Міжнародні відносини у 1871-1900 рр



Скачати 85.21 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір85.21 Kb.
Тема : Міжнародні відносини у 1871—1900 рр.

Мета: розкрити основні тенденції розвитку міжнародних відносин ІІ половини ХІХ століття, з` ясувати причини створення військово – політичних блоків, визначити головні події міжнародних відносин;

вчитися встановлювати причинно – наслідкові зв `язки, аналізувати й узагальнювати історичний матеріал;

виховувати учнів у дусі взаєморозуміння необхідності мирного співіснування народів світу на основі особистого усвідомлення історичних фактів.

Очікувані результати: учні зможуть визначати яку роль у міжнародних відносинах другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст. відігравали провідні країни світу – Великобританія , Франція, Німеччина, Австро – Угорщина, Російська імперія, Італія, США, Японія.
Тип уроку: урок вивчення й первісного закріплення нових знань.
Обладнання: атласи, мультимедійна презентація, контурні карти.

Знання тільки тоді знання, коли вони одержані

зусиллями власної думки, а не пам` яті.

Л. М. Толстой


Хід уроку

І.Організація початку уроку.

Вислів російського письменника Л. М. Толстого,обговорення.



ІІ Оголошення теми й мети уроку. Очікування.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

1.Країна Туманного Альбіону (Великобританія)

2. Країна, яка у Х VІІІ ст.. була центром Просвітництва (Франція)

3. Країна , де імператора називали кайзером? (Німеччина)

4. Імперія, у складі якої у ІІ половині ХІХ ст., перебували західноукраїнські землі (Австро – Угорщина)

5. Імперія, у складі якої у ХІХ ст.., перебувало 80% українських земель (Російська імперія)

6.Держава, столицею якої є стародавнє місто Рим (Італія)

7.Батьківщина Генрі Форда (США)

8.Країна, де сходить Сонце.( Японія)
Проблемне питання: Яку роль у міжнародних відносинах другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст. відігравали провідні країни світу – Великобританія , Франція, Німеччина, Австро – Угорщина, Російська імперія, Італія, США, Японія?
ІV.Актуалізація опорних знань.

Давайте згадаємо,

1. Які війни відбулися в ІІ половині ХІХ століття за участю європейських держав?

( колоніальні війни - Африка,Індокитай, Азія , Океанія , Німеччина – прагнення до «світової політики», Кримська 1853 – 1856 р.р., російсько – турецька 1877 – 1878 р.р. франко – прусська війна 1870 – 1871рр) .

2. Які причини франко – прусської війни 1870 – 1871рр? с. 176- 177

3.Які результати цієї війни?



V.Вивчення нового матеріалу

Робота в зошитах

План



  • 1.Геополітичні наслідки франко – прусської війни.

  • 2.Союз трьох імператорів.

  • 3.Загострення англо – німецького колоніального суперництва.

  • 4.Утворення нових незалежних держав на Балканах.

  • 5.Загострення російсько – німецьких відносин і утворення Троїстого союзу.

  • 6.Утворення Антанти.

  • 7.США в міжнародних відносинах.

  • 8.Зовнішня та колоніальна політика Японії.

Словникова робота

Міжнаро́дні відно́сини — система міждержавних взаємодій, суб’єктами яких є держави і міждержавні та неурядові організації, приватні особи У сферу міжнародних відносин входять військово-політичні, економічні, екологічні, гуманітарні та інші проблеми світового співтовариства.

Геополітика - наука, яка розглядає вплив географічних чинників на внутрішню й особливо зовнішню політику держав і націй.
1.Як ви думаєте які можуть бути геополітичні наслідки франко – прусської війни?

Слайд обговорення, висновок.

1.Протиріччя між Францією та Німеччиною ще більше загострилися.

2.Франко – німецькі протиріччя впливали на взаємини інших європейських держав.

Франко – німецькі протиріччя стали головним джерелом нестабільності в Європі та однією з основних причин Першої світової війни 1914 – 1918 р.р.




2. Робота в зошиті заповнення схеми :

Військово – політичні блоки другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст. !!!!!!

1873 р.- кінець 80-х років ХІХ ст. 1892р.



секретна військова конвенція Росії та Франції

1904 р. , Велика Британія уклала угоду з , Францією, яка отримала назву «Антанта» у 1907 р.

Союз трьох імператорів приєдналася Росія.

Німецька, Російська, Австро –Угорська

Імперії

1882 - 1915р.р.

створення Троїстого союзу

у складі Німеччини, Австро – Угорщини

та Італії.

Подивіться на карту Європи у ІІ половині 19 ст., які ви знаєте імперії?

( Німецька – 18 01. 1871 р., Російська, Австро –Угорська)у 1873 р. був утворений Союз трьох імператорів, за ініціативою О. фон Бісмарк. Чому Бісмарк став ініціатором?

Слайд обговорення

(Канцлер Німеччини О. фон Бісмарк побоювався загрози з боку Франції і тому хотів зміцнити становище Німеччини тристороннім союзом)



Ідея монархічної солідарності

Слайд обговорення

КАРИКАТУРА

Опишіть персонажів, зображених на карикатурі. Як вони одягнені?

Що вони роблять?

Обговорення

Слайд обговорення

Наприкінці 80-х років ХІХ століття Союз трьох імператорів розпався. Німеччина не підтримала домагань Росії на Балканах, Бісмарк на Берлінському конгресі підтримав Австро –Угорщину проти Росії, а Росія відмовилась зберігати нейтралітет у разі війни Німеччини з Францією. Росія та Німеччина підвищили митні збори – митна війна. У червні 1881 р. в Берліні підписаний новий договір трьох імператорів, продовжений у 1884 р. ще на три роки, але його основні положення були порушені через загострення стосунків між Росією та Австро –Угорщиною через «болгарське питання».



Що записали до схеми?

3. Метод «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися »,

Що ми знаємо про Англію та Німеччину як метрополії? ( Англія – Індія ,Південно – Східна Азія; Німеччина – Африка ( Тог, Камерун;Азія – порт Циндао; Океанія – Нова Гвінея)

Хочемо дізнатися що стало причиною англо – німецького колоніального суперництва?

Підручник, стор. 266



Обговорення

Причиною англо – німецького колоніального суперництва стало:



- 1898 р. будівництво Німеччиною надпотужних військового і торговельного флотів

- 1899р. будівництво Німеччиною Багдадської залізниці

- боротьба за розподіл Південної Африки.
4. Повідомлення учня за темою: «Утворення нових незалежних держав на Балканах»

Слайд – карта
Обговорення

5. Метод «Картографічне дослідження» Схема !!!!!
Які зовнішньополітичні плани Німеччини? Обговорення
Слайд

  • Світове панування.

  • Подальше ослаблення Франції.

  • Загарбання нових територій – Україна, Прибалтика.

  • Боротьба за переділ світу та загарбання колоній Британії, Франції.

  • Посилення позицій на Балканському півострові, в Малій Азії та Близькому Сході.

Слайд – карта
Які зовнішньополітичні цілі Австро – Угорщини? Обговорення
Слайд

  • Закріпитися на Балканському півострові.

  • Зміцнити свій вплив на Чорному, Егейському та Адріатичному морях

Слайд – карта
1879 р. Німеччина та Австро – Угорщина уклали секретний союзний договір, який передбачав взаємодопомогу в разі нападу Росії на будь – яку з цих держав і нейтралітет під час війни з будь – якою іншою європейською країною, якщо до неї не приєдналася Росія.
1882 - 1915р.р.

створення Троїстого союзу у складі Німеччини, Австро – Угорщини та Італії.

6. Схема !!!!!

КАРИКАТУРА

Опишіть персонажів, зображених на карикатурі. Як вони одягнені?

Що вони роблять?

Зовнішньополітичні цілі Франції



Слайд, обговорення.

  • Ослаблення Німеччини.

  • Повернення Ельзасу та Лотарингії.

  • Захоплення Саару та Рейну

Зовнішньополітичні цілі Росії



Слайд, обговорення

  • Зміцнити свій вплив на Балканському півострові.

  • Ослаблення позицій Німеччини в Європі

  • Взяти під контроль протоки Босфор і Дарданели.

Слайд, обговорення
У яких країн був спільний противник?

Слайд, обговорення секретна військова конвенція Росії та Франції

Зовнішньополітичні цілі Великої Британії



  • Економічне ослаблення Німеччини.

  • Посилення позицій на Близькому Сході.

  • Посилення позицій у басейні Середземного моря.

  • Захопити німецькі колонії

1892р. секретна військова конвенція Росії та Франції

У 1904 р. після врегулювання взаємних колоніальних претензій в Африці, Велика Британія уклала військово – політичну угоду з Францією, яка отримала назву «Антанта» КАРИКАТУРА Антанта (Російська листівка)

1914 р.

Опишіть персонажів, зображених на карикатурі. Як вони одягнені?

Опишіть, що ви бачите на задньому плані?

У 1907 р. приєдналась Росія ,підписавши з Великою Британією конвенцію про розділ сфер впливу в Ірані, Афганістані і Тибеті( Азії).



Які військово – політичні блоки другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст. утворилися?
Схема в зошиті !!!!!

Як ви думаєте, які геополітичні наслідки створення військово – політичних блоків другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст.?
7. Слайд, обговорення
В зовнішній політиці США спостерігаються дві тенденції:

Ізоляністи

Експансіоністи

Як ви розумієте суть цих тенденцій?



Ізоляністи вважали, що США мають розширити сфери свого впливу в Латинській Америці та Карибському басейні, не допускати туди європейців, а в Східній півкулі визнавати лідерство провідних європейських країн.

Експансіоністи виступали за створення потужного військово – політичного флоту, морських баз на островах Атлантичного і Тихого океанів та розширення «плодів своєї цивілізації» у Східній Азії.

У чому була відмінність позицій між прихильниками експансіонізму та ізоляціонізму в зовнішній політиці США ?



Панамериканізм - ідеологічне обгрунтування панування США на всьому Американському континенті; політична доктрина, використана правлячими колами Сполучених Штатів для підкорення країн Латинської Америки і створення У західній півкулі військово – політичного блоку під егідою США.

Зовнішня політика США

У 1899р. державний секретар США Дж. Хей оголосив політику «відкритих дверей»

у Китаї.Доктрина передбачала забезпечення рівних можливостей на китайському ринку для всіх держав.

- Китай

- Острови Карібського моря

Слайд, обговорення

1898 р. американо – іспанська війна

КАРИКАТУРА
8. Японія

Слайд, обговорення

Промислова революція в Японії змусила державу та власників фабрик і заводів шукати нові ринки збуту продукції, створювати нові підприємства і розселяти вільних робітників.

1874 р. японські війська вперше висадилися на Тайвані, але невдало. У 1875р. Японія захопила російські Курільські острови і почала проникнення до сусідньої Кореї, що не могла протистояти сильному супротивникові.

У 1894 р. Японія напала на Китай.



1894 – 1895 р.р. японо – китайська війна , 17 квітня 1895 р. підписаний Симоносекський договір , за яким Японія отримала свої перші колонії – Тайвань і Пенхуліадо, а також велику контрибуцію

VІ. Первинна перевірка засвоєних знань. Первинне закріплення знань.Рефлексія.

Робота з документом

З англійського журналу


“Сатердей рев` ю”, 1897 р.

  • О. фон Бісмарк уже давно визнав, що… в Європі існують дві великі непримиренні, спрямовані одна проти одної сили, дві великі нації, яким хотілося б увесь світ перетворити на своє володіння та отримання з нього торговельну данину, - Англія… і Німеччина… німецький комівояжер та англійський мандрівний торговець… навперебій змагаються в кожному куточку земної кулі.Мільйон дрібних сутичок створює привід до найбільшої війни, яку будь – коли бачив світ…

  • Який конфлікт був визначальним у міжнародних відносинах наприкінці ХІХ ст.?

Гра «Пін - понг » ( 4 учня )

Робота на контурній карті

Атлас с. 17

Підпишіть та зафарбуйте зеленим кольором країни Троїстого союзу

Підпишіть та зафарбуйте червоним кольором країни Антанти.

Дома визначте та підпишіть , які країни не увійшли до воєнних блоків.
VІІ. Домашнє завдання


  • Опрацювати §24

  • виконати завдання на контурній карті;

  • Творче завдання по рівням с.272

  • Знати опорні поняття і дати;

  • повторити § 15;


VІІІ. Підсумок уроку

Чи виправдалися ваші очікування ?

Яку роль у міжнародних відносинах другої половини ХІХ століття поч. ХХ ст. відігравали провідні країни світу – Великобританія , Франція, Німеччина, Австро – Угорщина, Російська імперія, Італія, США, Японія?



Виставлення оцінок


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка