схожий він на стук.

Розповім вам казку я

Про маленьке жабеня. 

(Звуковинка розповідає казку, вихователь викладає сюжет на фланелографі, а музичний керівник грає на металофоні).

Казка «Маленьке жабеня»

Одного ранку маленьке жабеня на ім'я Квак прокинулося і визирнуло з води. Воно побачило, що небо покрите сірими хмарками.



Мовленнєва гра «Хмара»

(супроводжується «звучними жестами»)http://www.grif.kiev.ua/files/images/11_2011/1320226715.jpg

Хмара по небу пливла,

Відра повні принесла. 

Хмара брязнула потому,

Прокотився гуркіт грому. 

Подув вітер і біля

Квака впав жовтий листочок. 

Квак зрозумів — наступила осінь. 

Йому стало дуже сумно, і жабенятко заспівало осінню пісню.

Пісня «Осінь» муз. І. Кішко, сл. Т. Волгіної.

(Музкерівник грає на металофоні).

Раптом на Квака крапля впала: дінь-дон,

По водичці пострибала: дінь-дон, 

А за нею — сто краплинок:дінь-дон, дінь-дінь-дон, 

Сто малесеньких перлинок: дінь-дон, дінь-дінь-дон, 

Дощик сильний припустив: дінь-дон, дінь-дінь-дон, 

Гуляти Квака не пустив: дінь-дон, дінь-дінь-дон. 

Вихователь: Діти, за допомогою якого інструменту ми вам розповіли казку? (Відповіді дітей).

Музичний керівник: А зараз відгадайте загадку:

Можу голосно і тихоhttp://znaychik.com.ua/products_pictures/buben-derevyannyi-529-b.jpg

Я заграти для малят.

Ти трусни мене легенько —

Бубонці враз задзвенять.

А захочеш грім почути, —

То сильніше в мене гупай.

(Бубон)

У нашій чарівній скриньці є ось такі веселі бубни. 

Давайте з ними потанцюємо.

«Танок з бубнами» укр. нар. мелодія, обробка М. Вериківського

Звуковинка: Діти, крім музичних інструментів, які видають металеві 
звуки, існують ще речі, які теж можуть співати металевим голосом. Як ви гадаєте, де можна їх зустріти? (Відповіді дітей).

Давайте заплющимо очі і чарівна скринька перенесе нас з міста Дінь-День в Країну побутових металевих речей.



(Діти заплющують очі, звучить музичний твір С. Майкапара «Музична скринька». Вихователь знімає покривало з столу, на якому розташовані металевий посуд та речі: ложки, каструлі, кришки з каструль, саморобні бубонці з металевих кришок від пляшок, металеві палички тощо).

Вихователь: Діти, подивіться, чи знайомі вам ці речі? Що це? А це? Як ви гадаєте, можна на них грати? Давайте спробуємо.

(При необхідності вихователь показує способи гри на посуді. Діти беруть по одній речі, сідають в коло і виконують на своєму «інструменті» тільки по одному звуку «ланцюжком»).

(Вихователь пропонує дітям разом пограти у веселий металевий оркестр).

Звуковинка: Я оркестром диригую,http://magazindom.tomsk.ru/upload/catalog/i/72559/23357586_(1).jpg

Музикантами керую.

Ось вам знак — рука моя.

Покажу все чітко я.

Як змахну, хай знає кожний:

Починати грати можна. 



Посудний оркестр «Веселий дідусь» Д. Хармса

Жив та був собі дідусь

Маленького зросту,

І сміявся він завжди

Дуже-дуже просто:

Ха-ха-ха (саморобні бубонці з металевих кришок)

та хе-хе-хе, (ложками по каструлі)

хі-хі-хі (металевими паличками по відерцях)

та бух-бух. (двома кришками)

бу-бу-бу (ложками одна об одну)

та бе-бе-бе, (ударяти кришкою об чайник)

дінь-дінь-дінь (металевою паличкою об паличку)

та трюх-трюх. (стукають усі разом). 

Звуковинка: З вами весело, малята, та мені іти вже час.

Прощавайте, прощавайте рада була бачить вас.


Веселі мишенята

конспект заняття для дітей середньої групи

(шумові звуки)

Мета: ознайомити дітей із шумовими та шурхотливими звуками. Вчити добирати звукові характеристики до образу листячка, що шурхотить, виразно відтворюючи ігрові образи. Привернути увагу до розмаїття звукових явищ у природі – дощик, дощ, злива. Формувати емоційно-радісні відчуття від активної участі у музикуванні. Розвивати тембровий слух, здатність відчувати красу витонченого шумового та шурхотливого звучання. Виховувати естетичний смак.

Обладнання та матеріал: атрибути осіннього саду, листя різних дерев, металофони.

Рекомендований репертуар: вправа «Танок осіннього листячка»
муз А.Філіпенка, мовленева гра «Розмова осіннього листячка», «Танок мишенят», координаційна гра «Мишенята», пісня «Осінь», музична п’єса «Дощик».

Хід заняття

Зала оформлена як осінній сад. Під музичний супровід заходять діти.

Вихователь: Надійшла пора осіння,http://s43.radikal.ru/i102/1011/8d/60e243d61daf.jpg

Стала річка синя-синя.

А в гаях та у садах

Жовте листя на гілках.

Ми йдемо осіннім гаєм

І по листячку ступаєм.

Із дубів та із кленочків

Назбираємо листочків.



Діти збирають листочки, розкидані на підлозі.

Всі листочки позбирали

І таночок розпочали.

«Танок осіннього листочка»

1. Кленові листочки за вітром летять.http://kazybazy.ru/image/28.11.11.img4ed3333d3c360.jpg

В діток під ногами вони шарудять.

Приспів:

Кружляють листочки в ясній вишині,

А вітер осінній співає пісні.

2. То вправо , то вліво лягають листки.

Уже облітають в садочку гілки.

3. І знову листочки за вітром летять,

В діток під ногами вони шарудять.

Вихователь: Ось подме вітерець, вітерець пустунець –

Полетить тоді листочок під березовий місточок.



Вихователь дує. Діти з листочками біжать і сідають на стільчики.

Вихователь: Ану ж бо послухаємо, як шелестить-шурхоче осіннє листя, коли дме вітер. іти шурхотять листочками, прислухаються) 

Який звук ви почули? Шелест



Музичний керівник: Шелест – це нібито розмова осіннього листя. У кожного з вас у руках листочки. Придивіться уважно до них. Ось це листочок із  клена (показує). У кого є такі листочки? Підійдіть до мене (групує 
дітей ”сімейками”). Тепер послухаємо, про що розповідають ваші 
листочки.

Мовленева гра «Розмова осіннього листячка» В.Берестова

Відповідаючи на запитання дорослого, діти називають дерева, із яких у них листочки, й шурхотять ними.

Осінніх листочків розмову ледь чути:



Вихователь: Ви звідки?

Діти: Ми з кленів.

Вихователь: А ви?

Діти: А ми з яблунь.

З тополі.

Із вишні.

З осики.


З черемхи.

Із дубу.


З берези….

Вихователь: Прийшов листопад (діти шурхотять листочками)

На порозі морози.

Листочки упали , (діти кладуть листочки на підлогу)

Лежать на дорозі.



Вихователь: Малята, прислухайтеся. Листячко вже лежить на землі, але ми з вами знову чуємо якесь шарудіння. Як ви гадаєте, хто може видавати такий звук у нашому садку? (Відповіді дітей).

Їжачок, ми знаємо вже спить, мурашки поховалися від холоду… А, то це, мабуть, мишенята шарудять, шукають щось смачненьке.



Декламують вірш, супроводжуючи його «звуковими» жестами. Діти повторюють за дорослим слова та рухи.

У норі принишкла миша.

У норі у миші - тиша.

Може, миша щось читає?

Може, миша вишиває?

Може, миша куховарить –

Мишенятам кашу варить?

У норі у миші – тиша…

Чи заснула в тиші миша?

- Зараз ми покличемо мишку.



Під музику вибігає дитина – Миша.

Мишка: Малесенька я Мишка.

Живу собі в саду.

В маленьку свою хатку

Завжди я щось несу. А ви хто?



Вихователь: Ми – веселі малюки

Всі танцюєм залюбки.



Мишка: Я запрошую діток

Розпочати свій танок.

Хай танцюють тут завзято

Всі маленькі мишенята.



«Танок мишенят» муз. А. Жилінського «Мишенята»

Мишка: Молодці, мої малята,

Ви мов справжні мишенята.



Координаційна гра «Мишенята»

Тихіше,діти,тихіше,тихіше,

У садку, здається миші.

(Діти навшпиньках ходять, приклавши пальця до губ)

Зараз чуємо, як в тиші (Прислухаються)

Шарудять тихенько миші. (Труть долоні одна об одну)

Миші дружно вибігають, (Легко бігають)

Танцювати починають. 

Чок-чок, каблучок. (Стукають каблучком)

Це танок ”Гопачок”.

Миші носиком потягнуть. (Роблять вдих-видих)

Миші носиком потягнуть. (Роблять вдих-видих)

Коли щось отут знайдуть, (Шарудять пальцями по підлозі)

Швидко в нірку віднесуть.

Якщо мишу ми впіймаєм, (Ловлять одне одного в обійми)

Разом з нею ми пограєм. (Плескають у долоні одне одному)

Музкерівник імітує на металофоні, ніби крапає дощ http://lesia.vozniuk.com/wp-content/uploads/2010/05/veselka.gif

  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка