Людина починається з добра



Скачати 133.67 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір133.67 Kb.
Урок позакласного читання

Тема: Людина починається з добра.

Мета:

-вчити учнів усвідомлювати книжку як засіб спілкування з автором, з мудрою людиною:



- на прикладах змісту, віршів та оповідань донести до свідомості учнів, що доброта — найкраща риса характеру людини;

- ознайомити з біографією та творчістю В. О.Сухомлинського; формувати осмислене ставлення до загальнолюдських цінностей.

- Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, уміння висловлювати власні судження; сприяти виробленню в учнів потреби читати самостійно.

- Виховувати в учнів віру в силу добра; прагнення до самовдосконалення; бажання творити добро, здатність боротись проти зла.

Тип уроку : комбінований.

Обладнання: твори В. Сухомлинського, Позакласне читання Збірник художніх

творів, 4 клас с.76.

І дерево , і скеля ,і людина –

Все сподівається на доброту твою .

П.Осадчук

Хід уроку

І . Організаційний момент

Емоційна готовність учнів до уроку

-Доброго дня !-

для всіх побажання.

От і настала пора для читання

Адже, як говорить народне прислів я :

Хто багато читає,…(той багато знає).

Хто швидко читає ,…(той багато зробити встигає ).

Я всміхаюсь сонечку: Я всміхаюсь квіточці :



c:\documents and settings\comp\рабочий стол\малюнки\img_5532.jpg c:\documents and settings\comp\рабочий стол\малюнки\img_7609.jpg

– Здрастуй, золоте! – Хай вона цвіте !

Я всміхаюсь дощику: Друзям усміхаюся

c:\documents and settings\comp\рабочий стол\малюнки\123 341.jpg

– Лийся, мов з відра! Зичу їм добра!

М. Познанська

– Який настрій передає цей віршик?

– На які гарні вчинки надихає радісний, гарний настрій?

– Який у тебе найчастіше настрій?

– Коли він буває гарним і радісним?

В ч и т е л ь. Наш урок розпочався з усмішки. Тож нехай на ньому запанує атмосфера доброзичливості, щирості, тепла, і взаєморозуміння.



ІІ .Оголошення теми і мети уроку .

Отже , сьогодні на уроці ми поговоримо про добро , добрі вчинки і будемо намагатися стати ще трішечки добрішими . Тема нашого уроку- «Л ю д и н а п о ч и н а є т ь с я з д о б р а».



Епіграфом до уроку стануть слова :

Хай на світі живе доброта,

Мир і злагода землю віта.

- Запрошую вас взяти участь у грі «Підкажи словечко».

Краще зробити ------- раз, ніж збиратися робити сто разів.

Життя дається людині на ------------ діла.

------------ краща за красу.

- Сьогодні на уроці ми з вами поміркуємо над питанням «Чому людина і добро нерозривно пов’язані між собою та повинні йти поруч?»

Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають велику силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними казками і оповіданнями Василя Сухомлинського.

ІІІ . Актуалізація опорних знань c:\documents and settings\comp\рабочий стол\p2.jpg

1.Повідомлення про життєвий і творчий шлях В . О . Сухомлинського.

Ми з вами вже знайомі з людиною, педагогом, якого називають Людиною з

великої букви . Сьогодні ми познайомимося із творами великого педагога, письменника

В. Сухомлинського. Я хочу сказати, що саме твори цієї людини вчать нас любити, поважати своїх

батьків,старших, завжди у своїх вчинках бути справжніми людьми. З творчістю В. Сухомлинського

ми вже з вами знайомилися на уроках читання, „Я і Україна”, основах здоров”я.

А хто ж такий В. О. Сухомлинський? (Розповіді учнів про В. О. Сухомлинського).

Народився В. О. Сухомлинський на Кіровоградщині у селі Василівці в родині бідного селянина 28 вересня 1918 року. У сім’ї було 4 дітей. Батько працював столяром і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мати працювала в колгоспі, займалась домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки. Змалку в дітей виховували любов до книги. У діда була своя бібліотека і, помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові скриньку, де він зберігав найціннішу літературу.

Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам’ять.. Любив і розумів жарти, був хорошим товаришем. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями, яким важко давалася математика.

Закінчив семирічку. Коли ще не було і 17 років, як Василь Сухомлинський переступив поріг школи, де сам був учнем, вчителем мови і літератури.

У 1937 році закінчив заочно Полтавський учительський інститут і одержав диплом вчителя української мови і літератури.

У роки війни був тяжко поранений. Чотири місяці лікувався в госпіталі.

Після війни повернувся в школу. Через деякий час був призначений директором Павлиської школи, де пропрацював 22 роки.

Всього пропрацював Василь Олександрович понад 35 років вителем і директором.

Прожив 52 роки. Написав понад 70 томів наукових праць, біля 1500 цікавих розповідей для дітей: мініатюр, казок, оповідань, легенд, притч, новел.

В. О. Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».



2. Літературна вікторина.

– Сьогодні ми продовжуємо збирати золоті зернини добра, розсипані у творах

В. О. Сухомлинського. Багато його творів ми читали на уроках Читання, Я і Україна.

Зараз перевіримо як ви їх запам’ятали.

Коли мати ввійшла до хати, дочки одна за одною почали говорити, як вони

знудьгувалися за нею. («Сьома дочка»)

– Про що це оповідання? Яка донька насправді любила маму?

• Одного разу до дуба прийшов хлопчик. Він любив пустувати. Він подумав:

«А що воно буде, як я візьму оцей камінь і кину його в криницю? Ото,

мабуть, булькне». («Камінь»)

– Про що це оповідання?

– Як би ви вчинили на місці хлопчика?

– Чому не можна так робити?

Прийшла старість. Згадав старий чоловік своє рідне село на березі Дніпра.

Захотілось йому побувати в рідному селі. Приїхав старий чоловік на свою

батьківщину. Зустрічається з людьми, називає своє прізвище, та всі знизують

плечима, ніхто не пам’ятає такої людини. («Який слід повинна залишити

людина на землі»)

– Який же слід повинна залишити людина?



ІV .Робота над темою уроку.

  1. Розповідь. Сьогодні ми пройдем дорогою добра. Це дорога, якою має йти кожна людина – від народження до смерті. Не завжди легка, але саме вона допомагає нам прожити життя недаремно, так, щоб залишити слід вічний. Адже, «Людина – стверджував великий педагог, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний». Коли народжується дитина, то Бог посилає їй великі дари. Одним із таких дарів є добро. Маленьким вогником запалює Господь Бог добро в маленькому, щойно народженому серці дитини. Цей вогник – духовна цінність, яка, спалахнувши, зростатиме разом із людиною. Дитина в ранньому віці ще не розуміє, що означає «добро». Але з ранніх років батьки починають робити все, щоб вогник добра ніколи не загас у серці дитини. Батько й мати підкладають жаринки – навчають дітей бути добрими до всього живого на Землі. Добро не можна побачити, але його можна відчути. Відчути в добрих вчинках, словах, обіймах, в очах та усмішці людей.

2. Фронтальна бесіда.

- Кого ми називаєм доброю людиною?

- Чи легко бути добрим?

- Який антонім до слова добро?

- Чи буває щасливою зла людина?

- Який життєвий принцип завжди утверджується в казках?

- Що потрібно робити, щоб цей принцип утверджувався не лише в казках, а й у житті?

- А які добрі справи робите ви?

- Кожна добра справа – це маленьке сонечко, що робить світлішими наше життя. Тож усі ваші добрі справи складімо у Торбинку Доброти і візьмемо з собою в подорож Дорогою добра. (Учні називають свої добрі справи і «складають» і Торбинку).

- Чи можна вже цю Торбинку зав’язати? (Ні. Людина ніколи не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра, і ця Торбинка постійно поповнюватиметься . Людина приходить у цей сонячний світ для добра. Творити повсякчас добро для інших — це велике щастя.



3. Вправи на розвиток читацьких навичок.

- Щоб швидко і вправно ми могли читати на уроці , розчитуємося.

Добр . о

Добр . ий

Добр . иво

Добр . одій c:\documents and settings\comp\рабочий стол\малюнки\б.jpg

Добр . идень

Добр . оволець

Добр . якісний

Добр . озичливий - Яке слово зайве ? Чому ?



4.Обговорення прочитаних творів

А хто ж вам казку розповідає, бабусю?»

Відповіді на запитання

Перше оповідання з яким ви познайомились вдома називається …

Про кого це оповідання?

Ким були Миколка і Петрик для бабусі?

Як звали бабусю?

Яке питання задав бабусі Миколка?

Чи отримав він на нього відповідь?

Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на це запитання. Але спочатку

познайомимось зі змістом тексту.

У якій формі побудовано оповідання? (У формі діалогу)

Що таке діалог?

Робота зі скоромовкою

Задумався

Микола в думах: думав, думав

I вмить — задумавсь і подумав.

Подумав, вдумливо подумав,—I думу думати роздумав.

Скільки дійових осіб в цьому тексті?(Автор, Миколка, бабуся)

Подумайте і скажіть, яку відповідь могла дати бабуся Миколці?

Читання тексту в особах.

Якою ви уявляєте собі бабусю?

Настав час відповісти на запитання: хто розповідає бабусі казку? (Ніхто.



Коли вона була маленька, то її бабуся розповідала казки їй, а тепер настала її

черга.)

2 оповідання – «Дивний мисливець»

Поки бабусі готують смачну вечерю, працюють по господарству,



доглядають онуків, читають їм цікаві казки, що ж роблять наші дідусі?

Головним героєм якого оповідання є дід Максим? («Дивний мисливець»)

Чому текст називається «Дивний мисливець»? (Всі думали, що він бере

рушницю для полювання, але ніколи не приносив здобичі)

Яким ви уявляєте собі діда Максима?

Як ми повинні ставитися до тварин?

Чому вчить нас цей твір?(Не завжди перше враження є правильним. Щоб



засуджувати потрібно краще пізнати людину)

Переказ твору«Дивний мисливець». (Переказує учень).

- Чому діда Максима називали дивним?

- Яким насправді був дід Максим?

Гра « Мисливці»

(Знайти скільки разів у тексті повторюється слово «дід» ) ( 10)



Рубрика «Асоціативний портрет головного героя»

М –мудрий

А –артистичний

К- кмітливий

С- сміливий

И-.

М-милосердний

« Утвори пару»

Учням впродовж 1 хв об єднати пропоновані групи слів , які допоможуть перевірити їх уважність . спостережливість і досконале знання змісту тексту

Поклав в поле

виходить маленьке

зайченя повертається

зламана торба

ввечері рано-вранці

порожня ніжка

відніс рушницю

3 оповідання – «Добре слово»

– Яку назву має останнє оповідання з яким ви познайомились вдома?

– Чому воно так називається?

– Про кого це оповідання?

– Що сталося з дівчинкою?

• Читання оповідання окремими учнями

• Словникова роботаОслінчик – лава.

Стільники – бджолині будівлі з воскових комірок, призначені для

вирощування потомства, розміщення кормових запасів і бджіл.

Вибіркове читання

1) Прочитати, що і у скільки років трапилося з дівчинкою.

2) Як родичі рятували дівчинку?

3) Прочитайте речення в якому говориться, скільки років було бабусі.

4) Прочитайте, що принесла бабуся дівчинці.

5) Прочитайте, через що Олине серце забилось сильніше.

6) Прочитайте кінцівку тексту.

– То в чому велика сила, що допомогла дівчинці одужати? (У доброму слові)

- Що трапилося з Олею?

-Як родичі рятували Олю?

- Що повернуло дівчинку до життя?

- Який висновок можна зробити з цього твору? В чому велика сила?

«Мовний вернісаж»( Робота а малих групах)

(створити образ головної героїні твору за допомогою мовного матеріалу з тексту)

Маленька донька , тяжко захворіла ,простудилась ,танула на очах ,щічки порожевіли ,в очах засяяла радість .



Фізкультхвилинка.

Добре те, що сонце світить? (Руки вгору)

Добре те, що віє вітер? (Хитаються)

Добре те, що цей ось ліс (Присідають)

Разом з нами ріс і ріс. (Виростають)

Добре те, що в нашій річці (Піднімаються вгору)

Синя, не брудна водиця. (Плавають)

І мене матуся рідна (Крокують)

Зустрічає біля школи? (Стрибають)

Добре гратися надворі, (Плещуть у долоні)

Добре вчитися у школі. (Сідають за парти).

5. Робота над оповіданням « Гаряче серце »

а) Передбачення за ключовими словами . (двоє подорожніх , шукали красу , прекрасна квітка , сірий камінь).

б)Читання оповідання частинами.Взаємні запитання.

-Чому в однієї людини очі стали добрими і лагідними , коли вона побачила море ?

-Чи справді Людина з гарячим Серцем побачила в камені квітку ?

-чи зможе Людина з Гарячим Серцем звільнити квітку ?

-Чи зігріється серце Людини з Холодним Серцем, коли вона побачить таку красу?

-чи справдилося передбачення?

-Яке серце краще мати?

- Чи може Людина з Холодним Серцем приносити у світ добро ?

-Чому в людей буває «холодне серце» ?



в) Гра « Займи позицію»

Таких людей потрібно жаліти чи засуджувати ? Доведіть свою думку.



Г) Гра « Мікрофон»

- Які б запитання ви поставили Людині з гарячим серцем ?

-Чи є серед ваших знайомих людина з Гарячим Серцем?

-Ч и можете ви так себе назвати ?

--Що ви хочете змінити в собі , щоб так називатися?

6. Робота над «Легендою про Золоте зернятко істини» В. Сухомлинського.

1. Самостійне напівголосне читання легенди.

2. Фронтальна бесіда.

- Яке завдання батько дав синам?

- Для чого сини копали гору?

- Чи однаково працювали брати?

- Як довго старший брат копав гору?

- Про що дізнався старший брат, коли знайшов Золоте зернятко істини?

- Що він зробив після цього?

- Чи почувався старший брат щасливим?



Релаксаційна вправа « Квітка доброти»

А зараз закрийте очі і уявіть, що у вас у руках знаходиться чарівна квітка – Квітка Доброти. Ваші руки відчувають незвичайне тепло, квітка зігріває вас, ваше тіло, вашу душу. Ви протягуєте руку і розглядаєте Квітку Доброти. Уявіть собі якого вона кольору. Якого розміру? Можливо, вона має запах. А можтиво, ви чуєте приємну музику, яка лине від квітки… І вам хочеться її послухати. Подумки зберіть усю доброту від Квітки Доброти й помістіть у своє серце. Ви відчуваєте, як доброта входить у вас, як зігріває вашу душу, несе радість… Я хочу, щоб сьогодні й надалі ви відчували допомогу від квітки доброти. І коли у вас неприємності, або погано на душі, можна собі допомогти ним, що ми робимо зараз: уявити в руках Квітку Доброти і подумки помістити її в своє серце .



Підсумок уроку

  1. Робота над прислів ями.

  2. Творча робота.

А тепер давайте разом з вами складемо вірш про те, яким треба бути в житті. Останнє слово кожного другого рядка ви добиратимете в риму самостійно.

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє ... (віконце),

Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям ... (дарували).

Й де б ми в світі не були,

Щоб завжди любов ... (несли).

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім ... (було).

В світ прийшли ми: я і ти

Для любові й ... (доброти)!

Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і... (сильним).

Вчися правдою прожити.

Теплим словом вмій ... (зігріти).

Вчись завжди допомагати

І людині... (співчувати).

І старайся так прожити,

Щоб, як сонечко, ... (світити)!

І в душі завжди нести

Теплий промінь ... (доброти)!

і5. Робота з виставкою книжок.

Ви вже здогадались, що автором всіх книжок, що розміщені на виставці є

Василь Олександрович Сухомлинський. Ці примірники ви можете завжди знайти

в нашій шкільній бібліотеці і за бажанням ознайомитися з їх змістом. А щоб вас

зацікавити, прослухайте рекламу. . Реклама. c:\documents and settings\comp\рабочий стол\д.jpg

Діти прорекламують книжки (дві збірки), можливо і ви захочете познайомитися

з ними.



1 збірка

Я пропоную вашій увазі збірку, яка має назву: «Чиста криниця». До неї ввійшли

понад 400 повчальних казок, оповідань, написаних В.О.Сухомлинським. Своїми

творами автор допомагає дітям стати чуйнішими, розумнішими, добрішими, а

дорослим – краще зрозуміти складність і важливість так званих дитячих проблем.

Якщо ви хочете дізнатися: як річка розгнівалася на дощика, коли заснуть зорі,

чому ж горобець утік і чого синичка плаче – ця книжка саме для вас.

2 збірка

Ця збірка називається «Гаряча квітка». До неї увійшли невеликі оповідання про

те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про взаємовідносини між

людьми, а також повчальні казки про природу. В цій книзі ви можете прочитати

про те, як Оленка хотіла весну наблизити, про те, як дзвенять сніжинки і що

потрібно робити, щоб кіт мишку не впіймав. Якщо вас зацікавила ця інформація

Дорогою добра в житті ступай, c:\documents and settings\comp\рабочий стол\мудреуь.jpg

Образи вмій прощать і люте зло.

Бо ти – людина, завжди пам’ятай,

Роби добро, щоб менше зла було!

Врятує світ краса –

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї вже краси занадто мало

Бо стільки всюди зла – людина вже не та.

Тож люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

Д і в ч и н к а- Д о б р о т а.

Я – доброта людська. Невже мене забуто?

Я мир несу і радість у серця.

Тож не впускайте в душі зла отруту,

Бо зло лиш зло породжує все більше, без кінця.

Впустіть мене в думки і в душу,

Я принесу вам спокій і тепло.

Крижинки зла розтоплювать я мушу,

Щоби незгод між вами не було.

Наповніть душу ніжністю й теплом.

Добром, любов’ю, мудрістю зорійте!

За зло ніколи не віддячте злом,

Серця людей добром своїм зігрійте.

Я вірю: разом ми багато зможемо

І зло на світі переможемо! (А. Терещук)

В ч и т е л ь. На жаль, у сучасному жорстокому світі не так часто, як хотілося б, ми зустрічаємо доброту. Наше життя – це вічна боротьба добра зі злом в ім’я перемоги добра на землі. Тож примножуйте доброту, щоб меншало зла на землі.

- Тож якою ж має бути добра людина? Напишіть чесноти доброї людини на листочках-промінцях . (Учні записують і прикріплюють промінчики сонечку

- Сьогодні ви наповнили гарними справами Торбинку доброти, тож засвітімо Сонечко Доброти чеснотами, які ви написали на промінчиках. (Записують на промінчиках чесноти доброти і прикріплюють до сонечка)

Ми мусимо жити, сіяти добро в людських душах, бути милосердними. Тож хай світлими і чистими будуть ваші помисли, а всі справи — добрими. Вірте у духовне очищення народу нашого, бо зло недовговічне, А щоб знищити кривду, неприязнь, нещастя, у кожного закладено так багато добра. Не шкодуйте його роздавати родичам, друзям, незнайомим, не лінуйтесь щодня робити найлегшу справу — дарувати хоч краплину добра всьому живому на землі. І негаразди щезнуть. Гете писав; «Перед розумним треба схилити голову, а перед добрим серцем стати на коліна».

Подивіться навкруги і уявіть собі, що поруч тільки гарні люди, які завжди допоможуть, підтримають. І нехай кожен з вас задумається: «А чи все я зробив для того, щоб людям було біля мене затишно, спокійно?» Тож пам'ятайте, що доброта — ознака сили, а не слабкості. І нехай завжди супроводжують вас слова геніального поета Т.Шевченка: «Раз добром нагріте серце — вік не охолоне».

Віддані людям тепло і душевна доброта обов'язково повернуться до вас. Бо ми послані на землю, щоб примножувати добро і красу, творити земний рай, а не бути лише споживачами. Маємо таке коротке життя, тож хай не буде в ньому місця злим помислам. Хай оживає істина стара: людина починається з добра.

У грудях сонечко любові засвіти.

Для себе, для родини й України. c:\documents and settings\comp\рабочий стол\малюнки\до.jpg

Пильнуй вогонь добра від зла і марноти,

Бо ти на світі білому – Людина….

Хай сьогодні в кожне серце

Наш урок додасть тепла.

А ми гостям усміхнімось



Побажаєм їм д о б р а.

Оголошення результатів навчальної діяльностя учнів.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка