Методична розробка уроку з українського читання в 2 класі вчитель початкових класів Болбот Ніна Миколаївна



Скачати 77.85 Kb.
Дата конвертації28.03.2016
Розмір77.85 Kb.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ В 2 КЛАСІ

Вчитель початкових класів Болбот Ніна Миколаївна

Руднянська ЗОШ І-ІІІ ст., Броварський р-он, Київська обл.


Тема. Людина красна не словами, а добрими ділами.

В.Сухомлинський «Сьома дочка»
Мета. Вчити давати характеристику головним дійовим особам,

порівнювати вчинки і поведінку персонажів, вдосконалювати

новини читання за особами, розвивати зв'язне мовлення, уміння

робити висновки; виховувати доброту й чуйність, повагу до

старших.
Обладнання : портрет В.О.Сухомлинського,насінина яблука, малюнок

яблуні, малюнок сонечка, роздатковий матеріал, мікрофон


ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Учитель. Ось дзвінок сигнал подав-

Для роботи час настав;

Тож і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

І девіз свій пригадаймо

Девіз уроку.

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитись, а бачити

Не просто відповідати, а міркувати

Дружно й плідно працювати.
ІІ. С творення позитивного емоційного клімату.

Сядьте зручно,закрийте очі, подумайте про щось хороше. Уявіть Сонечко. Сонечко зігріває вас своїми промінчиками. Вам тепло, спокійно і радісно. Відкрийте очі. Подивіться один на одного, посміхніться. Подаруйте своїм друзям частинку хорошого настрою, своєї доброти.


ІІІ. «Мозковий штурм»

На дошку вивішується малюнок сонечка і навколо розміщуємо на промінчиках слова, які назвуть діти.



  • Що таке доброта?


Любов привітність ласка





чуйність Доброта прихильність

щедрість щирість співчуття



ІV. Вступна бесіда.

(Вчитель показує насінину яблуні)



  • Яке дерево виросте з цієї насінини?

(Показати малюнок)

  • Чи є у насінини листочки, стовбур, корінь?

(Висновок. Все це виростає з насінини.)

  • Що необхідно для того, щоб із насінини виросло дерево?

(Посадити в ґрунт, поливати, щоб його зігрівало сонечко,

доглядати за ним.



  • Що станеться, якщо за ним не доглядати?

(Воно засохне.)

  • Чия доброта допоможе цьому дереву вирости?

(Доброта сонця, землі, повітря,вітерцю, садівника)

  • Як ви думаєте, чи всі люди мають таку рису характеру, як доброта?

(Ні.)

  • А чому? (Люди від природи добрі всі, але ця риса характеру розвинута не у всіх.)

  • Отже, треба, вирощувати в собі доброту подібно до дерева.

  • Як можна виростити в собі квітку доброти?

(Потрібно робити добрі справи.)
V. Повідомлення теми уроку
Вчитель . Доброта – це людська риса, здатність людини творити добро

іншим. І щоб жили усі ми добре, у мирі і в злагоді, спокійно і

затишно, необхідно щохвилини, щоденно творити добро.


  • В народі кажуть…

  1. Гра «Шифрувальники»

  • Прочитайте прислів'я, переставивши склади.

ди Люна накрас не васломи, а доми бри миділа
Людина красна не словами, а добрими ділами.

(прийом «Нашіптування»)



  1. Читають прислів'я «хвилею» : діти читають пошепки, потім за

за сигналом тихо, голосніше, голосно і навпаки.

  • Як ви розумієте прислів'я?


VІ. Актуалізація знань учнів про В.О.Сухомлинського.

На дошці портрет письменника із написом 1918-1970 рр.



  • Що ви знаєте про В.О.Сухомлинського?



  1. Довідкове бюро.

• Заслужений вчитель України.

• Відомий письменник


• Писав для вчителів, батьків

• Для дітей писав казки, оповідання.




  1. Виступ Всезнайок.


1-й учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський

28 вересня 1918 року в селі Василівка на Кіровоградщині.

(Показує на карті України).

Батько письменника працював столяром, був освіченою й

талановитою людиною в селі.
2-й учень. Василь Олександрович був учасником війни. Після

поранення повернувся додому. В 1948 році стає директором

Павлиської середньої школи. Написав для дітей багато творів.
3-й учень. В.О.Сухомлинський – великий педагог, письменник.

Він дуже любив дітей. З-під його пера з'явилося багато цікавих

розповідей про ласкаве сонечко, м'яку травичку, про працелюбних

мурашок, веселого метелика, про дітей.


4-й учень. Він був доброю людиною і хотів, щоб всі діти виросли

добрими, чуйними, працьовитими, любили й поважали своїх батьків,

свою рідну землю.
Вчитель. Людина, стверджував великий педагог, народжується на

світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина

народжується, щоб лишити по собі слід вічний. Вона у світ

приходить для добра.


Вчитель.

  • Які твори В.О.Сухомлинського ви знаєте?

  1. творів для дітей)

(«Горбатенька дівчинка», «Покинуте кошеня», «Дідова колиска», «Як Наталя у Лисиці хитринку купила»).

  • Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одним твором.

Його назву ви самі відгадайте.

Повіяв весняний вітер і всі букви розлетілись, а ви подумайте і

складіть з них слова

о С ь а м к о ч д а

(Сьома дочка)

(Прийом нашіптування)




  • А в кінці уроку вас чекає сюрприз.


VІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота над заголовком

  • Як ви думаєте, про кого це оповідання?

  • Про що тут може йтися!


ІХ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.


  1. Словникова робота. (зошит «Читайлик» с.33)




  1. Читання тексту учнями з високим рівнем знань.



  1. Перевірка первинного сприйняття прочитаного тексту.


Гра «сонечко-хмарка». (У кожного учня на парті лежить малюнок

сонечка і хмарки, якщо вчитель говорить правильне твердження- учні

піднімають сонечко, якщо ні – хмарку.)



  1. У матері було сім доньок і син. Так

  2. Мама повернулась через день Ні

  3. Коли мати ввійшла до хати доньки почали говорити,

як вони скучили за нею. Так

  1. Сьома донька нічого не сказала, а дала мамі їсти Ні


Фізкультхвилинка.
Сонечко прокинулось, потягнулось,

В різні боки повернулось.

Потім весело всміхнулось,

Кругом себе повернулось.

Стали квіти оживати,

Пташки пісень співати,

Діти стали танцювати,

Любе сонечко вітати.




  1. Самостійне мовчазне читання.


Гра «Небо і земля». За командою «Земля» учні читають, але

слідкують не пальчиками, а очима. За командою «Небо» діти піднімають

очі вгору. Потім знову дається команда «Земля». Учні мають відшукати

місце, на якому зупинились і продовжити читати.



5. Вибіркове читання.

Підготовка до читання в особах.



  • Як доньки говорили про свою любов до матері?




  • Чи одне й те саме означають виділені слова?




  • Доберіть до них слова, близькі за значенням.

(балакати, говорити, теревенити)


  • Прочитайте тільки слова автора, що стосуються сьомої дочки.




  • Чому вона не розказала мамі, як вона скучала?




  • Хто з доньок по-справжньому любив матусю?




  • Чому ви так думаєте?


Гра «Розвідники»


  • Відшукайте і порахуйте, скільки разів зустрічається слово мати?

  1. разів)


6.Читання в особах
(Учитель кладе на парту паперову квіточку, або листочок.

У кого з учнів лежить квіточка на парті, - той читає слова доньок,

у кого листочок – слова автора.)
7. Робота в парах.

Гра «Архітектори»

Відтворіть прислів'я.


Все добре переймай, а добрими ділами.

За добро а злого – уникай.

Перший крок до добром платять.

добра

Людина красна не зроби зла.

-не словами,



  1. Робота в групах. (Поділ на ІІІ групи. На столі у кошику - квіти

синього,червоного, рожевого кольору.

Діти вибирають за бажанням одну квіточку).


Допишіть вірш.
Щедро ллє проміння сонця

У твоє й моє … (віконце)

Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям … (дарували).

Й де б ми в світі не були,

Щоб завжди любов… (несли),

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім … (було).

В світ прийшли ми: я і ти –

Для любові й … (доброти )!




  1. Хвилинка поезії.

Ти добро лише твори повсюди

Хай тепло твої повнить груди.

Ти посій і вирости пшеницю,

Ти викопай і почисть криницю.

Волю дай, нагодуй пташину,

Приласкай і навчи дитину.

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити.
Х. Підсумок уроку.
Вчитель. Мама, тато, бабуся і дідусь – найближчі, найрідніші для вас

люди на землі. Ніколи не жалійте для них слів вдячності за

їхню постійну турботу, ніжність до вас. А також старайтесь їм

віддячить своєю ласкою, уважністю, турботою і допомогою.




  1. Виконання малюнка «Дерево Доброти».

  • На дереві має бути стільки плодів, скільки добрих людей у своєму житті ви пригадаєте.


2. «Мікрофон»

- Уявіть, що я журналіст, який побував на вашому уроці, і хочу

поставити вам кілька запитань.





  • Що тобі не сподобалось на уроці?

  • Коли ти відчував задоволення?

  • Коли хвилювався?

  • Який ваш настрій?

«Барометр настрою» ( Якщо хороший настрій діти піднімають руки вгору з відкритими долонями., якщо поганий – долоньки стиснуті міцно в кулачок.)
3.Сюрприз.

( Перегляд фрагментів кінофільму про В. О.Сухомлинського)



Домашнє завдання.

  1. Творче завдання

Написати твір-мініатюру «Мої добрі справи»

  1. Виразно читати в особах оповідання В.О.Сухомлинського

«Сьома дочка»
Використана література:

  1. В.О. Сухомлинський «Серце віддаю дітям»

Видавництво «Радянська школа», 1983 рік.

  1. В.О.Сухомлинський «Сьома дочка»

  2. Р.В.Стребна, А.О.Соценко «Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи», Харків, 2007 рік.

  3. О.О.Лопатіна, М.В. Скребцова «50 уроків про чесноти», Харків, 2009 р

  4. О.Б.Рябова «Краплини творчого натхнення», Харків, 2003 р.

  5. Ш.О.Амонашвілі «Как любить детей», Донецк «Ноулидж», 2010 р.

  6. О.Я.Савченко «Навчання і виховання учнів 2 класу», «Початкова школа, Київ, 2005 рік.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка