Конспект уроку 5 клас тема. Як виникають правила етикету



Скачати 84.81 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір84.81 Kb.


Конспект уроку 5 клас

ТЕМА. Як виникають правила етикету.

МЕТА. Поглибити знання учнів про етикет, як прояв зовнішньої культури людини, про історію його виникнення, підвести до розуміння того, що етикет є основою моралі; розкрити зміст понять «церемонія», «манери»; формувати поняття «гарні манери»; сприяти формуванню й розвитку культури поведінки, удосконаленню внутрішнього світу; виховувати толерантність, прагнення до самовдосконалення, гарні манери, ціннісне ставлення до себе та людей.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ.

Після цього уроку учні зможуть:



  • пояснювати поняття «церемонія» , «манери»;

  • розповідати про роль церемоній і етикетних кодексів у формуванні етикету;

  • визначати гарні манери;

  • оцінювати себе та свої вчинки відповідно до норм етикету.

ОБЛАДНАННЯ. Мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, ватман, маркер, малюнки.

ХІД УРОКУ

Організаційна частина.

1.Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

- Кожен з нас вже постарався,

До уроку приготувався.

2. Актуалізація опорних знань.

Експрес опитування. (Слайд 1)

Вступна частина.

1.«Мозковий штурм» (робота в групах) (Слайд 2-6)

Подивіться уважно на ці кросворди. Ваше завдання їх розв’язати і відповіді донести до цілого класу.

Працюємо в групах. Ділимось на дві групи.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні дітки, ми з вами не просто так розв’язували ці кросворди, тому, що ці етичні поняття ми з вами використовуємо майже щохвилини у своєму повсякденному житті.

Я хотіла б, щоб урок у нас з вами пройшов у щирій, дружній співрозмові. Тому, що тема над якою ми будемо працювати є дуже цікава і важлива у житті кожної людини. Іноді від того, на скільки людина вміє бути вихованою, дотримуватися правил етикету залежить навіть доля людини.

У житті людина робить різні справи – добрі і не зовсім добрі, погані і просто жахливі. Зазвичай ввічлива, добра людина бажає іншим добра. Та інколи забуваємо про перестороги, що робити потрібно добро, а остерігатися зла.

Людина починається з країни дитинства.

Вона, як ріка, що бере свій початок із чистих джерел. А як необхідно жити в цій країні і якими ми повинні бути, ми з вами повинні навчитися на сьогоднішньому уроці.

Ви вже знаєте, що таке етикет. Тож сьогодні ми будемо говорити про історію його виникнення, про те, що таке «церемонія», «манера», «етикетні кодекси»; вчитися гарних манер і вміти їх застосовувати в повсякденному житті, чесно відповідно до норм етикету оцінювати себе та своїх товаришів, як поводитись у громадських місцях і взагалі, як стати вихованою людиною.

(Слайд 7)

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Як виникають правила етикету».

Після цього уроку ви зможете (Слайд 8)

Основна частина.

Запишіть ,будь ласка, у зошити дату, класна робота і план за яким ми сьогодні будемо працювати.(записано на дошці).

Отже, хто скаже, що таке етикет?

(правила поведінки, зведення норм поведінки, порядок дій, правила чемності будь де).



  • А зараз уважно, будь ласка , послухайте історію виникнення етикету. (Слайд 9)

Слово «етикет» виникло у Франції в XVII – XVIII ст. за часів правління короля Людовіка XІV.

Саме на королівських прийомах гостям стали вручати «етикетки» – картки з переліком правил поведінки, яких вони повинні були дотримуватися. Про те етикет як зведення правил, прийнятих у певній людській спільноті, існував і до цього. Його витоки сягають початку історії людства.



(Слайд 10)

У ті далекі часи, коли на нашій планеті з’явилася людина, чи мало небезпек причиняло те, що вона була нездатна існувати сама. Необхідність спільного життя і боротьби спричиняло те, що людині було необхідно навчитися узгоджувати свої інтереси з іншими, учитися розуміти оточуючих їхні думки і почуття, підкорятися спільним вимогам, передбачати наслідки своїх вчинків і вміння спілкуватися, які з часом набули форм з початку звичаїв, а пізніше – традицій.



  • Це і були прості правила спілкування. А ці прості, елементарні правила з часом перейшли спочатку у звичаї а пізніше – у традиції. Отже, звичаї і традиції це і є елементарні норми етикету, що передалися з покоління в покоління і яких повинні дотримуватись в суспільстві.

(Слайд 11)

Усі вони мали неписану форму і народжувалися з природних потреб упорядкування спільного життя різних людей. Жодна історична епоха, жоден народ не обходилися без таких правил і норм.

Пізніше їх стали записувати. Найдавніші відомі нам згадки про етикет це близько п’яти тисяч років.
(Слайд 12)

Збереглися настанови з правил пристойності,створені давніми єгиптянами. Необхідними якостями «пристойної людини» вони вважали; поміркованість, скромність, вміння красиво і без галасу їсти, бути охайними і ввічливим.



(Слайд 13)

Отже, етикет – правила поведінки, прийняті у певному суспільстві.

Через деякий час з існуючих етикетних норм сформувалися етикетні кодекси. На думку дослідників, першим із них був кодекс дипломатичного етикету (для послів).

Сучасний етикет – це не зведення приписів для вибраних, а загальний регулятор поведінки, якого дотримуватись повинні всі – будь де і в різних міроприємствах та церемоніях.



  • Що означає слово « церемонія»?

  • Як ви його розумієте?

(це точні правила проведення обряду, наприклад, лінійка)

У яких церемоніях вам довелося брати участь або спостерігати?

Які враження та емоції викликали у вас ці церемонії?

Яку церемонію показано на дошці? (Слайд 14)

(зустріч гостей з хлібом і сіллю)

Як пов’язані між собою церемонія та етикет?

(у церемонії існують порядок дій та відповідні правила)

(Слайд 15)

Отже, церемонія – встановлений відповідно до певного етикетного кодексу порядок здійснення якогось урочистого обряду або сам обряд.



Технологія «Уявна подорож» (Слайд 16)

(робота в групах)

А зараз я вам пропоную уявну подорож в часі.



(Слайд 17)

1-а група помандрує на машині часу в Національний історичний музей, і повернувшись з екскурсії (через5-6 хв.), розповість, про які правила етикету і про які церемонії вони там довідались.(ст. 86 підручника прочитати текст).

(Слайд 18)

2-а група подорожуватиме до Стародавнього Риму та Європи,скориставшись текстом на ст. 87 (перший абзац)


(Слайд 19)

3-я група подорожує машиною часу до запорожців на Січ. Ви з’ясовуєте, які церемонії та козацькі звичаї були на Січі і повідомляєте цілому класу. Починаємо працювати. (Слайд 20)

(Слайд 21)

  • А як ви думаєте, чи потрібні церемонії сьогодні?

  • Чому вони потрібні?

  • Чи існують урочисті церемонії у нашій школі чи селі?

  • Чи треба їх зберігати і чому?

А як ви думаєте у повсякденному житті ми з вами використовуємо елементи церемонії ? Які?

(вітання, знайомство, звертання до старших…)



  • Так , вірно – а це дітки і є прояви правил етикету.

Ввічливе звертання до батьків, вчителів, знайомих, шанобливе ставлення до людей похилого віку, правила ведення розмови, поведінки за столом, поводження з гостями, виконання вимог до одягу за різних обставин – усі ці закони пристойності об’єднані загальними уявленнями нашого суспільства про вихованість людини, та її манери.

– А що ж таке манери? (Слайд 22)

– Як ви думаєте?

Так, мабуть, кожен із вас помічав, що перше уявлення про людину виникає у той момент, коли її побачили. Вона ще навіть не розпочала розмовляти, а ви вже дали їй оцінку. На чому вона ґрунтується?

Імовірно, ви сформували її на основі спостережень за позою людини, її ходою, манерою тримати руки, сидіти або стояти.

Людина не отримає гарні манери від народження, вона набуває їх у продовж усього життя в процесі виховання. Саме виховання гарних манер,

а не механічне копіювання чужих, сприяє засвоєнню людиною правил доброго поводження з іншими, вміння тримати себе будь де і будь коли.

(Слайд 23)

Отже, манери – спосіб поводитися, триматися в товаристві.

– А як ви думаєте, чи можна сказати про людину, що в неї гарні манери, якщо вона принижує і кривдить інших?

(ні, тому, що в основі гарних манер – доброзичливе ставлення людей).

(Слайд 24)

Хтось постукав тихо в клас,

Та перерві ще не час.

Тут підказує Билинка…



  • Це у нас фізкультхвилинка.

Фізкультхвилинка.
Встаньте , діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

Відпочили трішки і знову до роботи.

Робота в групах (4-6 учнів) (Слайд 25-30)

Зараз ми з вами попрацюємо в групах «по 4- і більше».

Ваше завдання:


  • розглянути ситуації і визначити, у яких ситуаціях герої

демонструють гарні манери.

  • Як можна виправити ситуацію, де герої проявили нечемність?

  • Що б ви порадили героям змінити в їхній поведінці?

(на завдання 5-6 хв.)

Ми з вами впорались із завданням. Молодці .



  • А зараз учням, які вміють гарно малювати я пропоную намалювати людину з гарними манерами, а всі інші будуть працювати разом зі мною.

(Слайд 31-33)

Визначте у наведеному переліку гарні й погані манери, вказавши цифру у відповідній графі.



  • Звичка голосно розмовляти, не перебираючи висловів.

  • Іти вулицею і сильно махати руками.

  • Стриманість і скромність.

  • Відверта недоброзичливість до оточуючих.

  • Невміння стримувати свої емоції.

  • Сидіти на стільці схрестивши ноги або виставивши одну з них уперед.

  • Виховані люди під час бесіди не торкаються співрозмовника за будь - якого приводу.

  • Пересувають стілець з одного місця в інше, піднімаючи його за спину.

  • Хода людини повинна бути гарною і розміреною.

  • Руки повинні рухатися в одному ритмі з ногами.

  • Гойдати ногами, сидячи на стільці, не прийнято.

  • Не демонструвати іншим свій поганий настрій.

  • Тактовність у стосунках з людьми.

  • Вміння правильно тримати тіло і завжди контролювати свої рухи.

  • Неохайність в зовнішньому вигляді.

  • Нав’язування іншим людям своєї волі й бажань.

Молодці. А зараз слово нашим майбутнім художникам.

  • Кого ти намалювала?

  • З якими манерами?

  • У чому виражені ці манери?

Молодці, малюнки вийшли гарні.
Підсумкова частина.

(Слайд34)

  • Чого ви навчилися на уроці?

  • Що було для вас новим?

  • Яка інформація вас здивувала?

(Слайд 35)

  • Тепер я попрошу командирів груп, оцінити членів груп, відповідно до їхньої роботи в групах.


Домашня робота. (Слайд 36)

За вибором:

Ст.90.(підручник, відповісти на запитання,усно);

Ст. 91(підручник, завдання 2). З рубрики «Виконай вдома».





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка