Магера Ніла Тадеушівна, вчитель географії Дунаєвецької зош І-ІІІ ст.№3



Скачати 111.9 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір111.9 Kb.
Магера Ніла Тадеушівна,

вчитель географії

Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ст.№3

м. Дунаївці

Хмельницька область

Тема. Світовий океан та його частини.

Мета

навчальна: сформувати поняття про Світовий океан – найбільшу частину гідросфери; ознайомити учнів з поняттями океан, море, протока, затока та іншими суттєвими ознаками; продовжити формувати вміння й навички роботи із картами атласу й контурною картою;



виховна: виховувати в учнів природоохоронні навички бережливого ставлення до водних багатств планети; пробуджувати пізнавальний інтерес до предмету.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, зошити для практичних робіт.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Опорні та базові поняття: Світовий океан, протока, затока, окраїнне море, внутрішнє море, материк, острів, півострів.

Географічна номенклатура: океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, північний Льодовитий; моря:Чорне, Азовське, Середземне, Балтійське, Червоне; затоки: Мексиканська, Бенгальська, Біскайська, Гвінейська, Велика Австралійська; протоки: Керченська, Дрейка, Гібралтарська, Берінгова, Магелланова; острови: Гренландія, Великобританія, Мадагаскар, Нова Гвінея; півострови: Аравійський, Кримський, Лабрадор, Індостан, Скандинавський, Сомалі; западина: Маріанська.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання.



ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

«Вода! Ти саме життя!

Ти – найбільше багатство!»

Антуан де Сент-Екзюпері

Ми звикли називати себе землянами, і це природно – тому, що людина живе на тверді земні поверхні і тісно пов'язана з процесами, які відбуваються на ній, або не далеко від неї. Та як же інакше? Адже ми кожен день бачимо сушу у себе під ногами, кожен день ходимо по ній. Проте, як би ми попробували запитати у казково морської риби:



  • «Що таке наша планета?», мабуть її відповідь була би приблизно такою: «Я плавала усюди, і звичайно, знаю, що таке Земля. Це просто дуже багато води».

Та чи далеко від істини її дивна відповідь. Спробуємо поглянути на Землю зі сторони. В наш космічний вік, це дуже легко зробити, уявивши собі інопланетного космонавта, який вперше спостерігає нашу планету з орбіти.

Він побачив би, що більша поверхня Землі вкрита суцільною плівкою води – океанами і морями – і лише невелика частка припадає на сушу. В загальному наша земна куля здалася би йому велетенською водяною краплею, з якої виступають шість зморщених шматків суші – саме їх ми, люди, гордо називаємо материками.

Таким чином, в інопланетянина після першого приблизного знайомства з Землею були би всі основи назвати її «планета Океан».

Спустимося ж з орбіти і познайомимося поближче з цією величезною і дивовижною планетою Океан, винятковим творінням природи, колискою життя на Землі, коморою різноманітних ресурсів.

Погляньте на фізичну карту півкуль і визначте, чого більше на планеті: води чи суші?

Таким чином, ми бачимо, що суходіл займає приблизно 29% території нашої планети, а вода – 71%.

І якщо взяти і рівномірно розподілити воду океану і льодовиків, то вона затопила би всі материки. І наші Дунаївці знаходились би під водою на глибині 2,5 км.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.


  • Назвіть які ви знаєте оболонки Землі.

  • Дайте визначення вже вивченим оболонкам Землі.

  • Яка речовина покриває більшу частину поверхні Землі?

  • Яке значення має вода у природі?

  • У яких агрегатних станах перебуває вода?

  • За яких умов вода переходить з одного стану в інший?

  • Про які властивості води ви дізналися під час вивчення теми «Атмосфера»?

  • Що таке кругообіг води в природі?

  • Хто пригадає, хто такий Фернан Магеллан?

  • Яку подорож він здійснив?

  • Чому йому вдалося здійснити цю подорож, не перетинаючи суші?

  • Яке значення цієї подорожі?

  • Що ж включає в собі поняття Світовий океан?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Світовий океан.

 Світовий океан - це безперервний водний простір на поверхні Землі, що оточує материки й острови і має свій особливий сольовий склад. Світовий океан — це основна частина гідросфери. Слово «океан» походить від давньогрецького «оkеаnоs» — безмежне море, велика ріка, що обтікає землю.

Води Світового океану вкривають майже три чверті земної поверхні. У Світовому океані стільки води, що на кожного мешканця нашої планети її припадає близько 300 млн м3. Щоб заповнити западину, яку він займає, всім річкам земної кулі потрібно безперервно текти приблизно 50 тис. років. Наука вважає, що із 4,5—5 млрд років існування Землі, океан існує близько 3,8—4,2 млрд роки. При цьому сучасним океанам і морям не більш як 200 млн років.

Світовий океан цілісний, він ніде не переривається: із будь-якої його точки можна потрапити у будь-яку іншу, не перетинаючи суходолу.


  1. Частини Світового океану.


Світовий океан



Океани

Північний Льодовитий



Атлантичний

Індійський

Тихий



Окраїнні

Внутрішні

Затоки

Протоки

Моря


  1. Океани.

Світовий океан єдиний, суходолом він умовно поділений на великі частини – окремі океани.

  • Робота з картою.

  • Скільки на Землі океанів?

  • Назвіть і покажіть на карті океани Землі.

  • Показати на карті шлях експедиції Ф. Магеллана і назвати які океани він перетнув.  

Першим відомим океаном вважається Індійський, який раніше називався «Східним». В його назві відбилося прагнення європейців знайти морський шлях в казково багату і дивовижну, за уявленням тих часів – країну Індію.

Вступив на простори Атлантичного океану, відомого раніше під назвою «Західний» люди були здивовані його великими розмірами і назвали його на честь Атланта – одного із самих сильних героїв грецької міфології.

Самий великий з океанів – Тихий, який носить ще одно ім'я – Великий. Свою назву «Тихий» він отримав з легкої руки знаменитого мореплавця Магеллана, який першим з європейців пересік його. Незвичайно тиха погода, яка була під час 99-денного переходу через океан, і навела великого мандрівника на думку назвати його Тихим. Пізніше моряки переконались, що цей «тихоня» - якраз і самий бурхливий і непередбачений із всіх океанів.

І самий найменший – Північний Льодовитий. Назва океану зумовлена його арктичним положенням. Англійці називають його «Арктичний океан». Зустрічаються також назви: Північне Полярне море, Північне Льодовикове море та інші. Вперше його визначив як окремий океан у 1650р. голландський географ Вареніус і назвав Гіперборейським. У 1845р. Лондонське географічне товариство перейменувало його на Північний Льодовитий.

Як ми вже вияснили, Світовий океан охоплює Землю безперервною плівкою, і таким чином окремі його частини не мають чітких природних меж. Їх виділення проходило поступово, по мірі розвитку географічних знань.

Межами океанів є береги материків, і лише у південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків.



  • Робота з картою.

  • Користуючись «Картою океанів» визначити межі між океанами.

  • Показати на «Карті півкуль» межу між Атлантичним і Індійським океанами у південній півкулі.

  1. Моря.

В межах кожного океану по ряді ознак виділяють також моря, затоки, протоки.

Море – це частина океану, більш чи менш відокремлена від нього ділянками суходолу, групами островів або підвищеннями дна. Море відрізняється від океану, до якого воно входить, температурою, солоністю води, течіями та іншими ознаками.

  • Робота з картою.

  • Відшукайте на карті моря:

  • Чорне, Азовське, Середземне;

  • Берінгове, Баренцове, Аравійське.

  • Визначте, до якого океану вони належать?

  • Чи однаково вони з’єднуються з океаном?

  • Внутрішні моря – це ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з океаном однією або кількома протоками.

  • Робота з підручником.

  • Знайдіть в підручнику приклади морів, що відносяться до внутрішніх.

  • Окраїнні моря – це ті, що трохи вдаються в суходіл і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна.

  • Робота з підручником.

  • Знайдіть в підручнику приклади морів, що відносяться до окраїнних.

  1. Затоки.

Затока – частина іншого водного об'єкту, яка мало відрізняється властивостями води, але глибоко вдається в суходіл.

  • Відшукайте на карті Біскайську, Гвінейську, Мексиканську, Бенгальську, Велику Австралійську затоки.

  1. Протоки.

Протока – вузька водна ділянка, яка розділяє які не-будь ділянки суходолу і з'єднує суміжні водні басейни та їх частини.

  • Робота з картою.Відшукати на карті протоки: Берінгову, Керченську, Гібралтарську, Босфор, Дрейка і визначіть, які ділянки суходолу розділяють ці протоки; а також які водні басейни вони сполучають?

  • Назвіть протоку, що сполучає Тихий океан із Атлантичним, Тихий океан із Північним Льодовитим, Червоне море з Аравійським, Середземне море з Атлантичним океаном.

Протока Дрейка – сама широка(1120км) і глибока(5249м). Довжина – 460км. Названа в честь англійського мореплавця Ф.Дрейка , який пройшов через протоку у 1578 році.

  1. Суходіл в океані.


Суходіл в океані




Півострови

Коралові

Вулканічні

Материкові

Острови

Материки



Архіпелаги




  1. Материки.

В безкрайніх просторах Світового океану розкидані різні за своїми розмірами ділянки суходолу – це материки і острови.

Материк – велика ділянка суходолу, що з усіх сторін оточена водою.

  • Робота з картою.

  • Визначити скільки є материків і які їх назви?

  • Показати їх на карті півкуль.

  • Знайти на фізичній карті півкуль материк Африка та острів Мадагаскар.

  • Чим відрізняються між собою ці дві ділянки суходолу?

  • Що характерно для них обох?

  • Який висновок з цього можна зробити?

  1. Острови.

Острів – порівняно невелика ділянка суходолу, з усіх сторін оточена водою.

Гренландія – найбільший острів (в 3,5 разів більший за Україну).

Якщо острови розташовані групою недалеко один від одного, то їх називають –архіпелагом.



(Канадський Арктичний архіпелаг)

  • Робота з ОІС.

  • На які групи поділяються острови за походженням, дати їм характеристику.

За своїм утворенням острови поділяються на :

(Мадагаскар, Великобританія, Гренландія.)

  • Вулканічні – верхівки підводних вулканів. Вони невеликі за розмврами, розміщуються групами.

(Гавайські, Курильські, Маріанські)

  • Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів - найдрібніших тварин, що живуть на мілководі до 50м у тропічних частинах океанів.

(Великий Бар'єрний риф – найбільша коралова споруда в світі)

  • Робота з картою.

  • Відшукати на карті всі ці географічні об’єкти.

  1. Півострів.

Півострів - ділянка суходолу, оточена з трьох сторін водою, а однією з'єднана з суходолом.

  • Робота з картою.

  • Відшукати на карті півострів Індостан?

  • Визначити чим омивається він на: сході (Аравійським морем);

на заході (Бенгальською затокою);

на півдні (Індійським океаном)



  • Чи омивається він чимось на півночі?

  • Який висновок ви можете зробити?

  • Відшукати найбільший півострів в Україні.

Аравійський півострів – найбільший півострів у світі. На його території можна розмістити 5 територій України.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Позначити на контурній карті, географічні об’єкти, що вивчались на протязі уроку.

  2. « Знайди зайве слово» Яке поняття об’єднує назви географічних об’єктів.

•   Атлантичний, Тихий, Аравійський, Індійський.

•   Чорне, Середземне, Саргасове, Мадагаскар.

•   Гренландія, Кримський, Мадагаскар, Тасманія.

•   Аравійський, Сомалі, Скандинавський, Індійський.

•   Дрейка, Карибське, Магелланова, Берингова.

Австралія, Антарктида, Саргасове, Євразія.



VІ. Підсумок уроку.

  • Світовий океан — безперервний водний простір на поверхні Землі.

  • Світовий океан поділяють на чотири океани.

  • Моря, затоки, протоки — частини Світового океану.

  • За походженням острови поділять на материкові, вулканічні та коралові.

VІІ. Домашнє завдання.

  • Опрацювати § 41.

  • Підготуйте повідомлення про острів Гренландія, та Аравіймький півострів.

  • Скласти кросворд за вивченою номенклатурою.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка