Кругообіг води в природі



Скачати 64.99 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір64.99 Kb.


Урок з курсу Я і Україна (природознавство) 3 клас.

Тема: Кругообіг води в природі.

Номінація: авторський розвивальний урок.

Вчитель : Чепурненко Тетяна Сергіївна.

Школа: Березанська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.




2012 р.
Тема: Кругообіг води в природі.
Мета: Формувати уявлення про кругообіг води в

природі; розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; формувати вміння застосовувати засвоєні знання в подібній і новій ситуаціях, виконувати досліди для перевірки передбачуваних властивостей або умов; виховувати прагнення висловлювати власну думку і доводити її, бережне ставлення до води, спостережливість.


Обладнання: Мультимедійна презентація, добірка

книг до теми уроку,

брошура, виставка малюнків.
Тип уроку: Презентація проекту.

Хід уроку


  1. Організація класу.

1. Створення сприятливої атмосфери.


- Діти, підніміть долоньки рук. Заплющіть очі і думайте про щось хороше. Ви віддаєте тепло своїх долонь і вбираєте добро всіх присутніх, адже ви відчуваєте, як лине тепло до ваших рук. А тепер візьміться за руки і зігрійте ними тих, хто поруч з вами, посміхніться один одному, побажайте успіху, адже у нас сьогодні дуже відповідальний день. Саме в нашому класі проходить захист проекту

" Кругообіг води в природі".



  1. Підсумок фенологічних спостережень.

1.Інтерактивний метод "Мікрофон".

- А чи відповідає погода нашому настрою? Давайте перевіримо це, використовуючи метод "Мікрофон".


    1. Яка зараз пора року?

    2. Який місяць?

    3. Що ви можете сказати про стан неба?

    4. Яка сьогодні температура повітря?

    5. Чи є надворі вітер?

    6. Чи спостерігали якісь інші явища?



  1. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування.

— Що таке водяна пара?

У яких трьох станах може перебувати вода?

— За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?

— Як називають воду у твердому стані?

— Що таке розчинник?

— Що таке розчин?

2. Індивідуальне опитування.

Завдання 1. Відібрати речовини, що розчиняються у воді. Довести за допомогою досліду.

Завдання 2. Відібрати речовини, що не розчиняються у воді. Довести за допомогою досліду.

Завдання 3. Назвати властивості снігу, льоду.


  1. Актуалізація опорних знань.

    1. Розгадати ребус (вода).

    2. Повідомлення теми уроку.

  • На сьогоднішньому уроці ви пригадаєте вивчене раніше про властивості води.

  • В яких станах буває вода.

  • Дізнаєтесь про перехід води з одного стану в інший під впливом сонячного тепла і повітря.

3) Вправа "Очікування"

- А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Написати на краплинах).

Я очікую, що на уроці буде цікаво.

Я хочу дізнатися щось корисне та важливе.

Я очікую, що ми будемо працювати в групах.

Я сподіваюсь, що дізнаюсь більше про значення води та її охорону.

Я навчусь робити висновки.

Я очікую, що будемо творчо працювати.

Аналізувати спостереження за природою.

Висловлювати власні думки, своє ставлення до природи.

- А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, відстоювати свої точки зору, злагоджено працювати в групах, робити висновки.
4) Асоціативний кущ (вода).

- Де в природі ми бачимо воду?



  1. Властивості води (ґронування).

- Про які властивості води ви дізнались на попередніх уроках?

    1. Дослід (кипіння).

          • Що ви бачите в посудині?

— Чи є щось спільне між посудиною з водою, яку ми нагріваємо, і тарілкою з льодом?

— Що ви помітили на тарілці з льодом після того, як вода нагрілася?

— Де взялися краплини води?

— Що з ними сталося?

— Що вам нагадав цей дослід?

Висновок. Водяна пара при охолодженні перетворюється на воду-рідину.
V . Вивчення нового матеріалу.

1) Розповідь вчителя (кругообіг води).

- Вам відомо, що поверхня Землі вкрита багатьма морями, ріками, озерами, ставками.

- Щодня Сонце прогріває повітря і землю.

- Під дією сонячного тепла випаровується вода з поверхонь морів, озер, річок, ґрунту, рослин. Пара підіймається високо вгору, охолоджується і перетворюється на крапельки води. З них утворюються дощові або снігові хмари, залежно від температури повітря. Краплинки зливаються, стають важкими і випадають на землю. І повторюється цей процес постійно.

- Перетворення води з одного стану в інший називається кругообігом води.

- Це зацікавило навіть наших поетів. Т.Коломієць у вірші „Океан” писала:

Дивовижне вічне коло

Є в цілющої води.

І нема йому початку,

І нема йому кінця.

В нім, немов найменша цятка,

Б’ється серце джерельця.

- Як автор називає кругообіг?

2. Робота з підручником (с. 96 – 97).

— Розкажіть за малюнком, як відбувається кругообіг води в при

роді.

VI. Закріплення та осмислення знань


  1. А чи знаєте ви...

  • Вода дорожча за золото, стверджували бедуїни, які все життя кочували в пісках. Вони знали, що ніякі багатства не врятують мандрівника в пустелі, коли вичерпаються запаси води.

  • У пустелі людина без води не витримує й доби.

  • Майже 25 століть тому у західній частині Єгипту у безводних пісках Сахари безслідно зникла могутня 50 – тисячна армія перського царя Камбіса.

  • Якби всю воду Землі можна було рівномірним шаром розподілити на всій планеті, утворився б Світовий океан, глибина якого сягала б 4 км.

  • У Чорному морі глибше 200 м тварини і рослини жити не можуть, бо у воді розчинено багато шкідливих сполук.

  • Із 90 хімічних елементів, які зустрічаються у природі, у морській воді вчені виявили 70.

  • Верблюд не лише запасає воду, а й дуже економно її витрачає. Його ніс вбирає в себе всю водяну пару, що виходить з організму разом з видихнутим повітрям – ні крапельки не втрачає. А от людина із випаровуванням втрачає майже третину спожитої рідини.

  • Один міський житель за добу використовує від 200 до 400 л води.

  • Воду називають колискою життя, матір’ю врожаю.

2) Збереження води.

- Окрім людини, кому ще потрібна вода?

- Погляньте на екран. На Землі так багато води. А чи потрібно її оберігати від забруднення?

- 22 березня – Всесвітній день водних ресурсів.

- З 1980 по 1990 р. тривало Міжнародне 10 – річчя щодо забезпечення питною водою і покращення її якості.

- З 2005 по 2015 р. оголошено 10 – ліття „Вода для життя” (охорона й збереження води).



VІІ. Фізкультхвилинка.

Вправа „Годинник”.

Ноги разом, руки на поясі. На рахунок „раз”- голову нахиляємо до правого плеча, на рахунок „два” – до лівого. Як годинник – тік-так, тік-так.

3)Хвилинка – цікавинка (сніжинки).



  • Чи приємно спостерігати таку картину? (снігопад).

  • Прочитайте, як утворюється сніг.

  • Більше 5 тисяч мікроплівок із зображеннями сніжинок зібрали вчені.

  • Двох однакових немає.

  • Розповідь про кольоровий сніг.

4 ) Фотозагадки від Капітошки.

  • Уважно розгляньте зображення.

  • Назвіть їх.

  • Виділіть ті, які пов’язані якимось чином із водою і поясніть свій вибір.

  1. Дискусія.

Закрути міцніше кран, щоб не витік океан.

VІІІ. Результати пошуково – дослідницької роботи Витівки води”(повідомлення учнів).

  • Цунамі.

  • Повінь.

  • Лавина.

  • Сель.

  • Шторм.

  • Сейш.

ІX. Підсумок уроку. Кубування.

          • Що нового ви дізнались на уроці?

          • Що вам видалось цікавим?

          • Які висновки для себе зробили?

  1. Домашнє завдання.

1) Опрацювати статті підручника «Перетворення води», «Кругообіг води в природі» (Ст. 96–98).

2) Дати відповіді на поставлені в підручнику питання.

3) Виконання завдань у зошиті (Ст. 29–30).



4) Намалювати сніжинки різної форми.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка