Міністерство освіти І науки україни чорноморський державний університет імені петра могилиСторінка1/17
Дата конвертації08.03.2016
Розмір3.42 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЧОРНОМОРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ПЕТРА МОГИЛИ

УДК: 378.014.25 (477.73) ДРНТІБагмет М.О., Гуцалова М.В., Матяж С.В., Палагнюк Ю.В.

ІНТЕГРАЦІЙНІ ДОРОБКИ ЧОРНОМОРСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ПЕТРА МОГИЛИ

Миколаїв – 2014ЗМІСТ

I.

ВСТУПНА ЧАСТИНА

4

 1. II. 1. Досвід навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції

10


III.


Виконання гранту, отриманого від комісії Європейського Союзу за програмою Жана Моне

26


IV.


Реалізація євроінтеграційної теми за тематичним планом Міністерства освіти і науки України

96


V.

ДОДАТКИ

113
Монографії та брошури, що засвідчили інтеграційні доробки ЧДУ імені Петра Могили

114

Матеріали щодо вивчення громадської думки про європейські стандарти на півдні України

141

Програми інтеграційних заходів університету

149

VI.

ЛІТЕРАТУРА

312


Укладачі:

 1. Багмет Михайло Олександрович – доктор історичних наук, професор, академік Української академії політичних наук, Заслужений діяч науки і техніки України, проректор з науково-педагогічної роботи та питань розвитку, завідувач кафедри державної політики та менеджменту Чорноморського державного університету імені Петра Могили;

 2. Гуцалова Марина Володимирівна – магістр політології, помічник проректора з науково-педагогічної роботи та питань розвитку Чорноморського державного університету імені Петра Могили, член Громадської організації «Українська асоціація європейських студій»;

 3. Матяж Світлана Володимирівна – кандидат наук з державного управління, старший викладач кафедри соціальної роботи, психології та педагогіки Чорноморського державного університету імені Петра Могили;

 4. Палагнюк Юліана Вікторівна – кандидат політичних наук, доцент, докторант кафедри державної політики та менеджменту, завідувач кафедри Жана Моне Чорноморського державного університету імені Петра Могили.


І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Історія Чорноморського державного університету імені Петра Могили розпочалася в 1996 р., коли була заснована Миколаївська філія Національного університету «Києво-Могилянська академія». У 2002 р. згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України на базі філії був утворений Миколаївський державний гуманітарний університет ім.. Петра Могили, який у 2008 р. згідно урядового рішення був реорганізований у Чорноморський державний університет імені Петра Могили.

Зараз це класичний університет, який зайняв провідні позиції у Південному регіоні України, де вже існують власні нормативи, традиції, звичаї і де кожен викладач та студент має унікальні можливості виявити себе, пізнати навколишній світ, слухати та бути почутим.

У представленій депонованій роботі висвітлюється тільки невелика частина інтеграційних доробок ЧДУ імені Петра Могили. Мова буде вестись про здобутки науковців, викладачів і студентів Інституту державного управління, факультетів політичних наук й соціології, які в ході підготовки кадрів нової генерації намагаються вивчати й імплементувати у південному регіоні кращі світові й європейські освітянські та соціальні стандарти. Все що спрямовано на інтеграцію закладу у світове навчальне й наукове середовище, підвищення якості майбутніх спеціалістів та рівня викладання за допомогою міжнародних організацій, а також утвердження авторитету університету за кордоном.

Авторами даного депонування є такі найактивніші виконавці інтеграційних проектів:

Багмет М.О. – Заслужений діяч науки і техніки України, Відмінник освіти України, проректор університету, доктор історичних наук, професор;

Гуцалова М.В. – магістр політології, помічник проректора з науково-педагогічної роботи та питань розвитку, член Громадської організації «Українська асоціація європейських студій»;

Матяж С.В. – кандидат наук з державного управління, старший викладач факультету соціології, заступник директора Інформаційного центру Європейського Союзу в Миколаєві;

Палагнюк Ю.В. – кандидат політичних наук, доцент, докторант кафедри державної політики та менеджменту ЧДУ імені Петра Могили.

На рубежі 2013-2014 рр. Україна потрапила в надзвичайно складно політичну та й економічну ситуацію. З болем відмічаючи про це 29 січня 2014 р. перший Президент України Л.М. Кравчук на позачерговій сесії Верховної Ради констатував: «Держава перебуває на межі громадянської війни». А все почалося з Євромайдана, коли в кінці 2013 р. Уряд прийняв не зовсім умотивоване рішення щодо призупинення роботи відносно підписання у Вільнюсі Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.

Виходячи з того, що напередодні як в центрі, так і в регіонах проводилася величезна євроінтеграційна робота, то варто хоча б коротко нагадати цей процес, що розгортався на загальнодержавному і міжнародному рівнях.

Під час XV саміту між ЄС та Україною, який відбувся 19 грудня 2011 року, лідери Євросоюзу та Президент України В.Ф. Янукович погодили текст Угоди про Асоціацію. А 30 березня 2012 року у Брюсселі глави переговорних делегацій її парафували.

Влітку 2013 року Міністр закордонних справ України Л.О. Кожара у Брюсселі підкреслив, що підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом на саміті «Східного партнерства», який відбудеться восени 2013 року у Вільнюсі було і є пріоритетом для України.

Щоправда, напередодні Вільнюського саміту у листопаді 2013 р. Уряд України прийняв рішення щодо призупинення підготовки документів відносно Угоди. Але, все ж таки, варто розглянути даний документ, бо згідно з його умовами, він заклав би якісно нову правову основу для подальших взаємин між Україною та ЄС, а й слугуватиме стратегічним орієнтиром для проведення системних соціально-економічних реформ в Україні, широкомасштабної адаптації законодавства України до норм і правил ЄС.

Важливим елементом угоди є положення про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Україна розглядає Угоду про асоціацію як важливий крок на шляху наближення в перспективі до наступного етапу – підготовки до вступу в ЄС.

Повний текст даної Угоди англійською мовою у 2013 році ще не став відкритим для загального доступу. Але за ініціативою Фонду Конрада Аденауера експерти Київського інституту Євроатлантичного співробітництва та їх партнери першими підготували 50-ти сторінковий аналіз Угоди, де зазначено наступне: «Ніколи раніше Європейський Союз не надавав жодній із країн, що не мала статус кандидата на вступ, такої широкої та документально зафіксованої перспективи, як це зроблено в Угоді про асоціацію».

Угода про асоціацію налічує понад тисячу сторінок, а за своєю структурою складається з преамбули, семи частин, 43 додатків та трьох протоколів. Вона охоплює такі аспекти співробітництва.

У частині «Преамбула, загальні цілі та принципи» окреслюється підґрунтя, яке існує сьогодні для укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема, визнання з боку ЄС європейського вибору та європейських устремлінь України як європейської країни, що поділяє з ЄС спільну історію і спільні цінності, а також визначені цілі угоди, серед яких – створення асоціації, поступове зближення між Україною та ЄС на основі спільних цінностей, поглиблення економічних та торговельних відносин, зокрема, шляхом створення Зони вільної торгівлі, посилення співробітництва у сфері юстиції, свободи і безпеки.

Частина «Політичний діалог і реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері закордонних справ та політики безпеки» містить положення, реалізація яких має сприяти розвитку і зміцненню політичного діалогу у різних сферах, у т.ч. поступові конвергенції позицій України з ЄС у сфері зовнішньої та безпекової політики.

У розділі визначені цілі політичного діалогу, ключовою з яких є запровадження політичної асоціації між Україною та ЄС. Серед інших цілей - поширення міжнародної стабільності та безпеки, зміцнення поваги до демократичних принципів, верховенства права та належного урядування, прав людини та фундаментальних свобод, поширення принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів, співробітництва у сфері безпеки та оборони.

Серед ключових напрямів взаємодії – співробітництво з метою поширення регіональної стабільності; зміцнення миру та міжнародного правосуддя, зокрема, шляхом імплементації Римського статуту Міжнародного кримінального суду; забезпечення поступової конвергенції у сфері зовнішньої і безпекової політики, включаючи Спільну політику безпеки та оборони, попередження конфліктів, нерозповсюдження, роззброєння та контроль за озброєнням, боротьбу з тероризмом тощо.

У частині Угоди «Юстиція, свобода і безпека» визначені напрями взаємодії у відповідних сферах. Важливою метою співробітництва є утвердження верховенства права та зміцнення відповідних інституцій, зокрема у сфері правоохоронної діяльності та встановлення правосуддя, насамперед зміцнення судової системи, покращення її ефективності, гарантування її незалежності та неупередженості.

Одним з елементів співпраці є забезпечення належного рівня захисту персональних даних у відповідності до кращих європейських та міжнародних стандартів.

З метою управління міграційними потоками угодою передбачається запровадження всеохоплюючого діалогу щодо ключових питання у сфері міграції, включаючи нелегальну міграцію, протидію торгівлю людьми тощо.

Крім того, в даному документі чітко окреслені такі пріоритети:


 1. Зближення між Україною та ЄС на основі спільних цінностей, а також посилена участь України в програмах Європейського Союзу.

 2. Транскордонне співробітництво в галузі зовнішньої політики та політики безпеки, зокрема – у попередженні конфліктів та у військовій сфері.

 3. Наближення України до європейських стандартів у галузі права та внутрішніх справ шляхом сприяння розвитку принципів правової держави, демократії та прав людини в Україні, а також підтримки боротьби з корупцією, налагодження ефективної роботи органів юстиції та поліпшення захисту даних.

 4. Посилення співробітництва в галузі економіки шляхом створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною, налагодження секторальної співпраці в більше ніж 30 сферах, зокрема – у сільському господарстві, промисловості, енергозабезпеченні або в захисті прав споживачів.

 5. Налагодження нових форматів співробітництва, надання фінансового сприяння, створення платформи громадянського суспільства.

Метою даного депонованої рукопису, який підготовлено у вигляді монографії, є коротке формулювання суті Угоди про асоціацію України з ЄС та висвітлення послідовних кроків Чорноморського державного університету імені Петра Могили щодо здійснення науково-просвітницьких євроінтеграційних заходів серед студентів, викладачів і співробітників у південному регіоні України.

ІІ. ДОСВІД НАВЧАЛЬНО-НАУКОВОГО ЦЕНТРУ З ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТА ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ

Першим кроком в реалізації науково-просвітницьких євроінтеграційних заходів в Чорноморському державному університеті імені Петра було створення у жовтні 2006 року Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України. Це було здійснено згідно Наказу ректора університету професора Л.П. Клименка. Положення про Центр було погоджено з тодішнім Першим заступником Міністра освіти і науки України Б.М. Жебровським, головою координаційної ради Громадської Ліги Україна-НАТО кандидатом політичних наук С.Ф.Джерджом і директором Інституту трансформації суспільства професором О.І.Соскіним.

На початку існування Центру була розроблена програма євроінтеграційних інформаційно-просвітницьких заходів, які почали впроваджуватися не тільки у вищих, а й загальноосвітніх закладах південного регіону. Уже через 2–а роки керівники Центру успішно звітували про виконання даної програми на різних Всеукраїнських та регіональних форумах. Особливо активізувалася дана робота у 2008 та 2009 роках, коли на замовлення Міністерства освіти і науки України виконувався проект на тему «Реалізація інформаційно-просвітницьких заходів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України в Миколаївській області». Участь у даному проекті сприяла виконанню таких цікавих заходів:

- проведенню серії семінарів для директорів шкіл районів і викладачів суспільних дисциплін з питань європейської та євроатлантичної інтеграції; • започаткуванню лекторіїв з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, запрошення для виступів перед населенням районів представників Центру ЧДУ імені Петра Могили, експертів, науковців тощо;

 • організації учнівських конкурсів на краще представлення переваг України в разі вступу до європейських та євроатлантичних структур;

 • формуванню у школах районів молодіжних клубів «Я – європеєць», з метою об’єднання проєвропейськи налаштованої української молоді;

 • проведенню молодіжних ігор на тему: «Чому я «за» або «проти» НАТО/ЄС»;

 • відкриттю в бібліотеках районів інформаційних стендів для інформування населення про сучасну концепцію світової та європейської інтеграції;

 • формуванню у шкільних бібліотеках добірок книжок, журналів, інших матеріалів із питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

У ході реалізації вказаної програми було проведено декілька десятків тренінгів для школярів в усіх містах та ряді районних центрів Миколаївщини.

Активістами Центру розроблялися тексти анкет для проведення соціологічних і експертних моніторингів серед громадян в усіх районах та містах Миколаївської області.

Неодноразово здійснювалися моніторинги громадської думки населення Миколаївщини щодо вступу України до НАТО/ЄС. Результати досліджень викладались у виданнях, зокрема, під назвою «Аналіз соціологічних досліджень з інтеграційних проблем на Миколаївщині».

Серед інших результатів діяльності Центру був налагоджений випуск «Вісника Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України» як додатка до студентської газети ЧДУ імені Петра Могили, а також проведено конкурси малюнків для учнів 1-7 класів та конкурс есе для учнів 8-11 класів з інтеграційних проблем, розроблено методику викладання для учнівської молоді курсу з євроінтеграції в Миколаївській економічній молодіжній академії. Даний досвід було схвалено у грудні 2006 року у Львові на підсумковій конференції «Фабрика мультиплікаторів – лідерів європейської освіти», а практика проведення літніх навчань з євроінтеграції для миколаївських десятикласників був оприлюднений в м. Славську під час тренінгу «Управління європейськими молодіжними проектами». Крім того, Європейською комісією був схвалений проект налагодження «Інформаційних дні ЄС у школах України».

Представники Центру координували участь 2-х команд у Міжнародному конкурсі «Аліанте - Україна» на тему: «Чи обізнані Ви з питань міжнародної безпеки та діяльності НАТО/ЄС». Обидві команди стали переможцями І етапу і потрапили до фіналу, який відбувся у м. Севастополі. Одна з двох команд у складі першокурсників факультету політичних наук, спеціальності «міжнародні відносини» вийшла переможцем у фіналі і отримала, крім відповідних сертифікатів, почесні грамоти Міністерства закордонних справ України, де зазначалася висока обізнаність студентів з питань міжнародної політики. Переможці конкурсу у серпні 2007 року отримали нагоду відвідати 7 країн-членів ЄС та побувати у Брюсселі.

Заступник директора Навчально-наукового центру з європейської інтеграції Дмитро Міхель брав участь у організації навчально-ознайомчого візиту викладачів ЧДУ імені Петра Могили до штаб-квартири Ради Європи та інших структур ЄС за наступним маршрутом: Миколаїв – Краків – Злоторія – Баден-Баден – Страсбург – Париж – Брюссель –Роттердам – Гаага – Берлін – Миколаїв. Дана поїздка була здійснена з 15 по 25 квітня 2011 року за ініціативи Делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи і Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Такий євротур був також підтриманий Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні при Президентові України та Центром міжнародного співробітництва в рамках Європейського тижня місцевої демократії.

Разом з тим, на базі ЧДУ імені Петра Могили неодноразово були організовані:

- 4-10 лютого 2007 року інформаційний день на тему: «Європейська та євроатлантична інтеграція України: проблеми та шляхи їх вирішення».

- 5-7 червня 2008 року семінар на тему: «Шляхи посилення інформування громадян з проблем євроатлантичної інтеграції України: досвід та співпраця неурядових організацій і аналітичних центрів».

- 17 жовтня 2008 року інтерактивний семінар на тему: «Політичні, економічні та безпекові переваги євроатлантичної інтеграції України: регіональний вимір (на прикладі Миколаївської області)».

- 17-18 вересня 2009 року науково-методична конференція “Інтеграційні процеси країн Чорноморсько-Балтійського регіону”.

- 21 жовтня 2009 року науково-практична конференція “Соціокультурний розвиток Причорноморського регіону: європейський контекст”.

- 2 червня 2011 року круглий стіл “Україна та ЄС: від партнерства до асоціації”.

- 24 вересня 2011 року відбулась цікава зустріч студентів, аспірантів та викладачів з представниками Фонду Конрада Аденауера і Фонду Роберта Боша, які у співпраці з Польською Фундацією Роберта Шумана та Інститутом Євро-Атлантичного співробітництва реалізують проект “Європа у валізі”, покликаний налагодити німецько-польсько-український діалог щодо європейського майбутнього України.

Варто відмітити, що у травні 2013 року відбувся ще один подібний захід під назвою «Європа у валізі» в якому взяли участь представники ЧДУ імені Петра Могили, а саме викладачі, аспіранти та студенти Інституту державного управління, факультетів політичних наук (спеціальності: політологія, історія та міжнародні відносини), соціології і економіки.

Модераторами виступали теж представники Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, Фонду Конрада Аденауера, Фонду Роберта Боша, Європейської Академії Берліну та Польської Фундації Роберта Шумана (всього 12 осіб).

Активну участь у німецько-польсько-українській команді виявили науковці та викладачі Сара Датч (м. Берлін, ФРН); Лео Віггер (м. Гамбург, ФРН); Юстина Яновська (м. Краків, Польща); Марта Щепанік (м. Варшава, Польща); Володимир Дудар (м. Чернівці, Україна); Олена Іллясевич (м. Кам’янець-Подільський, Україна). До речі, інформація про захід була розміщена на сайті ЧДУ імені Петра Могили, а повідомлення продемонстровано по Миколаївському телебаченню, де з коментарями виступили учасники проекту. До того ж, весь захід знімався телеоператорами проекту «Європа у валізі», де виступили представники ЧДУ імені Петра Могили.

Взагалі треба зазначити, що члени Центру брали участь у чисельних семінарах, міжнародних конференціях, круглих столах, які відбувалися не тільки ЧДУ імені Петра Могили, а й у різних організаціях як Миколаєва так й інших регіонах України, зокрема:

- Інтерактивному семінарі «Європейська інтеграція: очікування українців», який пройшов 27 квітня 2010 року в приміщенні та за ініціативи Центру європейської інформації Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова».

- Міжнародній конференції на тему: «Україна в процесі євроатлантичної інтеграції», яка відбулася 13-14 травня 2010 року в місті Одеса.

- Міжнародній конференції, яка відбулася 19 травня 2010 року теж у м. Одесі під назвою: «Південь України в процесі європейської інтеграції».

- Конференції молодих учених і студентів «Геополітичний простір і Україна: уроки історії та сучасність», за результатами якої у 2010 році було надруковане видання – молодіжний науковий журнал “Студентські наукові студії”, в якому опубліковано 18 статей з міжнародних проблем.

- Круглому столі „Ціннісні орієнтири розвитку держави та особистості”, який пройшов 1 липня 2010 року за ініціативою Центру європейської інформації в приміщенні Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова.

- Регіональному семінарі “Східне партнерство – новий формат взаємовідносин між Україною та ЄС”, який пройшов 12 вересня 2010 року в м. Миколаєві за ініціативи Представництва Фонду Ф. Еберта в Україні та Білорусії разом із Всеукраїнською молодіжною громадською організацією “Європейська молодь України”. • VI Всеукраїнській науково-практичній міждисциплінарній конференції, присвяченій Дню Європи в Україні, яка була проведена 17 травня 2011 року у м. Херсоні.

 • IV Міжнародній науково-практичній конференції “Україна європейська: сучасні тенденції і перспективи”, яка відбулась 11 липня 2011 року у Європейському університеті м. Чернігів.

 • Круглому столі на тему: “Вплив вступу країн – колишніх республік СРСР (Балтії) до ЄС та економічний і соціальний розвиток на регіональному рівні”, який відбувся 22 вересня 2011 року у м. Миколаїв.

 • Відеозустрічі із головою Секретаріату Громадської експертної ради при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС Любов’ю Акуленко на тему “Україна – ЄС: кроки назустріч”, яка була організована 15 грудня 2011 року в м. Миколаїві у приміщенні Центру європейської інформації Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова.

 • Міжнародному круїзі у липні 2012 р. під назвою «Балтійські друзі» із відвідуванням парламентів, державних установ та громадських організацій у Литві, Латвії та Швеції.

Важливим напрямком стало нове залучення викладачів і студентів факультету соціології щодо вивчення громадської думки в регіоні відносно євроінтеграційних процесів.

Цікавим був останній результат соціологічного моніторингу, який був здійснювався у грудні 2012 року – 1 половині 2013 року. Він надав можливість зробити наступні висновки.

По-перше, більш половини мешканців Миколаївського регіону зазначили, що Україна повинна прагнути вступити до ЄС, але сьогодні тільки незначна кількість опитаних підтримує таку ідею. До того ж, значна частина населення Миколаївщини має середній або взагалі низький рівень обізнаності щодо діяльності Європейського Союзу.

По-друге, доцільно розширити в регіоні інформаційно-дискусійну кампанію з питань євроінтеграційних процесів України як між політичною елітою, так і територіальною громадою.

По-третє, соціологічні опитування необхідно розглядати не як кінцевий результат, а як важливу складову програми інформування населення щодо ЄС і інструмент, що допомагає і вказує напрями можливих корегувань в інформаційно-просвітницькій політиці держави.

По-четверте, необхідно відбудовувати узагальнюючі, багатофакторні моделі опитувань, що відображають зв’язки між різними параметрами (наприклад, між суспільною думкою про зовнішню політику та ціннісними орієнтаціями) і дозволяють не тільки зрозуміти та описати процеси, а й робити прогнози їхнього розвитку.

Щорічно представники Центру стали не тільки готувати різнопланові публікації на євроінтеграційну проблематику, а й здійснювати захисти студентських курсових, випускових і магістерських робіт, а такі аспіранти як Тетяна Жолонко, Юлія Подаєнко, Олександра Палагнюк, Світлана Матяж, Анна Соловйова, Володимир Шатун, Анастасія Хміль, Ірина-Христина Фролова, Марина Гуцалова приступили до написання й уже захистили 7 дисертацій на здобуття наукових ступенів кандидатів історичних і політичних наук, а також кандидатів наук з державного управління. А найдосвідченіші й дуже активні науковці успішно захистили докторські дисертації. Скажімо, Микола Іванов, Олександр Євтушенко, Віталій Ханстантинов стали докторами політичних наук, а Світлана Сорока – доктором наук з державного управління. Нині завершують написання докторських робіт Ганна Коваль і Юліана Палагнюк, а Людмила Ляпіна і Віра Дерега приступили до такої діяльності.

Наступним кроком у посиленні науково-просвітницької інтеграційної діяльності в університеті стало проголошення у травні 2011 року під час проведення Днів Європи в Миколаївській області в урочистій обстановці створення спеціалізованої кафедри Жана Моне. До речі, наказ про появу такої кафедри і призначення її завідувачем кандидата політичних наук, докторанта Юліану Палагнюк був зачитаний у присутності тодішнього Голови Представництв Європейської співдружності в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри та представників 11 посольств країн ЄС.

Наведемо витяги із наказу ректора ЧДУ імені Петра Могили професора Л.П. Клименка, де зазначається наступне: «Виходячи із нагромадженого досвіду по дослідженню історії і сьогодення країн європейського співтовариства та успішного викладання навчальних курсів з проблем ЄС для студентів різних факультетів і з нагоди проведення Днів Європи у Миколаївській області

НАКАЗУЮ: 1. Створити на базі Навчально-наукового центру з європейської та світової інтеграції України на громадських засадах кафедру програми Жана Моне (основоположника ЄС).

 2. Призначити завідувачем кафедри програми Жана Моне кандидата політичних наук, докторанта Інституту державного управління Палагнюк Юліану Вікторівну».

У положенні про кафедру Жана Моне, схваленому Вченою радою університету вказується на те, що метою діяльності такого підрозділу є здійснення заходів щодо забезпечення потреб органів державної влади та місцевого самоврядування у сприянні поширенню об’єктивної інформації щодо ролі європейської інтеграції в сучасному світі.

До головних напрямів роботи кафедри належать:

- організація й науково-методичне забезпечення навчання учнівської та студентської молоді, інших верств населення та, зокрема, державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з питань міжнародних відносин і державного управління у сфері європейської інтеграції;

- організація, проведення й координація наукових досліджень із проблем європейської інтеграції України;

- розвиток існуючих міжнародних зв’язків та налагодження співробітництва з університетами й науковими установами європейських держав з євроінтеграційних питань;

- інформування органів державної влади та місцевого самоврядування, громадськості, ЗМІ щодо результатів наукових досліджень кафедри.

Назвемо і основні завдання кафедри Жана Моне, до яких відносяться:

– організація комплексу навчальних заходів щодо професійного навчання фахівців із міжнародних відносин, політичних наук та державного управління у сфері європейської інтеграції України;

– формування сучасної навчально-методичної бази для поширення об’єктивної інформації про Європейський Союз;

– здійснення наукового забезпечення навчального процесу з питань європейської інтеграції та міжнародних відносин;

– проведення наукових досліджень у регіоні з актуальних проблем європейської інтеграції України;

– надання органами державної влади та місцевого самоврядування методичних, інформаційних і консультативних послуг у сфері європейської інтеграції України;

– здійснення інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади та місцевого самоврядування за результатами проведених досліджень і навчання;

– проведення експертно-консультативної роботи в межах визначених завдань;

– створення та ведення бази експертів із питань європейської інтеграції України;

– організація наукових, науково-практичних та навчально-методичних комунікативних заходів із питань європейської інтеграції України.

Відрадно відзначити, що у 2012 році проект новоствореної кафедри Жана Моне вийшов переможцем у Брюсселі серед учасників 207 пропозицій, які представляли організації з усі континентів світу.

Після цього 23 листопада 2012 року у ЧДУ імені Петра Могили був виданий наказ ректора про виконання проекту за програмою Жана Моне, в якому зазначено:

«Згідно з виконанням Угоди 2012-4186/001-001 «Про надання ґранту Освітньою, Аудіовізуальною, Культурною Виконавчою Агенцією, що діє на підставі повноважень, делегованих Комісією Європейського Союзу (Брюссель)»

НАКАЗУЮ:

1. Призначити проректора з науково-педагогічної роботи та питань розвитку, доктора історичних наук, професора Багмета М.О. керівником проекту 529061 – LLP-1-2012-1-UA-AJM-IC по програмі Жана Моне за темою: «Європейська інтеграція: упровадження європейських стандартів та принципів в Україні».

2. Згідно зі статтею про «Витрати на оплату праці» для успішної реалізації проекту начальнику відділу кадрів Саєнко О. А. зарахувати до штатного складу таких виконавців проекту:

1. Багмета Михайла Олександровича

2. Палагнюк Юліану Вікторівну

3. Сороку Світлану Вікторівну

4. Подаєнко Юлію Леонідівну

5. Дерегу Віру Володимирівну

6. Ляпіну Людмилу Анатоліївну

7. Міхеля Дмитра Олеговича

9. Шатуна Володимира Тимофійовича

10. Палагнюк Олександру Вікторівну

3. З метою реалізації запланованих заходів залучати за поданням керівника проекту інших викладачів, науковців та студентів університету».

Представлений у вересні 2013 року річний звіт виконання проекту засвідчує про друкування монографій, десятків наукових статей з європейської та світової інтеграції, участь представників кафедри Жана Моне у проведенні нових різноманітних заходів, не тільки в Україні, а й за кордоном. Чільне місце серед всіх заходів посідає організації VI Конгресу Української Асоціації Європейських Студій, інтерактивного семінару «Напрями та ресурси впровадження європейських стандартів і принципів в Україні», студентського круглого столу «Молодь півдня України про європейську інтеграцію: історія та сучасність», семінару «Імплементація європейських стандартів і принципів в Україні: результати реалізації проекту».

Але найвагомішим серед усіх заходів має проведення в Криму в червні 2013 року разом із оргкомітетом міжнародної науково-практичної конференції «Ольвійський Форум – 2013: стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі» спеціальної конференції на тему: «Європейська інтеграція: імплементація європейських стандартів і принципів в Україна».

Конференція проходила у Кримському державному гуманітарному університеті (Ялта), а також у актовій залі санаторію «Курпати», відділення «Дружба». В її роботі взяли участь близько 200 як українських так зарубіжних учасників. Серед них були представники міністерств і відомств, державні службовці та політичні діячі України, провідні науковці не тільки ЧДУ імені Петра Могили, а й інших вітчизняних та зарубіжних вищих навчальних закладів і науково-дослідних установ, члени євроінтеграційних Центрів із Криму, Львова, Одеса, Донецька, Вінниці, Дніпропетровська, Чернігова, Луцька, Сум, Херсону та інших регіонів України.

Під час конференції було здійснено урочисте підписання офіційних документів про залучення представників європейських студій та інших учасників конференції до роботи в Асоціації українських університетів з метою активізації подальшого співробітництва з питань інформаційної та науково-дослідної діяльності в сфері впровадження європейських стандартів в Україні в умовах конвергенції, а також організована виставка і презентація літератури з проблем європейської інтеграції, яку підготували учасники проекту за програмою Жана Моне та Центру. Тут же відбулося ознайомлення з євроінтеграційними матеріалами учасників конференції, які надруковані у фахових виданнях ЧДУ імені Петра Могили в серіях з політології, державного управління, історії, соціології, економіки, екології, комп’ютерних технологій, педагогіки і техногенної безпеки. Цікавою стала презентація телевізійного відеозапису, здійсненого Миколаївським телевізійним каналом ТАК-ТВ про виконання проекту за програмою Жана Моне.

Дуже високого результативністю і плідністю вирізнилась робота таких секцій:

Секція №1 на тему: «Європейський Союз: етапи та поточні тенденції розвитку (історія, досягнення та проблеми)» - модератори кандидати політичних наук, доценти Світлана Сорока і Володимир Шатун.

Секція №2 на тему: «Європейські стандарти та принципи: проблеми реалізації в південному та інших регіонах України» - модератори доктор історичних наук, професор Михайло Багмет і кандидат політичних наук, доцент Юліана Палагнюк.

Секція №3 на тему: «Соціальна відповідальність університетів: соціальні виміри в контексті європейських цінностей» - модератори доктор педагогічних наук, професор Ірина Мейжес і кандидат історичних наук, доцент Микола Мінц.

В ході підведення результатів конференції були висловлені пропозиції щодо доцільності створення координаційного центру який би узагальнював інформаційну та науково-дослідну діяльність в Україні, за проектами програми Жана Моне, ухвалена резолюція про необхідність окремого студентського видання за програмою Жана Моне, де б популяризувались знання про європейську інтеграцію в тому числі і у сфері впровадження європейських стандартів і принципів в різних регіонах України. Учасники конференції прийняли звернення до науковців про доцільність об’єднання зусиль для подальшого поглиблення відносин України і ЄС, в рамках укладання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

У 2013-2014 навчальному році представники кафедри Жана Моне та Навчально-наукового центру з європейської і світової інтеграції України продовжують згідно з тематичним планом Міністерства освіти і науки України (лист від директора наукової діяльності та ліцензування Міністерства О.В.Якименка від 03.04.2013 р. за № 6/2-435) здійснювати дослідження прикладної теми під назвою «Наукове забезпечення впровадження європейських соціальних стандартів у південному регіоні України». На даний час тема зареєстрована в УКРІНТЕІ, визначений склад виконавців проекту, окреслені загальна концепція, пріоритети, засоби та інструментарії, методика проведення наукового дослідження. Уже проведено ряд соціологічних анкетувань відносно обумовлення оптимальних життєвих умов в різних соціальних сферах для громадян, особливо молоді південного регіону. Аналітичні дані та результати моніторингу опубліковані в 2-х брошурах, 2-х монографіях та ряді статей в наукових фахових збірниках. Згідно тематичних заходів схвалених Міністерством уже проведено круглий стіл, міжнародну науково-практичну конференцію, а також готуються нові кандидатські й докторські дисертації.

Справедливості ради варто відзначити, що певні євроінтеграційні доробки нагромадили не тільки члени кафедри Жана Моне та Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України. Представники інших факультетів та інститутів ЧДУ імені Петра Могили кожного місяця ефективно демонструють власні цікаві інтеграційні напрацювання. Особливою результативністю відрізняються Інститут державного управління (директор – професор В.М. Ємельянов), Інститут філології (директор - професор О.В.Пронкевич), Інститут післядипломної освіти (директор - доцент Г.Л.Норд), факультет соціології (декан – доцент Л.А.Ляпіна), факультет економічних наук (декан – доцент О.О.Ляховець), юридичний факультет (декан – доцент Д.С. Січко). Але найбільше інтеграційних доробок мають представники факультету політичних наук (декан – професор О.В.Шевчук). Тут, зокрема члени кафедри політології (завідувач – професор М.С.Іванов), кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики (завідувач – професор О.П.Тригуб), кафедри всесвітньої історії (завідувач – професор С.В.Пронь), кафедри історії (завідувач – професор Ю.В.Котляр) регулярно публікують оригінальні наукові праці на євроінтеграційну проблематику та постійну організовують надзвичайно цікаві заходи на дану тематику, до яких завжди залучають аспірантів і студентів.

Вищенаведений матеріал свідчить про чітку і послідовну діяльність професорсько-викладацького і студентського складу Чорноморського державного університету імені Петра Могили щодо науково-просвітницької євроінтеграційної діяльності.

Безперечно, нині в Україні існують різні міжнародні інтеграційні доктрини. Одні виступають за тісні європейські інтеграційні відносини, інші за вступ України до Митного Союзу і блокування з Росією та країнами СНД, треті пропагують доцільність створення єдиного міждержавного об’єднання під умовною назвою «Євросія», четверті пропонують створення наднаціонального інтеграційного Міжнародного суспільного об’єднання «ОКЕАН» (Открытая Конфедерация Европейских и Азиатских Народов), до речі, з центром у Києві. Є ще й інші думки. В даній статті відображено євроінтеграційна цивілізаційна сутність представників ЧДУ імені Петра Могили напередодні Вільнюського саміту, який відбудеться у листопаді 2013 року. На необхідність такої роботи звернув увагу і Президент України В.Ф. Янукович у своєму виступі з нагоди 22-ї річниці проголошення незалежності України, коли заявив: «Асоціація з Європейський Союзом має стати для України важливим стимулом для подальшого формування сучасної європейської держави. Одночасно маємо зберегти та продовжити поглиблення наших стосунків, інтеграційні процеси з Росією, країнами євразійського співтовариства, іншими світовими лідерами та новими центрами економічного розвитку. Це – вибір України, і лише ми усі разом несемо відповідальність за його здійснення».

ІІІ. ВИКОНАННЯ ГРАНТУ, ОТРИМАНОГО ВІД КОМІСІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ЗА ПРОГРАМОЮ ЖАНА МОНЕРеалізація проекту та практичні рекомендації для впровадження європейських стандартів та принципів в Україні

Інформація за вересень 2012 року

Інтерактивний семінар на тему:

«Напрями та ресурси впровадження європейських стандартів та принципів в Україні»

Проведений захід є навчальним та науковим дослідженням, на якому дебатувалися напрями та ресурси для впровадження європейських стандартів в Україні. На інтерактивному семінарі було здійснення завдання з метою розподілу зусиль для якісного і своєчасного впровадження цілей проекту.Фотоілюстрації:dscn8566

dscn8567

dsc_0021fjh

dscn8541

dscn8542

Таким чином, у вересні 2012 року, згідно етапів виконання проекту були:

- Обговоренні і ухваленні мета, цілі, завдання, методологія та інші науково-практичні параметри проекту, які спрямовані на імплементацію Європейських стандартів в Україні, а також прийнятті рішення щодо інформаційної та науково-дослідної діяльності у сфері євроінтеграційних процесів, зокрема, у питаннях європейських стандартів та принципів;

- визначенні ключеві виконавці проекту та офіційно подані ними заяви до відділу кадрів, залучені інші учасники програми, в тому числі представники неурядових організацій та ЗМІ, окреслені напрями їх відповідальності;

- підготовлено наказ ректора університету по здійснення проекту за програмою Жана Моне та складено разом з бухгалтерією кошторис на виконання і реалізацію заходу № 1;

- затверджено помісячне виконання етапів реалізації проектів і розпочалася робота по опублікуванні результатів заходу № 1 на web – сторінці проекту офіційного сайту ЧДУ імені Петра Могили - http://www.chdu.edu.ua.Інформація за жовтень 2012 р.

Після отримання інформації з Брюсселю від Освітньої, Аудіовізуальної, Виконавчої, Культурної Агенції про перемогу ЧДУ імені Петра Могили у конкурсі 2012 року за програмою Жана Моне, але ще не маючи укладеної Угоди, кафедра Жана Моне виступила у жовтні 2012 року співорганізатором проведення в Університеті VI Конгресу Української Асоціації Європейських Студій на тему: «Сучасні методики викладання і дослідження європейських студій: міжнародний та український досвід».

ЧДУ імені Петра Могили виділив частку коштів для забезпечення якісного проведення даного Заходу.

Інформація про VI КонгресУкраїнської асоціації європейських студійна сайті ЧДУ імені Петра Могили www.chdu.edu.au

18 та 19 жовтня в Чорноморському державному університеті ім. Петра Могили відбувся VI Конгрес Української асоціації європейських студій


18 та 19 жовтня в Чорноморському державному університеті ім. Петра Могили відбувся VI Конгрес Української асоціації європейських студій. Темою конгресу було обрано «Сучасні методики викладання і дослідження європейських студій: міжнародний та український досвід».

Урочисто відкрили Конгрес Роман Петров (Президент Української Асоціації Європейських студій(УАЄС)), Леонід Клименко (Ректор ЧДУ ім. П.Могили) та Ганна Каськова (заступник начальника управління освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації).

Христина Одді (колишній депутат Європейського парламенту, викладач європейських студій університету Варвік в Великобританії), прочитала лекцію на тему: «Європейські студії, як складова Європейського освітнього простору». Також, Валеріо Тарабант ( викладач європейських студій фундації Боша), розповів про сучасні методики викладання і дослідження європейських студій.

Після обідньої перерви розпочався круглий стіл на тему: «Перспективи викладання і дослідження європейських студій в світлі реформи вищої освіти України».

Другий день Конгресу розпочався з відвідування галереї мистецтв ЧДУ ім. П. Могили. Учасникам та гостям Конгресу було представлено мистецьку підбірку картин Ольги Артим. Також, відвідувачі прослухали коротку лекцію про мистецьке життя Миколаєва. Лекцію прочитала Омельченко Любов Анатоліївна.

Після відвідування галереї, всі присутні були запрошені на круглий стіл, темою якого було: «Викладання і дослідження європейських студій в Україні. Найкращі методологічні здобутки».

Всі учасники та гості мали змогу обговорити сучасний стан і перспективи викладання і дослідження європейських студій в світлі реформи вищої освіти в Україні, та пройти тренінг з активних методик викладання європейських студій. Також, представники локальних осередків УАЄС та гості Конгресу дивилися презентації програми ім. Жана Моне для українських науковців і викладачів, дискутували на тему найкращого досвіду і практик викладання, дослідження європейських студій в Україні і за кордоном.

Завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, к. філос. н., доцент Жук Михайло Васильович провів майстер - клас «Сучасні моделі аналітики як фактор життєвого успіху» для студентів факультету економічних наук ЧДУ ім. П. Могили. На майстер класі були присутні студенти другого курсу напряму підготовки «Фінанси і кредит зі знанням іноземної мови», завідувач кафедри професійного англомовного навчання та викладачі.

Після обідньої перерви, пройшла звітна конференція УАЄС. Присутні почули звіт про діяльність УАЄС за 2011/12, звітували голови секції, секретаріат та Президент УАЄС. Пройшли вибори керівництва Української асоціації європейських студій.

Завершальною стадією Конгресу було урочисте закриття.

Учасники та гості, після закриття Конгресу, відвідали Центр «Європа – Україна» на базі Миколаївського муніципального колегіуму та культурно-історичну екскурсію м. Миколаєвом.

Гості та учасники VI Конгресу Української асоціації європейських студій залишились задоволені отриманим досвідом, новими знаннями та сповнені враженнями. Бажаємо розвитку та нових поповнень до лав Української асоціації європейських студій, і чекаємо нових зустрічей у нашому місті.Фотоілюстрації з VI Конгресу Української асоціації європейських студій

dsc_0750

photo%20%281%29

photo

Матеріал про VІ Конгрес

Української асоціації європейських студій,

розміщений на порталі «Європейський простір»

http://eu.prostir.ua/news/255080.html


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка