М. Суми, Сумської області Океани Землі 4 клас Підготувала та провела вчитель початкових класів вчитель вищої категорії Ягупа І. Д. Тема: Океани Землі Мета



Скачати 121.17 Kb.
Дата конвертації29.02.2016
Розмір121.17 Kb.


Комунальна установа

Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №27,

м. Суми, Сумської області


Океани Землі

4 клас




Підготувала та провела

вчитель початкових класів

вчитель вищої категорії

Ягупа І.Д.
Тема: Океани Землі

Мета:

  • Закріпити знання про карту півкуль, ознайомити учнів з поняттям «океани», з їхнім розміщенням на глобусі і карті півкуль.

  • Розкрити значення океанів для людини.

  • Формувати навички культури спілкування в групах, навичок ораторського мистецтва.

  • Розвивати пам'ять, спостережливість учнів.

  • Розвивати прагнення примножувати багатства Землі.

  • Виховувати любов до рідної землі.

Обладнання: фізична карта півкуль, глобус, завдання для груп, мультимедійний супровід до уроку.

Усі учні поділені на команди: «Тихий океан», «Індійський океан», «Атлантичний океан», « Північний Льодовитий».


Хід уроку:
І. Організація класу

Я бажаю всім вам сьогодні на уроці

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати

А знання мерщій хапати.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд, часу не гаймо,

Урок уже починаймо.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Усне опитування.

  • Що називається материком?

  • Скільки є материків на земній кулі? Назвіть їх.

- Назвіть найбільший материк? (Євразія)

  • Назвіть найвіддаленіший материк? (Австралія)

  • Як називається материк на якому зафіксовані найнижчі температури повітря на Землі? (Антарктида)

  • На території якого материка знаходиться найбільше озеро світу? (Євразія) Назвіть його (Байкал).

  • Який материк поділений екватором навпіл? (Африка)

  • Назвіть материк, який є батьківщиною картоплі (Південна Америка).

  • На території якого материка протікає найбільша в світі ріка Міссісіпі? (Північна Америка)

  1. Індивідуальне опитування за тестами.

Тест.

  1. Материк - це

А) Невелика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.

Б) Велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.

В) Ділянка суші, оточена з трьох сторін водою, а з четвертою – сушею.

2. Материків на Землі?

А) Шість.

Б) Чотири.

В) Дуже багато.

3. На якому материку є три теплові пояси?

А) Африка

Б) Євразія

В) Північна Америка

Г) Антарктида

4. Територія України знаходиться на материку

А) Євразія

Б) Австралія

В) Азія


5. Велетенська льодова пустеля - це?

А) Північна Америка

Б) Антарктида

В) Південна Америка

6. Найбільший острів на Землі – це

А) Австралія

Б) Гренландія
3. Усна подорож учнів по материку Землі (на вибір).
ІІІ. Підсумок фенологічних спостережень.


  • Який сьогодні день?

  • Якою є температура повітря?

  • Чи є опади?

  • Які зміни відбулися в живій природі?

  • Які зміни відбулися в неживій природі?

  • Що ви добре зробили для природи?



ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

1.- Доброго дня вам, діти. Я відкрию вам секрет. Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо мандрувати.



  • А ви любите мандрувати?

  • Сьогодні ми будемо мандрувати по нашій планеті. Чи знаєте ви як вона називається? ( Земля)

  • Правильно!

  • Сьогодні ми здійснимо кругосвітню подорож на нашому уявному кораблі і працюватимемо в 4 командах.

Вітер весело вітрила надуває,

Корабель швидкість набирає

2. А от тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, коли виконаєте вправу «Дешифрувальник»



О

А

К

Н

Е

И

1

4

2

5

3

6

Зашифроване слово: ОКЕАНИ

  • Отже, сьогодні на уроці ми будемо мандрувати по океанах нашої планети.

3.Робота з таблицею «Знаю - не знаю»

У кожного на парті є таблиці, які складаються з 2-х стовпчиків. 1-й стовпчик «Знаю» ви заповните на початку уроку і запишете, що ви знаєте про океани (діти записують і зачитують свої записи).



V. Робота над темою уроку.

1. Порт « Картографічний»

  • Подивіться уважно на глобус. Якого кольору тут більше? (Голубого)

Так, бо більшу територію Землі займає вода – близько 71% земної поверхні. І сьогодні на уроці ми разом спробуємо більше дізнатися про Світовий океан, його жителів та різноманітні ресурси, що заховані під водою. І допоможете в цьому мені ви. Наш клас умовно поділений на 4 команди. Кожна команда отримала завдання знайти цікаві новини про океани Землі.

Отже, розпочнемо нашу уявну подорож у світ океанів.

Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, місце, де знаходяться різноманітні ресурси.

Довгий час океанічні глибини були недосяжними для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої, що допомагають вивчати морські глибини.

Для того, щоб краще вивчати океани, почала швидко розвиватися молода, цікава наука – океанологія. Ця наука вивчає різні явища і процеси, що відбуваються в світовому океані.

Розглянемо фізичну карту і спробуємо визначити поняття, що таке «океан», скільки їх на планеті Земля, як вони називаються.



ВИСНОВОК: отже, океан – найбільша частина Світового океану, що обмежена материками. На Землі їх 4: Тихий, Індійський, Атлантичний, Північно Льодовитий.

Проблемне запитання

  • Тепер вам відомо, що таке океани. А чи знаєте ви, яка вода в океанах на смак?

  • Так, солона. Якби, наприклад, випарити солі, розчинені в океанічній воді, то вони вкрили б дно Світового океану шаром завтовшки 60 м, а сушу – 153 м.





Робота з картою

- Знайдіть на карті Тихий Океан (Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий)


Продовження вивчення нового матеріалу

Мандруємо, не виходячи з дому

- На землі так багато куточків, які так і манять до себе, які так хочеться побачити. І це можливо! Треба тільки мати під рукою карту та трішки фантазії.

А ще потрібно багато знати. Отже, зараз ви будете допомагати один одному вчитись навчаючись.

Метод « Мозаїка» Гра « Мандрівники»

Такий вид діяльності на уроці дає можливість працювати разом, щоб вивчити значну кількість інформації за короткий проміжок часу, а також заохочує учнів допомагати один одному вчитись навчаючись.



Правило: уважно слухайте інформацію інших і запам’ятовуйте якомога більше цікавих фактів, за необхідності робіть нотатки.

Домашні групи отримують уявні валізи із цікавою інформацією про океан, куди вони відправляються мандрувати.



Тихий океан

Це найбільший океан. Він займає майже таку територію, як усі океани, що разом узяті. Вперше його відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан у 1520 році. Тихий океан омиває понад 50 країн світу. На дні тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану – Марсіанська, глибина якої сягає 11022 метри..

Тихий океан має найрізноманітніший рослинний і тваринний світ. У воді росте 380 видів зелених, бурих і червоних водоростей. У водах океану відомо 2000 видів риб. Це оселедець, сардина, скумбрія, сайра, лосось, тріска, тунець, камбала. Налічується понад 6000 видів молюсків, мідій, устриць, кальмарів, восьминогів. Тут є велетенські краби, морські черепахи, змії.живуть кити, тюлені, моржі, котики.

На дні Тихого океану виявлені родовища нафти і газу.





Індійський океан

За розмірами він посідає третє місце. Це найтепліший океан, тому тут дуже багатий світ рослин і тварин. В Індійському океані зустрічаються зарості бурих, зелених та червоних водоростей. Тут є дуже багато видів риб: сардинела, тунець, скумбрія, акула, скат.

У прибережних водах є безліч коралів, морських зірок, черепах, китів, дельфінів, трапляються крокодили.

Цей океан відомий запасами нафти, газу, залізних і мідних руд.







Атлантичний океан

Цей океан – найтепліший і найсолоніший серед інших. Він є другий за розміром. В Атлантичному океані виловлюють до 35 % світового вилову риби. Тут водиться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, безліч китів.

Із птахів – альбатроси і фрегати.

На дні Атлантичного океану відкриті родовища нафти і газу.





Північний Льодовитий океан
Найменший із океанів – Північний Льодовитий океан. Довгий час цей океан називали морем. Океан розташований на півночі Землі, і майже вся його поверхня вкрита льодом – ось звідси і назва.

Цей океан є найхолоднішим, тому і рослинний та тваринний світ тут не є таким різноманітним. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Водяться раки, медузи, оселедець, тріска, камбала, морський окунь.

На островах існують колонії моржів і тюленів. Поблизу узбережжя живуть білі ведмеді.


Обмін інформацією з іншими групами.


  • Що спільного і відмінного між океанами?

( СПІЛЬНЕ: океани – це частина світового океану, що обмежена сушею; вода в океанах солона.

РІЗНЯТЬСЯ океани розмірами, тваринним і рослинним світом.
ПОРТ « Фізкультхвилинка»

Раз, два – всі пірнають.

Три, чотири – виринають.

П’ять, шість – на воді

Кріпнуть сили молоді.

Сім, вісім, - що є сили, всі до берега приплили

Дев’ять, десять – обгорнулись,

Обсушились і за парти опустились.


VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Самостійне опрацювання статті підручника (с. 99-101).

ПОРТ «ВІДГАДАЙ»

  1. Гра « Відгадайте мене»

  1. Я - найбільший океан, відкрив мене мандрівник Магеллан, у моїх водах плаває 2000 видів риб ( Тихий океан).

  2. Я – найменший із океанів, майже вся моя поверхня вкрита льодом, я – найхолодніший океан ( Північний Льодовитий).

  3. Я- Я за розмірами посідаю третє місце, я найтепліший океан, мій рослинний і тваринний світ дуже багатий ( Індійський)

  4. Я – найтепліший і найсолоніший океан, в моїх водах водиться скумбрія, тріска, безліч китів, на моєму дні відкрили родовища нафти та газу (Атлантичний).




  1. Робота в групах за картками

З’єднайте стрілками з океаном тільки правильні твердження.

Найменший океан


Найбільший океан




Ти

ТИХИЙ



ОКЕАН

Родовища нафти і газу



Білі ведмеді




Відкрив Магеллан


Кити, моржі, тюлені, котики





Найтепліший океан

Сардиела, тунець, скумбрія, акула, скат





Жаркий пояс



За розміром посідає третє місце

Колонії моржів і тюленів





ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН

Найхолодніший океан


Запаси нафти, газу, залізних і мідних руд





Найтепліший і найсолоніший океан



Другий за розміром






АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН

Вся поверхня вкрита льодом


Найбільший океан




Скумбрія, тріска, меч-риба, кити



Родовища нафти і газу



Найменший із океанів



Розташований на півночі Землі




ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН

Тваринний і рослинний світ багатий і різноманітний



Білі ведмеді





Поверхня вкрита льодом



Найхолодніший


  1. Порт « Цікавинок»

Довідкове бюро « А чи знаєте ви…»

  • А тепер побуваємо у порту « Цікавинок»

  • Рельєф дна океану такий самий, як і на суші: такі самі гори, рівнини, глибокі урвища.

  • Океани весь час рухаються. Вітри постійно женуть хвилі на поверхні океану, а в його просторих глибинах існують холодні та теплі течії. Так, морська течія Гольфстрім в Атлантичному океані переносить до 4 мільярдів тонн води за хвилину.

  • Кораловий риф – це дивовижна підводна перегородка, яка складається з мільйонів маленьких коралів, що ростуть на дні океану. Найбільший кораловий риф на Землі розташований біля берегів Австралії. Його довжина сягає 2000 кілометрів. А називається він Великий бар’єрний риф.

  • Живі істоти мешкають в океані на будь-якій глибині, а рослини – лише там, куди проникає сонячне світло.


Робота в зошитах. Робота в парах.

Виконання завдання на с 11.

Знайди на полі назви океанів. Запиши.

Перевірка виконаного завдання (колективна робота).


VІІ. Підсумок уроку

- Ось і повернулись ми із мандрівки. Вам сподобалося?

- В яких океанах ми побували?

Молодці, діти. Ви гарно попрацювали і дізнались багато цікавого про океани. А саме… (Відповіді дітей)


Бесіда про значення океанів для людей.

А яке значення мають океани для людства?

1. Океан нас годує.

2. Океани і моря дають кисень, яким ми дихаємо.

3. Із дна морів добувають корисні копалини.

4. Вода океанів та морів є транспортним шляхом.


Бесіда екологічного спрямування.

А ще Світовий океан впливає на погоду Землі. Він ніби паровий котел, що нагрівається сонцем, накопичує тепло, вологу. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар.

Отже, без Світового океану не було б життя на Землі. Тому його потрібно охороняти. Подивіться ще раз на красу підводного світу і подумайте, що потрібно робити, щоб води океанів були чистими і багатими на рибу? (Демонстрація фільму про підводний світ океанів – 4 хв.)


  1. Економно використовувати воду.

  2. Не засмічувати морські простори.

  3. Берегти рибні багатства від хижацького винищення.

  4. Будувати очисні споруди.


Заповнення таблиці «Знаю-не знаю»

Візьміть таблиці, які ви почали заповнювати на початку уроку. Заповніть тепер 2-й стовпчик «Не знаю» - так було на початку уроку. А тепер, що ви нового дізналися, запишіть.

Зачитайте вголос, що нового ви дізналися про океани.
VІІІ. Рефлексія

- А тепер визначіть свій настрій.

В кожного учня на парті є три вирази обличчя. Завдання дітей вибрати лише одне, яке відповідає обізнаності з даної теми.


Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим дають оцінку успішності уроку.
Заключне слово вчителя

Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно, якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати свій дім – планету Земля!

Майбутнє нашої планети залежатиме від вас, тому що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії»( Микола Трублаїні)

Отож, і я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті знань.



ХІ. Домашнє завдання.

Творче завдання: здійсніть уявну подорож по одному з океанів. Складіть усну розповідь.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка