Моніторинг змі станом на 29. 08. 09. 2010Скачати 390.42 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір390.42 Kb.
Моніторинг ЗМІ станом на 29.08. – 3.09.2010

Назва ЗМІ,

дата та час

виходу інформації

Зміст новини

28.08.2010.

РБК Україна

// 28 Серпня 14:57 Суспільство

Марія Олексевичconsumers.unian.net

Суспільні новини

29.08.2010 14:30

З0 серпня 2010, 23:30   Новий канал «Репортер»

Олександр Романюк, Вадим Тимофєєв.

Українська правда

31.08.2010

За матеріалами ЛігаБізнесІнформ

1.09.2010

12:45

01.09.2010

Наталка Коваленко, Олена Ремовська

Радіо Свобода

Ольга ЯРОШ

30.09.2010. Комсомольська правда в Україні

http://www.telemed.Анна Ященко 

2.09.2010.

28.08.2010 00:07

5 канал

Ольга Петрів, Олександр Зименко,

Всесвітня служба новин

31.08.2010.

Кожна третя шкільна форма в Україні - неякісна

Такі висновки зробили в “Укрметртестстандарті” за результатами перевірок, закуплених у столичних магазинах товарів.

З шкільною формою справи найгірші - з семи пробних комплектів лише два відповідали стандартам.

”Наприклад, пишуть що є вовна. Починаєш перевіряти, вовни - нуль. Пишуть що є бавовна - 100 відсотковий поліефір. Для дітей у шкільній формі матеріал верху має містити не більше 67% штучних волокон”, - каже спеціаліст "Укрметртестстандарту" Наталія Попова.

Спортивні ж костюми, які пропонують дітлахам з полиць магазинів, можуть викликати сильні алергічні реакції.

”Усі вироби повністю не відповідають цим вимогам. И по стійкості забарвлення до поту і до сухого тертя. Тобто елементарне тертя, ви вдягнули, ви ще не спітніли, а фарбник вже залишився на вас, тобто на вашій дитині”, - каже спеціаліст "Укрметртестстандарту" Наталія Попова.

Дитяче ж взуття, кажуть фахівці, має обиратися також з великою пильністю - адже воно може не лише натирати стопи дитині, а й спричинити їх деформацію. Що ж стосується шкільного приладдя, то тут виробники найчастіше не дотримуються порад науковців. Неправильно розлініюють сторінки зошитів, або ж друкують їх на занадто білому папері.

”Було розраховано вченими, де і з якого віку, аби не порушити зір дитини, який росте та розвивається, були вимоги до висоти літер. Нашими спеціалістами було виявлено ігри, що менше за габаритами. І коли ми попросили сертифікат, нам сказали, що це не іграшка, і на неї сертифікату немає”, - каже заступник начальника лабораторії випробування іграшок Сергій Каспаров.

Купуючи шкільний одяг, взуття та канцтовари варто звертати увагу на маркування, радять контролери. Мовляв, чим більше там інформації, тим вища ймовірність, що цей товар якісний. Минулоріч фахівці закуповували продукцію для тестування на ринках - кажуть від цьогорічних магазинних вона майже нічим не відрізняється - і неякісного браку у торгових мережах ніяк не менше.

Шкільна форма з синтетики та ігрові набори з сірниками – що ми купуємо нашим дітям?


«Укрметртестстандарт» провів випробування найпопулярніших товарів для школярів. Якщо багатство асортименту змогло приємно вразити спеціалістів, то якість змусила замислитись над тим, які товари для школярів пропонують виробники батькам.

На полицях випробувальної лабораторії «Укрметртестстандарту» - шкільні піджаки, штани, сарафани, сорочки та блузи як вітчизняного, так і зарубіжного виробника. На вигляд одяг зшитий доладно, всі ґудзики на місцях, нитки не стирчать, проте, всі ці товари не відповідають стандартам якості. В першу чергу, йдеться про відсутність або неправильне маркування на товарі. «За маркуванням у нас не відповідають з 40 виробів 36. Чого тільки не пишуть на маркуванні! Пишуть і неіснуючі стандарти, і документи, яких на сьогоднішній день немає. Але, найголовнішого, що повинне бути в маркуванні продукції, в багатьох випадках немає - і в першу чергу, назви виробника продукції. Також не зазначають торгові знаки, сировинний склад. Хочу сказати, що в одязі в нас найчастіше трапляються такі нюанси, коли те, що записано, не відповідає тому, що є насправді. Пишуть, що є шерсть, починаємо перевіряти – шерсті нуль. Пишуть, що є бавовна – стовідсотковий поліефір », - зазначила начальник Науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту Наталія Попова.

За її словами, згідно зі стандартами якості, вміст синтетичних волокон та ниток у піджаках, штанах та сарафанах не повинен перевищувати 67%, в сорочках та блузах – 40%, а застосовувати ці матеріали в підкладці взагалі не дозволяється. Тим не менше, серед протестованих зразків були й такі, в яких вміст синтетики становив 66, 77, 83 та навіть 100%. Тут також потрібно звернути увагу і на стійкість матеріалу, адже в більшості випадків у виробництві шкільного одягу використовують дешеві барвники, які можуть переходити з виробу на шкіру дитини. Наявність таких барвників та ненатуральні матеріали можуть істотно зіпсувати здоров’я дитини, тому батькам потрібно бути вкрай уважними - шкільна форма є не парадним костюмом, а спецодягом, в якому дитина проводитиме 6-8 годин.

Змогли потішити спеціалістів шкарпетки – з п’яти виробів лише один не відповідав вимогам стандартів. Найголовнішою невідповідністю є товщина шва в зоні пальців – занадто товстий шов може не лише спричиняти дискомфорт дитині, але й суттєво вплинути на її здоров’я. Під час проведення випробувань взуття були знайдені такі невідповідності, як спрощення технологій виготовлення продукції та скорочення наполовину кількості цвяхів при кріпленні підбору у взутті.

Тестування канцтоварів показало різні результати. Якщо зошити мали відхилення за кольором сторінок (занадто білі роблять за допомогою люмінесцентних речовин, які є шкідливим для очей і призводять до погіршення зору), товщиною ліній рядків та клітинок, то фарби, крейда, фломастери та пластилін показала відмінні результати – жодного відхилення від норми знайдено не було.

Значні проблеми були виявлені при тестуванні ігрових наборів. Усього їх було закуплено вісім і жоден з них не відповідав встановленим вимогам: недотримання стандартів в розмірі літер, недостатня глибина розміщення контактів для підключення батарейок. А один з наборів взагалі став «сюрпризом» для дослідників. «Є вимога, що в іграшках чи ігрових наборах не повинно бути виробів, що можуть займатися. В одному з наборів – коробка сірників. Зараз уже не в кожній квартирі знайдеш сірники, їх зараз все менше і менше використовують і батьки ці сірники ховають. А тут якщо хтось подарує, батьки не проконтролюють, то дитина може спалити квартиру, отримавши такий «Набір чарівника». Це грубе порушення вимог «Технічного регламенту», - наголосив начальник науково-дослідного центру випробувань якості Володимир Семенович.За словами В. Семеновича, сьогодні, якщо покупець придбав неякісний товар, він має за власні кошти проводити випробування - Управління захисту прав споживачів допоможе лише скласти позовну заяву до суду, а кошти повернуть покупцю тільки тоді, коли він виграє суд. Тому в «Укрметртесттандарті» батькам радять бути уважними при купівлі товарів для дітей, намагатись хоча б за зовнішніми ознаками визначати якість товару. Самі ж фахівці сподіваються, що Верховна Рада запровадить «Технічний регламент» на шкільні товари (який ще досі лежить не узгоджений і вже на сьогодні значно відстає від європейських стандартів) і тоді виробники не зможуть відкрито ігнорувати вимоги до дитячих товарів. 

90% шкільної форми в Україні - китайська підробка


Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації й захисту прав споживачів (Укрметртестстандарт) оприлюднив результати перевірки якості шкільної форми та приладдя.

Фахівцями Укрметртестандарту перевірялася форма, закуплена в центральних столичних магазинах - ЦУМ, універмазі "Україна" та "Дитячому світі". Фахівці виявили, що більшість виробників шкільної уніформи займаються банальним обманом. Вони вказують на бирці свідомо невірні дані про склад тканини. Так, в 4 з 7 випадків шкільна форма була на 100% із синтетичних тканин. Це при тому, за законодавством кількість синтетики не може перевищувати 67%. На бирці ж горе-виробники вказують, що виріб на 50% складається з шерсті. При цьому медики стверджують, що через підвищений вміст синтетичних тканин шкільна форма може викликати у дитини шкірні захворювання, а також негативно впливати на роботу головного мозку.

За словами начальника лабораторії випробувань продукції легкої промисловості Галини Некрашевич, навіть висока ціна не є показником якості шкільної форми. "Виробники пишуть "шерсть" і виставляють високу ціну. Але продукція може бути повністю синтетичною", - пояснює фахівець. Також дуже часто виробники при виготовленні дитячого одягу використовують хімічні барвники.
Президент Української асоціації підприємств легкої промисловості "Укрлегпром" Валентина Ізовіт катастрофічну ситуацію з якістю шкільної форми пояснює відсутністю контролю з боку держави. "90% продукції у нас на ринку - це низькоякісний імпорт. Його обсяг у десятки разів перевищує внутрішнє виробництво", - говорить експерт. За даними Ізовіт, низькоякісний дитячий одяг найчастіше завозиться з Китаю та Туреччини.

Що стосується вітчизняних виробників, то вони найчастіше свідомо йдуть на виробництво неякісної продукції, щоб заощадити.


Третина продукції для школярів неякісна, запевняють експерти


До лікарні учнів може довести і шкільне вбрання. Третина такої продукції - неякісна. Більше того, в "Укрметтестстандарті" виявили: виробники використовують небезпечні для здоров'я матеріали.

Перше вересня на носі - в магазинах аншлаг.  У Наталії четверо школярів. Сьогодні прийшла по форму для молодшого сина. Критерій вибору - якісна тканина.- Уже знаю: если ткань плохая, то не выхаживают год им хватает только на сезон!

При виборі тканини жінка орієнтується насамперед на маркування та власні очі.- Вот так вот - только визуально.

- І ось ми маємо, що ця тканина має кислотне середовище.

Те, чого не бачить батьківське око, знають в "Укрметтестстандарті". Перевірка найпопулярніших моделей шкільних форм дослідників шокувала.- Цю тканину не можна використовувати на дитячому одязі.

Фарба, що залишається на шкірі, синтетика замість натуральних матеріалів, низька міцність тканин. У результаті - із шкільною формою дитина може отримати болячки.- Застуда, алергічні захворювання, захворювання шкіри.

Третина всієї продукції для школяра - неякісна, констатують в "Укрметтестстандарті". Наприклад, взуття, особливо дешеве, не витримує елементарних навантажень.Наталія Попова, начальник випробувального центру Укрметртестандарту

Продукції легкої промисловості


- Или нитки недостаточно прочные, или кожа не соответсвует! Подошвы из некачественных материалов - вплоть до шинной резины у нас применяются.

Більшість шкільних рюкзаків та портфелів не мають обовязкових світловідбивних елементів. А часто рвуться навіть під вагою букваря та математики.- Прочность крепления была в два раза ниже, чем требует нормативная документация.

У категорії небезпечних опинились і зошити. Дві трети відібраних зразків не пройшли тест на білизну чи лінійність. Особливо ж вразили дослідників - розвивальні ігри для школярів. Окрім магічних паличок виробники пропонують першачкам ще й сірники.  Володиир Семенович, начальник центру дослідження продукції Укрметртестандарту

- Навіть ті штрафні санкції, які є - вони такі мізерні, що спонукають виробниками займатися фальсифікацією. Чому немає такого в Євросоюзі, бо дуже жорстке законодавство.

Обов'язкової сертифікації шкільного приладдя, кажуть в "Укрметтестандарті", - немає. Є лише добровільна декларація якості. Однак нею більшість виробників нехтує. Через це хорошу продукцію злічити можна на пальцях. Усі тести на "відмінно" пройшла хіба що канцелярія.- Ця продукція відповідає всім нормативним вимогам.

Збирати школярів до 1-го вересня дослідники радять із розумом. Враховувати, наприклад, що взуття до 120 гривень не може бути шкіряним. Форма за ціною до 400 гривень найчастіше синтетична. Підробки під імениті бренди мають підвищену кислотність тканини. Тест на якість проходять переважно закордонні ранці. І хоча якісний товар, зазвичай, коштує дорожче - претензій до нього в дослідників найменше.Шкільна форма на прилавках: перевірка на якість


Шкільна форма, що реалізується в Україні, здебільшого низької якості. У багатьох випадках вона містить небезпечні для здоров'я дитини синтетичні волокна, вміст яких перевищує законодавчо встановлені норми. Про це свідчать результати останнього дослідження "Укрметртестстандарта".

Результати перевірок

Інспектори закупили шкільну формe середньоцінового сегменту (250-350 грн./одиниця товару) в невеликих магазинах, торговельних мережах та на базарах. У більшості випадків у торговельних точках була представлена форма українського виробництва, однак також була китайського, польського, турецького та іншого походження.

Найбільш розповсюджені невідповідності при дослідженні продукції шкільного асортименту, насамперед - повна або часткова відсутність маркування на виробах, - повідомили держінспектори. Так, на перевіреній продукції не були зазначені: найменування виробника, торговельна марка, сировинний склад.

Під час проведення сертифікаційних досліджень шкільного одягу були виявлені наступні порушення:

- використання дешевих, так званих "прямих" барвників, що приводить до невідповідності матеріалу за показниками "ступінь стійкості до фізико-хімічного впливу", "сухого і мокрого тертя", "поту", "прання", "хімічного чищення". Тобто фарба з виробу може переходити на шкіру дитини.

- заміна основних матеріалів (застосування матеріалів з іншим сировинним складом), що традиційно застосовуються для виготовлення одягу. Зокрема, у перевірених зразках були виявлені синтетичні матеріали, вміст яких не було зазначено на маркуванні.

"Пишуть, що є вовна. Починаємо перевіряти - вовни нуль. Пишуть, що є бавовна - насправді, 100%-ий поліефір", - відзначає Наталя Попова, начальник департаменту досліджень легкої промисловості "Укрметртестстандарту".

Фахівець пояснила, що використання поліефірних волокон у шкільній формі приводить до того, що дитина швидше нагрівається в теплу пору року і охолоджується - в холодну.

"Такий матеріал не буде вбирати в себе надмірну вологу. Якщо дитина спітніла, то надмірна волога має через тканину випаровуватися в навколишнє середовище. Це можуть бути також алергійні, шкірні захворювання", - попереджає Галина Некрашевич, начальник лабораторії аналітичних досліджень та випробувань продукції легкої промисловості "Укрметртестстандарту".

Наталя Попова нагадала, що відповідно до законодавчих норм, в залежності від матеріалу і виду виробу, у першому шарі одягу вміст штучних волокон не повинен перевищувати 40%, у другому шарі - 67%.

Наприклад, у шкільних сорочках для хлопчиків вміст штучних матеріалів, зокрема поліефіру, не повинен містити 40%, у той час як у перевіреній продукції ця норма була перевищена.

При перевірці шкільних блуз для дівчаток на маркуванні товару було заявлено 65% - бавовни, 35% - поліефіру. Однак перевірки показали абсолютно протилежне співвідношення матеріалів: 65% - поліефіру і 35% - бавовни.Поради покупцям

У цілому, фахівці радять купувати шкільну форму, в якій міститься мінімум синтетики, при цьому основний пріоритет - зручність.

Для блуз та сорочок найкраще підійдуть натуральні матеріали - бавовняні із вмістом віскози. Допускається незначний вміст синтетики для того, щоб тканина не м'ялася.

Зокрема, для штанів, піджаків та сарафанів - ідеально підходить напівшерстяний матеріал, тому що він теплий, легкий, не мнеться, зручний у пранні.

На жаль, констатують експерти, визначити на місці якість товару надзвичайно складно.

"Навіть люди, що вже багато років визначають сировинний склад, визначити на око (вміст штучних матеріалів) не можуть, тільки лабораторним шляхом", - зітхає фахівець Наталя Попова.

Однак, за її словами, є непрямі ознаки високого вмісту штучних матеріалів: "В експлуатації на такому товарі з'являються окатиші, матеріал жорсткий і ковзкий - це поліефірні волокна".

"Купуючи форму на базарі, обов'язково вимагайте паспортизацію виробу, - радять фахівці. - Якщо чека не дають, краще взагалі відмовитися від покупки, тому що без цього документа ви не зможете повернути неякісний товар".

Попова також нагадала, що шкільні товари, у тому числі шкільна форма, не підлягають обов'язковій сертифікації, тому в реалізатора шкільної форми необхідно вимагати декларацію відповідності.

"Декларація відповідності - документ, що видає сам виробник або компанія-імпортер і який підтверджує, що продукція якісна. Після цього продукцію необхідно зареєструвати в органі по сертифікації ("Укрметртестстандарт"). І орган по сертифікації несе, нарівні з виробником або імпортером, відповідальність за те, що він зареєстрував", - розповіла Наталя Попова.


Школьную форму проверили на качество


Школьная форма, реализуемая в Украине, в большинстве своем низкого качества. Во многих случаях она содержит опасные для здоровья ребенка синтетические волокна, содержание которых превышает законодательно установленные нормы. Об этом свидетельствуют результаты последнего исследования государственного предприятия "Всеукраинский государственный научно-производственный центр стандартизации, метрологии, сертификации и защиты прав потребителей" (ГП "Укрметртестстандарт"), текстом которого располагает корреспондент ЛІГАБізнесІнформ.

Результаты проверок

Таким образом, инспекторами была закуплена школьная форма среднеценового сегмента (250-350 грн./единица товара) в не больших магазинах, торговых сетях и на базарах. В большинстве случаев в торговых точках была представлена форма украинского производства, однако также была китайского, польского, турецкого и другого происхождения.

Наиболее распространенные несоответствия при испытании продукции школьного ассортимента, прежде всего - полное или частичное отсутствие маркировки на изделиях, - сообщили госинспекторы. Так, на проверенной продукции не были указаны: наименование производителя, торговая марка, сырьевой состав.

Так, во время проведения сертификационных испытаний школьной одежды были выявлены следующие нарушения:

- использование дешевых, так называемых "прямых" красителей, что приводит к несоответствию материала по показателю "степень устойчивости к физико-химическому воздействию", "сухого и мокрого трения", "пота", "стирки", "химической чистки". То есть краска с изделия может переходить на кожу ребенка;

- замена основных материалов (применение материалов с другим сырьевым составом), которые традиционно применяются для изготовления одежды. В частности, в проверенных образцах были обнаружены синтетические материалы, содержание которых не было указано на маркировке.

"Пишут, что есть шерсть. Начинаем проверять – шерсти ноль. Пишут, что есть хлопок – на самом деле, 100%-ный полиэфир", - отмечает Наталья Попова, начальник департамента испытаний легкой промышленности "Укрметртестстандарта".

Специалист пояснила, что использование полиэфирных волокон в школьной форме приводит к тому, что ребенок быстрее нагревается в теплое время года и охлаждается – в холодное. "Такой материал не будет вбирать в себя чрезмерную влажность. Если ребенок вспотел, то чрезмерная влажность должна через ткань испаряться в окружающую среду. Это могут быть также аллергические, кожные заболевания", - предупреждает Галина Некрашевич, начальник лаборатории аналитических исследований и испытаний продукции легкой промышленности ГП "Укрметртестстандарт".

Н.Попова напомнила, что, согласно законодательным нормам, в зависимости от материала и вида изделия, в первом слое одежды содержание искусственных волокон не должно превышать 40%, во втором слое - 67%.

Например, в школьных рубашках для мальчиков содержание искусственных материалов, в частности полиэфира, не должно содержать 40%, в то время как в проверенной продукции эта норма была превышена. При проверке школьных блуз для девочек на маркировке товара было заявлено 65% - хлопка, 35% - полиэфира. Однако проверки показали абсолютно противоположное соотношение материалов: 65% - полиэфира и 35% - хлопка.Советы покупателю

В целом, специалисты советуют приобретать школьную форму, в которой содержится минимум синтетики, при этом основной приоритет – удобство. Для блуз и рубашек лучше всего подойдут натуральные материалы – хлопковые с содержанием вискозы. Допускается незначительное содержание синтетики для того, чтобы ткань не мялась. В частности, для штанов, пиджаков и сарафанов – идеально подходит полушерстяной материал, так как он теплый, легкий, не мнется, удобный в стирке.

К сожалению, констатируют эксперты, определить на месте качественный ли товар, чрезвычайно сложно. "Даже люди, которые уже много лет определяют сырьевой состав, определить на глаз (содержание искусственных материалов, - ред.) не могут, только лабораторным путем, - сетует специалист Н.Попова.

Однако, по ее словам, есть непрямые признаки высокого содержания искусственных материалов: "В эксплуатации на таком товаре появляются окатыши, материал жесткий и скользящий - это полиэфирные волокна".

"Покупая форму на базаре, обязательно требуйте паспортизацию изделия, - советуют специалисты. – Если чека не дают, лучше вообще отказаться от покупки, так как без этого документа, так как без этого документа вы не сможете вернуть некачественный товар".

Н.Попова также напомнила, что школьные товары, в том числе школьная форма, не подлежат обязательной сертификации, поэтому у реализатора школьной формы необходимо требовать декларацию соответствия. "Декларация соответствия – документ, который выдает сам производитель или компания-импортер и которой подтверждает, что продукция качественная. После продукцию необходимо зарегистрировать в органе по сертификации (Укрметртестстандарт). И орган по сертификации несет, наравне с производителем или импортером, ответственность за то, что он зарегистрировал", - рассказала Н.Попова.Фахівці держпідприємства «Укрметртестстандарт» встановили: кожен третій товар для школярів бракований. Найгірші справи зі шкільною формою: з протестованих спеціалістами комплектів більше половини не відповідали стандартам якості. Як не помилитися при виборі шкільних товарів? Як батькам розпізнати бракований товар? З чого шиють шкільну форму українські виробники? І яким виробникам віддають перевагу батьки українських школярів?

Незважаючи на те, що батькам за шкільну форму треба викласти щонайменше тисячу гривень, її якість ніхто не гарантує. У державному підприємстві «Укрметртестстандарт» покупцям шкільного вбрання та приладдя радять не вірити продавцям на слово щодо якості продукції, а вимагати, наприклад, сертифікат якості.

Заступник начальника центру випробувань та сертифікації продукції легкої промисловості«Укрметртестстандарту» Наталя Озоліна розповідає, що від початку року підприємство вже провело дві перевірки шкільних товарів, результати невтішні.

«Ми зафіксували багато випадків фальсифікації. Наприклад, виробники вказують один склад тканини, а потім ми виявляємо зовсім іншу сировину. Один виробник вказав, що у тканині 40% шерсті, хоча там її не було взагалі. Для експертизи форму ми купували всюди: і на ринках, і в магазинах. Ніхто з реалізаторів не мав належного документу про якість товару, хіба що декларація виробника на етикетці», – повідомила Наталя Озоліна.«Багато неякісної форми. Сама тканина, як папір»

Все необхідне, щоб зібрати дитину до школи, можна придбати на ринках, у магазинах або ж на спеціальних шкільних ярмарках, які дуже популярні в Україні напередодні першого вересня. Ще б пак, тут можна купити і приладдя (лінійки, зошити чи ручки), і ранець, і найголовніше – шкільну форму. Щоправда, за шкільне вбрання цього року доведеться заплатити вдвічі більше, ніж минулого.

Введення шкільної форми зробило учнів рівними і багатьох батьків позбавило головного болю. Але не варто радіти! По-перше, основні витрати напередодні першого вересня припадають саме на шкільну форму, а по-друге, за таке «рівноправ`я» діти можуть поплатитися власним здоров`ям, говорить мати школяра, яка купувала форму на шкільному базарі. «Нічого нам не сподобалось. Багато неякісної форми. Сама тканина, як папір», - пояснила вона.

Кожен намагається вдягнути своє чадо у натуральну тканину, але якісний товар коштує чимало грошей. Якщо бюджет обмежений, батьки погоджуються і на синтетичні вироби, адже це значно дешевше, запевняє продавець Наталя Куценко.

«Для дівчаток здебільшого купують сукні із натуральної тканини, вартістю 300-400 гривень. Для хлопчиків – штанці й жилети. Взагалі, щоб одягти першокласника, потрібно витратити на комплект приблизно 1200 гривень. За рік ціна зросла вдвічі. Все одно батькам нікуди діватись, доводиться купувати», - говорить Наталя Куценко.

Проте є ще один варіант: шкільну форму можна пошити. Можна обрати тканину, яка Вам подобається, і навіть отримати на неї сертифікат якості. Але спеціальне замовлення може коштувати набагато дорожче, ніж купівля.

Киянка Тетяна, мати двох школярів, розповідає: дешеву форму нині можна придбати хіба що на українських швейних фабриках, проте якість цього одягу не надто висока.

«Зараз у нас вітчизняний виробник взагалі економить на наших дітях. Пошив більш-менш якісний, а тканини дуже погані. Тканина стала дуже тонка, до неї все липне і вона електризується, присутня синтетика. У процесі носіння вона стає негарною», - зазначила Тетяна.

Водночас українські виробники запевняють, що їхні товари відповідають усім стандартам якості. Наприклад, кількість штучних волокон у складі тканин, з яких виготовляють шкільну форму, не перевищує 67%, говорить керівник столичної фабрики «Юність» Віра Лагута.

«Ми шиємо шкільну форму тільки з тканини вітчизняного виробництва, в склад якої входить обов’язково 45% вовни і 55% - поліестеру. Підкладка - 100% віскоза. На тканини ми маємо сертифікат відповідності, а також гігієнічні висновки про те, що вона не шкідлива для здоров’я дитини», - пояснила директор фабрики.


Фактично жоден із протестованих комплектів не відповідає на 100% стандартам якості, говорить речник «Укрметртестстандарту» Роксолана Цірук. Вона радить батькам школярів перш за все звертати увагу на сировину, з якої виготовлено той чи інший шкільний товар, його зовнішній вигляд і запах. Особливо уважно варто поставитися до вибору портфеля.

«Ширина ранця не повинна бути ширшою, ніж плечі дитини – це те, що батьки можуть самі поміряти й подивитися. Верхній край ранця не повинен бути вищим від рівня плечей дитини, нижній не нижче стегна. І обов’язково в ранці для учнів молодших класів повинна бути ортопедична спинка. Вага ранця для молодшого шкільного віку, повинна бути до 1 кілограму. Це основні вимоги для того, щоб дитина почувала себе комфортно», - розповіла Роксолана Цірук.Від легковажного ставлення до купівлі шкільного спорядження батьків застерігають і лікарі. «Найбільша небезпека – це виникнення контактного дерматиту, який може бути пов'язаний з барвниками (якщо до їх складу входять важкі метали)», - наголошує лікар-алерголог Борис Пухлик.
За словами фахівців, незручне взуття може викликати проблеми з поставою, зошити з яскраво-білими чи, навпаки, сірими сторінками можуть суттєво зіпсувати зір, а неякісні шкільна форма чи приладдя можуть викликати у дитини алергічну реакцію (зокрема, бронхіальну астму чи алергічний реніт). Така ситуація має тим більше непокоїти батьків, адже третина дітей в Україні має схильність до алергій.

Обережно: школа


Почалася осінь, і школи знову відкрили двері для учнів. Тепер до наступних літніх канікул п’ять днів на тиждень вони проводитимуть у класах і на шкільних подвір’ях. «Ех, мені б їхні проблеми,  — скажуть батьки, — це ж не на роботу ходити!». А дарма, навчання  — це теж складна праця, яка до того ж має негативні наслідки для здоров’я: 30% дітей, приходячи до першого класу, мають хронічні захворювання, а по закінченні школи  — всі 60%. Звичайно, причин для цього багато, але ми виділили ті предмети, яких школярам та їхнім батькам слід боятись найбільше.


Завантажені віслючки, або Неправильні рюкзачки
Рюкзак має бути зручним, лямки  — не натирати шию, спину, а спинка бажано тверда ортопедична. Вага самого рюкзака за стандартами дорівнює 1200 г, але це, зі слів фахівця, дещо завищені параметри, оптимальніше — 300–500 г. Маса разом з підручниками і канцтоварами не повинна перевищувати 10% від маси тіла дитини (тобто «правильний» рюкзак для першокласника вагою 20 кг має бути не тяжчим за 2 кг); вага книжок для учнів початкової школи — 300 г, середньої — 400 г, старшої — 500 г. Носіння тяжкого рюкзака може призвести до затримки росту дитини та порушення осанки.

Небезпечні уроки
Статична діяльність першокласників протягом 30 хвилин призводить до порушення рухливості нервових процесів, зниження рівня насиченості артеріальної крові киснем. При цьому відбуваються зміни обміну речовин хрящової тканини хребта. Наслідком таких процесів є формування у дітей порушень постави, нервово-психічних відхилень, вегетативних розладів.
Уже в першому класі дитина сидить за партою у школі протягом дня 4 уроки по 35 хвилин, а старшокласник — усі 7 по 45. І це при тому, що 75% парт не відповідає вимогам. За 9 років навчання у школі кількість дітей з порушенням постави зростає на 50%. Від того, наскільки зручна парта, залежить і якість зору дитини, функціонування нервової, серцево-судинної систем та органів травлення.
Батькам не буде зайвим прийти до школи і подивитися, в яких умовах навчається їхня дитина. Визначити відповідність шкільних меблів до зросту дитини дуже легко. Посадіть дитину так, щоб її спина спиралася на спинку стільця, при цьому передній край стільця повинен заходити під поверхню столу приблизно на 5 см. Висота сидіння має бути такою, щоб ноги дитини стояли на підлозі, кут у колінному суглобі має бути прямий. Поверхня стола повинна знаходитись на 2–6 см вище ліктя опущеної руки.
Правильне освітлення в класі стимулює організм дитини, покращує самопочуття, підвищує працездатність. Недостатнє та нераціональне освітлення негативно впливає на зір та нервову систему. В класах світильники мають бути розміщені в два ряди, паралельно до лінії вікон на відстані 1,5 м від стін, потужність люмінесцентного освітлення має бути 24–28 Вт, ламп розжарювання — 48 Вт.
Ясна річ, навчальні приміщення мають регулярно провітрюватись, а от від кондиціонерів виникають лише зайві проблеми — діти частіше хворіють на ОРЗ, ангіни й алергії.

Яблучка та бутерброди
Державними санітарними правилами і нормами передбачено організацію триразового харчування для учнів початкової школи, дворазового — для учнів, які відвідують групи подовженого дня, одноразового — для решти учнів. Для учнів, які перебувають на диспансерному обліку, має бути організоване дієтичне харчування. Спеціальні наукові дослідження харчового раціону дітей виявили, що в середньому енергетична цінність добового раціону дітей не відповідає рекомендованій нормі.
Батьки також повинні знати, що 55% загальної кількості білка має надходити з продуктів тваринного походження. На жаль, у харчуванні наших школярів цієї норми не дотримуються. Так само діти не вживають достатньої кількості жирів, порушується співвідношення у споживанні рослинних і тваринних жирів (частка останніх має становити 70%). Чітко має дотримуватись і співвідношення у раціоні білків, жирів та вуглеводів. Для дітей воно становить 1:1:4. Доведено й те, що діти, особливо ті, що проживають у містах, недоїдають молочних продуктів (у середньому 80–90 г за фізіологічної норми до 500 г), риби (чверть фізіологічної норми, яка становить 40 г на добу). Особливе значення для підтримання здоров’я учнів мають мікронутрієнти — вітаміни та мінеральні речовини. Натомість доводиться констатувати значний дефіцит вітаміну росту А — менше ніж половина реальної потреби, кальцію — 34–44% потреби, вітамінів групи В та РР, фосфору та заліза (майже вдвічі менше за норму), цинку й міді.
Поєднання гіповітамінозу А з дефіцитом тваринного білка та кальцію вкрай негативно позначається на фізичному розвитку дитини, спричинює порушення обміну речовин, а відтак і функціональний розлад травної системи.
Давати дітям із собою в школу бутерброди, пиріжки чи яблука не слід. Якщо дитина зранку нормально поснідала, а вже о 13 годині буде вдома, то соку з печивом у школі їй буде достатньо. До того ж це обмежить можливість зараження гельмінтами, на які страждає 75% школярів.
Білий верх, чорний низ Шкільна форма не підлягає обов’язковій сертифікації, і це при тому, що в ній дитина проводить 5 днів на тиждень по 6 годин. З перевірених Укрметртестстандартом 7 шкільних форм стандартам відповідають лише 3 зразки. Тканини мають гігроскопічність (здатність поглинати вологу, піт) менше необхідних 20%, завищений електричний опір матеріалу.
На ярлику одного хлопчачого піджака був заявлений такий склад: вовна — 50%, синтетичні волокна — 50%, насправді ж виявилось абсолютно протилежне: вовна — 0%, ПЕ-волокна — 97%, ПУ — 3%. У такому одязі тіло не дихає, в холод дитина мерзне, а в спеку такий одяг зовсім не пропускає повітря. Як наслідок — школярі частіше мають алергії та ГРЗ.
Часто застосовуються матеріали, які не пройшли всі технологічні операції або пройшли неякісну обробку. Тому експерт радить батькам відповідально ставитись до вибору шкільної форми дитині та вимагати у продавця всі необхідні документи: сертифікат відповідності, гігієнічний висновок, декларацію та паспорт.
Фасон і крій не повинен мати зайвих частин, що виступають, якими можна зачепитись за меблі та травмуватись. Замість спідниці дівчаткам рекомендується носити сарафан, щоб уникнути затиснення тіла резинками та поясами. Дітям не можна носити тісне взуття, оскільки це може затримувати процеси росту, але занадто просторе взуття теж шкідливе для стопи. Перевагу слід віддавати шкіряному взуттю. Висота підборів для дітей молодшого шкільного віку має бути до 2 см, у хлопців 13–17 років — до 3 см, у дівчат — до 4 см. І в клітинку, і в лінійку

Після тривалого писання в неякісних зошитах у школяра може зіпсуватись зір, а токсичні виділення негативно впливають на ріст і розвиток дитини.

Попит на зошити на 45% задовольняється за рахунок імпорту продукції. Вивчення споживчого ринку показує, що основними імпортерами зошитів до України є російські, білоруські, литовські, польські та чеські виробники. Проте найбільшим імпортером зошитів шкільних і загальних є Китай — ця продукція дешева, але небезпечна.
Перевірені Укрметртестстандартом шкільні та загальні зошити не відповідають нормам за лінуванням, за товщиною та за скріпленням. Навіть зошити в косу лінійку не відповідають вимогам за лінуванням, тобто дитина, лише починаючи вчитись писати, вже відчуває певні незручності. Неправильне лінування та наявність оптичних підбілювачів негативно пливають на зір дитини. Оптичні підбілювачі при потраплянні світла поглинають його і виділяють променеву енергію, яка є надзвичайно шкідливою.

Синтетична шкільна форма, взуття з покришок та відбілені зошити


Добігає кінця літо. Батьки школярів готують своїх дітей до школи. Це важка й затратна робота, яка часто ще й ризикована, позаяк за великі гроші можна купити неякісну сорочку, блузку, спортивну форму або ж підозрілий рюкзак з неприємним запахом. Утім, переважно наші люди купляють найдешевше, не особливо цікавлячись ні складом, ні запахом товарів. Тим часом діти в такому вбранні і з таким приладдям перебувають зрання до вечора. Укрметртестандарт як завжди, подбав про батьків, щоб хоч трохи проінформувати їх про стан речей у наших торгівельних мережах, і надати інформаційну допомогу у виборі шкільного «обмундирування».

Якщо коротко, то натільна білизна для дітей повинна містити не більше 40 відсотків синтетичних волокон, а шкільна форма - не більше 67%. В Укрметртестстандарті радять споживачам найперше звертати увагу на товарний ярлик, де обов’язково має бути зазначено: адреса виробника, телефон, дата виготовлення, символи щодо догляду, сировинний склад. Батькам потрібно вимагати документи, які підтверджують якість цієї продукції: сертифікат, паспорт якості, декларацію про підтвердження відповідності і гігієнічний висновок.

Звичайно, пересічному споживачу важко зрозуміти, що його обдурюють, адже визначити хімічний склад того чи іншого товару “на око” чи “на зуб” неможливо. Але тканину, наприклад, можна спробувати на дотик. Якщо вона м’яка, приємна, “не кусається”, тоді вже є шанс, що це не цілком штучний матеріал. А синтетика “дзвенить” і її одразу видно.

Важливий показник - запах. Якщо виріб має невідповідний запах, треба насторожитися. Взуття повинне пахнути. Але не хімічною фабрикою і якимсь реагентом. Воно повинне пахнути шкірою або штучною шкірою, а не шинним матеріалом. У нас на сьогодні дуже багато випадків, коли для формованої підошви застосовують гуму, яку використовують у шинному виробництві. Але ж у взуття і машини - різне призначення.

Рюкзак обов’язково повинен мати світловідбивальні елементи на бокових та верхніх поверхнях, щоб школяр був помітним у темряві, особливо взимку, коли короткі дні.

Згідно з діючими нормами, дитина має переносити на відстань до 3 км не більше 10% від своєї маси. Експерти наполягають, що рюкзак для першокласника повинен важити не більше 1 кг. Отже, обирати ранець треба як можна легший, але при цьому з ортопедичною спинкою, щоб рівномірно розподілялося навантаження, жорстким днищем, щоб формувалася гарна постава. А от від портфелів і сумок через плече на одній широкій ручці батькам радять відмовитися - це сколіоз у майбутньому.

Основними імпортерами зошитів до України є російські, білоруські, литовські, польські та чеські і, звичайно, китайські виробники. Товар хоч не дуже дорогий, але й неякісний. До того ж, сучасні зошити “грішать” наявністю оптичних відбілювачів - речовин, які застосовуються для штучного відбілювання паперу і шкодять зору.

Промовиста деталь. Китайські підприємці, які оселилися у Києві, зазвичай своїм дітям купляють шкільну форму та шкільне приладдя українських виробників.


Яку небезпеку приховує шкільна форма

Яку небезпеку приховує шкільна форма


Туфлі без підошви, розрізані спідниці і блузи, рюкзаки без днища... Це не відділ переробки вторсировини. Це шкільні товари, придбані на столичних ярмарках і базарах, які Укрметртестстандарт протестував на якість. Товари випробувань не пройшли...

- Ми купили 7 предметів дитячого шкільного одягу, дві пари взуття, білизну, портфелі і шкільне приладдя, – розповідає начальник лабораторії аналітичних досліджень та випробувань продукції легкої промисловості та засобів індивідуального захисту Галина Некрашевич. - Взуття не пройшло випробування за фізико-механічними показниками. Місця скріплення не витримують навантаження. Швейні кріплення не витримують деформації. Підошва не буде триматися. Досить короткого терміну носіння і вона відпаде. 

У шкільній формі дитина перебуває 5 днів на тиждень як мінімум по шість годин. Основні вимоги, які висувають експерти до неї – це комфорт і безпека. У що ж пропонують вдягнути учнів виробники?

Основна проблема - невідповідність заявленої сировини тій, з якої насправді шиють одяг, тобто на ярлику зазначені натуральні матеріали, а насправді виявляються синтетичні.

 - На дівочій блузі зазначено: бавовна 100%, а за результатами випробування - 100% синтетика, - ділиться Галина Антонівна. - Це стосується і шкільної форми. На ярлику хлопчачого піджака №3 зазначено вміст 50% вовни і 50% синтетичні матеріали, за фактом - 100% синтетичні матеріали.

Виробник цього піджака - якийсь підприємець Шпак Т. Ф. Адреса виробництва не зазначена. Коштує такий шматок синтетики 180 грн.

За нормативами шкільний одяг для дітей повинен містити не більше 67% синтетичних матеріалів. Але якщо навіть з сировиною все добре, тоді багато зауважень виникає до шиття.

 - Я б з 7 перевірених предметів залишила два, які дійсно можна реалізувати. До решти потрібно мати пересторогу, - зазначає Некрашевич. - Навіть якщо немає претензій до сировинного складу і  маркування, то виріб неохайно пошитий: необметані петлі, складки, зморшки.

В цілому тестуванню піддавалися як вітчизняні так і іноземні вироби. І суттєвої різниці в їхній якості експерти не виявили. 

В Укрметртестстандарті радять споживачам перш за все звертати увагу на товарний ярлик, де обов’язково має бути зазначено: адреса виробника, телефон, дата виготовлення, символи щодо догляду, сировинний склад. Батькам радять вимагати документи, які підтверджують якість цієї продукції: сертифікат, паспорт якості, декларацію про підтвердження відповідності і гігієнічний висновок.

Звичайно, пересічному споживачу важко зрозуміти, що його обдурюють, адже визначити хімічний склад того чи іншого товару “на око” чи “на зуб” не можливо. Але тканину, наприклад, можна спробувати на дотик. Якщо вона м’яка, приємна, “не кусається”, тоді вже є шанс, що це не цілком штучний матеріал. А синтетика “дзвенить” і її одразу видно.

- Важливий показник – запах. Якщо виріб має невідповідний запах, то вже треба насторожитися, - зазначає начальник науково-технічного центру сертифікації та випробувань продукції Укрметртестстандарту Наталя Попова. - Взуття повинне пахнути. Але воно не повинно пахнути хімічною фабрикою і якимсь реагентом. Воно повинне пахнути шкірою або штучною шкірою, а не шинним матеріалом. У нас на сьогодні дуже багато випадків, коли для формованої підошви застосовують гуму,  яку використовують у шинному виробництві. Але ж у взуття і машини - різне призначення.

Співробітники Укрметртестстанларту протестували також 8 шкільних ранців і жоден з них пройшов випробування.

- Кожен з ранців мав свої невідповідності чи за масою, чи за матеріалами чи за кількістю пофарбування,  - розповідає Галина Некрашевич. - Наприклад, рюкзак обов’язково повинен мати світловідбивальні елементи на бокових та верхніх поверхнях, щоб школяр був помітним у темряві, особливо взимку, коли короткі дні. Ось такими світловідбивальними елементами були обладнані лише два рюкзаки з восьми.

Згідно з діючими нормами, дитина має переносити на відстань до 3 км не більше 10% від своєї маси. Експерти наполягають, що рюкзак для першокласника повинен важити не більше 1 кг. Отже обирати ранець треба як можна легший, але при цьому з ортопедичною спинкою, щоб рівномірно розподілялося навантаження, жорстким днищем, щоб формувалася гарна постава. А от від портфелів і сумок через плече на одній широкій ручці батькам радять відмовитися - це сколіоз у майбутньому.

 - Згадайте наших дітей, цих маленьких навантажених осликів, які тягають всі підручники, плюс “змінка”, плюс спортивна форма, а ще якийсь бутерброд і яблучко, - каже Наталя Попова. - Це все навантаження на хребет, а потім у дитини порушення опорно-рухливого апарату. Мені особисто дуже сподобався 1 рюкзак. Жорстка спинка, днище, полімерні матеріали - все чудово, але важить 1 кг 250 грам, це вже надмірна вага.  А коштує близько 1000 гривень.

Основними імпортерами зошитів до України є російські, білоруські, литовські польські та чеські і, звичайно, китайські виробники. Товар хоч не дуже дорогий, але й неякісний. До того ж, за словами експертів, сучасні зошити “грішать” наявністю оптичних відбілювачів - речовини, яка застосовується для штучного відбілювання паперу і шкодить зору.

- Зошити навіть у косу лінійку для першокласників нерівно розлініяні. Не відповідають вимогам розміри полів, скріплення, - зауважує Галина Антонівна. - Дитина, яка тільки вчиться писати, вже буде мати незручності.

А ще результати тестів показали, що в дівчачу нічну сорочку пошили з тканини, яка може шкодити здоров`ю. Колготи місять еластан – речовина, яку додають для щільного облягання фігури,  що може порушити кровообіг. А дитячий набір для малювання не відповідає ДСТУ за вмістом хрому і свинцю.

Виробники економлять на всьому – на натуральній сировині і барвниках, спрощують технології виготовлення, в ті ж самі дитячі чоботи чи туфлі вбивають менше цвяхів, ніж належить при кріпленні каблука та підошви.  І це товари, які продаються не на стихійних ринках, а у спеціально створених місцях продажу шкільних товарів – ЦУМі, Дитячому світі, відомих торгових центрах.

До речі, співвідношення ціна-якість у випадку зі шкільними товарами не діє. Купивши шкільну форму в якомусь бутику, ви не застраховані від 100% синтетики. Адже в Україні дуже розповсюджена і фальсифікація продукції, використання відомої торгової марки чи бренду.
"Укрметртестстандарт" перевірив якість шкільних товарів

Спеціально до Дня знань державне підприємство "Укрметртестстандарт" провело перевірку якості шкільної форми, взуття, зошитів, ранців та канцелярських товарів. Для випробування у столичних магазинах закупили сорок одиниць шкільної продукції. Тільки дванадцять відсотків з них відповідають стандартам якості. Решта - брак.Спеціаліст  Єва досліджує клітинки і лінійки у шкільних зошитах. Заглядає у мікроскоп. Хоча брак видно і неозброєним оком.  
Через розмиті лінії школярі напружують зір.
А тут тестують сировинний склад шкільної форми.
І з року в рік роблять однаковий висновок виробники махлюють. Часто пишуть на шкільних сарафанах, брюках і піджаках, що то вовна чи бавовна, тоді як там одна синтетика.
Тут тестують, чи дихає сорочка.  
І труть шкарпетку об білосніжний зразок -так перевіряють, чи вона не линяє. Бо одна з поширених помилок - одяг часто пофарбований нестійкими шкідливими фарбниками.
Взула і забула. Це не про це взуття.
На коробці написано шкіра, тести показали - її там нема.

Спеціалісти не висловили жодних претензій тільки закупленому для перевірок пластеліну, фломастерам, крейді і акварельним фарбам. Ранці теж отримали задовільну оцінку -з єдиним побажанням для виробників -підсвічувати портфелі. 


Висновки фахівців мають хіба що рекомендаційний характер. Вони радять покупцям вимагати у продавців документи про якість товару. А вилучити з продажу бракований - ніхто не має права. 
Укрметртестандарт попереджає наших споживачів

Ідемо до школи. У чому та за чим?
Першого вересня тисячі наших дітей, ідуть до школи в нових шкільних формах, з ранцями, зошитами, фарбами, пластиліном тощо. А згодом щодня після уроків нестимуть додому свої враження і знання. Дай Боже, аби лишень це. А не алергію, попрілі стопи, зіпсований зір тощо. На жаль, нерідко саме такі неприємності підстерігають учнів протягом 6—8-годинного (а то і більше) перебування в навчальних закладах. Тож сьогодні поговоримо про те, як правильно вибрати деякі необхідні для школи речі.

Шкільна форма чи «бездиханна» спецівка?
Напередодні навчального року торговельна мережа та шкільні базари пропонують великий асортимент товарів, без яких не обійдеться жодний школяр. Якість деяких видів продукції вітчизняних та зарубіжних виробників перевіряли вибірково спеціалісти Державного підприємства «Укрметртестстандарт». І результати виявилися невтішними: наші діти не отримують «усе найкраще», навпаки, певна продукція може стати загрозою для їхнього здоров’я.
Під час перевірки шкільної форми для хлопчиків і дівчаток із шести зразків лише один відповідав основним гігієнічним вимогам до шкільних виробів. Не весь представлений одяг мав обов’язкове маркування, де вказано піктограми із зображеннями виду застосованих матеріалів, способів догляду за виробом, найменування підприємства-виробника, торгова марка, розмір виробу тощо. Найбільш поширеним явищем є заміна основних матеріалів (застосування матеріалів з іншим сировинним складом), які традиційно використовують для виготовлення одягу, взуття.
Застосування 100% синтетичних матеріалів для виготовлення білизни, сорочечок тощо є недопустимим, оскільки призводить до створення своєрідного парника: шкіра не дихає, хімічні волокна не пропускають повітря, синтетичні тканини спричинюють алергійні та інші реакції організму. Так, використання не дозволених у виробництві взуття замінників шкіри призводить до спітніння ніг і постійного відчуття вологи в черевиках чи туфлях.
Спеціалісти з Укрметртестстандарту радять батькам учнів, вибираючи шкільну форму, вимагати декларацію якості (на жаль, вона не підлягає обов’язковій сертифікації). Звертати увагу на матеріал, з якого виготовлено піджак чи сукню, перевірити його хоча б на дотик, оглянути, чи оброблено краї. Усередині виробу має бути вшивний ярлик з назвою підприємства, розмірами тощо. До речі, не варто орієнтуватися на ціну: мовляв, висока ціна — висока якість. Якість не відповідає ціні, нерідко за чималенькі гроші можна купити нікудишній товар.
Купуючи дитині взуття, потрібно також перевіряти, з якого матеріалу його виготовлено. Воно може пахнути натуральною шкірою або якісним шкірзамінником, і в жодному разі не має бути різкого запаху технічної гуми, клею тощо. Також варто дослідити, як приклеєна чи пришита підошва, підбори, аби за кілька днів не рушати за новою парою.

Портфелі зі світловідбивачами видно здалеку

З кожним роком кількість дітей, які мають проблеми з хребтом, катастрофічно зростає. Зі ста оглянутих школярів не більше 10-15-ти практично можна назвати здоровими. На сьогодні 85-90 відсотків міських дітей мають проблеми з порушеннями постави. Причини різні. Це і шкільні столи, і малорухливий спосіб життя, і тривале сидіння за комп’ютерами та біля телевізорів, і важкі та неякісні рюкзаки китайського виробництва.


Рюкзак для школяра повинен обов’язково бути з ортопедичною спинкою. Звичайно, він коштуватиме дорожче, зате дитина буде здоровішою. З боку хребта повинна бути жорстка прокладка, яка визначатиме правильне положення хребта. Лямки повинні бути зручними та широкими, щоби не тиснули на плечі. Небажано носити сумки через плече: навантаження спрямовується тільки на одну половину тіла – праву чи ліву, що спричинює порушення постави, викривлення хребта. І обов’язковим елементом учнівського ранця є оздоблювальні деталі чи фурнітура зі світловідбивними елементами на передніх, бокових та верхньому клапанах. Тоді батьки можуть не хвилюватися: коли їхня дитина переходитиме вулицю увечері, в сутінках, водії машин ще здалеку помітять її ранець і вчасно дадуть дорогу.

Зір збережуть лише якісні зошити
Зошити, шкільні та загальні, можна упевнено віднести до категорії товарів дитячого асортименту першої необхідності, оскільки вони супроводжують дитину із шестирічного віку. Тобто ця продукція має бути не лише гарно оформленою, але й відмінної якості, щоб після тривалого писання не псувався зір дитини, не було ризику вдихати токсичні виділення. Спецалісти радять віддати перевагу зошитам з аркушами кольору світлого пряженого молока. Тому що білосніжний папір отриманий завдяки люмінесцентним речовинам, є шкідливим для очей і призводить до погіршення зору.
Попит на зошити на 45% задовольняється за рахунок імпортної продукції. Найбільшим поставником, напевно, є Китай. Наші базари заповнені цією продукцією, яка зазвичай не дуже дорога і не завжди якісна.
Низьку якість зошитів помітно неозброєним оком: це і несиметричне розташування горизонтальних ліній на розвороті, і невідповідні ширина поля та ліній, графічної сітки. А також кінці скоб, які не повинні стирчати, а мають бути загнутими всередину, щоб не травмувати дитину.
Спеціалісти управління у справах захисту прав споживачів щороку вилучають на ринках несертифіковані канцтовари, без ознак маркування (виробника, його адреси, складу товару). Наприклад, ручки мають великі розміри, занадто товсті, тому незручно ними користуватися. Деякі ручки мають неприємний запах, неестетичні. У місцях з’єднання деталей вузлів просочується паста. Олівці гнуться.
Отож, на всі шкільні товари – одяг, рюкзаки, канцтовари тощо – у продавця повинен бути сертифікат якості та висновок державної санітарної експертизи. Якщо ці документи є, шкільні товари можна сміливо купувати. Також можна орієнтуватися і на дані, вказані на ярличку, наприклад, позначку «дозволено Міністерством охорони здоров’я». Як правило, товари українського, білоруського чи російського виробництва відповідають стандартам якості. А ось товари китайського виробництва спеціалісти не радять купувати.
І остання порада: канцтовари купуйте в спеціалізованих магазинах і зберігайте обов’язково товарний чек, у крайньому разі можна повернути недоброякісний виріб у магазин, а собі гроші. У гіршому випадку — поміняти на інші.

База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка