Людина починається з добра. В. О. Сухомлинський „ Усмішка



Скачати 52.75 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір52.75 Kb.
Тема: Людина починається з добра. В. О. Сухомлинський „ Усмішка”

Мета: розширити знання учнів про творчість В. О. Сухомлинського; продовжувати вчити працювати з текстом; вдосконалювати навички виразного читання, уміння знаходити в тексті описи, міркування, збагачувати словник образними висловами; здійснювати індивідуальний підхід до кожного учня; сприяти саморозвитку та самореалізації учнів;

розвивати творчу уяву, образне мислення

виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих.



Обладнання: підручник «Читанка» для 4 класу О.Я.Савченко ( друга частина), картки з текстом для розчитки, картки із завданнями для групової роботи, картки із завданнями для сильніших учнів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Розчитка

Читання тексту на картках ( газетні колонки) пошепки за олівцем ( олівець рухається по центру рядків).Сильніші учні (1група) читає текст, в словах якого відсутні закінчення.

Для розчитки використала оповідання В. О. Сухомлинського „Бо я людина.”

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Читання речень- загадок. Прочитати скоромовкою на одному диханні.



Я хочу сказати своє слово про те, чому плакала синичка.

Горбатенька дівчинка розповіла про те, як Миколка став хоробрим.

Хай будуть Соловей і Жук,- от про що думала Марійка.



  • Що спільного в цих реченнях?

  • Які назви ви впізнали?

2. Що знаєте про В Сухомлинського?

Який його творчий доробок?

3. Розгляд збірки творів В. Сухомлинського.

- Прочитавши цю збірку, ви отримаєте багато уроків людяності.



ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку, повідомлення теми та завдань уроку

Вступна розповідь вчителя

- На сьогоднішньому уроці ми відкриємо ще одну сторінку життя. Адже нема нічого цікавішого, як сама людина, її вчинки, слова, мрії, думки, почуття. У розділі «Людина починається з добра» ми зустрінемось з творами різних жанрів. А сьогодні познайомимось ще з одним твором В. О. Сухомлинського. Називається він „Усмішка”.

2. Побудова асоціативного куща.

- З якими словами асоціюється у вас слово „усмішка” ?

Учні працюють у парах 1хв і записують свої слова. Потім картки із записаними словами прикріплюють на дошці навколо слова „усмішка”.

родина привітність


УСМІШКА

мама добро

успіх радість

щастя гостинність



  • Прочитавши твір В. Сухомлинського, ми побачимо, чи співпадають наші міркування з думкою автора і дізнаємось, що нам розкаже про усмішку сам автор.

IV. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу

  1. Словникова робота – диференційоване завдання

дибає

повагом


ціпок

затьмарився

барвистий

почимчикувала



читання способом :

    • шептуни;

    • буксир;

    • з хлопком на наголошений склад;

    • пояснення значень слів;

    • підбір синонімів.

1 група в цей час виконує завдання ввести ці слова в речення.

2. Самостійне читання тексту

1-шу частину – напівголосно;

2-гу частину – мовчки;

3-тю частину пошепки.

- Визначте жанр цього твору ?

- Які почуття у вас виникали під час читання ?



3. Повторне читання тексту різними способами

    • Чому змінювався настрій дівчинки ?

      • читання способом буксир;

      • шептуни, за олівцем очі вперед;

      • ведучий;

      • диктором;

      • в парах один одному.

В цей час 1-ша група отримує завдання на картках.

Підкреслити епітети, які найбільш точно розкривають характер дівчинки.

весела, відкрита, гарна, добра, доброзичлива, життєрадісна, лагідна, мрійлива, приємна, вразлива, чутлива, щаслива, вперта, замкнена, непривітна, нерішуча.



    • Чому змінювався настрій дівчинки ?

    • Що можете сказати про характер дівчинки ?

  1. Відтворення змісту тексту. Вибіркове читання

  • опис ранку;

  • опис дівчинки;

  • що потішило дівчинку;

  • опис дідуся;

  • що несла дівчинка йому назустріч;

  • на що вона сподівалася.

1-ша група в цей час отримує завдання.

Спробуйте прочитати текст „між рядками”.

Поміркуйте, чому дідусь був таким.

3. Робота над мовою тексту

Ми вже знаємо, що для глибокого розуміння змісту твору, для створення певного емоційного настрою, автор використовує різноманітні художні засоби. Попрацюємо над мовою твору і переконаємось, як майстерно володіє художнім словом В.Сухомлинський.


  • Знайдіть вислови, у яких вжиті метафори.

  • Знайдіть порівняння.

  • Епітети, які найбільш сподобались.

  • Поясніть значення виділених слів.

4. Визначення головної думки твору

- Які речення оповідання допомагають нам зрозуміти головну думку ?

- До чого закликає нас автор ?

- Як би ви вчинили на місці дівчинки ?



V. Творче застосування знань учнів.

1.Завдання за вибором



(Кожна дитина отримує картки із завданнями)

1 група

  1. Скласти міркування „Від добрих людей світ ясніє”.

  2. Доповнити вірш:

Усміхнися, ___________ друже,

Ти - _________, а я __________.

Від цього _______ ________

_________ сонечко вгорі.

Звеселяться _______, ________,

Зацвіте ________ __________.

Посміхнись мені, ________ ______,

Хай щасливим буде край !

Я усмішку хочу всім ________,

Щоб світ для усіх міг ______, _______.

Хай квітне ________, усміхається _______,

Щоб радість для всіх в небі ________ ______.

При необхідності дитина бере картку із словами, що можуть бути використані в цих віршах.



(Любий, мені, тобі, тоді, засяє, ясне, трави, квіти, веселий, гай, мій, друже.Дарувати, заграти, співати, земля, нива, сонцем, ясніла.)

2 група

Утворити приказки. Яка з них може бути епіграфом до твору ?



Без усмішки

Від добрих

Від байдужих

Справжня людина,



перш за все

нема


людей

людей


сонце смутніє.

людини.


доброзичлива.

світ веселіє.



3 група

Намалювати малюнок. Як змінився світ після зустрічі з дідусем ?



4 група

Розмістити фразеологізми у вигляді плану.

(Фразеологізми надруковані на окремих листах)


  • серце крається;

  • світ заграв;

  • очі вбирає;

  • із щирим серцем;

  • жевріє надія;

  • душа співає.

5 група

За допомогою кольорових смужок показати як змінювався настрій дівчинки.



6 група

Скласти сенкан «Усмішка».

2. Виразне читання твору учнями

VI. Підсумок уроку

1. «Обери позицію»



  • Хто, на вашу думку, повинен більше посміхатися, чоловіки, чи жінки?

( Учні виходять до дошки, обирають позицію та обгрунтовують свій вибір).

  • Подивіться на наше асоціативне дерево. Чи співпали наші міркування з думкою автора ? Що зрозуміли для себе ? Чого не можна собі дозволяти ? Який філософський зміст прихований в цьому творі ?

Рефлексія Визначення власної позиції кожного учня та ролі на уроці

VII. Домашнє завдання

1 група. Скласти загадку про усмішку.

2 група. Мовленнєвий діафільм.

3 група – 6 група. Творчий переказ від свого імені.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка