Конспект уроку з літературного читання в 4 класі Тема. Життя і творчість Марка Твена



Скачати 65.22 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір65.22 Kb.

КУ ,,Рівненський міський методичний кабінет”

Рівненської міської ради

Рівненська загальноосвітня школа I-III ступенів №27

Рівненської міської ради

Конспект уроку

з літературного читання в 4 класі

Тема. Життя і творчість Марка Твена.

М. Твен «Чудовий маляр»

(Уривок із роману «Пригоди Тома Сойєра»)

Підготувала

вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії,

старший вчитель

ЗОШ № 27 м. Рівного

Подолець Л.Р.

м. Рівне - 2014р



Тема. Життя і творчість Марка Твена.

М. Твен «Чудовий маляр»

(Уривок із роману «Пригоди Тома Сойєра»)

Мета: ознайомити дітей із фактами життя і творчості видатного американського письменника Марка Твена,формувати вміння характеризувати дійових осіб, визначати головну думку твору, стисло відтворювати послідовність подій, продовжити роботу над удосконаленням навичок виразного читання, вчити школярів співпрацювати, розвивати зв’язне мовлення, мислення,творчу уяву,вміння висловлювати оцінні судження, збагачувати словниковий запас, розвивати почуття гумору, виховувати позитивні риси характеру.

Обладнання: портрет Марка Твена, збірки його творів, аркуші з літерами, слова на картках, кола Венна, торбинка для гри, малюнки капелюхів,тлумачні словники.

Хід уроку

І. Організація класу

Вітання.


  • Діти, у вас попереду цікавий день, адже він принесе нові знання. Ви сповнені сили та енергії, готові впоратися з усіма навіть найважчими завданнями. Подаруйте свої усмішки сусідам по парті та гостям. Побажаємо один одному успіху і берімося до роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

Підготовчі тренувальні вправи для читання:



Дихальна гімнастика

  • Дихати безшумно, легко, рахуючи про себе до п’яти. На вдих(носом) і стільки ж на видих (ротом)

Повторіть цю вправу 3-4 рази.

Робота із скоромовкою

Хитрий хлопець хоче грати, не бажає працювати

(Діти читають скоромовку, відповідно до того, яку картку показує вчитель. На картках буквами позначено спосіб читання.)

П- повільно Г- голосно

Н- нормально Т- тихо

Ш- швидко



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • А тепер виконайте ще одне завдання.

Вам потрібно закреслити літери, що повторюються у записі двічі і дізнаєтесь з творчістю якого письменника ми сьогодні познайомимося:

М у а у р б к б Т о в о е д н д

  • Так, це Марк Твен

ІV. Сприйняття та усвідомлення матеріалу уроку

Підготовка до сприймання твору

  1. Інформаційне повідомлення групи ,, Літературознавців ”про Марка Твена.

  • Уважно послухайте, запам’ятовуйте, щоб могли проявити себе в інтелектуальній розминці.

(Розповідь учнів)

  1. Інтелектуальна розминка

Доповнити речення: (на планшетках)

  • Справжнє ім’я Марка Твена…

(Семюел Клеменс)

  • Він був… (складачем у друкарні, лоцманом, журналістом), видатним американським письменником.

  • Марк Твен – це… ( псевдонім )

  • Його твори були… (життєрадісні, гумористичні)

  • Сьогодні ми будемо працювати над його твором ,,Чудовий маляр”, уривком з роману ,,Пригоди Тома Сойєра”

  1. Словникова робота

Давайте попрацюємо над словами, які є в творі, щоб краще зрозуміти прочитане:

а) Прочитати за вчителем з правильним наголосом:

глузува̓тимуть, ни̓нішнього, сорокафу̓тове, ніякісінької, забагне̓ться

б)З’єднати слова з відповідними тлумаченнями:



шворка спроможний, може зробити

ладен незначний за розміром

мізерний мотузка

тягар вага

безглуздий позбавлений смислу, розумних підстав

в),,Пошук-блискавка”

Працювати з тлумачними словниками будете в групах швидко

Кожна група має знайти і зачитати значення одного слова



1гр - натхнення

2гр – нехіть

3гр – отетеріти(оторопіти)

4гр – поблякнути

5гр – простак

Всі слова прикріплені на дошці

( На виконання завдання 30 секунд)

Зачитують відповіді

А у підручнику після твору є тлумачення слів:

Ярд, фут, Міссурі.

Зачитайте їх.


  1. Інтерактивна вправа ,,Передбачення”

Прочитати речення, записане на дошці ( хором ,чітко)

,,Життя здавалося йому безглуздим, а існування – важким тягарем”



  • Давайте спробуємо передбачити як будуть розгортатися події в житті цього героя…

Чим він буде займатися? (Відповіді учнів)

  1. Робота над уривком із роману

Первинне сприймання твору

а) Читання вчителем (1 і 2 абзацу, крім останнього речення)

- Чи змінився хід ваших думок стосовно написаного вислову? (Ні)

б) Продовження читання тексту кращими учнями

- Давайте дочитаємо твір і зробимо висновки:

- Чи справдились ваші передбачення?

- Чи змінилося відношення головного героя до життя?

Повторне сприймання твору

Самостійне читання твору учнями мовчки.



  • Уважно перечитайте уривок мовчки.

  • Чому Том використав слушний момент на свою користь?

Після читання на вас чекає сюрприз

( Відповіді учнів)



Інтерактивна гра ,,Сюрприз

  • Хто бажає тягнути жеребки?

Учні тягнуть жеребки, на яких написано: ,,учитель”, що означає відповідь учителеві на запитання до твору;

,,товариш’’ - відповідь товаришеві по парті;

,,сам”- самооцінка;

,,сюрприз”- отримує приз.



Робота в парах. Кола Венна

  • Хто є головним героєм твору?

На основі кіл Венна визначимо риси характеру Тома, а зайві закресліть

На виконання завдання 1 хв.

( Перевірка)


  • Чи є наш герой абсолютно позитивним? ( Ні)

Йому притаманні і позитивні і негативні риси.

  • В перетині кіл напишіть по 1 рисі, які не є повністю негативними або

позитивними і найточніше характеризують Тома

Позитивні Негативні

V. Закріплення знань та формування умінь учнів

Студія ,,Міркувань”. Робота в групах.



  • А тепер попрацюємо в студії ,,Міркувань”

Кожна група з певної частини твору вибирає 1 речення, яке чітко передає послідовність подій у творі, (що за чим відбувалося)

Розподіл частин твору всім групам.

Перевірка виконання.

VI. Підсумок уроку

Метод ,,Капелюхи де Боне”



(Учні розповідають про свої враження від прочитаного)

  • Отже підведемо підсумки.

Чим ми сьогодні поповнимо наші капелюхи?

  1. Білий капелюх - колір чистоти і правди.

Це колір накопичення інформації.

  • Які нові слова збагатили ваш словниковий запас? …

  1. Жовтий капелюх - колір сонця, користі, переваги.



  • Що гарного на вашу думку відбулося?

( Том переконав кожного з друзів зайнятися корисною справою)

  1. Чорний капелюх - колір землі, здорового глузду, допомагає визначити негативне.



  • До яких негативних наслідків могли призвести дії Тома?

( Бажання не працювати, користуватись чужою працею- могло стати звичкою)

  1. Зелений капелюх - колір дослідження, нових ідей.



  • Що ви зробили б для виправлення ситуації?

( Порадили б переглянути своє спілкування з друзями)

  1. Синій капелюх - колір роздумів



  • Які висновки ви зробили?

( Жити на світі не так уже й погано).

VIІ. Домашнє завдання




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка