Методичні рекомендації щодо проведення Всеукраїнської акції «Дай руку першокласнику!»Скачати 78.28 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір78.28 Kb.
Методичні рекомендації

щодо проведення Всеукраїнської акції

«Дай руку першокласнику!»

У 2011 році за ініціативи Міністерства освіти і науки. молоді та спорту вперше проведено Всеукраїнську акцію «Дай руку, першокласнику!».

Для проведення Всеукраїнської акції у м. Костянтинівка активно залучалось управління освіти міської ради, методична служба, керівництво навчальних закладів, вчителі початкових класів, вихователі ДНЗ, батьки.

Проведено колегії управління освіти міської ради, де розглядались питання організації навчання 1 кл. в умовах змін в початковій школі:  • «Організація навчально-виховного процесу щодо якості початкової освіти відповідно до вимог Державного стандарту початкової загальної освіти – червень 20111р. (ЗШ № 2, 4, 6, 13, ліцей НВК).

  • «Психолого-педагогічне забезпечення адаптації 1кл.» - листопад 2011р. (ЗШ № 1,3,5,9,15,16, гімназія).

Для кращої адаптації дітей до навчання у навчальних закладах міста було проведено відповідні заходи для батьків першокласників, а саме: конференції, батьківські збори у старших групах ДНЗ, дні відкритих дверей.

Для забезпечення співпраці педагогів дошкільної та початкової ланок освіти методистам Савченко Н.Ю. розроблено проект «Готовність педагога до реалізації принципу наступності між дошкільної і початковою ланками освіти у формуванні цілісного сприйняття світу».

З метою здійснення наступності та взаємодії між дошкільною та початковою ланками освіти працювала «школа майбутнього першокласника» на базі шкіл міста.

Проект «Методична робота в початковій школі», розроблений методистом початкової ланки освіти, має один із напрямків щодо впровадження нової редакції Державного стандарту початкової загальної освіти.

У практику організації методичної роботи з педкадрами впроваджувалась програма семінарських та практичних занять для керівників шкільних та міських методоб’єднань вчителів початкової ланки освіти, а саме:

- «Впровадження інформаційних технологій у навчально-виховний процес» (ЗШ № 5, ліцей, 15)

- «Інтерактивні технології навчання» (СЗШ № 13, 9,16)

- «Основи діагностичної діяльності вчителя початкової школи» (СЗШ № 6)

Міським методичним об’єднанням вчителів 2кл. (керівник Котова Т.О. – ЗШ № 1) розроблено методичний кейс «Актуальні питання адаптації 1кл.».

Під час проведення Всеукраїнського методичного конгресу «Підготовка вчителя початкових класів до впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти» вчителями шкіл № 1, 2, 3, 5 , ліцею, 13, 16, гімназії гідно була представлена виставка творчих наробок, авторських проектів, розробок уроків, досвіду роботи.

Практичні матеріали вчителів ліцею, ЗШ № 2,5,16 щодо організації самостійної та самоосвітньої роботи учня початкової школи у номінації «Кращий матеріал для першокласника» високо оцінено в обласному Інтернет – конкурсі.

Пропонуємо з 15.02. 2012р. продовжити проведення Всеукраїнської акції «Дай руку,першокласнику!» , започаткувавши добру традицію.

У ході проведення Всеукраїнської акції «Дай руку, першокласнику!» основна увага приділятиметься створенню сприятливих умов для навчання шестирічок під час адаптаційного періоду. Вимоги сучасного життя потребують нових підходів до організації навчально-виховного процесу.

2012 рік є особливим для початкової школи. Адже, саме з 1 вересня у початковій школі розпочнеться поступове впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти та нових навчальних програм для початкової школи. Для забезпечення високого рівня знань іноземних мов, їх вивчення учні початкових класів розпочнуть з 1 вересня 2012 року, передбачається посилення використання здоров'язбережувальних технологій. Значна увага приділятиметься екологічній та інформаційно-комунікаційній освіті.

У першу чергу, управління освіти міської ради вже потурбувалось про підготовку вчителів початкових класів, які розпочнуть роботу за новим Державним стандартом, Базовим навчальним планом якого передбачено з першого класу впровадження нових предметів: природознавство, іноземна мова, з другого класу – інформаційно-комунікаційні технології. У березні місяці на базі міського методичного кабінету пройдуть курси підвищення кваліфікації для вчителів – початківців з проблеми «Урок: сучасні вимоги до нього з огляду на новий Державний стандарт початкової загальної освіти».

З метою створення необхідних умов для викладання предмету «Сходинки до інформатики» у початковій школі проаналізовано технічне і кадрове забезпечення щодо запровадження інформатики з 2кл. (наказ міськуо № 20 від 17.01.2012р.)

У зв’язку з цим перед навчальними закладами постане низка проблем: підготовка вчителя до реалізації змісту нових Державних стандартів, науково-методичне та матеріально-технічне забезпечення навчально-виховного процесу в початковій школі.

Навчально-виховний процес у початковій школі повинні забезпечувати дипломовані спеціалісти початкової школи, які обізнані з психолого-педагогічними та віковими особливостями учнів, володіють і використовують у практичній роботі сучасні педагогічні та інформаційно-комунікаційні технології.

Кадровий склад початкової ланки освіти міста становить:

«Вища категорія» - 41%

«1 категорія» - 32,7%

«2 категорія» - 6,5%

«Спеціаліст» - 10,6%

«Молодший спеціаліст» - 10,1%

«Учитель методист» - 8,1%

Старший учитель» 7,4%


Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів також слід вжити ряд організаційних моментів. Пропонуємо провести педагогічні ради з тематикою «Готовність початкової школи до впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти». Наголошуємо, що передавати уроки з окремих предметів у початкових класах, в т.ч. уроки іноземної мови, фізичної культури, образотворчого мистецтва, музики, основ здоров'я лише спеціалістам за наявності об'єктивних причин та обов'язкової письмової згоди учителів початкових класів, забезпечуючи при цьому оплату праці відповідно до положень п.74 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

З 1 квітня 2012 року розпочинається приймання дітей до 1-го класу. Прийом дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів здійснюватиметься відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 07.04.2005 № 204 «Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів» та наказу МОН від 19.06.2003 № 389 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 04.07.2003 № 547/7868 «Про затвердження Інструкції про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), які регламентують норми, як діти вступають до загальноосвітніх навчальних закладів і загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням окремих предметів.

Нагадуємо, що співбесіда повинна включати виконання спеціальних діагностичних завдань для перевірки рівня загального розвитку дитини, її функціональної готовності до систематичного навчання. Не рекомендується перевіряти вміння читати, писати, рахувати тощо.

Також слід уважно підійти до організації навчально-виховного процесу першокласників. Варто пам'ятати, що зі вступом до першого класу змінюється зміст і характер ставлення дитини до

самої себе й навколишнього середовища. Проблеми, що впливають на психічне здоров'я дитини в початковій школі, такі:

- прийняття себе в новому статусі;

- стосунки з однокласниками;

- стосунки з вчителем.

Особливо важливо у цей період зберегти загальне позитивне ставлення учня до своєї особистості в цілому, що залежить переважно від оцінок дорослого. У першому класі це, по суті відображення оцінки вчителя на основі результатів навчальної діяльності. Емоційний стан першокласника на уроці, у школі, вдома, в спілкуванні з друзями визначає вчитель, оцінюючи його на уроках у школі. У цьому віці дитина потребує корекції і підтримки в налагодженні стосунків з оточуючими, існує потреба в обговоренні певних питань взаємодії з ними. Проте головним прийомом впливу стає порада, роз'яснення окремих ситуацій, дружня розмова.

Важливо, щоб батьки, особливо на першому році навчання дитини, підтримували постійний зв'язок зі школою. Аби знати, як проявляє себе дитина, які в неї проблеми. Для кращої адаптації першачків пропонуємо організувати у кожній класній кімнаті парту для батьків першокласників.

Особливу увагу слід звернути на фізичне виховання школярів. Фізичне навантаження молодших школярів має бути посильним. Слід пам'ятати, що організм дитини до тривалого, а тим більш одноманітного навантаження ще не готовий. Необхідно уважно стежити за станом дитини під час фізичних навантажень будь-якого характеру.

Обов'язковим є дотримання Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01).

Тривалість уроків у загальноосвітніх навчальних закладах у перших класах становить 35 хвилин. Розклад уроків повинен враховувати оптимальне співвідношення навчального навантаження протягом тижня, а також правильне чергування протягом дня і тижня предметів природничо-математичного і гуманітарного циклів з уроками музики, образотворчого мистецтва, трудового навчання, основ здоров'я та фізичної культури. При складанні розкладу уроків необхідно враховувати динаміку розумової працездатності учнів протягом дня та тижня.

Робочий тиждень передбачає для учнів першого класу протягом навчального року додатковий розвантажувальний день - четвер, у розклад якого не вводяться предмети, що потребують значного розумового напруження (математика, мови).

Для профілактики стомлюваності, порушення статури, зору учнів початкових класів на уроках письма, мови, читання, математики тощо необхідно через кожні 15 хвилин уроку проводити фізкультхвилинки та гімнастику для очей.

У першому класі дається словесна характеристика знань, умінь і навичок учнів. У першому класі домашні завдання не задаються.

Дозволяється використовувати підручники та навчально-дидактичні посібники для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які мають відповідний гриф Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2009 р. № 1121 «Про затвердження Положення про групу продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу» та Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01) для першокласників, які відвідують групи продовженого дня, необхідно організувати щоденний 1,5-годинний денний відпочинок (сон), не менше, ніж 1,5-годинну прогулянку на свіжому повітрі, а також спортивно-оздоровчі заняття для учнів першого класу тривалістю не менш як 35 хвилин щоденно.

Найкращим поєднанням видів діяльності дітей у групах продовженого дня є рухлива активність на повітрі до початку самопідготовки (прогулянки, рухливі і спортивні ігри, суспільно корисна праця на пришкільній ділянці тощо), а по завершенні самопідготовки - участь у заходах емоційно-розвиваючого характеру (робота в гуртках, ігри, підготовка і проведення концертів самодіяльності тощо).

Учні зараховуються до групи продовженого дня за згодою (заявою) батьків або осіб, які їх замінюють. На підставі заяви батьків (осіб, які їх замінюють) дозволяється відпускати дітей у зручний для батьків час.

Відповідальність за безпеку життєдіяльності кожного учня на уроках, під час перерв, на групах продовженого дня, дотримання вимог санітарних правил і норм несуть вчителі-класні керівники, вихователі груп продовженого дня, адміністрація навчального закладу.

Збереження та зміцнення фізичного здоров’я учнів, їх моральне та громадянське виховання – ці складові постійно мають бути у центрі уваги кожного вчителя.  З цією метою  важливо організувати активну співпрацю вчителя з батьками або особами, які їх замінюють, з медичними працівниками загальноосвітнього навчального закладу, шкільним психологом, з вчителями - предметниками, вихователем групи продовженого дня. Результатами такої співпраці є:

- краще вивчення індивідуальних можливостей та стану здоров’я кожного першокласника;
- здійснення особистісно-зорієнтованого навчання та виховання;

- впровадження здоров’язбережувальних технологій навчально-виховного процесу;


- спільна підготовка і проведення батьківських зборів.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка