Леонової Н. А. Урок казка з української мови Тема уроку : Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні



Скачати 90.14 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір90.14 Kb.
Загальноосвітня школа 14

Методична розробка уроку української мови

для 4 класу

учителя початкових класів

Леонової Н. А.

Урок – казка з української мови
Тема уроку: Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.
Мета: Актуалізувати знання учнів про прикметник, ознайомити з істотними ознаками прикметника ( питання, значення), з його роллю в реченні.

Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати закономірності мовних явищ, вживати прикметники в мовленні, вдосконалювати тексти, працювати з деформованими текстами.

Виховувати любов до рідного краю, відчуття мови, творчу уяву і фантазію.
Обладнання: « карта подорожі», картки із завданням, ілюстрації.

Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні наш урок буде не зовсім звичним. Ми вирушимо в подорож по казковій країні Чудляндії. Мешканці і події у цій країні цілковито казкові, а ось правила та знання про мову нам знадобляться абсолютно справжні.

- Ви також перетворюєтесь на мешканців цієї країни, кожен ряд обирає собі капітана, який витягне картку з назвою селища, в якому вам доведеться жити цілий урок.

- Отже, у нас є три села: Великі Вареники, Великі Гарбузяни,

Великі Диваки. А чи знайомі вам назви цих сіл? На яких уроках ми вже зустрічались з їх жителями? З яких творів ці села? Чим закінчується казка Всеволода Нестайка «Жевжик»? Сьогодні ми дізнаємось куди подався цей непосидючий хлопчик. Він мандрує по казковим селам далі. Зима настала, але снігу на полях ще немає. А без снігу не буде доброго врожаю у селян. Тому Жевжик просить вашої допомоги. Жителі кожного села приготували вам завдання. За кожне правильно виконане
завдання ви отримуватимете сніжинки, а капітани збиратимуть їх на хмарку. В кінці уроку ми побачимо, яка команда переможе.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Оголошення теми і мети уроку.
- Що спільного у назвах усіх селищ? Якою частиною мови виражено це слово, а згадати вам її допоможе загадка:


  • Який? Яке? Яка? Я вам відповідаю,

І колір я, і смак, і форму називаю,

З іменником дружу у мові я завжди,

Як знаєш, хто я є, відгадку запиши!
- Так, це прикметник.

З’являється табличка: Прикметник


- Отже, перше село, до якого ми завітаємо називається Прикметне. Ваше завдання згадати, вивчене про прикметник у 3 класі.

  • Згадайте і вкажіть на вашій картці, на які питання відповідає прикметник?


Прикметник
Який? ……………..? ……………..? ……………?


  • Це було просто, будемо вважати, що розминку ми пройшли успішно. Далі завдання будуть важчі, будьте пильні.

ІІІ. Вивчення нової теми.


  • Друге село, яке ми відвідаємо, це Великі Гарбузяни. Хто мешканці цього села? Так, це овочі. Отже, ваше завдання, згадайте українську народну пісню «Ходить гарбуз по городу», відновіть слова, які пропали

Ходить ………… по городу,

………….. свого роду:



  • А чи …………, чи ………

Всі родичі …………..?

Обізвалась …….. диня,

…….……… господиня:


  • Іще …………, ще …….

Всі родичі …………. !

Обізвались …………..,

…………… сини й дочки:


  • Іще …………, ще …….

Всі родичі …………. !

Обізвались буряки,

…………….. свояки:

- Іще …………, ще …….

Всі родичі …………. !

Обізвалась бараболя,

нею і …………. :


  • Іще …………, ще …….

Всі родичі …………. !

Обізвався ………… біб :



  • Я піддержую …….. рід:

  • Іще …………, ще …….

Всі родичі …………. !

  • Ой, ……….. , ти перістий!

Із чим …………. тебе їсти?

  • Миска ………, шматок ……..,

Ось до мене вся …………… .
Підкресліть прикметники.


  • Отже, що означає прикметник? На які ознаки предмета він вказує?

- Нас вітає село Великі Диваки. Його жителі пропонують вам таке завдання.

  • Зараз кожна з команд, повинна за допомогою різних прикметників дати всебічну характеристику трьом мешканцям свого селища.



Великі Гарбузяни: диня, огірок, морква.
Великі Вареники: кіт, лисиця, вовк.
Великі Диваки: Жевжик, коваль, баба Параска.

Учні добирають до поданих слів прикметники. Перемагає та команда, яка підібрала найбільшу кількість прикметників

Робиться висновок:
Прикметник

Вказує ознаки предмета за:


  1. кольором.

  2. смаком.

  3. розміром.

  4. формою.

  5. віком.

  6. відношенням.

  7. матеріалом.

  8. якістю людей.

  9. часом.

  10. вагою.

  • Що ж виражають прикметники? На які питання відповідають? Ознаку за чим виражають?

- А ось село Тарабардія. Тут мешкають надзвичайно спортивні жителі. Вони пропонують вам відпочити.
Фізхвилинка

Тарабардія


Є країна – чудовина (дуже далеко вона),

Називається країна просто – Тарабардія.

Там торти їдять в сніданок, а банани на обід.

Там живе пан Обпивайко – тонну фанти

вип’є вмить.

А іще є Об’їдайко, днями їсть собі та їсть,

З голоду він власну майку

Може, навіть, цілу згризть.

А на вулиці Танцюльній дивний танцюрист живе,

Звуть його Багатотопчик, в нього ніг багато є.

Тарабардія багато дивних жителів іще,

І в дорослих, і в малятах,

В кожнім щось незвичне є.

Той літає поза хмари,

Той стрибає вище них.

Той на дно морське пірнає,

Не злічити див усіх…

В Тарабардію охоче, мабуть, вирушили б ви,

Що ж, заплющіть міцно очі

І ввімкніть уяву всі!
ІV. Осмислення знань.

1. Вдосконалення тексту.

- Зараз ми прибули до села Великі Вареники. А з чим любите їсти вареники ви. Жителі села також люблять вареники з вишнями і не тільки. Ще вони пишаються своїми садами. Жевжик побував у селі і написав про сільський сад такий твір:



У вересні я їздив у гості до села Вареники. Недалеко від станції сад. Яблука приваблюють погляд. Груші наповнили повітря ароматом. Сливи рясніли на вітах.

За садом простягалися лани, на яких пишалися помідори, кавуни, гарбузи. У полі багато жителів села: вовк, ведмідь, лисиця, заєць. Вони збирали урожай.



  • Пану Коцькому цей твір не сподобався. Як ви думаєте, чому? Вдоскональте текст. Яка частина мови вам в цьому допоможе?

У вересні я їздив у гості до села___________ Вареники. Недалеко від станції _____________сад. __________________яблука приваблюють погляд. ________________груші наповнили повітря _______________ароматом.______________ сливи рясніли на ________________вітах.

За садом простягалися _________________лани, на яких пишалися ____________________помідори,______________ кавуни, ________________гарбузи. У полі багато жителів села: ______________вовк, _____________ведмідь, ____________лисиця, _______________заєць. Вони збирали ______________урожай.
2. Робота з деформованим текстом.


  • Наступне село, що нас вітає – Поетичне. Жевжик побував і в ньому, йому дуже сподобався один вірш, і він його записав з пам’яті. Ось що в нього вийшло. Допоможіть відновити вірш.

Така частина мови, без неї нам не обійтись,

Вслухайсь у слово пречудове, йому, як другові всміхнись.
Земля - бистрокрилі, весняні, літні, зимові.
А сонце - білі, сині, червоні, жовті, голубі.

А небо - сонячний, ясний.


Життя - теплі і надійні.
А очі в мами - лагідне, погідне.
А голос - прекрасне, золоте.
А погляд - чистий і дзвінкий.
А руки - щире, золоте.
Квітки у полі – добрі, ніжні.
Хмарки у небі – ласкава, люба, рідна.
V . Домашнє завдання.

- Село Загадкове пропонує вам свої загадки.

- Відгадайте загадки, визначте прикметники.
Я кругленька, червоненька. З хвостиком тоненьким,

На городі мене рвуть і до столу подають. (Редиска)


Стою стрункий, високий, в зелених шатах я,

І золотом прикрашена голівонька моя. (Сонях)


На городі молода пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки золоті хова зернинки. (Кукурудза)


Сам маленький, а шуба дерев’яна. (Горіх)


  • Також мешканці села пропонують вам таке домашнє завдання: знайдіть три загадки, у яких є прикметники або складіть власні.


VI. Підсумок уроку.
- Знайдіть у кожній групі слів прикметники.
Вода, водяний, водянистий, водичка.

Літо, літечко, літній, по-літньому.

Вечоріє, вечір, вечірній, надвечір’я.

Земляний, підземний, приземляється, земля.





  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чим?

  • А над якою частиною мови ми сьогодні працювали?

  • Для чого слугують прикметники у мовленні?

  • На які ознаки предметів можуть вказувати прикметники?

  • На які питання відповідають?

- А тепер поглянемо, яка команда має найбільшу кількість сніжинок. Жевжик дякує вам за допомогу і вирушає далі мандрувати, хто знає, можливо ми з ним незабаром зустрінемось.


Картки із завданням
1. Село Прикметникове.

Прикметник –частина …………. , що відповідає на питання …………?,………………?, …………..? ,

.………….?.

2. Великі Гарбузяни.

  • Згадайте українську народну пісню «Ходить гарбуз по городу», відновіть слова, які пропали.

Ходить ………… по городу, ………….. свого роду:



  • А чи …………, чи ………Всі родичі ………………….?

Обізвалась ……… диня ,.…………….. господиня:

  • Іще …………, ще …….Всі родичі …………. ……..!

Обізвались ………….., …………… сини й дочки:

  • Іще …………, ще ……..……. Всі родичі …………. !

Обізвались буряки, …………….. свояки:

- Іще ……… ще …….……….., Всі родичі …………. !

Обізвалась бараболя, а за нею і ……………………. :


  • Іще …………, ще ……………. Всі родичі …………. !

Обізвався …………. .біб : -Я піддержую …….. рід:

  • Іще …………, ще …………….Всі родичі …………. !

  • Ой, ……….. , ти перістий! Із чим …………. тебе їсти?

  • Миска ……………., шматок…….. ……..,

  • Ось до мене вся…………….

Підкресліть прикметники.


3. Великі Диваки.
- Дайте всебічну характеристику мешканцям свого селища.

Великі Гарбузяни: диня, огірок, морква.

Великі Вареники: кіт, лисиця, вовк.

Великі Диваки: Жевжик, коваль, баба Параска.




Прикметник

Вказує ознаки предмета за:


4. Великі Вареники.


  • Пану Коцькому цей твір не сподобався. Як ви думаєте, чому? Вдоскональте текст. Яка частина мови вам в цьому допоможе?

У вересні я їздив у гості до села___________ Вареники. Недалеко від станції _____________сад. __________________яблука приваблюють погляд. ________________груші наповнили повітря _______________ароматом.______________ сливи рясніли на ________________вітах.

За садом простягалися _________________лани, на яких пишалися ____________________помідори,______________ кавуни, ________________гарбузи. У полі багато жителів села: ______________вовк, _____________ведмідь, ____________лисиця, _______________заєць. Вони збирали ______________урожай.



5. Село Поетичне.


  • Допоможіть відновити вірш.

Така частина мови, без неї нам не обійтись,

Вслухайсь у слово пречудове, йому, як другові всміхнись.

Земля - бистрокрилі, весняні, літні, зимові.

А сонце - білі, сині, червоні, жовті, голубі.

А небо - сонячний, ясний.

Життя - теплі і надійні.

А очі в мами - лагідне, погідне.

А голос - прекрасне, золоте.

А погляд - чистий і дзвінкий.

А руки - щире, золоте.

Квітки у полі – добрі, ніжні.

Хмарки у небі – ласкава, люба, рідна.
Домашнє завдання.

.

- Відгадайте загадки, визначте прикметники.


Я кругленька, червоненька. З хвостиком тоненьким,

На городі мене рвуть і до столу подають. (____________)


Стою стрункий, високий, в зелених шатах я,

І золотом прикрашена голівонька моя. (______________)


На городі молода пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки золоті хова зернинки. (_____________)


Сам маленький, а шуба дерев’яна. (___________________)
- Також мешканці села пропонують вам таке домашнє завдання: знайдіть три загадки, у яких є прикметники або складіть власні.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка