Конспект уроку «Різноманітність рослин в природі»



Скачати 91.01 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір91.01 Kb.
Плескачівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Смілянської районної ради Черкаської області


План – конспект уроку



«Різноманітність рослин в природі»

природознавство 3 клас

Підготувала

вчитель початкових класів

Плескачівської ЗОШ І-ІІ ступенів

Дудник Лідія Миколаївна

2014

Тема. Різноманітність рослин у природі.

Мета. Формування ключових компетентностей.


  • Вміння вчитися: організовувати свою навчальну діяльність у взаємодії з учителем, інформаційними засобами; виробляти навички дослідницької роботи та спостереження.

  • Здоров’язбережувальна: дати поняття про безпечне використання лікарських рослин, дотримання норм культури та особистої гігієни, взаємозв’язок організму людини з природним оточенням.

  • Громадянська: формувати здатність усвідомлювати роль людини в збереженні природи.

Формування предметних компетентностей:

  • формувати уявлення про водорості, мохи, хвощі і папороті, хвойні і квіткові рослини;

  • розвивати вміння порівнювати, аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки;

  • виховувати бережливе ставлення до рослин, бажання охороняти і примножувати їх.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: гербарні зразки і малюнки рослин, комп’ютер з презентацією уроку, мікрофон.

Хід уроку

I. Організація класу.

- Доброго дня, діти! Я рада вас усіх сьогодні бачити.

Задзвенів для всіх дзвінок, час почати наш урок.

Будемо у навколишній світ мандрувати

Дерева, кущі та рослини вивчати.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Хвилинка спостережень.

Яка зараз пора року? (Зима.)

А чи подобається вам зима? (Так, подобається.)

Чим саме?(Снігом, морозами, зимовими святами – свято Андрія, Миколая, Новий рік, Різдво, Меланки, Водохреща: можна покататися на санчатах, ковзанах, лижах, пограти в сніжки, зліпити снігову бабу.)

Які кольори зими ви можете назвати? (Білий, голубий, синій, сріблястий.)

Уважно послухайте та відгадайте загадку:

Холод нам несе мороз,

У турботах в мене будень.

Цей останній місяць року

Зветься як? Вгадали? (Грудень.)

Отже, який зараз місяць? (Грудень)

Які ознаки притаманні грудню? (День коротшає, а ніч довшає; земля вкривається снігом, річку сковує крига і т.д.)



2. Запис погоди.

Розгорніть свої зошити. Запишемо погоду дня.

А який день тижня?

Яке сьогодні число?

Яка сьогодні температура повітря?

А чи є сьогодні вітер?

Який він за силою?

Погляньте у вікно. Який стан неба?

Чи помітили ви опади?

Які саме?



II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота в парах. Гра «Мікрофон».

1 Пара. Назвіть дерева своєї місцевості.

2 Пара. Назвіть кущі своєї місцевості.

3 Пара. Запишіть назви трав'янистих рослин своєї місцевості.



2. Конкурс «Знавці дерев».

1) Прочитайте назви дерев.

2) Переставте літери у клітинках так, щоб утворились назви дерев, листя яких намальоване поруч.

3) Поділіть ці дерева на хвойні і листяні.



3. Виберіть з малюнків:

а) однорічні рослини (доведіть свою думку);

б) дворічні рослини (поясніть, чому ви так вважаєте);

в) багаторічні рослини (обґрунтуйте свою думку).

Підсумки гри та конкурсу. Оцінювання.

5. Екологічна вікторина.

А зараз я хочу побачити, як добре ви знаєте рослини. Для цього пропоную провести вікторину. Я буду розповідати про рослину, а ви повинні її назвати.

1) Гарне дерево міцне листя різьблене рясне. А на гілочках крилатих буде жолудів багато (Дуб).

Дуб - це міцне, крислате дерево, сягає висоти аж до 20 метрів, дуби віком до 1000 років.

2) Голки має коротенькі, всім знайомі ці гілки, й шишки довгі, мов свічки. (Ялина)

Саме без цього дерева не обходиться, яке свято, діти? (Новий рік).

3) Ця квітка в лісі квітує першою, ще серед снігу. Має два вузенькі листочки і білий дзвіночок. З’являється з-під снігу з першими променями весняного сонця. За це її назвали… (Підсніжник.)

- До яких рослин вона належить? (Трав’янистих.)

Підсніжник, проліску дволисту, сон великий слід охороняти, тому що з кожним роком їх стає все менше.

4) Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Цих подружок звуть… ( Берізки)

5) Над самою водою ростуть високі й розлогі дерева. Схиляються аж до води, немов милуються власною вродою. Їхні гілочки освячують в церкві одного весняного свята і «б’ють» ними дітей, дорослих, домашню худобу, аби не хворіти. (Верби)

Раніше давно-давно люди старались копати криницю під вербою, вербовою гілочкою визначали, в якому місці можна копати криницю, рибаки намагались ловити рибу поблизу місця, де над річкою схилилась верба. Лозу верби використовують для плетіння кошиків, меблів.

6) За хатиною в садочку

У зеленому віночку,

у червоному намисті

дівчинонька чепуриться. (Калина)

Це лікарська рослинка, нею лікують простуду.Про гарну дівчину в народі говорили: гарна, як калина, ніжна, як верба, струнка, як берізка.

А може хтось прислів'я пригадає про калину?

Без верби й калини - нема України. (А пісню хтось знає?) "Ой є в лузі калина".

- А яке прислів’я пов’язане з вербою та калиною ви знаєте? (Без верби і калини нема України.)

Так говорять, бо це народні символи нашої рідної землі.



III. Постановка цілей та завдань уроку.

Молодці! Ви дуже добре засвоїли матеріал уроку.

Сьогодні ми продовжимо вивчати рослини. Як ви помічали рослинний світ надзвичайно різноманітний і цікавий. Рослини оточують нас скрізь.

А зараз проведемо гру «Роз’єднай слова» і прочитаємо тему нашого уроку.

РІЗНОМАНІТНІСТЬРОСЛИНУПРИРОДІ (запис на дошці)

Отже, тема нашого уроку – «Різноманітність рослин у природі».



IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Метод «Гронування».

- Рослини поділяються на дерева, кущі, трав’янисті, ще розрізняють водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні, квіткові.













а) Водорості.

- Перша група нижчих, найпростіших за будовою рослин – водорості. Цікаво, що вони не мають справжніх органів.

- Розгорніть підручники на с.116. розгляньте малюнок. Які водорості там зображені? (Ульварія, фукус пухирчатий, кораліна, ламінарія.)

- Подумайте, чому так називаються: «водорості»? (Тому що це рослини, які ростуть у воді.)

- Чи бачили ви коли-небудь водорості?

- Де саме? (На річці.)

- Розрізняють зелені, бурі та червоні водорості. Зелені водорості утворюють поживні речовини, як і інші зелені рослини. Пригадайте як саме? (З води і вуглекислого газу під дією сонячної енергії.)

- Водорості поглинають вуглекислий газ з води і утворюють кисень. Як ви думаєте, хто використовує цей кисень? (Ним дихають тварини, які живуть у воді.)

- Яке ще значення водоростей у водоймі? (Ними харчуються інші живі організми.)

- Водоростей так багато в морях і океанах, що взимку, коли листяні рослини скидають своє листя, основними постачальниками кисню на нашій планеті залишаються рослини тропічних лісів і водорості.

- Як люди використовують зелену водорость морську капусту? (Вона багата на йод, і її використовують у харчуванні.)

- На відміну від зелених, бурі водорості ростуть не на поверхні, а глибоко в морях. З них виготовляють ліки: йод, бром.

Фізкультхвилинка

Ми берізки та кленці.

В нас тоненькі стовбурці. (Встати.)

Ми в стрункі стаєм рядки,

Розправляєм гілочки. (Руки витягнути перед собою.)

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців. (Руки підняти вгору.)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стиснути кулачки.)

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба.)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї.)

б) Мохи.


(Вивішуються гербарні зразки.)

Наступна група рослин – мохи. Це вологолюбні рослини. Поміркуйте, де ми можемо їх знайти. (Вологі ліси, болота.)

Мохи укріплюють ґрунт, вбирають вологу, служать для харчування тварин. В мохах живе безліч живих організмів. В Україні поширеними є сфагнум та зозулин льон. Вони зображені в підручнику на с.117.

Погляньте на малюнок і скажіть, яких органів вони не мають? (Кореня, квітки.)

Ви запитаєте як же вони розмножуються без плодів і насіння? Замість них на верхівці стебла мохів є коробочка, в ній утворюються дрібні коричневі спори. Коли вони дозрівають, то висипаються з коробочок, потрапляючи на вологий ґрунт, проростають і утворюють нові рослини.

в) Хвощі і папороті.

(Показ гербарних зразків)

Це багаторічні трав’янисті рослини. Вони походять від велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому.

Подивіться на малюнок та скажіть, чиє у них квітки і плоди? (Ні.)

А як же розмножуються хвощі і папороті? (За допомогою спор, кореневища.)

- Де ви могли їх бачити? (У лісі, на луках.)

2. Робота з підручником.

- Розгорніть підручники на с. 118-119.

- Які види рослин ми ще не розглянули? (Хвойні і квіткові рослини.)

- Зараз ви попрацюєте з підручником. Перший варіант опрацьовує статтю «Хвойні рослини» на с.119, а другий – «Квіткові рослини» на с.118. і готуєте відповіді на запитання після статті.

I варіант:

1) Наведіть приклади хвойних рослин. (Ялина, сосна, тис ягідний, ялівець звичайний.)

2) Які органи мають хвойні рослини? (Корінь, стебло, листки.)

3) Де утворюється насіння хвойних рослин? (У шишках.)

II варіант:

На які групи поділяються квіткові рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини.)

Назвіть органи квіткових рослин. (Корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням.)

З чого утворюється насіння квіткових рослин? (Насіння дозріває у плоді, що утворюється з квітки.)

V. Узагальнення і систематизація знань і вмінь.

А зараз ми проведемо ряд вправ, щоб побачити, наскільки ви були уважні протягом уроку.

1) Творча робота. Продовжіть речення.

- Сосна, ялина, смерека – це… (хвойні рослини.)

- Хвойне дерево, з якого восени опадає вся хвоя – це… (модрина.)

- Насіння у хвойних рослин утворюється в … (шишках.)

2) Гра «Впізнай квітку».

- Назвіть рослину, квітку якої я вам показуватиму і скажіть, коли вона цвіте.

3) Гра «Упіймай зайве».

- Сосна, ялина, модрина, дуб, тис. (Дуб.)

- Калина, ліщина, підсніжник, бузок. (Підсніжник.)

- Яблуня, смерека, слива, жоржина, айстра. (Смерека.)

- Ульварія, ламінарія, сфагнум, кораліна. (Сфагнум.)



VI. Підсумок уроку.

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Чи сподобався вам урок?

VII. Домашнє завдання.

Вдома вам потрібно опрацювати матеріал в підручнику: статті на с.115-120.

Дякую за активну роботу.
Література:

- Кондратенко Л.О. Весела грамота: Методичні рекомендації для вчителів та

вихователів початкової школи / За редакцією Гільбуха Ю.З. - К.:НПЦ

Перспектива, 1995.-144 с.

- Будна Н.О., Гемзюк О.Р.Уроки Я і Україна. Уроки природознавства 3 клас.

Тернопіль.: Навчальна книга – Богдан, 2005.



-Природознавство. 3 клас. (за підручником І.В. Грущинської). – Х.: Вид. група «Основа» 2014. -150, [2] с. – (Серія «Початкова школа:Мій конспект»).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка