Конспект уроку природознавства 4 клас «Кримські гори. Рослини і тварини Кримських гір»



Скачати 104.43 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір104.43 Kb.
Відділ освіти Ставищенської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Кривецька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів

Конспект уроку природознавства

4 клас

«Кримські гори. Рослини і тварини Кримських гір»



Учитель початкових класів

Кривецької ЗОШ І –ІІ ст..

спеціаліст

Кирик Тетяна Олександрівна

Ставище 2014

Тема. Кримські гори. Рослини і тварини Кримських гір

Мета. Ознайомити учнів з характерними особливостями Кримських гір: географічним положенням, кліматом, рослинним і тваринним світом. Розвивати спостережливість, уяву, пам'ять, мислення. Виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Фізична карта України, карта природних зон України, фрагмент відеофільму з виглядом гір, презентації «Тварини Кримських гір», «Печери Кримських гір», фото і гербарій рослин, тестові завдання на ноутбуках.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

1. Організація класу.

2.Підсумки фенологічних спостережень.

- Розпочинаючи день, кожна людина хоче дізнатися, якою буде погода.Люди якої професії повідомляють нам погоду?

-Ось і ми послухаємо прогноз нашого синоптика на сьогоднішній урок.

(Підсумок спостережень за тиждень синоптика.)

- Який місяць закінчує зиму?

- Чому лютий має таку назву?

- З чого видно, що зима закінчується?

- Які ознаки весни можна вже помітити в неживій природі?

- Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно.

(Синоптик дарує учням малюнок веселого сонечка.)



IІ. Перевірка домашнього завдання.

1Фронтальне опитування.

- А зараз перевіримо, як ви підготували домашнє завдання. Яку тему ми з вами вивчаємо? (природні зони України) Зараз я вам прочитаю опис куточків природи різних зон , а ви повинні пояснити про яку зону іде мова і показати її на карті.

Картка №1

„ 3 незапам'ятних часів ці землі приваблювали людину неповторною красою своїх краєвидів, багатствами чорноземів, зеленими луками і дібровами, садами і виноградниками. На родючих чорноземах вирощують різноманітні зернові і технічні культури До лісових масивів безпосередньо прилягає степ, проте він не займає великих площ. " (Лісостеп).

Картка №2

„Рано навесні, коли ліс ще не вдягнувся у листя, тут з'являються ранньоквітучі трав'янисті рослини: сон-трава, підсніжник, пролісок, медунка. На території ростуть соснові, сосново-дубові, дубово-грабові та вільхові ліси. Крім основних порід в них трапляються бук, ялина, осика. Під охорону взято благородних оленів, козуль, річкових бобрів, зубрів". (Мішані ліси).

Картка №3

„ Широкі рівнинні простори цієї зони перетинають річки, яри та балки. Літо тут жарке, часто бувають посухи. Зима холодна, малосніжна, іноді з сильними вітрами. Іноді вітер вимітає верхній родючий шар грунту. Найкраще тут навесні, коли землі цієї зони стають схожими на різнобарвний килим." (Степ)

Картка №4

„Зима тут коротка, волога і тепла. Сніг довго не затримується. Літо довге і сухе. На погоду впливають гори і море". (Південний берег Криму).

Картка №5

Величні і неповторні в красі своїй гори, покриті віковічними лісами, бурхливі ріки, кришталево прозорі високогірні озера — «морські очі», барвистий килим полонин з отарами овець, мелодії гуцульської трембіти... Таким на мить постає в уяві цей чудовий край чарівної природи.(Карпати)

- З якими горами ми познайомились на минулому уроці?

- Де розташовані Карпатські гори?

- Яка найвища точка Карпат?

- До яких гір відносяться Карпати?

- Які ріки беруть початок у Карпатах?

- Яка їх течія?

- Чим незвичайний клімат? (випадає багато опадів)

(Карпатські гори, які знаходяться на Україні, називаються Українськими Карпатами. Вони розташовані на заході України. Найвища точка Карпат - гора Говерла. її висота — 2061 м. В Карпатах беруть початок такі великі ріки Дністер, Прут, Уж, Черемош, Тиса. У Карпатах багато озер. Найбільше з них —Синевір. Його називають «морським оком».)



2. Індивідуальне опитування.

- От ми з вами згадали про що ми говорили на попередніх уроках. А зараз ви дасте відповіді на питання і за це отримаєте оцінки. (індивідуальна робота з нетбуками)

Тести

1. Українські Карпати знаходяться на



a) півдні України; б) заході України; в) сході України.

2. Які за висотою українські Карпати?

a) високі; б) середні; в) малі.

3. Карпатські гори - це місце в України , де випадає

a) найменше опадів; б) найбільше опадів; в) зовсім не має опадів.

4. У Карпатах часто бувають



a) повені; б) посухи; в) землетруси.

5. У листяних лісах Карпатських гір переважає



a) бук; б) клен; в) ялиця.

6. Полонини Карпат вкриті

a) мохами; б) трав'янистими рослинами; в) листяними лісами.

7. У хвойних лісах Карпатських гір , крім ялиці і смереки росте



a) модрина; б) сосна; в) ялинка.

8. У Карпатах водяться такі самі тварини , що й



a) у природних зонах на рівнинах; б) у степах; в) у Криму.

9. Тільки в Карпатських лісах водиться

a) лисиця; б) білка карпатська; в) олень.

10. Для збереження природи Карпат , створено заповідники

a) Асканія - Нова; б) Поліський; в) Горгани.

-Хто хоче покращити свою оцінку? Ми послухаємо , що цікавого про Карпати ви підготували. (повідомлення підготовані учнями про заповідники Карпат)



ІІІ. Фізкультхвилинка (фізичні вправи)

VI.Мотивація навчальної діяльності

  • Я вам пропоную подивитись фільм. Будьте уважні тому, що вам потрібно розпізнати місцевість де ми побуваємо.(Кримські гори, тому що видніється море, схили гір білого кольору із вапняку )

VIІ Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

— Відомий російський мандрівник, письменник, краєзнавець Євген Марков в книзі «Нариси Криму» писав: «Крим - це найпишніша модель, яку сам Бог подарував земній кулі».

- Як ви розумієте ці слова?

- Ці слова будуть епіграфом нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися з природою України.

- Прочитайте тему уроку.(написана на дошці)

- Визначимо завдання уроку. Користуючись планом, скажіть, що повинні дізнатися на уроці?

План

1. Що розповідає карта про природну зону?



2. Погода в природній зоні в різні пори року.

3. Рослинний світ природної зони.

4. Тваринний світ природної зони.

5. Охорона природи.



2. Розповідь учителя.

— Приблизно 200 млн. років тому на місці Кримських гір був океан. Про це свідчить те, що частина гір складається з вапняку. Кримські гори відносяться до молодих гір. Їх утворення продовжується. Про це нагадують землетруси, які часто бувають там. Найбільший землетрус був у 1927 р., силою 8 балів.



3. Практична робота з картою.

- А тепер поглянемо на карту України. Що вона розповість про Кримські гори?

- Де знаходяться Кримські гори? (Кримські гори знаходяться на півдні України.)

- Яка їх найвища точка? (Найвища точка Кримських гір ~ гора Роман-Кош.)

- Яка її висота? (Її висота -- 1545 м)

- А яка найвища точка Карпат? (Найвища точка Карпат — гора Говерла. Її висота 2061 м)

- Порівняйте висоту Карпат і Кримських гір за кольором на карті.

- Визначте за шкалою висот, до яких гір відносяться Кримські гори?

- Погляньте на карту природних зон. З чим межують Кримські гори на півночі і півдні? (На півночі - степ, а на півдні — Чорне море. Від моря Кримські гори відділяє найтепліша на Україні територія -- Південний берег Криму.)

- У горах зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі. Багато печер, глибоких колодязів, у яких не тане товстий шар льоду. Це результат роботи сонця, вітру і води. (Презентація Печери Кримських гір»)

- Багато ми дізналися з карти про гори. А тепер попрацюємо з контурною картою. Позначте на контурній карта Кримські гори.

- Давайте подивимось у наш план. Про що ми повинні з’ясувати далі?(погодні умови)

- Як ви думаєте який клімат у цій зоні?Давайте поміркуємо. Кримські гори знаходяться між зоною степу, Чорним морем ,Південним берегом Криму.




Степ

Кримські гори

Південний берег Криму

Зима

коротка, холодна малосніжна

багато снігу , коротка

тепла , безсніжна

Весна

рання, з різким потеплінням

рання, дощова

рання, тепла

Літо

довге, жарке, посушливе

тепле, дощове

довге , бездощове, спекотне

Осінь

тепла, дощова

суха і тепла

тепла, дощова

- Якщо в степу і на південному березі Криму зима – коротка, малосніжна, то яка вона може бути в Кримських горах?

А чому осінь суха і тепла?

- Дійсно це так, а також часті дощі і зливи влітку та весною , із зимовими завірюхами впливають на вологість повітря тому, кримські гори є вологим островом в сухому Криму.

- То що найголовніше ми запам'ятаємо про клімат в Кримських горах? ( вологий і теплий, тому що зона степу і південний берег Криму дають тепло, а море вологе повітря)



4. Робота з підручником.

( Робота в групах.)

- Наступний пункт плану —Рослинний світ природної зони.

- Зараз попрацюємо в групах. Прочитайте статтю на с. 135—136. Перша група підготує кілька питань за змістом прочитаного, друга відповідатиме.

- Який ліс розкинувся найнижче на схилах гір?

- Які рослини ростуть тут в верхньому ярусі? (В верхньому ярусі ростуть дуб пухнастий, ялівець високий, суничне дерево)

- Яке дерево ми не зустрічали в жодній природній зоні? (Фісташака. Це вічнозелене стійке до посухи дерево. Воно має два яруси коренів. Верхнім ярусом вбирає вологу зимою і весною, а нижнім - літом і восени. Плоди фісташки рекомендують вживати при перевтомі. Вони відновлюють сили. На сході фісташку називають «деревом життя»)

- Які рослини ростуть в підліску? (Ялівець колючий, шипшина, вовчі ягоди, кизил, плющ)

- Які рослини утворюють нижній ярус? (Навесні цвітуть підсніжники, крокуси, гіацинти. Влітку - кропива глуха, борщівник пухнастий, жовтець роздільний, аденофора кримська)

- Які рослини ростуть вище в горах? (Дуб скельний, сосна кримська, граб. З кущів - жасмин, терен колючий) (перегляд фото названих рослин)

- Як називаються гірські луки в Кримських горах? (Яйла)

- Чому на яйлах переважають посухостійкі рослини? (На яйлах мало вологи. Частина дощової і талої води збігає по схилах, а частина - випаровується. Тому там рстуть рослини, що пристосувались до посушливих умов. Це - ковила, типчак, шавлія, костриця, стоколос, осока, чебрець, еспарцет) (Перегляд малюнків рослин)

-Як ви думаєте чому деякі рослини виділені червоним кольором?(Занесені до Червоної книги) Чому?

- Наступне питання – Тваринний світ природної зони. Прочитайте статтю на с. 137—138. Друга група підготує кілька питань за змістом прочитаного, перша відповідатиме.

- Чому в горах водяться тварини різних груп? (Тому що є всі умови для їх життя)

- Які групи тварин живуть у Кримських горах? (У гірських лісах багато птахів, земноводні, комахи та різні звірі.)

- Які рідкісні тварини вадяться і Кримських горах?

- Щоб краще запам’ятати тварин які водяться в Кримських горах та почути їх голоси. ми переглянемо презентацію. Зверніть увагу , слайди , на яких зображено тварин занесених до Червоної книги України, виділено червоним кольором. (Перегляд презентації про тварин)

VІІІ. Закріплення вивченого.

1 Робота в зошиті


  • У таблицю запишіть назви тварин і рослин які ви запам’ятали.

  • А тепер давайте перевіримо. хто з вас запам’ятав більше рослин (тварин)?

ІХ. Підсумок уроку.

- Добігає кінця наш урок. - Що було найцікавішим?

- Дійсно, на сьогоднішньому уроці ми поповнили свої знання, дізналися багато цікавого про природу Кримських гір, найпишнішого куточка Земної кулі.

- Хто з вас був у Кримських горах?

- Але у вас все попереду. Ви обов'язково побуваєте там, побачите і водоспади, і печери, і химерні скелі, і ще дуже багато цікавого. А можливо , підніметеся на найвищу вершину — Роман-Кош, бо всі ми сьогодні побачили,що ви спостережливі, ерудовані, старанні, любите природу, наполегливі, дружні, уважні. А такі можуть покоряти будь-які вершини.

-Чи виконали ми завдання, що ставили перед собою на початку уроку?



Х. Домашнє завдання.

- Але одне з питань залишилось .Я хочу щоб ви на наступний урок підготували повідомлення про заповідники Кримських гір



а) опрацювати с.135 - 138 підручника і відповідати на запитання «Перевір себе»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка