Мета: ознайомити учнів з історією Донецької області, видатними земляками, формувати поняття «Батьківщина», «мала батьківщина»Скачати 118.29 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір118.29 Kb.
Тема. Свято рідного краю. 80-річчя Донецької області.

Мета: ознайомити учнів з історією Донецької області, видатними земляками,

формувати поняття «Батьківщина», «мала батьківщина»;

розвивати комунікативні здібності, навички співпраці, мислення,

пам’яті;

розвивати уміння аналізувати та зіставляти історичні події,

робити відповідні висновки,сприяти накопиченню інформаційного

матеріалу із історії рідного краю;

розвивати інтерес учнів до вивчення історії, географії, культури та традицій рідного краю і міста;

виховувати патріотичні почуття, шанобливе ставлення до символіки, культурного й історичного минулого, любові рідного краю, народу,ціннісного ставлення до українських та родинних звичаїв, обрядів і традицій.

Обладнання: мапа Донецької області, плакати, символіка Донецької області,

видатні діячі Донеччини, фото визначних пам’яток.

Тип уроку. Урок-подорож.

Форма уроку. Пізнавальна гра – подорож «Пам’ятні місця рідного краю»

План уроку:

1.Організаційний момент. Вступне слово учителя.

2.Історія Донецької області, становлення промисловості.

3.Видатні особистості Донеччини.

4.Культурно-мистецька Донеччина.

5.Спортивна Донеччина.

6.Вікторина.

7.Підсумок уроку.


Хід уроку
І.Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
Тема першого уроку визначена ювілейною датою нашого рідного краю. Для кожного з нас найважливішим у житті і найдорожчим над усе є Батьківщина. Її часточка – Донбас, її індустріальна перлина, земля людей цілеспрямованих, твердих характером і добрих серцем.

Донеччино моя, твоїх вітрів дихання Немов душею п’ю твого труда весну

Я відчуваю знов, як в ті далекі дні, У радості степів,у гомоні дібров.

Коли квітки в росі солодкого світання І музику гудків твоїх я знову чую,

Над голубим Дінцем всміхалися мені. Донеччино моя, життя мого любов!

Донеччино моя, моя ти Батьківщино,

Тобі любов моя і всі мої чуття!

Я до твоїх грудей приникнув, як дитина,

Щоб знов набратись сил для пісні і життя.
Нові гудки пісні заводять, Шумлять сади над берегами

Як і щастя, і надій, В моєї юності краю.

Де за Дінцем встають заводи Де б я не був, а все ж думками

В могутній величі своїй. Лечу в Донеччину свою.


ІІ. Історія Донецької області, становлення промисловості.

Славна історія донецької землі – це частина безсмертної історії нашої України, і вісімдесятилітній ювілей – це добрий привід для того, щоб частіше задавати питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє? Ми всі горді з того, що на Донецькій землі, овіяній легендами від скіфських поселень, козацької слави до сучасної вугільно- металургійної бази.

- Батьківщина – святе слово. Для кожної людини Батьківщина починається з тієї сім’ї того будинку, де він народився. Для нас з вами – у Донбасі.

- Там степ безкрайній, і небо високе. Та й як не любити наш могутній край вугілля і металу, край, де кожен метр зміненої землі, кожне каміння, кожен новий будинок, самі надра землі – усе співає славу праці, Людині Праці – творцю і господарю.Донецькій області – 80 років. Пропоную подивитись на пройдений шлях і ознайомитися з сьогоденням Донецької області, з історією нашого краю.
На дошці розташована мапа, герб і прапор Донецької області.

Площа – 26,5тис.кв.км.

Населення – 4622,9тис.осіб

Обласний центр – Донецьк.
1-учень. Донецька область утворена 17 липня 1932 року(до 1961 року – Сталінська область). Розташована область на південному сході країни.

Межує на заході з Запорізькою та Дніпропетровською, на північному заході – Харківською, на північному сході та сході – Луганською областями України та південному сході – Ростовською областю Росії; з півдня омивається Азовським морем. Протяжність області з півночі на південь – 240 км, із заходу на схід – 170км.


Археологічні дослідження доводять, що Донецька область належить до тих регіонів України, які були заселені з епохи палеоліту. У більш пізніший період тут мешкали здебільшого кочівники: скіфи, сармати, печеніги, половці. Під час пошукової роботи ми дізналися, що події, які відображаються в « Слово о полку Игореве», відбувалися на території нашого краю.
У XІ сторіччі в степовій зоні поселяються українці. Однак цей процес виявився короткочасним. Після походів кримського хана Гірея на ці землі, населенню степів довелося відступати в більше захищені місця. Тому за степовою Україною закріпилася назва Дике поле.
У XVІ сторіччі на берегах Сіверського Донця поселяються українські козаки, а також селяни-утікачі із правобережжя України та Росії. Одним з перших населеним пунктом вважається Святогірський монастир, письмове згадування про яке відноситься до 1642 року.
У XVІІ сторіччі винятково вигідним для нашого краю стає видобутком кам’яної солі. У 1676 році на соляних озерах виникає перше місто Донбасу – Слов’янськ. У 1715 році на базі державних солеварень будуються перші солеварні заводи на Донеччині: Бахмутський і Торський.
У 1721 році на Донеччині було знайдене вугілля. У зв’язку з початком його промислового видобутку наприкінці XVІІІ сторіччя починається інтенсивне засвоєння території області. З 1776 року почалася масова роздача земель, у тому числі освоєних запоріжцями, і заснування на них трьох типів поселень: державних, військових і приватновласницьких. У цей час на землях Кальміуської паланки Запорізької Січі виникає місто Маріуполь.
У половині XІXсторіччя з’являються перші великі фабрично-заводські підприємства,проводяться геологічні дослідження Донбасу, виникають нові міста, розвивається торгівля. При Святогірському монастирі відкривається госпіталь, створюється курорт на соляних озерах біля Слов’янська.
У ІІ половині XІXсторіччя будуються залізниці,відкриваються нові шахти, заводи. Природні багатства регіону, дешева робоча сила, пільгові умови створюють підстави до залучення іноземних інвесторів, особливо англійських.
У 1869 році англійський підприємець Джон Юз будує металургійний завод,розширенням якого та відкриттям шахт Новоросійського товариства, виникає селище Юзівка. Воно швидко зростає й перетворюється у великий промисловий центр Півдня Росії. Але перша назва поселення на якому було

засновано наше місто - хутор Овечий, пізніше поселення Юзівка.

Через Маріупольский порт донецьке вугілля починає пробиватися на зовнішній ринок.
Донецька область – найбільший район вугільної промисловості. Найбільшими вугледобувними підприємства є об’єднання «Донецьквугілля» та «Макіїввугілля», а також шахти ім.Засядька, Красноліманська.
Чорна та кольорова металургія традиційні галузі економіки Донецької області – мають могутню виробничу базу. Донецькій регіон забезпечує

країну свинцем, ртуттю, твердими сплавами і прокатом кольорових металів.


У 1917 році робоче селище Юзівка одержує статус міста. З 1924-1961 роки наше місто мало назву – Сталіно. Географічна карта нашої області постійно змінювалась і удосконалювалась. У листопаді 1961 року Сталінська область стала Донецькою, а місто Сталіно – Донецьком.
На цей час в області нараховується 28 міст обласного підпорядкування: Авдіївка, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дзержинськ,Добропілля, Докучаєвськ, Донецьк, Дружківка, Єнакієве, Жданівка, Кіровське, Костянтинівка, Краматорськ, Красноармійськ, Красний Лиман, Макіївка, Маріуполь, Новогродівка, Селидове, Слов’янськ, Сніжне, Торез, Харцизьк, Шахтарськ, Ясинувата.
Кросворд «Донеччина»

- Столиця Донбасу /Донецьк/

- український танок /гопак/

- шахтарська професія в давнину /коногін/

- символ подружнього щастя в Україні /лелека/

- колір шахтарського золота /чорний/

- елемент українського віночка /стрічка/

- «без верби і … нема України» /калини/

- прізвище відомого шахтаря Донбасу /Стаханов/

- назва річки, яка тече територією міста Донецька /Кальміус/

(у виділених клітинах слово Донеччина).


Донецька область має свої символи. Центральне місце в гербі Донецької області займає «Пальма Мерцалова». Це унікальний витвір рук коваля Олексія Мерцалова., що викував її в 1896 році спеціально для Всеросійської виставки в Нижньому Новгороді. На цій виставці Пальма була відзначена вищою нагородою.

У 1900 році пальма була виставлена на Всесвітній виставці в Парижі. Виставковий павільйон, до складу якого входила і Пальма Мерцалова, був визнаний гідним вищої нагороди – Гран – прі. Основними кольорами

герба є :


  • Золото – символ багатства;

  • Чорний(край) – символ багатства надр.

  • Блакитний(пальма) – символ краси і величі.

  • Зелений – символ надії, радості, достатку.

Прапор Донецької області є символом,що відображає історію і традиції області. Верхнє поле блакитного кольору з золотим сонцем, що сходить, символізує схід України. Нижнє поле чорного кольору символізує вугілля, землю, нічне Азовське море з золотими відблисками. Автор прапора є Щербак Ніна Григорівна(жителька Донецька)


Донеччино моя, героїв світла мати,

Твоїх заводів дим, як прапор, у очах,

Ти з піснею мене, коли гули гармати,

Послала, щоб тебе прославив я в піснях.

Донеччино моя, моя ти батьківщино,

Тобі любов моя і всі мої чуття!

Я до твоїх грудей приникнув, як дитина,

Щоб знов набратись сил для пісні і життя.


Вчитель. Дякуємо нашим історикам. Перегортаємо сторінку усного журналу. Ми пишаємось розквітом донецького краю, пишаємось досягненнями, але за всіма подіями стоять люди, які робили свій посильний внесок для зростання Донеччини. Передаємо слово біографам нашого класу.


3.Видатні особистості Донеччини.
Ми познайомимо вас з видатними політичними, науковими, творчими особистостями, які внесли свій вклад у розвитку нашого краю. Звичайно під номером один буде Юз Джон(1814-1889)-англійський капіталіст, який одержав від російського уряду концесію на будівництво заводу в Донбасі, в 1869 році побудував у селищі Юзовка металургійний завод.
В творчих кругах всесвітньо відоме ім’я нашого земляка Ханжонкова Олександра Олексійовича – кінодіяч, організатор і керівник першого російського кінопрокату. Зняв більше 300 стрічок.
Головна вулиця Донецька носить ім’я Артема(справжнє ім’я Сергєєв Федір Андрійович), політичний діяч. Керував у Харкові збройним повстанням у 1905і 1917 роках.

Уродженець Донецької області Прокоф’єв Сергій Сергійович народився у с.Сонцівка Красноарміського района Донецької області. Російський радянський композитор, піаніст.


Хрущов Микита Сергійович(1894-1971), державний політичний діяч, із селян. З 1909 працював слюсарем на заводах і шахтах Донбасу.

Абакумов Єгор Трофимович(1895-1960) – учасник боротьби за радянську владу , заступник міністра вугільної промисловості Радянського Союзу.

Сосюра Володимир Миколайович(1898-1965) – український поет, лауреат Державної премії Радянського Союзу(1948) і Державної премії ім..Шевченко, уродженець Донбасу.

Одна з вулиць Донецька названа на честь Гурова Кузьми Акимовича (1901-1943) – генерал – лейтенант. Війська, якими він командував, звільняли Донбас від фашистів. Загинув під час бойових дій на р.Молочної, похований у м.Донецьку.

Гринкевич Франц Андрійович (1905-1943) – гвардії полковник, командир танкової бригади. Загинув при звільненні Донбасу від фашистів, похований у Донецьку.
Солов’яненко Анатолій Борисович(25.09.1932)-співак, лірико –драматичний тенор, народний артист СРСР(1975) , лауреат Ленінської премії(1980).З 1965р. працював в Українському театрі опери і балету.

Кобзон Йосиф Давидович(11.09.1937) народився в місті Часів Яр Донецької області, російський естрадний співак, народний артист СРСР9(1987), народний артист України(1991), державна премія СРСР(1984).
Вчитель. Я сподіваюсь, що цей список видатних особистостей з роками ще буде продовжуватися, може через деякий час і ваші імена прославлять Донеччину.
Культурно-мистецька Донеччина
Культура в Донецькій області представлена мережею бібліотек, будинків культури, клубів, музеїв, театрів. В області діє філармонія, 5 професійних театрів з них 3 у м.Донецьку. Це театри опери та балету, український музично – драматичний театр, театр ляльок, Донецький обласний російський драматичний театр у м.Маріуполі, Донецький обласний російський театр юного глядача у м.Макіївці. Є 23 музеї ( з нихи6 державних), 703 клубні заклади, 867 бібліотек.

Невеличкий культурно-мистецький екскурс нам представлять мистецтвознавці.


Демонстрацію культурних закладів ми розпочнемо з Донецького державного академічного театру опери та балету ім.А.Солов’яненка, він відомий в Україні та за її межами.
В самому центрі столиці шахтарського краю розташований Донецький національний академічний український музично-драматичний театр, що має творчу історію більше 80 років.

Донецький академічний обласний театр ляльок – це колектив однодумців, яскравих особистостей. Перші ляльки в Донбасі з’явилися наприкінці 1933 року.

Донецька обласна філармонія розпочала свою діяльність у січні 1931 року. Філармонія проводить багато різних фестивалів: «Прокофіївська весна», «Квітневий благовіст», «Джаз-форум».
Історико-культурний потенціал області складає 2399 пам’яток історії.археології.
Культурні пам’ятки Донецької області:(ілюстрації)  • Державний історико – архітектурний заповідник у Слов’яногірську.

*Святогірський печерний монастир (17-18ст.)

*Миколаївська церква Святогірської лаври, 17ст.

*Кам’яні могили –музей під відкритим небом.

*Музей видатного художника А.і.Куїнджі у Маріуполі.Вчитель. Дякуємо нашим мистецтвознавцям. А зараз передамо слово нашим спортивним коментаторам.

Спортивний Донецьк

Бубка Сергій Назарович(4 грудня 1963, Луганськ), український спортсмен(легка атлетика), заслужений майстер спорту(1983). Чемпіон Олімпійських ігор(1988), Європи(1986), СРСР(1984, 1985). Переможець п’яти чемпіонатів світу(1983-95) у стрибках із шестом.

Ягубкин Олександр – чемпіон світу і триразовий чемпіон Європи по боксу(80-роки), вихованець донецької школи боксу.
Подкопаєва Лілія – абсолютна чемпіонка по спортивній гімнастиці. Переможець Олімпійських ігор у 1996р.

Писарев Вадим – засновник балетної школи в м.Донецьку.


Спортивні споруди регіону: регіональний спортивний комплекс «Олімпіський», стадіон «Донбас Арена», «Еквіцентр»,багатофункціональний спортивний «Дружба»,плавальні басейни, легкоатлетичні манежі,спортивно-гімнастичні зали.

Популярності в світі набули започатковані в Донецькій області міжнародні спортивні змагання –«Зірки жердини», «Кубок Донбасу», міжнародні змагання з велоспорту «Гран –прі»,міжнародний кіно-спортивний турнір, міжнародна регата «Кубок Азовського моря». В цьому році було здійснено масове сходження на найвищу точку Європи –Ельбрус, брали участь 80 альпіністів з Донецької області.


В області функціонують 90 стадіонів, 50 плавальних басейнів, 1,5 тис. спортивних залів.

Неможливо не згадати про зовсім ще недавню подію, чемпіонат Європи з футболу. Він дав нам шанс по-новому презентувати у світі. Ми приймали величезну глядацьку аудиторію, яка спостерігала за тим, що таке Україна, як виглядають міста, які приймають турнір. І Донецька область була оцінена гостями на дуже високому рівні.


ІV. Фізкультхвилинка

V. Закріплення та систематизація знань


4.1.Хвилинка –цікавинка (кросворд)

*Обласний центр Донбасу.(Донецьк)

*Насип шахтної породи у вигляді конуса.(Терикон)

*Улюблена квітка донеччан.(Троянда)

*Видатний спортсмен –стрибун Донецька.(Бубка)

*Підприємство з видобутку вугілля.(Шахта)

*Місто в Донецькій області, де добувають кам’яну сіль.(Соледар)

(у виділених клітках слово «Донбас»)
Вікторина « Як ви знаєте свій рідний край?»

*Скільки років цього року виповнюється Донецькій області.?(45,70,80)

*Яка річка протікає через Донецьк?(Дніпро, Кальміус, Дунай)

*Який футбольний клуб є у Донецьку?(«Динамо», «Спартак», «Шахтар»).

*Які корисні копалини добувають в Донбасі?(торф, кам’яне вугілля, кухарську сіль, золото)

*Видатні люди Донбасу?


Десять питань про Донеччину.

  • Назва обласного центру (Донецьк)

*Що символізує промисловий потенціал на гербі Донецькій області?(Пальма Мерцалова)

*Річки, які є на Донеччині.(Кальміус, Сіверський Донець)

*Корисна копалина Донецька(вугілля)

*Людина, яка добуває чорне золото(шахтар)

*Найбільший сучасний спортивний комплекс Донеччини(Донбас Арена)

*Відома гімнастка Донеччини-організатор змагань «Золота лілія»(Лілія Подкопаєва)

*Улюблена футбольна команда.(«Шахтар»)

*Заповідні зони Донеччини(Хомутовський степ,Кам’яні могили, Великоанадольський степ)


Знайди міста Донеччини (алфавіт.)
v. Підсумок уроку


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка