Матеріали лекції для батьківСкачати 209.57 Kb.
Дата конвертації29.03.2016
Розмір209.57 Kb.


Матеріали лекції для батьків

«Статеве виховання: складні питання для кожного з батьків»

Ще донедавна питання статевого виховання не було настільки актуальним, як сьогодні. На це є свої причини: по-перше, акселерація, що прискорила статеве дозрівання; по-друге, великий потік різноманітної позитивної і негативної інформації; по-третє, природна дитяча допитливість. Уже в 3—4-річному віці дитина ставить батькам запитання, пов'язані зі статевою тематикою, наприклад: «Звідки беруться діти?», «Чому діти не народжуються до одруження?», «Для чого потрібний тато?» тощо. Отже, хочете ви цього чи ні, а статеве виховання починається рано. І першими вихователями у цьому напрямі є батьки. Саме до вас звертається дитина з першими запитаннями про чоловічу і жіночу стать, і ви повинні дати правдиву, і тільки правдиву, відповідь на доступному для її розуміння рівні. Кваліфікованим порадником у цьому стане, наприклад, стаття Б. Спока «Правда про життя».

Авторитетні сексологічні дослідження переконують, що ті, хто в ранньому дитинстві засвоїв ставлення до статі як до чогось соромітного і не мав можливості ознайомитися з будовою людського тіла, мають більше труднощів у дорослому сексуальному житті. А це свідчить про необхідність продуманого й делікатного ставлення дорослих до всіх проявів зацікавленості статевим питанням.

Часто батьки припускаються помилки, думаючи, що статеве виховання — це відповідь на запитання дитини: «Звідки беруться діти?» або якась одноразова лекція в школі. Поняття статевого виховання значно ширше. Воно включає в себе питання формування в дітей з раннього віку ідеалу хлопчика і дівчинки, чоловіка і жінки, уявлення про норми і правила їхньої поведінки, вміння будувати взаємини з представниками іншої статі на основі поваги почуттів інших людей.

Статеве виховання дитини в сім'ї починається зі спостережень за взаєминами батьків і їхнім ставленням до дітей. І якщо батько хлопчика грубо поводиться з матір'ю, то ніякі лекції не доведуть дитині, що шлюб — це союз взаємної любові й поваги. Досвід говорить йому про інше. Коли дитина дізнається про фізіологічний аспект шлюбу, вона пов'яже це з відомою їй картиною грубих стосунків. Або уявіть дівчинку, яка росте з почуттям непотрібності, тому що батьки надають перевагу її братові. Вона завжди недолюблюватиме чоловіків, бо вважатиме, що вони одержують у житті все найкраще, а жінки завжди є жертвами. Тільки побудовані на коханні та повазі, піклуванні та увазі взаємини батьків є прикладом для наслідування сином чи донькою для розвитку в них найкращих рис.

Молодші школярі — це діти 6—10 років. Саме в цьому віці, у зв'язку з появою нових обов'язків перед колективом, суспільством, відбувається перебудова системи міжособистісних стосунків, їх зміст та форма значною мірою залежать від раніше сформованої готовності до співробітництва хлопчиків і дівчаток, власного досвіду спілкування з ровесниками і дорослими своєї та протилежної статі. Уже в цьому віці з'являються сексуальні інтереси, які учні старанно приховують, переживаючи сором, страх. Негативне, хворобливе переживання проявів статевого дозрівання є наслідком неправильного статевого виховання. Коли діти не задовольняють свої інтереси щодо статевих проблем, стосунків між дівчатками і хлопцями, жінками і чоловіками, відчувають труднощі, в спілкуванні з особами своєї і протилежної статі, вони вдаються до мастурбації, сексуальних ігор. Частіше це буває серед хлопчиків, бо їхня сексуальна активність вища, ніж у дівчаток. У них спостерігаються умовно сексуальні прояви, що сигналізують про необхідність втручання в процес статевого виховання: смоктання пальців, кусання губ і нігтів, ковиряння в носі, виривання волосся, постійне тримання рук у кишенях.

У зв'язку з неправильним статевим вихованням дівчатка початкових класів нерідко насторожено ставляться до хлопчиків, уникають стосунків із ними; для хлопчиків же характерна переоцінка себе і почуття власної переваги над дівчатками. Суттєвим недоліком у вихованні школярів обох статей є невміння організувати спільну діяльність, знайти правильні шляхи побудови взаємин, що може ускладнити їхні стосунки.

Запобігання конфліктам між учнями й ученицями — це питання не тільки дисципліни, а й статевого виховання. Адже якщо дівчатка б'ються з хлопчиками, то останнім важко по-лицарськи ставитися до представниць «слабкої статі». А як виховувати «лицаря», коли немає «принцеси» — ніжної і слабкої, і, навпаки, як виховувати у дівчаток риси жіночості, якщо поряд немає благородного лицаря?

Пам'ятайте, що статеве виховання і статева освіта, виховання мужності і жіночості, культури взаємин хлопчиків і дівчаток — це, перш за все, підготовка до щасливого сімейного життя. Тому весь устрій сімейного і шкільного життя має бути побудованим з огляду на особливі відмінності між хлопчиками і дівчатками.

Статева освіта не повинна обмежуватися підготовкою дівчаток і хлопчиків лише до фізіологічних проявів статевого розвитку. Учені Німеччини вважають, що діти молодшого шкільного віку мають знати про чоловічі сім'яні клітини, жіночу яйцеклітину, запліднення, вагітність, живлення плода, пологи та ін. Енциклопедія сексуального життя для дітей 7—9 років, написана французькими медиками, допоможе вам делікатно і вміло відповісти на «важкі» дитячі запитання.

Серед проблем, які складають зміст статевого виховання молодших школярів, важливе місце займає питання розподілу обов'язків у сім'ї, їх взаємодоповнення з урахуванням індивідуальних, вікових і статевих особливостей, бажань і нахилів членів сім'ї, оскільки саме це так чи інакше впливає на формування рис, притаманних жінкам чи чоловікам. Отже, хлопчиків у сім'ї необхідно виховувати як помічників: доручати їм мити підлогу, чистити картоплю, прибирати у квартирі, поливати квіти тощо. Особливе значення має закупівля продуктів. Хибною є точка зору тих батьків, які вважають, що до магазину мають ходити тільки жінки. Виховуючи хлопчиків, слід прищеплювати їм не лише суто чоловічі вміння та навички, а й переконувати, що допомога жінці в домашній повсякденній роботі аж ніяк не принижує їхню чоловічу гідність. Привчайте поступатися місцем дівчинці, пропускати її вперед у дверях, допомагати нести важку сумку. Переконуйте хлопчиків, що дівчинка фізично слабша, морально чутливіша, вона майбутня мати і тому потребує бережливого, чуйного ставлення. Хлопчик повинен усвідомити: справжній чоловік той, у кого є почуття відповідальності, хто ніколи не зловживає перевагою в силі.

Дівчатка також мають мити посуд, чистити килими, прибирати в кімнатах, ходити до магазину. Якщо дівчинка з власного бажання бере в руки молоток, а не виконує тільки «жіночі» справи, то заважати цьому також не варто. І все ж таки, передусім, варто привчати дівчинку доглядати за старенькою бабусею, молодшим братиком чи домашніми тваринами. Почуття гордості, гідності, жіночності може бути виховане тільки шляхом залучення до діяльності, спрямованої на піклування про інших, зокрема представників чоловічої статі, розвитку вміння співчувати, допомагати і словом, і ділом. На випадок, коли відсутня чи хворіє мати, донька повинна знати, що саме необхідно придбати із харчових продуктів, і доручити це зробити комусь із членів сім'ї чоловічої статі.

Ефективність статевого виховання в умовах сім'ї значною мірою залежить від правильного вибору й використання методів виховання, зокрема таких, як бесіда, розповідь на етичну тему, пояснення, створення педагогічних ситуацій, сюжетно-рольова гра, перегляд і обговорення кінофільму, читання художньої літератури тощо.

"Мама, звідки беруться діти?" Цього питання бояться всі батьки. Але рано чи пізно всім доведеться на нього відповідати. Багато дорослі люди вважають, що статеве виховання дошкільнят починається саме в цей момент. Але це зовсім не так - статеве виховання починається набагато раніше. І саме на плечі батьків лягає цей обов'язок. І від того, наскільки успішно батьки впораються з цим нелегким обов'язком, залежить все подальше життя дитини, його сприйняття світу. Саме про статеве виховання ми і поговоримо з вами зараз.

Будь-яка людина після появи на світ проходить шлях психосексуального розвитку. У дитини формується свій погляд на питання сексуальності і визначається зі своїми особистими уподобаннями. І починається це саме формування відразу ж після народження малюка. Наприклад, новонароджений малюк досить залежний від тактильного контакту зі своїми батьками - і в першу чергу з матір'ю.

Прослідкуйте за поведінкою свого малюка в той момент, коли ви берете його на ручки, погладжуєте, годуєте грудьми. Швидше за все, на обличчі дитини буде написано задоволення, він буде посміхатися, досить покректує, агукать. Дорослі навіть і не підозрюють, але все це є не що інше, як вираження так званої дитячої сексуальності. Хоча, само собою зрозуміло, нічого спільного дитяча і доросла сексуальність не мають.

У міру того, як малюк росте і розвивається його моторна координація, він стає вкрай допитливим. Всього в півроку - рік малюк починає активно досліджувати всі частини свого тіла, зокрема статевих органів. І багато батьків, помітивши це, починають панікувати і припускають, що в їхньої дитини є яка-небудь патологія психіки.

Однак це зовсім не так! Для дитини подібна поведінка - нормальна практика. Він вивчає всі частини свого тіла - носик, ротик, вушка, ручки, ніжки, статеві органи. Для нього подібні дії не мають особливої ??патології. Одні дітки, дослідивши свої статеві органи, геть втрачають до них інтерес. Інші ж, зазначивши ті приємні відчуття, що виникають під час дослідження статевих органів, починають цілеспрямовано намагатися повторити їх знову і знову. Подібне явище також цілком нормально і не свідчить про відхилення від норми.

Приблизно до двох років дитина знає, як називаються всі частини його тіла. А приблизно до трьох років маля цілком здатний відрізнити хлопчика від дівчинки саме за статевими ознаками, а не по спідничок і бантикам. У цей же період дитина цілком і повністю усвідомлює свою приналежність до тієї чи іншої статі. Закінчується цей процес приблизно до чотирьох років.

І саме до чотирьох років у дитини остаточно формується повне усвідомлення себе як хлопчика чи дівчинки. Крім того, саме в цей період у дитини поновлюється пильний інтерес до геніталій - як своїм, так і чужим. І дуже важливо, щоб батьки змогли сформувати правильне ставлення до своїх статевих органів і тілу загалом. Ні в якому разі не загострюйте увагу на тому, що дитина чіпає геніталії - цим самим ви ризикуєте йому навіяти думку про те, що статеві органи є чимось ганебним і забороненим.

У віці приблизно п'яти років діти починають усвідомлювати наготу і соромитися роздягатися. Не смійтеся над дитиною і не ставитеся до його сором зневажливо. Пора починати ставитися до подібної поведінки дитини з повагою. Якщо дитині потрібна допомога батьків, наприклад, під час купання, краще, щоб це зробив батько одного з дитиною статі. Саме з дотримання цих простих правил і починається статеве виховання в сім'ї.Інформаційна свобода або блокада?

Приблизно в 4 - 5 років дитина починає усвідомлювати той факт, що в світі дорослих людей існують певні табу сексуального характеру. Статеве виховання дітей у цей період має бути особливо активним. Обов'язково розмовляйте з дитиною на відповідні теми. Дитина воліє бігати по дому голяка? Поясніть йому, що так робити не прийнято. Малюк цікавиться, звідки беруться діти? Ні в якому разі не замовчуйте цю тему, не віджартовувався і не йдіть від відповіді.

Постарайтеся в доступній для дитини формі пояснити, як саме відбувається зачаття і поява на світ малюка. Звичайно ж, багато тат і мам тушуються, не знаючи, як піднести цю інформацію. На допомогу їм прийде спеціальна література. Існує досить багато книг, присвячених такій проблемі, як статеве виховання дітей дошкільного віку. Однак перш ніж прочитати дитині ту чи іншу книгу, обов'язково ознайомтеся з нею самі. Як правило, після прочитання подібної літератури на кілька років у дитини пропадуть всі питання.

Але будьте вкрай уважними і ретельно фільтруйте всю інформацію, яку дитина отримує з екрану телевізора і книг. У цей період дуже важливо, щоб дитина не бачив ніяких занадто відвертих сцен, і вже тим більше сцен з насильством. Кроха ще настільки малий, що не в змозі буде відфільтрувати подібну інформацію. І в результаті дитина може отримати достатньо серйозну психологічну травму, яка буде давати про себе знати протягом усього його життя.Я зростаю!

Але ось дитина підростає і у нього з'являються нові питання. Найчастіше відбувається це в період, коли дитина йде в школу, особливо в тому випадку, якщо в садок крихітка не ходив. І це не дивно - діти дуже люблять ділитися подібною інформацією. І вона може відрізнятися від тієї, яка є у вашої дитини. Ігнорувати питання дитини в жодному разі не можна - статеве виховання молодших школярів не менш важливо.

Звичайно ж, розмови на інтимні теми - далеко не найлегша завдання. У батьків виникає велика кількість питань і побоювань. Раптом вони дадуть дитині занадто мало або, навпаки, занадто багато інформації? Раптом вони почнуть розмову занадто рано чи пізно? Які слова можна вживати, а які - не можна? Всі ці хвилювання цілком зрозумілі і природні. На сьогоднішній день не існує жодної універсальної схеми, тому батьки повинні будувати бесіду, враховуючи такі чинники:


 • Особистість дитини

Особистість дитини неможливо відокремити від сексуальності, так само, як і сексуальність - від особистості. Саме тому статеве виховання дітей дошкільного віку нерозривно пов'язане із звичайним вихованням. Простіше кажучи, не прагнете виховувати дитину сексуально - просто любите його і ведіть звичайний виховний процес.

 • Статеве виховання і статеве дозрівання

Дуже багато батьків вважають, що статеве виховання необхідно починати під час статевого дозрівання. Але це в корені невірно - дитячі психологи стверджують, що статеве виховання необхідно починати задовго до настання даного віку. Адже саме в ніжному віці дитини відбувається закладка основного ставлення до життя. Звичайно ж, дитина і сам цього не усвідомлює, але вся інформація відкладається в його підсвідомості. І мозок витягне його у відповідний момент. І хто знає, яку саме інформацію?

 • Довіра

Для того щоб процес статевого дозрівання був ефективним, необхідно вибудовувати з дитиною максимально довірчі відносини. Дитина повинна бути впевнений в тому, що вдома його в будь-якому випадку люблять, розуміють і завжди підтримають, що б не трапилося. Тільки в цьому випадку є гарантія, що дитина прийде зі своїми проблемами додому, а не до друзів.

 • Робота над собою

Перш ніж приступати до виховання дитини , пам'ятайте про те, що починати необхідно з себе. Напевно у кожного з нас є ті чи інші проблеми сексуального характеру, або ті чи інші комплекси. Перше, що необхідно зробити - взяти їх під суворий контроль. Звичайно ж, позбутися від них подібним чином вам навряд чи вдасться, але ви зможете знизити ризик передачі цих проблем своїй дитині. Поставтеся до цього вкрай серйозно - численні психологічні роботи показали, що найчастіше проблеми сексуального характеру носять спадковий характер.

Зробити це не так вже й складно, адже подібні бесіди не мають на увазі обговорення особистого життя батьків.

Подібні бесіди дуже небажані в будь-якому віці дитини, навіть якщо він давно сам став батьком. Єдине, що повинні зробити батьки - це прищепити дитині правильне ставлення до свого тіла і процесу зачаття. Пам'ятайте про те, що в тілі людини немає нічого ганебного, так само, як і в процесі зачаття. Всі ми з'явилися на світ одним і тим же способом.


 • Вже не маля!

Час летить, ваша дитина росте - і його питання перестають бути такими безневинними, як раніше. І саме на цьому етапі більшість батьків починають всіляко уникати подібних тем. І навіть у тому випадку, якщо дитина сам проявив ініціативу, попросту відводять розмову в сторону. І дуже даремно - це сприяє неправильного формування дитячого погляду на секс, яке може залишитися на все життя.

Головне, що повинні вселити батьки - це думка про те, що секс абсолютно нормальна сторона життя будь-якої людини. І тому ні в якому разі не варто її сприймати, як щось ганебне або заборонене. Хоча, зрозуміло, донести подібну інформацію до дитини вельми непросто. Дитячі педагоги пропонують наступні поради: • Природність

Ні в якому разі не червонійте і не виявляйте свого збентеження під час розмови. У цьому випадку дитина неодмінно відзначить цей факт. І обговорюйте всі питання, пов'язані із статевим вихованням, у невимушеній манері, як і всі інші теми. Не варто перетворювати подібні бесіди в нудні лекції. Говоріть з дитиною на вулиці, під час вечері, перегляду телевізора.

 • Манера розповіді

Дуже багато батьків бояться, що їх дитина почує про секс більше, ніж слід в його віці. Однак це зовсім не так - пам'ять дитини вкрай вибіркова - він навряд чи запам'ятає ту інформацію, яка виявиться йому незрозумілою або нудною. І пам'ятайте про те, що дуже важливо правильно висвітлити не тільки біологічну сторону процесу, а й емоційну. Це допоможе дитині більш повно засвоїти всю інформацію, а батьки зможуть направити його мислення в потрібне русло.

 • Батьківська активність

У тому випадку, якщо батьки вважатимуть, що настав час поговорити з дитиною на настільки делікатну тему, та й момент виявиться відповідним, варто проявити ініціативу і першими почати розмову. Пам'ятайте, ми вже говорили про те, що статеве виховання є невід'ємною частиною загального виховання дитини?

Тому і в статевому вихованні діють всі ті ж принципи - іноді набагато ефективніше заздалегідь попередити появу тих чи інших питань, ніж почути їх в самий невідповідний момент. Якщо дитина застане вас зненацька, ви цілком можете розгубитися. Але якщо ви відчуєте, що дитина не готовий обговорювати ці питання, не наполягайте. Просто дайте йому знати, що він у будь-який час може повернутися до цієї розмови. • Правильні слова

Дитячі психологи закликають батьків уникати "дитячих" назв статевих органів. Навчіться самі з однаковою інтонацією вимовляти як слова "рука", "нога", так і "член". Численні дослідження показують, що ті діти, які практично з пелюшок чули правильні визначення, відчувати сором НЕ будуть ні в подружньому ліжку, ні в кабінеті у лікаря.

 • Вже школяр!

Статеве виховання молодших школярів - найлегше, так як перша хвиля цікавості й інтересу до сексуальної сторони життя людства вже залишилася позаду, а до другого ще далеко. Тому в цей період батьки повинні всього лише прищеплювати дитині правильні погляди на відносини статей, і зокрема, для хлопчиків, вельми актуально правильне сприйняття дівчаток і жінок.

Саме зараз саме час для того, щоб навчити дитину подавати дівчинці руку на виході з транспорту, пропускати в дверях, допомагати одягатися. Посміхнулися? Адже саме цього так часто не вистачає в багатьох чоловіках. І цей етап виховання дуже тісно пов'язаний з сексуальним вихованням. • Я - підліток!

Статеве виховання підлітка - найскладніше завдання. Адже сексуальна неграмотність в цьому віці з дуже високою часткою ймовірності може обернутися серйозними проблемами, такими як венеричні захворювання і небажана вагітність. Та й про емоційну сторону питання також не варто забувати. Ви ж не хочете, щоб ваша дитина вступив у доросле життя з тими чи іншими комплексами? А значить, бесіди про статеве виховання в цьому віці просто необхідні.

Практично завжди саме в підлітковому віці дитина стикається з першим коханням. І допомога батьків в цей період вкрай важлива. Як правило, дитина ще не в змозі сам вибрати собі подругу чи друга. Тому він просто створює в своїй голові ідеальний образ. І іноді випадково знаходить його в тому чи іншому людини. І далеко не завжди виявляється правий. Саме тут дуже важлива роль батьків. Звичайно ж, не варто нав'язливо лізти в особисте життя дитини. Але, тим не менш, "тримати руку на пульсі" ви просто зобов'язані, щоб дитина не накоїв дурниць.

У дівчаток, як правило, сексуальний потяг до протилежної статі виражено набагато менш яскраво, ніж у хлопчиків. Як правило, дівчинка шукає закоханості, ласки, турботи і ніжності. Найчастіше дівчинка сприймає свого молодого чоловіка скоріше як друга, ніж статевого партнера. Прогулянки під місяцем, танці, вірші - ось далеко не повний список того, про що мріє ваша донька.

Хлопчики ж, навпаки, свідомо прагнуть саме до статевого контакту. І батьки повинні подбати про те, щоб він став безпечним. Поясніть дитині, що таке контрацепція, ненав'язливо порадьте найбільш оптимальний для нього варіант. Якщо ви не можете переступити через себе і поговорити з дитиною на таку відверту тему, хоча б подбайте про те, щоб йому в руки попалася необхідна література.

Як правило, діти рідко шукають подругу чи друга серед ровесників. І це не випадково, адже дівчатка дорослішають набагато раніше. Вони починають поглядати на хлопчаків зверхньо, ??а ті, в помсту, починають ображати дівчаток. І цілком природно, що дівчинка буде шукати об'єкт уваги серед хлопців більш старшого віку. У цей період батьки повинні бути особливо уважними - статеве виховання підлітків не можна пускати на самоплив.

На жаль, в школах статеве виховання учнів зводиться максимум до поясненням фізіологічних моментів сексуального життя людини. Саме тому батьки повинні приділити увагу саме емоційної сторони питання. Адже саме в підлітковому віці, як правило, дитина стикається з таким поняттям, як перша любов. І те, наскільки світлі спогади вона залишить про себе, цілком і повністю залежить від батьків.

Обов'язково розмовляйте з сином або донькою про дружбу, повазі, дівочої честі, чоловічу гідність. Учіть дитину правильному відношенню до протилежної статі - він напевно ще скаже вам спасибі за це. Ви ж не хочете виростити із сина запеклого егоїста і ловеласа, а з дочки - цинічну стерву або дівчину легкої поведінки? Тому не шкодуйте часу і сил, спілкуйтеся зі своїми дітьми - і у вас все обов'язково вийде! Адже статеве виховання в школі навряд чи впорається з цим завданням.

Необхідність проведення статевого виховання підлітків викликає зазвичай багато суперечок. Деякі батьки бояться, що це розпуста їхніх дітей, що «їм рано ще про це знати». При цьому мами і тата навіть не здогадуються, що в цей час відбувається в голові їх «малят» і що творять самі «дітки».


Починати статеве виховання дітей в 16 років вже пізно! За що склалася у мене враженню, половина дівчаток у класі вже мають сексуальний досвід, і, щонайменше, троє з них вже робили аборти. І це тільки ті, хто не боїться про це говорити! Я не здивуюся, якщо реальні цифри набагато вище. Найстрашніше, що сексуальна розбещеність і аборти сприймаються молодими дівчатами як норма поведінки. При цьому вони практично не мають уявлення про ризики, пов'язані з інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), та наслідками абортів. Одна дівчинка з переконаністю у своїй правоті доводила, що міні-аборт абсолютно безпечний і не може розглядатися як вбивство дитини, тому що «це все лише відсмоктування декількох клітин».

А знаєте, що мене вразило більше всього? Коли я розповіла їм про найбільш поширених ІПСШ, необхідність користування презервативами і ретельного підходу до вибору сексуального партнера, про переваги моногамності, у відповідь я почула: «А навіщо ж тоді жити?» Тобто весь сенс життя для цих дуже симпатичних дівчат 16-17 років, до слова сказати, учениць гімназійного класу, полягає в можливості задоволення своїх інтимних потреб з будь-яким вподобаним чоловіком ... Як кажуть, без коментарів ...

Коли і з чого необхідно починати статеве виховання? Єдиної відповіді на це питання немає. Все залежить від індивідуальних особливостей розвитку дитини. За великим рахунком, статеве виховання починається з моменту народження дитини: привчання маляти до гігієни і відносини батьків у сім'ї теж можна розглядати як його аспекти. Ні для кого не секрет, що стереотип жіночого і чоловічого поведінки діти дуже часто копіюють з власних батьків, і якщо мама веде «вільний» спосіб життя, природно очікувати того ж від дочки. Хоча в сучасних умовах все набагато складніше.

На наших дітей дуже потужний вплив надають телебачення і комп'ютерні технології (ігри, Інтернет). У всьому світі існує жорстка законодавча база, що регламентує показ по телебаченню рекламних роликів і телепередач , що містять еротичний компонент. У нас у цій області поки панує «повний бєспрєдєл». Скільки разів я особисто була свідком того, як показ мультфільмів переривався рекламою еротичного змісту. Такі речі впливають на незміцнілу дитячу психіку вкрай негативно, розбещують її, стирають межі дозволеного. Ми повернемося до цієї теми трохи пізніше, поки ж я хотіла б у загальних рисах поговорити про те, що можна і потрібно знати дитині, в якому віці і обсязі слід підносити ту чи іншу інформацію.

Дуже важливо навчити кожного малюка стежити за чистотою свого тіла. І хлопчиків, і дівчаток необхідно привчити щодня підмиватися і міняти білизну. Але слід зауважити, що чим раніше тато буде відсторонений від купання дівчаток, а мама від купання хлопчиків, тим краще. Якщо в сім'ї немає жінок і батько один виховує дочку, він повинен привчити дівчинку з 2-3 років підмиватися самостійно під час прийняття душу. У 5-6 років більшість дітей здатні митися відносно самостійно: їм досить допомогти потерти спинку і вимити голову. Причому у ванну малюка слід посадити в трусиках, а після того як необхідна допомога буде надана, слід вийти, щоб він сам зробив все інше. У кожній дитині є природна сором'язливість, це нормальний захисний механізм, який багато нерозумні батьки самі ж і ламають.

Не треба невідступно стежити за тим, щоб руки дитини під час сну лежали поверх ковдри. Коли батьки цим дуже стурбовані, відповідь одна: «Кожен думає в міру своєї зіпсованості». Так, діти 2-3 років нерідко виявляють інтерес до своїх статевих органів, але не більше, ніж до вух, носа, пупка. Це природний процес пізнання себе. Ні в якому разі не можна дитину лаяти або тим більше карати, якщо ви застали його за цим процесом. Найкраще відвернути малюка чим-небудь цікавим.Якщо дитина часто чіпає статеві органи, особливо якщо мова йде про дівчинку, необхідно виключити глістную інвазію та вульвіт . Гострики часто призводять до свербіння в області промежини, а вульвіт може розвинутися при порушенні правил гігієни (нерегулярне або неправильне підмивання ), вроджені аномалії розвитку, частковому зрощенні малих статевих губ (синехії). Синехії малих статевих губ останнім часом зустрічаються досить часто. Причиною може стати надмірне захоплення милом (існує навіть термін - «замита дівчинка» ), інфекція (у тому числі хламідіоз) і дефіцит естрогенів. Якщо є хоча б невеликі сумніви в правильності будови статевих органів, необхідно обов'язково звернутися до лікаря.

У хлопчиків при рідкісному підмиванні можливе інфікування скупчується під крайньою плоттю мастила і формування фімозу - звуження крайньої плоті. При пізній діагностиці може знадобитися оперативне втручання.

Провокувати дитячий онанізм може тісне або незручне білизна, подразнюючу статеві органи. Тому замість того, щоб незаслужено лаяти дитини і формувати неприйняття свого тіла або хворобливий інтерес до статевих органів, простежте за дотриманням правил гігієни і виключіть наявність запального процесу в області зовнішніх статевих органів. Випадки істинного онанізму у дітей дошкільного віку вкрай рідкісні і, як правило, є ознакою нервового чи психічного захворювання, що вимагає консультації психоневролога.

Чи веде статеве виховання до раннього сексу? Багатьох батьків непокоїть, що бесіди на теми сексу з підлітками можуть бути розцінені ними як дозвіл безпосередньо зайнятися сексом. Це зовсім не так. Що більше діти довідаються про міжстатеві стосунки від батьків та вчителів, а також з відповідної літератури, то меншою є спокуса дізнатися про все це самостійно. Якщо зняти із сексу завісу таємничості, то він стане менш привабливим для підлітків, а не навпаки. Добре буде, якщо ви повідомите підліткові про користь стримування.

Однак дані численних досліджень показують, що пропаганда стримування сама по собі не веде до скорочення безвідповідальної і небезпечної статевої активності підлітків. Щоб стати справді ефективним, статеве виховання повинно охоплювати всі теми, включаючи біологічні особливості дітонародження і запобігання вагітності, поширення сексуальної тематики в засобах масової інформації, емоційні і духовні аспекти сексу, релігійні та інші цінності, а також стримування.Розмовляйте, а не читайте лекцію. З підлітками, як і з дітьми молодшого віку, заводити розмову про секс треба принагідно, час від часу, а не перетворювати її на офіційну лекцію. Найпростіше говорити з підлітками про секс, якщо ця тема завжди була в родині відкритою. Щоб зробити міжстатеві стосунки звичайною темою бесіди, можна просто коментувати сексуальні сцени, що їх бачимо скрізь: на телебаченні, в газетах і журналах. Якщо ваш син, ще навчаючись у 7-му класі, знав, що з вами можна без будь-яких проблем поговорити «про це», то він, не ніяковіючи, звернеться до вас із питанням на цю тему й тоді, коли буде вже студентом. Для таких бесід доцільний той час, коли ви везете дитину автомобілем, може, на якусь зустріч із друзями. Така обстановка дасть вам змогу почуватися більш невимушено.

Крім того, підліток не встане й не піде, перебуваючи в автомобілі, що рухається.Говоріть про позитивні аспекти. Помилка, яку часто роблять батьки, котрі були виховані в страху перед сексом, полягає в тому, що в бесідах вони концентрують свою увагу на його небезпечних сторонах. Схвильована мати може так залякати доньку небезпекою завагітніти, що бідолашна дівчинка відчуватиме страх перед хлопцями в будь-якій ситуації. Батько теж може налякати сина венеричними хворобами. Дитина, яка входить у підлітковий вік, звісно, має знати, від чого можна завагітніти і в чому полягає небезпека безладних статевих зв’язків, але ці аспекти сексу не повинні бути на першому плані. Підліток повинен думати про секс насамперед як про здорове, природне і прекрасне явище.

У бесідах слід торкатися й теми контрацепції, зокрема специфічної відповідальності в цьому питанні і юнаків, і дівчат. Якщо ви відчуваєте ніяковість від розмови з дитиною про секс, то нехай поговорить з нею інший дорослий, якому ви обоє довіряєте і який міг би зробити це за вас.Довіряйте своїй дитині. Занепокоєним батькам важко в це повірити, але людям, які вивчали психологію підлітків, добре відомо, що щасливі, розважливі й успішні молодики рідше потрапляють у неприємні ситуації, пов’язані із сексом. їх почуття власної гідності, здоровий глузд і добре ставлення до людей, що склалося в них протягом життя, дають їм змогу зберігати впевненість у собі навіть у зовсім нових для них ситуаціях. І навпаки, підлітки, які потрапляють у неприємні ситуації в поганій компанії, як правило, протягом багатьох років не могли розібратися у своїх почуттях до себе і до тих, хто їх оточує.

Статеве дозрівання дівчини. Тему статевого дозрівання слід порушувати в розмовах з дівчинкою ще до того, як з’являться його перші ознаки. У дівчаток це зазвичай відбувається близько 10, а іноді навіть і у 8 років. Дівчинці, яка входить у фазу статевого розвитку, необхідно знати, що в наступні 2 роки в неї виростуть груди, з’явиться волосся на статевих органах і під пахвами. Вона дуже швидко ростиме і набиратиме вагу, а структура її шкіри зміниться. Можливо, у неї з’являться прищі. Через 2 роки в неї, цілком імовірно, відбудеться перша менструація.

Багато чого залежить від того, як ви розповісте їй про менструацію. Деякі матері загострюють увагу на тому, як це неприємно. Говорити таке незрілій і вразливій дівчинці — велика помилка. Інші матері особливо зупиняються на тому, якою хворобливою стає дівчинка в цей період і якою вона має бути обережною. Подібні розмови теж впливають, особливо на тих дівчаток, які вважають, що їхнім братам більше пощастило в житті, ніж їм, чи на тих, хто надто турбується про власне здоров’я. Дівчата й жінки можуть жити нормальним, здоровим, активним життям у період менструації. Лише небагато хто відчуває при цьому сильні болі, які заважають нормальній діяльності дівчинки, але є ефективні знеболювальні засоби.Дівчині слід розповісти, що під час менструацій матка готується до зачаття дитини. Поки дівчинка очікує свою першу менструацію, її можна налаштувати на потрібний лад, купити їй пачку гігієнічних прокладок. Це допоможе їй відчути себе більш дорослою і підготовленою до життя.

Статеве дозрівання юнака. З хлопчиками необхідно розмовляти про секс ще до початку статевого дозрівання, яке звичайно починається в них приблизно у 12, а іноді й у 10 років. Ви повинні розповісти сину про природність ерекції та нічних полюцій. Полюції являють собою виверження сім’я під час сну, часто в результаті сексуальних сновидінь. Батьки, добре обізнані про природність полюцій і про те, що хлопчикові подеколи хочеться зайнятися онанізмом, іноді говорять йому, що тут немає нічого шкідливого, якщо це не відбувається занадто часто. Втім, гадаю, встановлення обмежень — це помилка.

Річ у тім, що почуття сексуальності в підлітків надзвичайно погострене і вони легко можуть дійти думки, ніби вони не такі, як усі, і ніби в них не все нормально. Якщо їм сказати: «Стільки — це нормально, а от стільки — вже ні», то це призведе до сексуальної стурбованості. Хлопчикам слід сказати, що однаково нормально і часті, і рідкі нічні полюції, а в деяких цілком здорових хлопчиків їх може не бути взагалі.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка