Людина починається з добра. З гумором про серйозне



Дата конвертації19.02.2016
Розмір93.9 Kb.
Тема: Людина починається з добра. З гумором про серйозне.
Матеріал до уроку: Г. Бойко «Консультант». В. Марсюк «За що хвалять?». В. Струтинський «Казка про хлопчика Абихто».

Мета: формувати інтерес до літератури, сприяти розвитку літературних смаків, удосконалювати читацькі та мовленнєві вміння учнів; розвивати вміння читаючи передавати різні почуття і настрої дійових осіб твору, ставлення автора до зображуваного; удосконалювати вміння виділяти головне, узагальнювати; розвивати здібності до творчої перебудови тексту; виховувати в учнів прагнення ставати кращими, почуття відповідальності за свої слова і вчинки.

Обладнання: мультимедійний супровід, запис скоромовки для читацької розминки; запис прислів'їв.
ХІД УРОКУ

І. Самовизначення до навчальної діяльності. Емоційний настрій уроку.

Слайд 2.


Усміхнися сонечку:

"Здрастуй,золоте!"

Усміхнися квіточці -

Хай вона цвіте!

Усміхнися дощику:

"Лийся, мов з відра!"

Друзям усміхнися,

Побажай добра.

2. Девіз уроку. Слайд 3.
— Урок пройде під девізом:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.



Дружно і плідно працювати.

3. План уроку. Слайд 4.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Читацька розминка.

  3. Повідомлення теми і мети уроку.

  4. Робота над змістом творів.

  5. Самостійне читання, характеристика героїв.

  6. Домашнє завдання.

  7. Підсумок уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Слайд 5

  1. Вибіркове читання.

— Як автор називає бабусю? Прочитайте.

— Як він пояснює своє ставлення до бабусі?

— Назвіть головну думку твору. У якому реченні вона висловлена?


  1. Розповіді учнів про своїх бабусь.

ІІІ. Читацька розминка. Слайд 6.
Читання вірша «Людина починається з добра»

—Хто без помилок, виразно прочитає вірш?



Сказав мудрець:

Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!

Асоціативний кущ «Добро». Слайд 7.

— Які слова ви згадуєте, коли чуєте слово «добро»?


ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд 8.

— Хто швидше і без помилок прочитає скоромовку?


Скоромовку, яку ви тільки-но прочитали, написав відомий дитячий письменник-гуморист Г. Бойко. У минулому семестрі ви вже читали його гумористичні вірші. Пригадайте їх.

Грицько Бойко ввійшов у літературу для дітей на початку 50-х років XX ст. і дуже швидко полюбився маленьким читачам. Лише в Україні за життя поета вийшло понад п'ятдесят книжок.

Смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселинки, скоромовки-спотиканки, загадки адресовані тим, хто цінує гостре, влучне слово, любить і розуміє гумор, уміє покепкувати не тільки з когось, а й із себе самого. Особливо полюбилися малечі «Билиці дяді Гриця», «Про дідуся Тараса», «Смішинки», «Хлопчик Ох», «Ніс у сметані», «Шпаргалка-виручалка» та іншіСьогодні ми продовжимо читати гумористичні твори, які написали Г. Бойко та інші поети і письменники. Але спершу поміркуйте і скажіть, що означає поняття «гумористичні твори»? Для чого їх пишуть? (Слайд 9 )
v. Первинне сприйняття нового матеріалу


  1. Аудіювання вірша Г. Бойка «Консультант» (с. 132 підручника).

(Текст вірша читає вчитель.)

  • Чи можна вважати цей вірш гумористичним?

  • Чому вам було весело?

  1. Словникова робота. Слайд 10.

  2. Самостійне читання учням вірша мовчки (з метою підготовки до виразного читання).

— Чиї слова слід читати з повчальною інтонацією, а чиї — з кепкуванням?

  1. Виразне читання вірша учнями вголос.

  2. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

— Як описана у вірші дружна праця дітей?

  • Чому тинявся Мишко?

  • Як ви гадаєте, хто доручив йому стати консультантом? (Мабуть, він сам, бо не хотів працювати.)

  • Яку негативну людську рису висміяв поет?

  • Як він це зробив?

  • Прочитайте записані на дошці прислів'я.

Запис на дошці:

Задер носа й кочергою не дістанеш.

Багато галасу даремно.

—Яке з них за своїм зм істом подібне до вірша Г. Бойка «Консультант»?



  1. Розвнток мовлення учнів.

Складання можливих варіантів продовження вірша.

VІ. Фізкультхвилинка. Слайд 6.

  1. Самостійне читання учнями вірша В. Марсюка «За що хвалять?» (с. 133 підручника) мовчки і вголос. Слайд 12.

  2. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

  • Від чийого імені йде розповідь?

  • Пригадайте, як називається розповідь від однієї особи? (Монолог.)

  • Отже, вірш В. Марсюка написаний у вигляді монологу.

  • Чим вихваляється герой вірша?

  • Чи справді йому є чим хвалитися?

  • Чого він ніяк не може зрозуміти?

  • Прочитайте тільки ті рядки вірша, у яких пояснюється, за що хвалять Наталку.

  1. Самостійне читання учнями «Казки про хлопчика Абихто»

В. Струтинського (с. 133 підручника) мовчки і вголос.

  1. Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання казки.

  • Чому хлопчика називали Абихто?

  • Які його слова підтверджують справедливість цього прізвиська?

  • Ким виріс хлопчик?

  • Які людські вади висміює автор казки?

Розвиток мовлення учнів.

— Поміркуйте, як треба змінити текст, щоб хлопчик отримав інше прізвисько, наприклад, Хтось, Помагайко чи ще якесь. Розкажіть про це.


11. Робота над віршем М. Сингаївського «Дощ із краплі починається». Відгадування загадок. Слайд 13.

Летіло золото, впало в болото.

Ішов довгов'яз, у землю ув'яз,

з землі всіх повиганяв. (Дощ)


Розповідь учителя.

Люди здавна у своїх віруваннях та художній творчості почесне місце відводили дощу, бо саме він дарує дорогоцінну вологу спраглій землі. Звертаючись до дощу, люди в замовляннях, піснях-закличках просили в нього прихильності й допомоги.



Слухання музичного запису української народної пісні «Іди, іди, дощик?.

— Про що люди просять дощик?

У нашій мові є різні слова, що передають характер дощу. Слайд 14.

Злива і хлющ — це рясні, щедрі, дуже сильні дощі. Коли дощ сіється з вітром і миттю покриває землю потоками води — це хвища.

А бувають й інші дощі — холодні, повільні, тривалі.

х називають мрякою і мжичкою. Про дощі складено багато віршів, казок, загадок. А з чого починається дощ? Про це і ще про багато цікавого ми дізнаємось зараз.



Аудіювання вірша М. Сингаївського «Дощ із краплі починається»

(с. 133—134 підручника).

(Текст вірша читає вчитель.)


  • З чого починається дощ?

  • А що ще починається з малого?

Самостійне читання учнями вірша (спочатку мовчки, а потім строфами вголос).

Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.

  • Прочитайте перші два рядки вірша. Це — зачин. Що в ньому стверджує поет?

  • А як він доводить свою думку? Прочитайте відповідні рядки.

  • У яких рядках вірша висловлена його головна думка?

  • Поміркуйте, як ви можете виконати пораду автора у вашому щоденному житті.

  • Як ви розумієте, що таке добре діло?

  • Які добрі справи ви робите?

  • Розкажіть, які з них ви вже встигли зробити сьогодні.

  • А ваше навчання у школі — це робота чи ні?

  • Як її слід виконувати?

  • Як ви допомагаєте дорослим у домашніх справах?

  • Які ваші справи найбільше радують ваших батьків?

VІІ. Узагальнення матеріалу.

— Давайте складемо пам’ятку «Як досягти успіху». (Слайд 15. )



VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Слайд 16.

  • Вивчити напам'ять вірш М. Сингаївського «Дощ із краплі починається».

ІХ. Підсумок уроку. Рефлексія. Слайд 17.

  • Сьогодні на уроці

  • я навчився (запам'ятав) …

  • Мені здалося важливим …

  • Я зрозумів, що …

  • Я відчув, що …


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка