Методичні рекомендації щодо організації та проведення Першого уроку в 1 класі Творча група вчителів Макарівського району: Багінська Юлія Павлівна



Скачати 124.22 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір124.22 Kb.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо організації та проведення Першого уроку в 1 класі


Творча група вчителів Макарівського району:

Багінська Юлія Павлівна,

вчитель початкових класів Лишнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів,

Українець Надія Миколаївна,

вчитель Макарівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – природничо-математичний ліцей»,

Шкуратова Валентина Миколаївна,

вчитель початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Перше враження в дитини від школи має залишити позитивний слід у її душі на всі шкільні роки. Тому перед вчителем початкових класів стоїть особливо важливе завдання – сформувати позитивне ставлення першокласника до школи та навчання в ній.

Перший урок може бути проведено як традиційно, так і з використанням інноваційних технологій. Варто провести знайомство учнів першого класу зі школою як незабутню яскраву подію в їхньому житті, яка запам’ятається кожному на все життя, подарує добрий настрій, наповнить урочистістю, емоційністю, святковістю.

Перед першокласниками відкриваються двері Країни знань, нових досягнень, цікавих справ і розкриття особистих талантів, тому під час уроку рекомендуємо використати цікаві активні та, за можливості застосування, інтерактивні форми і методи.

Акцентуємо увагу, що в 2015/2016 навчальному році тему Першого уроку навчальні заклади обирають самостійно.

Пропонуємо для першокласників сценарій уроку з теми «Школа радо вас вітає!» у формі казки. Адже казка є активним методом навчання, місточком між дитячим садочком і початковою школою і саме вона допоможе розв’язати багато педагогічних питань: краще засвоєння і запам’ятання навчального матеріалу; зняття втоми в процесі розумової діяльності; розвиток творчих можливостей, індивідуальних здібностей кожного учня; розвиток розумових процесів (уваги, сприймання, пам’яті, мислення); отримання позитивних емоцій.

Завчасно необхідно подбати про відповідне оформлення класної кімнати, що сприятиме глибокому та усвідомленому сприйняттю теми уроку.

На уроці можна використати мультимедійні презентації з музичним супроводом, музичні твори, відеоролики, фрагменти мультфільмів патріотичної спрямованості, зокрема, створених телеканалом «ПлюсПлюс».

Тема. Школа радо вас вітає!



Мета:розширити і уточнити уявлення учнів про школу; вчити дітей вмінню слухати, розуміти вчителя, однокласників; виявляти увагу до рідних;сприяти згуртуванню дитячого колективу, виховувати почуття відповідальності;розширювати кругозір учнів; розвивати увагу, монологічне мовлення, уміння словом, піснею висловлювати теплі почуття; виховувати товариськість, доброту, взаєморозуміння, щирість і щедрість душі, чуйність, доброту, милосердя, любов і повагу до старших, шанобливе ставлення до державного майна; викликати інтерес і повагу до національних традицій та природи рідного краю та українського народу.

Технічні засоби: комп’ютер, телевізор, музичні аудіозаписи, відеопрезентації, запис музичної фізкультпаузи.

Наочне обладнання: українські рушники, коровай, зерно, декорація казкової Лісової хатинки з надписом «Лісова школа», маски для лісових звірят, плакат «Школа радо вас вітає!» , картки зі словами «Україна», «Батьківщина», «Дім», «Родина, Сім’я», «Школа», «село Лишня», гілка верби та калини, Прапор України із зображенням серця, шаблони ангелів-охоронців, кульки, наповнені гелем.

Хід уроку

Учитель зустрічає учнів та батьків біля класної кімнати з короваєм на українському рушнику.

Учитель.

Слухайте, слухайте, слухайте!

І не кажіть, що не чули!

І не кажіть, що не бачили!

Сьогодні в нашому шкільному королівстві свято!

Свято з нагоди створення нашої нової шкільної сім’ї!

Зустрічайте винуватців цієї події!
Ідіть під рушником, хлопчики й дівчатка!

Хай чистим полотном встеляться вашіжиттєві дороги.

Шануйте батька і матір, що дали вамжиття і любов на віки!

А ви, батьки, благословіть своїх дітей!



Під музику «Весняноговальсу» Фредеріка Шопена діти заходять до класу. Батьки благословляють дітей і посипають зерном.

Вступне слово вчителя

Любі діти! Дорогі батьки, гості, запрошені!

Наш спільний дім – єдина Україна,

Сьогодні всіх дітей скликає на урок.

Щаслива буде хай кожнісінька дитина

І впевнено в науку робить крок!


Сьогодні свято радістю багате.

Сьогодні ви, шановні мами й тата,

Діток своїх веселих та завзятих

До школи вперше дружно привели.


Тож, як ведеться, хочу всіх вас привітати,

За нашим українським звичаєм буду Вас зустрічати.

Дарую хліб і сіль, всім на добро,

Щоб в класі тільки щастя в нас було.



Учитель на українському рушникові підносить батькам коровай.

Учитель Я беру ваших діток за руки

Й поведу по дорозі до знань,

У чудову країну науки,

По цікавих стежинах пізнань.

Казка чарівна

У гості на вас чекає давно,

Адже ви вже не малі.

Ви – справжні школярі.

То ж вважаю, що якраз

Урок розпочати час.

Приготуйте долоньки просто,

І казку запросимо в гості.



Діти аплодують.
У класі розміщена казкова Лісова хатинка. Біля неї стоять казкові дерева, кущі, пеньочки, на яких сидять «Лісові мешканці», ролі яких виконують учні 5 класу. У хатинці відкривається віконце. З’являється Лісовичок.

Лісовичок Ви не бачили ніколи,

Як звірята йшли до школи?

О! Про це цікаво знати…

Хочу всім вам розказати.

Звірі, як і людські діти,

Вміють плакати й радіти,

Вміють бігати й стрибати

Й хочуть все на світі знати,

Їх же мусить хтось навчати,

Як у лісі треба жити.

Тому школу в певний строк

І відкрив я – Лісовичок,

Щоб усі малі звірята

В школі все могли вивчати.

В гарний день, в осінній час

Всі прийшли у перший клас.

Боязкі, смішні й сміливі –

Звірі всі були щасливі.

Як тут буде ще не знали,

Але всі поприбігали.



До хатинки по черзі виходять Жабка, Метелики, Ослик, Півник, Ведмедик, Сова.

Жабка Я з болота прискакала,

Знань у мене зовсім мало.

А тому я хочу вчиться –

У житті це знадобиться


Метелики Ми до школи так хотіли,

Ми не йшли – сюди летіли!


Ослик Я – Віслюк. Прийшов учитись,

Дуже хочу я змінитись.

Бути впертим – всім на сміх,

А ледачим – просто гріх.

Хочу все на світі знати

І характер поміняти.

До науки впертим буду,

А про лінь свою забуду.


Півник Ми прийшли в Країну Знань,

А тому потрібно вчитись

І дружити, а не битись,

І тому хай кожен знає –

Знань багато не буває.

«Лісові звірята» виконують пісню «Чому вчать у школі»(муз. В. Шаїнського).

Ведмедик Я до школи теж хотів,

Та в гущавину забрів.

Там ото медку наївся,

Ледь було не запізнився.

А у школі ж так цікаво,

Тут життя проходить жваво!

Будемо не тільки вчитись,

А зумієм й подружитись.


Знайомство з однокласниками.

Учитель

Ось і настала хвилина знайомства для нас з вами. Я відчуваю, як ваші маленькі сердечка надзвичайно сильно і часто б’ються від хвилювання.

Закрийте, будь ласка, оченята. Покладіть долоньки на нього, відчуйте тепло вашого сердечка у своїх долоньках. Наповніть його рожевим промінчиком та ніжністю, добром.

Відкрийте очі. Подивіться один на одного. Посміхніться, передайте свою посмішку, тепло і добро ваших сердець іншому. Візьміть товариша по парті за руку і вийдіть до дошки. Утворимо велике-велике коло. А тепер давайте знайомитись.



Вправа «Привітання»

Учні вітаються з усіма за руку (за годинниковою стрілкою) називаючи своє ім’я. Приклад вітання подає учитель: «Мене звуть Юлія Павлівна». Після знайомства хором повторюють за вчителем слова:

У нас немає «Ти»,

У нас немає «Я».

Ми тепер одна –

Єдина шкільна сім’я.

Далі діти рухаються по колу, співаючи під фонограмуприспів пісні Н.  Яремчука «Родина».

Родина, родина – від батька й до сина,

Від матері доні добро передам.

Родина, родина – це вся Україна

З глибоким корінням, з високим гіллям.

Учитель Знову казка кличе нас,

До загадок прийшов час.

Хто загадки відгадає,

Той науку добре знає.



Загадки загадують «Лісові звірята».
Білочка В сумці зошити, буквар.

Хто до школи йде?... Школяр


Лисичка Водить букви і слова

Отака цікава штучка.

В руці виблискує здаля

Нова гарненька… ручка


Іжачок Хто скликає на урок?

То дзвенить шкільний …дзвінок


Зайчик Ось до класу всіх скликає

Голосистий цей дзвінок.

І ми радо поспішаєм

Не в садок, а на … урок


Білочка Дає здоров’я спорт,

Вагу – солодкий торт.

Мед – працьовиті бджоли,

Знання глибокі – …школа



Учитель Школа – будинок знань. Це – велика дитяча країна, в ній відкривається білий наш світ. Тут пізнає себе кожна дитина, розвивається, знаходить друзів і почуває себе дуже щасливою. До вашої уваги виступ однокласників.

Учні декламують вірш Р. Петровської «Моя школа». Під час виступу демонструється презентація про загальноосвітній навчальний заклад.
1 учень Є багатошкіл на світі,

Школи нові, школи світлі,

Та одна з них наймиліша,

А яка скажу вам я:

Лишнянська школа моя!
2 учень В ній великі світлі класи,

Милі й добрі вчителі.

В ній веселі й щирі діти,

Вони друзі всі мої.


3 учень В нашій школі нас навчають

І співати й танцювати,

Твори гарнії писати

І задачі розв’язати.


4 учень Приїжджайте до нас гості

І побачите самі,

Що красивішої школи

Не знайти на всій землі.



Лісовичок – А тепер всі запрошуються до лісового танку.

Музична фізкультпауза.
Інсценізація «Яка стежка найкраща?»
Лісовичок Поки ми з вами танцювали,засперечалися лісові звірятка, яка стежка найкраща. Ось послухайте їхню розмову.

Білочка Найкраща – до магазину, там є шишки.

Зайчик Ні, до школи, – там є мої друзі.

Їжачок Ні, в садок, – там повно груш та яблук.

Лисичка Ні, у поле, – там простір широкий.

Лісовичок А, давайте запитаємо у Сови, вона у нас найрозумніша!

Звірята запитують її хором.

  • Яка стежка найкраща?

Сова лагідно дивиться на звіряток і відповідає:

  • Додому, малята! До рідного дому!

УчительА як називається наш рідний дім?
Тематична павутинка «Рідний край» з коментуванням вчителя.

Лишня Батьківщина


Рідний край

Україна Мій дім Моя сім’я



Хлопчики й дівчатка промовляють слова. Вчитель прикріплює картку й коментує значення цього слова.

Україна – це земля, на якій народилисями, наші батьки, дідусі й бабусі, де поховані наші предки. Тому для нас вона свята.

Батьківщина – це найдорожче і найсвятіше місце на Землі й у нашому серці, все те, що найбільше любимо і шануємо. Це наша рідна земля, наша домівка, наші найрідніші: мама, тато, родина, сім’я. Це ми з Вами.

Дім – це дитячий сміх, материнська пісня, батьківська сила, дідусева казка, бабусина ласка. Де навіть чайник співає від щастя.

Родина, сім’я – тепло люблячих сердець, блиск щасливих очей, доброта, вірність, дружба, взаєморозуміння, підтримка, де матерям і батькам виявляють любов і пошану.

Школа – будинок знань, у якому навчаються, щоб в майбутньому приносити користь собі, своїй родині, своїй Батьківщині.

Село Лишня – моє рідне село, де народився, живу і його люблю.



Учитель Україно моя, Україно!

Доля в тебе непроста.

Та для мене ти у світі єдина,

Матір рідна, пречиста й свята.

Погляньте на зображення. Це – серце України.(На жовто-блакитному прапорі зображення серця, уквітчане червоною калиною).Наша країна, як і кожна людина, має серце. Воно б’ється, тріпоче, радіє,коли добре і весело живеться її громадянам, а іноді й плаче від горя і страждань. Без нього Батьківщина не може жити, бо воно у неї одне, єдине. Ангел-охоронець завжди оберігає його. Тому пропоную кожній родині на згадку про сьогоднішній урок створити свого ангела-охоронця, який буде охороняти вас протягомусього навчання.(Батьки разом з дітьми виготовляють ангела за заздалегідь підготовленими шаблонами. У цей час «Лісові школярі» декламують вірш, тримаючи виріб з ангелом ).
Білочка

Мій охоронець... Ангеле прекрасний,

Оберігай мій спокій і життя.

Радію, коли бачу сонце ясне,

І з вдячністю Тобі радію я.
Іжачок

Ти мій єдиний і завжди зі мною,

Оберігаєш, коли міцно сплю,

Моя душа, в якій нема спокою,

Мій Ангеле, збережи її, молю...
Учитель Співає серце України! Почуло, що ваші ангели-охоронці завжди будуть оберігати вас, вашу родину і нашу Вітчизну. Любі діти, в кожної людини є свої мрії про щасливе життя. Вони обов’язково здійсняться, якщо ви будете цього всім серцем і душею бажати. Не чиніть зла, не приносьте смутку, робіть лише добрі справи. Гордіться і любіть свій рідний край, свою мову, культуру свого народу.

А зараз пропоную вийти на шкільне подвір’я.



Учитель роздає школярам повітряні кульки і клас згуртовано виходить на шкільне подвіря.

Учитель Закрийте, будь ласка, свої оченята, загадайте бажання. Це буде ваш секрет, ви його нікому не розказуйте. Тихесенько підійміть свої рученята вгору, думайте в цей час про своє бажання, і, нумо, всі разом розіжмемо свої рученята і відпустимо кульки.

Діти випускають кульки, дивляться на них і радіють побаченому.

Учитель Я переконана, що ваші бажання обов’язково здійсняться! Хай щастить вам у всьому.

Діти повертаються до класу.

Учитель А тепер, як годиться за українським звичаєм,я пригощаю всіх українським короваєм.

Коровай шишкастий і рум`яний,

Ліг на вишитий рушник.

А на тому короваї – солі білої дрібок.

Коровай прийшов із поля,

Це не тільки коровай,

В ньому труд і тата, й мами,

Що збирали урожай.

Працьовитими руками

Пахне красень коровай.



Короваєм пригощаються всі присутні.



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка