Мета: ознайомити учнів із містами, річками, селами Луганської області та



Скачати 92.85 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір92.85 Kb.
Тема. Велика буква в назвах міст, сіл, вулиць, річок.

Міста, села, вулиці, річки Луганської області.

Мета: ознайомити учнів із містами, річками, селами Луганської області та

правилом написання географічних назв, зі словниковим словом вулиця ;

формувати уміння вести діалог: формулювати питання, слухати

відповідь; зацікавлювати здобувати знання про рідне місто; розвивати

орфографічну увагу, уміння застосовувати вивчені правила; виховувати

любов до рідного краю, її історії.


Обладнання: фізична карта України, малюнок із зображенням вулиці, схема .

(Додаток 1)


Хід уроку

І.Організація класу.

Психоформула.

Діти, взявшись за руки, хором промовляють.

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю.

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну.

ІІ. Повідомлення теми та визначення очікуваних результатів уроку.

- Сьогодні ми проведемо спарений урок природознавства й української мови на якому будемо подорожувати по рідному краю і дізнаємося про групу слів, які пишуться з великої букви.

- Для того, щоб наша подорож була цікавішою, нам будуть допомагати 4 групи, які в процесі уроку познайомлять нас із результатами своїх пошуків.



  • Отож, як ви гадаєте, про що йтиме мова сьогодні на уроці? (Слайд 2)

  • А для чого нам ця інформація?

На цьому уроці я з’ясую …

Цей урок навчить мене …

Після цього уроку я зможу …

  • А також ми поповнимо свій словник новими словами.

ІІІ. Надання необхідної інформації. Інтерактивні вправи.

1. Хвилинка каліграфії.

Із складів утвори словосполучення і запиши його.

га нська Лу ласть об (Слайд 3)

Так це Луганська область.

(На дошці – карта Луганської області.) (Слайд 4)

Учитель. Кожна людина пишається своєю рідною землею, завжди хоче сказати про неї найкращі слова.

Один розповідає про квітучі сади, інший – про кам’яне вугілля свого краю. Учні із Закарпаття запросили б до себе у гори, на високі полонини, а з півдня покликали б у Крим до теплого Чорного моря. Давайте послухаємо, що про наш рідний край( Луганську область) дізналася перша пошукова група.

1-й учень. На півдні величезної Східноєвропейської рівнини знаходиться невелика степова Старобільська рівнина, а ще південніше лісостепова височина – Донецький кряж. Їх розділяє ріка Сіверський Донець.

3 червня 1938 року тут була утворена Луганська область.



2-й учень. Наша область сама східна область України. Вона сусідить на півночі, сході і південному сході з Білгородською, Воронезькою й Ростовською областями Росії. На заході і південному заході з Харківською й Донецькою областями України.

3-й учень. Адміністративний центр Луганської області – місто Луганськ. Знаходиться на сході України в місці злиття рік Вільхової й Лугані . Звідси й назва Луганськ. Місту понад 200 років. Давня назва – Кам’яний Брід. Це місце зимівлі запорізьких козаків. (Слайд 5)
2.Практична робота.

- Скільки цікавих таємниць приховують у собі різні географічні назви! Зараз ми поговоримо, звідки взялися назви деяких міст Луганської області. Ваше завдання – не тільки запам’ятати ці невеличкі історії, а й знайти їх на карті.



1-й учень. Місто Рубіжне розташовано на лівому березі Сіверського Дінця. Виникнення населеного пункту пов'язане з початком розвитку в цьому районі анилинофарбної промисловості. Монополія синтетичних барвників належала Німеччині. Скорочення імпорту барвників під час першої світової війни поставило в надзвичайно тяжкі умови підприємства текстильної промисловості. Для будівництва заводу було обране місце поблизу станції Рубіжне.

Наприкінці 1914 року в Москві була створена тимчасова комісія по організації російського акціонерного товариства хімічної промисловості «Руско - краска».

В 1930 році селище хіміків Руско - краска перейменували в Рубіжне.

В 1934 році селище Рубіжне стало містом. (Слайд 6)



2-й учень. Лисичанськ заснований в 1795 році (старі назви Лисичий Байрак, Лисича Балка.) За народним повір’ям козаки принесли царю «дивний камінь», яким вони топили у куренях. Коли цар запитав у них, де вони взяли цей камінь, то козаки відповіли: «Та лисиця рила нору в балці на березі Дінця і нагребла купку каміння, а ми спробували – горить. Так ми балку ту Лисичою назвали! Там багато такого каміння. Розташоване місто на правому березі Сіверського Дінця. Виникнення й розвиток Лисичанська нерозривно пов'язане з відкриттям і промисловою розробкою кам'яного вугілля в Донбасі. В1964 році за ініціативою гірського інженера Г. М. Копійко силами групи пенсіонерів ентузіастів був створений краєзнавчий музей. Перетворений у музей будиночок залізничного обхідника де народився К. Е. Ворошилов . При Будинку Культури ім. Сосюри створена кімната-музей українського поета. (Слайд 7)

3-й учень. Кремінна - центр району.

Розміщена на берегах річки Красна (при впаданні її в Сіверський Донець.) Перші письмові згадування про Кремінну ставляться до другої половини 17 століття .У цей час тут оселилися донські козаки, заслані царським урядом за участь у повстанні під керівництвом С. Разіна.

- Користуючись картою назвіть ще міста Луганської області. (Слайд8, 9)

- Зверніть увагу як вони записані на карті.

Так, це перше правило (відкриваємо першу схему ) з яким ми познайомимося сьогодні. ( Слайд 10)


  1. Дидактична гра «Досвідчений географ».

  • - Упізнайте географічні назви й допишіть першу букву в кожному слові.

…убіжне, …ремінна, …исичанськ, …уганськ, …єверодонецьк, …раснодон, …ватове. (Слайд 11)

- Яке правило треба пам’ятати, виконуючи це завдання?

Учитель. Свої таємниці мають не тільки великі міста, а і малі села. Про таємниці маленьких сел нам розкажуть учні другої пошукової групи.

1-й учень.

Нижня Дуванка - розташована на річці Красній при впаданні в неї річок Дуванки й Гнилої. Територія селища і його околиць була заселена з найдавніших часів. Ці землі піддавалися частим нападам кримських і ногайських татар, про що , зокрема, свідчить назва річки Дуванки, що походить від татарського « дуван» - поділ.



2-й учень.

Нещеретово - розташовано у нижній течії річки Білої, притоки Айдара. Слобода Нещеретово виникла на початку 18 століття. Першими жителями були українські й російські селяни із Правобережної України й центру Росії бежавшие від кріпосної неволі. Оселившись на березі річки Білої, вони будували свої житла біля густих заростей очерету (очерета). Нерідко дахи будинків були ледь видні із цих заростей, звідси й назва села - Нещеретово (нижче очерета). (Слайд 12)


3-й учень.

Шульгінка розташована на лівому березі річки Айдар. Виникло село на початку 17 століття. Після розгрому в 1607 році царськими військами під Тулою селянських загонів, очолених Іваном Болотніковим , один з його сподвижників - отаман Шульгінко із частиною вцілілих повстанців пішов на землі Дикого поля й оселився на місці нинішньої Шульгінки. Із цього часу в народі поселення стали називати Шульгін - містечком, а невелику річку, що протікає через нього, - Шульгой. (Слайд 13)

- Користуючись картою назвіть ще села Луганської області.

(Слайди 14,15)

- Зверніть увагу як вони записані на карті.

Так, це друге правило (відкриваємо другу схему) з яким ми познайомимося сьогодні. (Слайд 16)

4.Розподільний диктант.

- Перевіримо, як ви вмієте розрізняти загальні й власні назви.

Одні учні (І варіант) будуть записувати загальні назви, решта (ІІ варіант) – власні.

Місто Алчевськ, село Варварівка, місто Стаханов, котик Барсик, песик Кудлай, село Шульгинка, учень Сергій, бібліотекар Ніна Миколаївна, корова Лиска, планета Сатурн, місто Ровеньки, гори Карпати, учитель Ольга Олексіївна.

(Проводиться взаємоперевірка.)

- Як пишуться власні, а як загальні назви?


4.Робота зі словниковим словом вулиця.

Учитель. Для того, щоб розкрити третю таблицю, треба відгадати що це таке?

а) Простір між двома рядами будинків для ходіння та їзди;

б) Місце поза жилими приміщеннями під відкритим небом. (Слайд 17)

Звуко – буквений аналіз слова.

е

Ву/ли/ця [вули ц’а] – 6 букв, 6 звуків, 3 склади.



а) Складання речень із розсипаних слів.

Студентській, на, школа, Наша, розташована, вулиці.

(Наша школа розташована на вулиці Студентській.)

- Виділіть основу речення.

Учитель. Вулиця Студентська названа на честь студентів, які навчаються в нашому місті. Які здобувають знання, щоб у майбутньому стати гарними інженерами, будівельниками, пекарями.

Довжина вулиці 1620 метрів. (Слайд 18)



б) Творча робота (закінчити речення).

Я живу на вулиці …



в) Складання діалогів:

1 варіант: допоможіть хлопчику, який загубився,

2 варіант: вам треба викликати пожежників.

- Розповідь дітей третьої пошукової групи про вулиці нашого міста.



1-й учень. Я живу на вулиці Богдана Хмельницького. Вулиця названа на честь одного з Гетьманів України, що був при владі з 1648 по 1657 роки. Богдан Михайлович Хмельницький походив із дрібної української шляхти. Він одержав прекрасну освіту, володів багатьма іноземними мовами. Після закінчення навчання служив у кінній сотні свого батька Михайла Хмельницького, брав участь у полько-турецькій війні (1620-1621). У жовтні 1620 року в битві під Цецорою загинув його батько, а сам Богдан потрапив у полон з якого був викуплений в 1622 році. В 1654 році 18 січня на Переяславській раді відбулося приєднання України до Росії ініціатором якого був Хмельницький. (Слайд 19)

2-й учень. Я живу на вулиці Будівельників. Вона знаходиться в північній частині міста. Довжина вулиці 2415 метрів. Вулиця Будівельників названа на честь людей, які завдяки безустанній праці й незвичайній майстерності перетворили залізничний роз’їзд і станцію Рубіжне в сучасне місто із затишними житловими будинками, лікарнями школами. Вони звели корпуси заводів і фабрик, перетворивши Рубіжне в промислове місто.

3-й учень. А я хочу розповісти про вулицю, яка названа на честь нашого земляка Володимира Вікторовича Смирнова. (Слайд 20)

Володимир народився в 1954 році в м. Рубіжному в робочій родині. Учився він у нашій середній школі № 3. Фехтуванням почав займатися з 1966 року. У липні 1970 року в м. Рубіжному проходила першість УРСР по фехтуванню – Смирнов став переможцем.

В 1980 році він стає чемпіоном 22-х Олімпійських ігор у Москві в особистому заліку. За 17 років спортивної кар’єри Смирнов 11 разів ставав рекордсменом миру, Європи й СРСР, одержав 160 медалей, призи й кубки миру на престижних змаганнях різних держав 5-ти континентів.

Останній подвиг Смирнов зробив на чемпіонаті миру в Римі в 1982 році. Під час двобою був важко поранений, але продовжував бій. Це дало можливість команді одержати «золото».

Помер В.В.Смирнов у госпіталі Ватикану. Похований на Байковому цвинтарі в Києві. У Москві Смирнову спорудили пам’ятник із бронзи.

- Розкриваємо третю схему, повторюємо правило. (Слайд 21)

5. Бесіда з використанням технології «Мозковий штурм»

Учитель. Діти, прочитайте вислів французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері: « … у тебе ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою втішаються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти – саме життя… Ти найбільше багатство в світі». (Слайд 22)


  • Подумайте і скажіть, про що він міг так сказати? ( Про воду.)

  • Наші предки, обираючи місце для поселення, обов’язково зважали на те, чи є на цьому місці умови, вкрай необхідні для життя. Як ви гадаєте, на що насамперед звертали увагу перші поселенці? (Чи є питна вода.)

  • Де ж містяться запаси прісної води? (У річках, озерах тощо)

Отож четверта наша схема навчить нас правильно писати назви річок.

(Відкриваємо четверту схему.) (Слайд 23)

Учитель. Наші ріки мають яскраві, звучні й гарні назви. Однак багато які з них нам незрозумілі, їх дали рікам скіфи, сармати - алани, хазари, печеніги, половці, татари що жили тут за давніх часів,

Головна річка Луганської області – Сіверський Донець – (малий Дон.) Четверта за величиною річка України – права притока Дону. «Сіверський» - нагадує про племена слов’ян (сіверців), що жили у верхів’ях ріки. (Слайд 24)



  • Що ж про наші річки знайшла четверта пошукова група?

1-й учень. Деркул – долина озер. У тюркських мовах дере (дарунок) – долина, ріка. Кул – озеро. (Слайд 25)

2-й учень. Евсуг – степова вода. У тюркських мовах ЕОВ – степ, су – вода.

3-й учень. Айдар – місячна, світла, ясна ріка. У тюркських мовах Ай – значить місячний, світлий, ясний. Дар – ріка, долина. (Слайд 26)

4-й учень. Дуванка – по переказі в 17 столітті тут був «дуван» ногайських татар. Вертаючись із військових набігів на Русь, перейшовши Білгородську засічну лінію, татари в долині цієї річки ділили видобуток «дуванили».

Учитель. Народи, що дали назви рікам відобразили в них головні особливості природи краю. Так само робили й наші предки – слов’яни

Слов’янські назви рік говорять:


  • про чистоту води, про цвіт скель, берегів – р. Біла, р. Біленька, р. Красна; (Слайд 27)

  • про тваринний світ цих місць – р. Ведмежа, р. Плотва;

  • про гірські породи – р. Кам’янка, р. Кришталева, р. Мілова;

  • про якості води – р. Гнила, р. Тепла;

  • про характер місцевості – р. Глуха, р. Суходіл, р. Западна. 6.Відновити текст, вставивши з довідки потрібні слова:

Місто Рубіжне стоїть на березі річки … . Це четверта за величиною річка … . Його притоки …, …, … .

(Довідка: Дуванка, Деркул, Україна, Айдар, Сіверський Донець.)



- З якої букви записані ці слова.? Повторення четвертої схеми. (Слайд 28)
ІV.Підсумок уроку.

  • Проаналізуйте схему й зробіть висновок. (Додаток 1)

Я тепер знаю, що з великої букви пишуться …


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка