Корінь слова. Спільнокореневі слова Мета



Скачати 32.69 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір32.69 Kb.
Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття; виховувати повагу до старших людей.
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка

Д д Дд Ді До ду ід од

Дідусь директор дятел

Де руки й охота, там скора робота.

— Визначте закінчення в словах охота, робота.



2. Словникова робота

Гра «Знайди “зайве” слово»

Вересень, їжак, заєць, олівець. (Їжак)

3. Робота над загадками



  • Нас слова міняють часто,

І, звичайно, це — на щастя,

Бо якби ми не мінялись,

То слова не поєднались. (Закінчення)


є частина змінна,

То є й та, що не зникає,

Як її ми називаєм? (Основа слова)

— Що таке закінчення?

— Що таке основа?

— З яких частин складається основа?

— Без якої частини основи не буває слова?
III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про спільнокореневі слова.


IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над віршем (с. 54, впр. 115)

— Виразно прочитайте вірш. Про що в ньому йдеться?

— Прочитайте підкреслені слова. Доберіть до них із запропонованих слів спільнокореневі: землянка, людський, земляний, людина, людяний.

— Запишіть ці слова, позначте корінь.

Запам’ятайте! Слова, у яких спільний корінь, є спільнокореневими (спорідненими) словами. У них корінь має спільне для всіх слів значення. Наприклад: сад, садок, садовий, садівник.

— Як називаються виділені слова? Чому вони не споріднені?



2. Складання алгоритму визначення кореня

Алгоритм визначення кореня

1) Прочитай слово.

2) Добери спільнокореневі слова.

3) Порівняй їх. Визнач спільну частину. Це — корінь.

4) Виділи корінь умовною позначкою: .

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Мовні дослідження (с. 55, впр. 116)

— Прочитайте слова. Чи є щось спільне в значеннях цих слів?

— Спишіть і позначте корінь у словах.

Доведіть, що це дві групи спільнокореневих слів.

2. Робота над текстом (с. 55, впр. 117)

— Прочитайте текст. Розгляньте малюнок. Про що йдеться в тексті? Спишіть.

Робота в парах. Переказ тексту

— Прочитайте виділені слова. Яке значення вони мають? (Бабка — їжа; бабка — комаха; бабка — гриб.)

У цих словах позначте корінь. Зверніть увагу: у виділених словах корінь -баб-, але він має різне значення. Доберіть зі словника значення цих слів. Доведіть, що це однозвучні слова.

1) Пестливі слова: бабуся, бабусечка, мати батька або матері.

2) Страва з локшини, рису, сиру та ін.

3) Хижа комаха з довгим тонким тілом і двома парами великих прозорих крил.

4) Гриб-підберезник.

5) Купка складених на полі снопів жита, льону та ін.

Запам’ятайте! Слова, корені у яких тільки звучать однаково, але мають різне значення,— різнокореневі слова. Наприклад, слова гуска, гусінь, гуснути — не споріднені, бо в них корені, різні за значенням.

3. Вибірковий диктант

— Випишіть споріднені слова. Позначте корінь.

Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.


VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Які цінні думки запам’ятали? (Корінь — це спільна частина споріднених слів. У корені закладене основне значення слова. Корінь може звучати однаково, та в словах набирати різних значень.)

— Як визначити корінь?



— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.
VІІ. Домашнє завдання

С. 56, впр. 118.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка