Мультимедійний урок з української літератури для 6 класу Тема уроку : «У світі кольорових мишей»



Скачати 91.75 Kb.
Дата конвертації08.03.2016
Розмір91.75 Kb.
З журналу

«Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах» видавництва «Педагогічна преса»

http://www.ped-pressa.kiev.ua/zhurnali_izdatelstva.php
Ірина Кащенко,

учитель київської гімназії № 191 імені П. Г. Тичини.


Мультимедійний урок з української літератури для 6 класу
Тема уроку: «У світі кольорових мишей» (Конфлікт між буденністю та неповторністю у поезії Ліни Костенко «Кольорові миші».)
Фантазія важливіша, ніж знання,

оскільки знання обмежені.

(Альберт Ейнштейн).

Мета уроку:

- удосконалювати навички аналізу поетичного твору;

- познайомити учнів з неординарними особистостями;

- виховувати повагу до людської особистості;

- розвивати творчу уяву та образне мислення дітей.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, комп'ютерна презентація, музичне

обладнання.



Міжпредметні зв'язки: живопис, музика.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель: Дорогі діти! На початку нашого сьогоднішнього уроку я хочу познайомити вас із двома неординарними особистостями, представницями різних видів мистецтв, але які водночас мають дуже багато спільного.

Перша жінка – Марія Примаченко, всесвітньовідома народна художниця. Ще маленькою Марія зрозуміла, що світ складається не лише із сірих барв. Спочатку у своїй уяві, а потім у малюнках дівчина створювала чудовий, різнобарвний світ. Тварини, птахи і квіти – основні мотиви її творів.


Слайд 1.
Заздалегідь підготовлений учень виступить з повідомленням про художницю, а учні в цей час матимуть змогу розглянути світлини картин художниці.
Слайди 2, 3, 4, 5, 6.
Учень: Народилася Марія Овксентіївна 1908 року в селі Болотня на Київщині в родині творчо обдарованих людей. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву. Мати була визнаною майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент.
У дитинстві Марія перехворіла страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою. Через хворобу не мала можливості працювати в полі, а свою енергію і працелюбність вона вкладала в малювання.
«Починалося все це так, – згадувала художниця. – Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала різні квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату...». Всі сусіди, які проходили повз, милувалися красою, зробленою руками дівчинки. Хвалили, просили прикрасити і їхні хати. Так розпочався її творчий шлях.
У 1936 році Марію запросили до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Її творчість стає різноманітнішою – вона не тільки малює, але й вишиває, захоплюється керамікою. В цей час вона почала виставлятися. Її виставки з великим успіхом проходили у багатьох країнах світу. У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Приймаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами мистецький світ... Але на деякий час їй довелося забути про творчість.
Розпочалася війна - і Марія Примаченко повернулася до рідного села. Тут вона пережила найстрашніші роки свого життя. Війна забрала в неї чоловіка, який так і не встиг побачити сина Федора. Однак важкі умови життя і злидні не зломили її творчий дух.
У 1960 році за цикл «Людям на радість» Марії Примаченко присвоєно звання лауреата Державної премії України ім. Т.Шевченка. Картини художниці експонуються на всіх важливих виставках – від Києва до Монреаля, від Москви до Лісабона, і скрізь вони мають величезний успіх.

Як зізнавалася Марія Приймаченко, у неї не було «професійних хитрощів». Вона малювала на звичайному ватмані пензлями фабричного виготовлення, перевагу віддавала гуаші.

Незадовго до смерті вона створила вражаючу чорнобильську серію. Рідне село Марії Примаченко знаходиться у 30-кілометровій зоні від Чорнобиля. Тому проблеми і біди багатьох чорнобильців вона знала дуже добре. Цикл робіт, присвячений цій трагедії, розійшовся по світу.

В останні роки життя стара недуга прикувала Марію до ліжка. Але спілкування зі світом продовжувалося – вона малювала...


На 89 році життя видатна художниця померла. Та, на щастя, рід Примаченків-митців продовжився. Її найкращим учнем був син Федір, нині заслужений художник України. Пішли її шляхом і онуки – Петро та Іван.
Після прослуханої інформації діти поділяться своїми враженнями від її картин.
Учитель: Як ви гадаєте, чому на картинах Марії Примаченко звірі мають такий дивний вигляд: яскравого кольору, у квіточки, зовсім не схожі на справжніх?
Відповіді учнів.

Коментар учителя: «Зелений слон» , «Синій лев»… Таких тварин у природі немає навіть імен… Тому свої картини вона називає коротко і просто: звір. «Рожевий звір», «Синій…», «Жовтогарячий…», «Казковий…», «Болотний…» Фантастичні звірі – це витвір геніальної уяви художниці. «Дикий чаплун» – від слова «чапати» – таку назву М. Примаченко придумала одному зі звірів, акцентуючи увагу на його лапах, що здатні продиратися крізь вільхові зарості. Взагалі її «звірина серія» – явище унікальне і не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві.


«Навіщо копіювати реального лева, - міркувала художниця, - він уже є, цікавіше створити свого!» А на запитання: «Чому Ви не малюєте справжні квіти?» Марія Примаченко відповідала:: «А навіщо? Ви ж їх бачите і так…» Цій думці художниця залишалася вірною все своє творче життя.

Якщо вона малювала літак – прикрашала його крила орнаментом, ніби у казкової жар-птиці, якщо потяг – то на кожному вагоні малювала очі (« В дорозі, мабуть, буде багато чого цікавого, нехай дивляться…») як бачимо, яскрава творча індивідуальність фантазерки поєдналася на її картинах з дитячою наївністю та безпосередністю.



Учитель: Друга жінка - вже відома вам з попереднього уроку українська письменниця Ліна Костенко.
Слайд 7.
Що вам найбільше запам'яталося з розповіді про неї?

Ліна Костенко стверджує: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі…» Хто може прокоментувати ці рядки?

Яке враження у вас залишилося від поезій «Дощ полив» та «Пісенька космічного гостя»?

Чим особливі, незвичайні ці твори?

(У них поєднується уявне, фантастичне і реальне) А чи буває таке в житті?

Підтвердженням цього є слова відомого вченого, лікаря Миколи Пирогова, який сказав: «Усе високе і прекрасне в нашому житті, науці і мистецтві створено розумом за допомогою фантазії, і багато чого фантазією за допомогою розуму».


Слайд 8.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
Слайд 9, 10.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Учитель: Уявімо собі середньовічне місто. У ньому темно від диму вогнищ, на яких спалюють людей, котрі насмілилися думати чи жити по-іншому. Наук тут ще не знають ладом. Отже, і населення міста темне, неписьменне, легко визнає відьмою чи чаклуном того, хто мислить чи чинить інакше, ніж інші…

1. Виразне читання вчителем, потім учнями вірша «Кольорові миші».
Слайд 11, 12, 13, 14.
2. Бесіда за прослуханою поезією.

Якої пори року відбуваються події у творі? Чи випадково це?

Як у вірші відтворено пору року?

Які художні деталі на це вказують?

Чи передає пейзаж настрій твору?

Події, зображені у вірші, реальні чи фантастичні? Доведіть це.

У чому звинувачує сусід Анну?

Що найбільше його дратує?

Яких це мишей робила Анна?

(Дивувала)

Що означає бачити кольорові сни? (мріяти).

Які кольори використовує Ліна Костенко у вірші?

Які значення слова сірий ви знайшли у словнику?



СІРИЙ, -а, -е. 1. Колір, середній між білим і чорним // Неяскравий, тьмяний. // Безбарвний, однотонний.

2. Хмарний, похмурий (про погоду, ранок, день і т. ін.).

3. перен. Нічим не примітний, невиразний. // Позбавлений новизни; одноманітний; беззмістовний. // Позбавлений виразності, яскравості, оригінальності.

4. перен., заст. Який належить до непривілейованого класу; простий. // Неосвічений, малокультурний.

5. Уживається як складова частина зоологічних, ботанічних, геологічних, технічних та інших назв, термінів.

Слайд 15.

У якому із цих значень вживає Ліна Костенко слово сірий?

Як називається цей художній засіб?

А чи знаєте ви якісь фразеологізми з цим словом?

Про кого кажуть «Сіра миша»?

Крім епітетів, у вірші є інші художні засоби. Один із них – символ.
Символ – (грецьк. symbolon – умовний знак, натяк) – предметний або словесний знак, який виражає сутність певного явища, наприклад: троянда – символ кохання; гілка каштана – символ Києва і т. п.
Слайд 16.
Символом чого можна вважати сусіда ?

(Обмеженості світогляду, примітивності тощо.)

А кольорових мишей?



(Вміння помічати і творити прекрасне у щоденному житті)

А яке символічне значення втілює поетеса в образі кольорового кота?



(Мабуть, це якесь диво, що врятувало дівчинку від покарання.)

У чому незвичайність образу дівчинки Анни?

Підберіть епітети до характеристики дівчинки.

( Незвичайна, обдарована, талановита…)


Яку кінцівку має вірш - щасливу чи трагічну? Чому ви так гадаєте?

Про що цей вірш? (Про оригінальний підхід до сприйняття дійсності, про нестандартність мислення, про творчу уяву…)

Яка головна думка вірша?

(Дивовижне завжди з нами поруч, варто лише розгледіти його серед сірості та буденності життя)

У чому полягає, на вашу думку, головний конфлікт твору?

А чи можна вважати, що конфлікт, зображений у поезії, це конфлікт між дорослими та дітьми? (Адже Анна – десятирічна дівчинка, а сусід і суддя – дорослі).

Якщо так, то чим у такому випадку відрізняється світ дітей від світу дорослих?


3. Літературний диктант.

Розподіліть у два стовпчики іменники - поняття, що асоціюються у вас з образом Анни та образом сусіда: обдарованість, талант, захоплення, заздрість, примітивність, нестандартність, буденність, духовна вбогість, яскравість, сірість, неповторність, індивідуальність.


Слайд 17.

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.


Учитель:

Діти, а чи зрозуміли ви, чому цей урок я почала з картин Марії Примаченко?



(Тому що її картини теж незвичайні, як і кольорові миші, яких робила з жовтих листочків дівчинка Анна. А ще ця художниця не лише хотіла бачити у буденності щось незвичайне, а й показати його іншим).

Світ не завжди здатний оцінити талант, неординарну особистість. Тому дуже важливо, щоб наші сірі будні були освітлені іскорками добра, фантазії та творчості. А вам, дорогі діти, я бажаю залишатися завжди яскравими і творчими особистостями і ніколи не втратити своєї неповторності.


Звучить у запису пісня «Неповторність» у виконанні Оксани Білозір.
Слайд 18.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1) Уявіть собі, що вас запросили виступити у суді над Анною у ролі захисника. Пофантазуйте і напишіть коротеньку промову на захист своєї підзахисної.

2) Якби вам довелося розфарбовувати персонажів, фарби яких кольорів ви використали б і чому? Намалюйте ілюстрацію до поезії.


Слайд 19, 20.
Список використаної літератури.
1. Авраменко О. М. Шабельникова Л. П. Українська література. Підручник 6 класу. – Київ, 2006.

2. «Вивчаємо українську мову та літературу», - №1(185) січень 2009, Методичні орієнтири. С. Г. Лайко.

3. Бібліотечка “Дивослова», №11, 2006

4. www. ykrtvory. ru.

5. Літературознавчий словник-довідник. – Київ, 1997.

6. Островський Г. «Добрий лев Марії Примаченко», - Москва, 1990.








База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка