Лісостепова зона



Скачати 134.58 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір134.58 Kb.


УРОК ГЕОГРАФІЇ

в 8 класі

на тему: « ЛІСОСТЕПОВА ЗОНА »

вчитель географії ЗОШ І – ІІІ ст.. №1

ПОДРУШНЯК ЛЮБОВ ІВАНІВНА

вчитель географії ЗОШ – інтернату І –ІІІ ст.

ІВЧЕНКО ЛЮДМИЛА АНТОНІВНА

Сміла 2013 рік

Мета:

  • Навчальна - сформувати в учнів поняття про географічне положення зони лісостепу, сучасні ландшафти лісостепової зони України; удосконалювати навички давати комплексну характеристику зони; простежувати зв’язки між компонентами природи;

  • Розвивальна - удосконалювати вміння спілкуватися з ровесниками в режимі on-line шляхом розширення просторових рамок одного шкільного уроку; використовувати знання в нестандартних умовах; формувати практичні вміння, висловлювати свої думки та ідеї, захищати власну позицію,творчо мислити, виконувати завдання творчого характеру; використовувати освітні інформаційно-телекомунікаційні технології, сучасного світового досвіду освітнього простору для підвищення рівня освіти та формування вмінь та навичок вчитися впродовж усього життя.

  • Виховна - виховувати дбайливе ставлення до природи, толерантного відношення один до одного, естетичну культуру

Обладнання: фізична карта України, атласи, ілюстрації лісостепової зони, контурні карти, картки завдань ,музичне супроводження, документальний фільм, картина природи.

Опорні базові поняття: Природно-територіальні комплекси, фізико-географічна зона, природні компоненти,природоохоронні території, антропогенні ландшафти.

Географічна номенклатура: міста: Котовськ, Кіровоград, Кременчук, Красноград, Вовчанськ адміністративні області ,гідрографія, раніше вивчені об’єкти рельєфу.

Тип уроку : урок вивчення і закріплення нового матеріалу

Вид уроку: on-line - подорож

Методи: пояснювально – ілюстративний, проблемно - пошуковий, репродуктивний,

« Мікрофон», проблемного викладу.



ЕПІГРАФ: « Мало знати, потрібно й використовувати.

Мало бажати , потрібно робити »

ХІД УРОКУ:

І .ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Створення психологічної атмосфери уроку, включення учнів у діловий ритм уроку.



ВЧИТЕЛІ: Доброго дня ! ( одночасно)

1 ВЧИТЕЛЬ : Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці!

А також сьогодні нам хочеться привітатися з учнями 8 класу Смілянської ЗОШ №1 і її вчителькою географії Подрушняк Любов Іванівною, в яких в цей же час теж розпочався урок географії.

Один поет сказав: « Вважай, ти втратив день, в який не посміхнувся»

А щоб не був він втраченим, подивіться один на одного і посміхніться, помахайте рукою і подумки побажайте успіхів .



2 ВЧИТЕЛЬ : Ми також раді бачити учнів 8 класу Смілянської школи – інтернату та вчителя географії Івченко Л.А. Один з найбагатших людей усіх часів Генрі Форд сказав:

« Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх »


Я також вам бажаю гарного настрою посмішок і успіху на сьогоднішньому уроці .

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1 ВЧИТЕЛЬ :

Спілкування та обмін досвідом – це шлях до розвитку та самовдосконалення.

А похмурими зимовими ранками так хочеться чогось нового, яскравого, а більш за все живого спілкування в Інтернет мережах.

Ось сьогодні нам випала нагода поспілкуватися, обмінятися географічними знаннями, разом розглянути і вивчити новий матеріал у вигляді он – лайн подорожі.

На мою думку – це буде цікаво !

А ви як думаєте (відповідають учні інтернату )

Якої думки учні СШ №1 ? ( відповідають учні СШ №1)

Тому і епіграфом нашого уроку ми взяли слова відомого німецького поета Йо́ганна Ґе́те:



« Мало знати, потрібно й використовувати. Мало бажати , потрібно робити ».

Отже, я запрошую до спілкування і повторення вивченої теми.


Проблемне запитання:


Прослухайте уривок художнього твору. Які асоціації він у вас викликає?

"Неповторну красу природи створює цей край.

Здавна він славиться могутніми лісами: соснові бори, розкішні діброви,

білокорі березняки, а над чудовими озерами і повноводними ріками

схиляють свої гілки похмурі вільшняки.

Якої тут тільки немає дичини!"

А вам цікаво, що вивчали учні першої школи? ( відповідають учні )

2 ВЧИТЕЛЬ :

Метод « Мікрофон»


В мене в руках мікрофон – один із засобів сьогоднішнього спілкування , і нам він допоможе провести розминку.

Я пропоную поставити кілька запитань вашим однокласникам школи - інтернату по темі: «Мішані ліси України».

Які запитання ви можете задати по даній темі. ( учні самостійно ставлять запитання)

1.Яку площу займає зона мішаних лісів? ( відповідають учні інтернату)



1 ВЧИТЕЛЬ : які цікаві запитання по вивченій темі ви поставите вашим однокласникам з першої школи?

2. Спробуйте показати межі зони мішаних лісів? ( учні СШ 1)



2 ВЧИТЕЛЬ

Яке наступне запитання?

3.Які чинники впливають на формування зони мішаних лісів? ( відповідає інтернат)

4.Опишіть кількома реченнями, як уявляєте ви мішані ліси взимку? ( СШ 1)

5. На вашу думку, який мішаний ліс ранньою весною? ( відповідає інтернат)

6. Яка головна екологічна проблема зони ? ( учні СШ 1)



2 ВЧИТЕЛЬ: дуже добре, мікрофон допоміг нам познайомитися, поспілкуватися і пригадати вивчений матеріал.

1 ВЧИТЕЛЬ : А чи під силу нашим восьмикласникам « СЛОВНИКОВО –ЗАГАДКОВИЙ » ланцюжок, який я пропоную скласти разом. Чому загадковий ? Ви зрозумієте, якщо правильно виконаєте завдання.

Кожному з вас ми роздаємо картки: з цифрою – на одній стороні, а з іншої – літера і визначенням, яке починається на цю літеру.

Розпочинає учень який отримав картку з цифрою 1 і відповідає учень іншої школи у якого картка з цифрою один.

Головна умова: швидко зачитувати і чітко відповідати на запитання!



2 ВЧИТЕЛЬ:

Отож, розпочали: цифра 1 – літера Л – лиман – це… витягнути мілководна затока ввід затоплення моря пригирловими частинами річкової долини чи балки); ( відповідають учні школи - інтернату)



1 ВЧИТЕЛЬ : у кого цифра 2?

- 2- літера І - ізотерма? – умовна лінія на карті , що з’єднує точки з однаковою температурою; (відповідають учні СШ 1)

……3 – літера С – солончаки? – ґрунти, що формуються із-за високого вмісту солі ;

( відповідають учні школи - інтернату)

…..4 – літера О – озеро? – природна заглибина заповнена водою; ( відповідають уч. СШ 1)

..5 – літера С – суховій?- сухій гарячий вітер, зароджується в теплий період;

( відповідають учні школи - інтернату)

..6 – літера Т – тектоніка? – наука, що вивчає глибинні структури і рухи та їхні зміни, пов’язані з розвитком Землі; ( відповідають учні СШ 1)

..7 – літера Еерозія? – руйнація гірських порід текучими водами; ( відповідають учні школи - інтернату)

..8 – літера Ппаводок? швидке не регулярне порівняно нетривале підняття рівня води в річці; (відповідають учні СШ 1)

...9 – літера О – ожеледь? – спостерігається взимку при замерзанні вологи на ґрунті;

( відповідають учні школи - інтернату)

.10 – літера Вверховодка? – безнапірні підземні води, що залягають найближче до земної поверхні. ( відповідають учні СШ 1)

.11 – літера Аакліматизація? – пристосування тварин і рослин до нових умов існування. ( відповідають учні школи - інтернату)

1 ВЧИТЕЛЬ :

А тепер прийшла пора розгадати загадковий ланцюжок. Можливо ви самі здогадалися?

Якщо кожен з вас підніме свою картку і виставити їх по порядку цифр , то відкриється наше загадкове слово. Давайте спробуємо! Що побачили восьмикласники першої школи?

А що ви прочитали в нас на екрані! Правильно! « ЛІСОСТЕПОВА » і ми здогадалися, що це зона!

Отже,тема нашого уроку: « ЛІСОСТЕПОВА ЗОНА УКРАЇНИ » ( показати на комп’ютері )

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1 ВЧИТЕЛЬ :

Щасливий той, хто народився на межі двох царств – лісу і степу, де шавлія і горицвіт зустрічаються з медункою та розрив - травою, де кожна квіточка дивиться на тебе з радістю – і веселість, то із зажурою – печаллю.

Де дерева обступлять тебе в лісі й мовчать, як найкращі друзі.

Чи то співати, чи плакати будеш перед ними – вони не засміють…

А поле примусить тебе вдихнути повітря на повні груди і розкрити свою душу перед самим собою і всім світом.


Ось яка чудова лісостепова зона! Ви хочете в ній побувати? Сьогодні ми здійснимо віртуальну он – лайн подорож цією зоною.

2 ВЧИТЕЛЬ:

Характерною рисою лісостепу є поєднання особливостей двох сусідніх зон – мішаних лісів і степу. Про те як це поєднання відбувається, ви дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці і ознайомитесь з особливостями цієї зони.

Для нас з вами ця зона цікава ще і тим, що вона включає нашу малу Батьківщину – Черкащину, а природа рідного краю, це природа нашої душі.

IY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1 ВЧИТЕЛЬ :

Проблемне запитання: Пригадайте за яким планом характеризується природна зона?

( на комп’ютері висвічується план характеристики зони )

Під час вивчення теми ми запрошуємо вас до ТВОРЧОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

За допомогою підручника, карт атласу ми створимо опорний конспект уроку у вигляді таблиці.

На ваших столах картки з зразком таблиці – до якої ви заносите основні тези уроку і в цій картці також є різнорівневе домашнє завдання.

Індивідуальна картка учня( ці)___________________________________________

ПЛАН – ХАРАКТЕРИСТИКА ЛІСОСТЕПОВОЇ ЗОНИ

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ

Фізико – географічне положення




Тектонічні структури




Рельєф і корисні копалини

Львівсько – Волинський ….

Дніпровський …..

Кременчуцький …

Дніпровсько – Донецька ….

5.Завалівське родовище…


Клімат

Картка « Клімат лісостепу»

В помірному кліматичному поясі переважають тропічні повітряні маси.

Середня кількість опадів 500 мм. Коефіцієнт зволоження більше 1

Континентальність клімату зростає зі сходу на захід



Внутрішні води




Ґрунти




Рослинний і тваринний світ




Природоохоронні території




Домашнє завдання

1 рівень --- опрацювати параграф 30 .

2 рівень----- записати пісні,приказки,загадки,вірші про зону степу.

3 рівень----скласти кросворд чи ребуси по темі: « Лісостепова зони».

4 рівень----- підготувати міні – проекти по темі « лісостеп».



2 ВЧИТЕЛЬ :

За картами атласу та підручника визначте площу і межі лісостепу .


( 31% , вісь Воєйкова, Північна межа лісостепу збігається з південною межею зони мішаних лісів, а південна — проходить вздовж лінії Котовськ — Кіровоград — Кременчук — Красноград — Вовчанськ, учні записують до індивідуальної картки)

Отже, ми визначили географічне положення природної зони лісостепу.



1 ВЧИТЕЛЬ :

Уважно співставте фізичну і тектонічну карту України. Визначить в межах яких тектонічних структур розташована територія лісостепу?


( Український кристалічний щит, Волино – Подільська плита, частково Дніпровсько – Донецька западина, в рельєфі - це Подільська височина, Придніпровська височина, Придніпровська низовина).

Один з місцевих художників подарував нашій школі картину . Скажіть, яка форма рельєфу зображена на картині? ( каньйон)


Індивідуальна доповідь учня: Тясминський каньйон - каньйон в місті Кам'янка Черкаської області на річці Тясмин утворений у протерозойських гранітах, вік яких оцінюється у 2 мільярди років. Це мальовничий ландшафт лісостепової зони України. Тясминський каньйон є пам’яткою природи державного значення.

2 ВЧИТЕЛЬ :

А щоб пригадати на які корисні копалини багата лісостепова зона ми проведемо



вправа « Доповніть речення »:

Львівсько – Волинський …. ( кам’яновугільний ) ( учні СШ №1)

Дніпровський ….. ( буровугільний) (учні школи - інтернату)

Кременчуцький … ( залізорудний) ( учні СШ №1)

Дніпровсько – Донецька …. ( нафтогазоносна провінція) (учні школи - інтернату)

Завалівське родовище…(графіту) ( учні СШ №1)

Отож, ми ознайомилися з рельєфом та корисними копалинами лісостепу.

1 ВЧИТЕЛЬ :

А зараз прийшов час з’ясувати : Чому в межах зони лісостепу поєднуються ліси та степи? Існує багато версій і гіпотез, за допомогою підручника(на ст. 153 в кінці першого абзац) ознайомтеся з ними. ( учні інтернату озвучують прочитані гіпотези)



До учнів СШ №1 Які ще гіпотези не прозвучали?

А якої думки дотримуєтесь ви? ( учні двох шкіл висловлюють власні думки)



1 ВЧИТЕЛЬ :

Межі між лісами і степами постійно змінювалися, оскільки змінювався клімат.



2 ВЧИТЕЛЬ :

Отже, наступний пункт плану вивчення зони лісостепу – клімат.



Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють

Між ярами, над степами

Верби зеленіють .

Так описував Т. Шевченко красу помірних широт, яка надихала на створення творів не тільки поетів, але й композиторів. Деякі музичні твори так і названі « Пори року», такий твір є у Чайковського, а до вашої уваги музична композиція Вівальді « Пори року. Зима».



1 ВЧИТЕЛЬ :

Прослухайте музичну композицію Вівальді « Пори року. Зима»


Проблемне запитання:


Діти, а який настрій природи хотів передати композитор у своєму творі?

( учні відповідають: музика передає наближення негоди, завірюхи ; зима – це одна з пір року, яка характерна для помірного кліматичного поясу)



2 ВЧИТЕЛЬ :

А для з’ясування особливостей клімату лісостепу, ви виконаєте вправу «Робота над помилками» у ваших картках « Клімат лісостепу». (Учні виконують завдання в індивідуальній картці)



« Клімат лісостепу»

В помірному кліматичному поясі переважають тропічні (помірні) повітряні маси. ( СШ1)

Середня кількість опадів 500 мм. Коефіцієнт зволоження більше 1 (=1). ( інтернат)

Континентальність клімату зростає зі сходу на захід (із заходу на схід). (СШ №1)



Учні зачитують свої відповіді.

Отже, ми з’ясували особливості клімату лісостепу.



1 ВЧИТЕЛЬ: За картою атласу визначте, які річки протікають по території лісостепу. ( учні відповідають : Лісостепову зону перетинають річки басейну Дніпра, Сіверського Дінця, Південного та Західного Бугу.)

2 ВЧИТЕЛЬ: Які водосховища розташовані в цій природній зоні? ( Канівське, Кременчуцьке…)

Дійсно, поверхневі води - це окраса нашої України, про них існує багато легенд, оповідей, народних повір’їв. Зараз ми послухаємо легенду про Дніпро і Ворсклу .



Індивідуальна доповідь учня:

ЛЕГЕНДА

Дніпро і Ворскла були колись людьми – братом і сестрою. Як виросли вони батько і мати благословили їх у дорогу. Змовились вони вийти ранком і полягали спати. Ворскла любила поспати і не прокинулась з рання. Дніпро встав рано на зорі, порозвертав гори, порозчищав гирла і зарив степами. А Ворскла прокинулась, аж брата нема. Довго доганяла вона брата. Але так і не вдалося наздогнати. Вона залишилась лівою притокою Дніпра,а Дніпро побіг до моря.

2 ВЧИТЕЛЬ : ми з’ясували, які водні об’єкти розташовані в лісостеповій зоні.

1 ВЧИТЕЛЬ : Природа лісостепу надзвичайно красива, вона просто зачаровує. На опідзолених та типових чорноземах розкинулись безкраї степи, які займають 89 % площі лісостепу, а на сірих лісових ґрунтах - ліси ,що займають 11%.

Гарний опис лісів дає поет Якуб Колос .

Прослухавши вірш ,запишіть ,які породи дерев зустрічаються в лісі.

Люблю я ліс, одвічну тінь,

Де темна хвоя в гору лине,

Де лапи простягли ялини,

Верхів’я знісши в височини.

.і велет - дуб, і кущ малий



Стоять задумано – суворо,

А сосни ллють червонокорі

Густий , духмяний пах смоли…

Запитання: Які ви записали породи дерев?



1 ВЧИТЕЛЬ : І зараз фільм допоможе нам здійснимо уявну подорож лісом.

( показ фільму « ТАЄМНИЦЯ ЛІСУ»)

Ви побачили і переконались який багатий і різноманітний органічний світ лісостепу.

2 ВЧИТЕЛЬ :

Природа зони лісостепу сильно видозмінена людиною, створено багато антропогенних ландшафтів: кар’єри, шахти, відвали, дамби. В межах зони знаходиться багато різноманітних природоохоронних територій, це і заповідники і національні природні парки: Подільки Товтри, заповідник « Михайлівська Цілина», Медобори. А на території Черкащини розташований Канівський природний заповідник.

Зараз ми вирушаємо у віртуальну подорож Канівським заповідником.

( відеофільм « КАНІВСЬКИЙ ЗАПОВІДНИК»)

Отож ми зробимо висновок: для збереження природи створюються природоохоронні об’єкти і території.

Y. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТАЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1 ВЧИТЕЛЬ : Наша уявна подорож лісостеповою зоною завершена.

А зараз вам завдання : спробуйте пригадати і назвати тварин, що вказані на візитках.





В.РАХОХ



Р.СУБОК



Е. П. ПЕРІЛКА

Учні називають назви тварин: лисиця,перепілка,борсук, ховрах.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.

2 ВЧИТЕЛЬ : Яке враження справив на вас сьогоднішній урок і його тема?

Відповіді вам допоможуть дати різнокольорові капелюшки. Кожен колір капелюшку відповідає за якусь дію, стан, відчуття. За кольорами капелюшок ми об’єднаємося і дамо відповідь на запитання які відповідають вашому кольору.

( Метод Е. де Боно «Шість різнокольорових капелюшків» висвічується на комп’ютері)

Учні роблять аналіз природної зони лісостепу України.





VII. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1 ВЧИТЕЛЬ : Як ви оцінюєте роботу учнів першої школи?

2 ВЧИТЕЛЬ : А як ви оцінюєте роботу учнів школи – інтернату?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

(різнорівневі завдання, показ на комп’ютері )

1 рівень --- опрацювати параграф 30 .

2 рівень----- записати пісні,приказки,загадки,вірші про зону степу.

3 рівень----скласти кросворд чи ребуси по темі: « Лісостепова зони».

4 рівень----- підготувати міні – проекти по темі « Лісостеп».


1 ВЧИТЕЛЬ : Ми зібралися разом – це був початок,

Ми триматися разом – це прогрес,

Ми працювали разом – це успіх !

Дякую Вам всім за співпрацю! Бажаю Вам успіхів!


2 ВЧИТЕЛЬ : Дякую за співпрацю! До нових зустрічей!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка