Музична подорож до казкового лісу



Скачати 65.82 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір65.82 Kb.
Тема уроку : ,,Музична подорож до казкового лісу”.
Мета :


  • вчити учнів визначати зміст і характер музичних творів,привертати

їхню увагу до окремих засобів музичної виразності;

  • вчити емоційно сприймати музику,відчувати характер музичного образу;

  • розвивати емоційну сферу та уяву учнів,збагачувати їхні музичні враження й досвід щодо передачі в музиці характерів казкових персонажів;

  • виховувати в учнів художньо-естетичний смак,культуру слухача й виконавця;

  • виховувати в учнів інтерес до українського фольклору і народної творчості;

  • залучати дітей до участі в інсценуванні народних ігор й виконанні народних танців.

Обладнання : ілюстрації з зображенням пор року,тварин,музичних інструментів,портрети композиторів,таблиці з записом мелодій,музичний центр,фортепіано.

Музичний матеріал:

А.Вівальді ,,Зима” з циклу ,,Пори року”,

П.І.Чайковський ,,Танець феї Драже”з балету,,Лускунчик”,

Український народний танець,,Метелиця”,

,,Зимонька” музика К.Мяскова,

,,Морозець”музика Г. Фільца,

,, Дід Мороз” музика А.Філіпенка,

,,Білочка” музика А.Філіпенка.



Хід уроку.
І Організаційний момент

Вхід до класу під музику ,,Новорічних попурі”.

Музичне привітання.

(На дошці розміщені малюнки із зображенням Діда Мороза,Діда Холода,Метелиці,Зими.Клас святково прибраний,створена атмосфера зимової казки).


ІІ Активізація пізнавальної діяльності учнів.

Повторення музичного матеріалу.

Запитання :


  • Давайте згадаємо ,про що ми звами говорили на минулому уроці?

  • Про що вам розповіла музика під яку ви зайшли до класу?

  • Як ви вважаєте,куди нас сьогодні запросила музика?

  • А допоможе вам відповісти на це запитання загадка ,яку я вам зараз загадаю.

Хто вона?

Прийшла до нас бабуся у білому кожусі.

Поля причепурила-пухнастим снігом вкрила.

Вгадайте-хто вона?

Бабуся ця-зима.

ІІІ Повідомлення теми уроку.
Учитель: Діти,сьогодні у нас незвичайний урок.Ми з вами починаємо подорож до казкового зимового лісу,де зустрінемось з казковими героями.А допоможе нам подорожувати, чарівна музика та поезія.
ІУ Сприйняття нового матеріалу.
Учитель: А щоб було цікавіше подорожувати,нам треба розспіватися і пригадати розспівки,які нам допоможуть у дорозі.
Розвиток вокально-хорових навичок учнів.
1 Спів за ручними знаками поспівки,,Диби-диби..”

2 ,,Музична бесіда” на тему зимового образу.Доскласти 2 речення поспівки по черзі:,,Що це,що це всі кричать,білі мухи там летять?”

3 Виконання поспівки ,,Їде потяг через ліс” з ритмічними рухами.

4 ,,Музична луна”-музичний діалог між учителем і учнями.


Учитель: Діти,погляньте за вікно.На дворі зима.Як і кожна пора року вона ніколи не буває однаковою щороку,а також дуже відрізняється у різних куточках нашої країни.

Якою є зима сьогодні у нашому казковому лісі?

Давайте послухаємо,як вона звучить?
(Слухання музичного твору.А.Вівальді ,,Зима”.з циклу концертів ,,Пори року”.)
Учитель: Визначити за схемою засобів музичної виразності:

-мелодію


-характер музики

-темп (швидкість звучання)

-динаміку (силу звуку).
Так зобразив зиму італійський композитор ХУІІІ-ХІХ століття Антоніо Вівальді.

Він зобразив пронизливу зимову холоднечу,завивання вітру,катання на ковзанах.


Учитель: А як художники розповідають про зиму?

А які б фарби підібрали ви,як художники,для створення зимового пейзажу?

Учитель: Коли я слухала цю музику ,то пригадала рядки вірша Олександра Олеся:

,,Зима прийшла.

Холодними руками

Скувала річки і ставки,

Заслала ниви килимами

До сел засипала стежки.

Усе замовкло під снігами...”

Учитель: Ітак,діти,ми прямуємо в чудове царство зимового лісу. А ось і перший казковий герой,з яким ми зустрінемось,це Дідеще Холодище.


(Виконання української народної пісні ,,Іде,іде дід.дід”.)
Учитедь: Діти,а яким ви уявляєте собі Діда,виконуючи пісню?

Чи схожі образи Діда у пісні та на малюнку?

Ігровий момент.

1. Виконати цю пісню по-новому:

а)швидко і бадьоро; б)повільно і важко.

2. Як при цьому зміниться образ Діда?

3. Як треба виконувати поспівку про Діда, який хоче погратися з

малюками?


Учитель: В яку пору приходить Дід Холод?
(В зимовому лісі тихо лунає мелодія пісні ,,Білочка”)
Учитель: Для кого може звучати ця мелодія?

Як треба виконувати пісню: швидко чи повільно?

Гучно чи тихо? Бадьоро чи спокійно?
(Виконання пісні ,,Білочка” в ролях).

Учитель: Про що вам розповіла ця пісня?

Який характер музики?
Учитель: Діти,але чому так неспокійно у зимовому лісі?В нашій казковій подорожі з’явилась нова гостя-Метелиця.

,,А метелиця полем стелиться

Долом падає сиза тьма.

То з-за лісу,наче з кріса,

Вдарила полум’ям білим зима.
А метелиця полем стелиться,

Перекочує через яр...

Усміхаючись,роздуваючи,

Біле полум’я аж до хмар.”

Учитель: Діти,а що ви знаєте про Метелицю?
(Слухання український народний танець,,Метелиця”).
Учитель: Що незвичайного зображує музика?

Який темп музичного твору?

Який характер танцю?

Учитель: ,,Метелиця”-український народний танець.Танцюристи,які танцюють під цю музику,стрімко кружляють у хороводі,ніби вдаючи справжню заметіль.Звідси й походить назва танцю.


Учитель: Не лякає мороз ані зайчат,ані малят.Усі раді зимовим забавам!

Завдання: Визначити звідки данний уривок пісні?

(Виконується ритмічний уривок пісні ,,Морозець”,не повідомляється учням,звідки цей уривок?)
Виконання пісні ,,Морозець” 3 групами дітей:

1 група-виконує танцювальні рухи;

2 група-виконує пісню;

3 група-створює ритмічний супровід (пульс) долоньками.

Учитель:А яка пісня ще розповідає нам про зимові забави дітей?
(Виконується пісня К Мяскова ,,Зимонька”)
Учитель: Яку пору року оспівано в пісні?

Чим подобається вам зимова пора?

Який настрій створює мелодія?
Учитель: Ми продовжуємо нашу подорож до зимового казкового лісу.

Композитори теж казкарі,але свої казки вони розповідають по-особливому-музичною мовою.

Сьогодні на уроці ми з вами зустрінемося з героями чарівної казки,музику до якої написав відомий російський композитор П.І.Чайковський.

Це чарівна Різдв’яна казка ,,Лускунчик”.Вона розповідає нам про маленьку дівчинку Марійку,та чудового Принца,який врятував її від Мишиного Короля та його війська.

У казці задіяні казкові персонажі-дівчинка,Лускунчик,казкова фея ,яка має назву цукерок-це фея Драже.
(Слухання ,,Танцю феї Драже” П.І.Чайковського.)
Учитель:Хто з цих героїв може танцювати під цю музику?

Як музика розповіла вам про фею Драже?

Добра вона чи зла?

Чому ви так гадаєте?


Учитель:Композитор для зображення образу феї Драже використав новий музичний інструмент,який він спеціально виписав з Франції.Це –челеста.

Челеста-це ударно-клавішний інструмент.Він нагадує мелодичний дзвін колокольчиків.

Звуки цього інструменту допоможуть передати в музиці переливи фонтанів з солодких напоїв,блиск різнокольорових леденців,блиск драгоцінностей,яких дуже багато в чарівному царстві солодощів.

Танець феї Драже виконує симфонічний оркестр.

Оркестр-це велика група музикантів,які грають на різних музичних інструментах.

Учитель: Діти,незабаром Новий рік!

Новий рік!Новий рік!

Йде ,мов добрий чарівник.

На річках скляні мости,

В шапках заячих хати.

І ялинка в добрий час

Увійшла у зал до нас,

Сяє,міниться весь зал,

В нас сьогодні карнавал!

Учитель: А хто буде на ньому головним гостем?
Дід Мороз не раз мені

Снився перед святом.

Щоки в нього крижані,

В чубі-сніг лапатий.


Дід Мороз лише дихне-

Мерзне все довкола.

Тільки гляне- і мене

Холодом проколе.


Учитель: Діти,а якого Діда Мороза зобразила нам пісня ,,Дід Мороз”?

Доброго чи суворого?


(Виконання пісні ,,Дід Мороз” з ритмічними рухами).
У. Узагальнення матеріалу уроку.

Контрольні запитання.

Учитель: Ось і закінчилась наша музична подорож до зимового казкового лісу.Давайте згадаємо з якими музичними героями ми сьогодні зустрілись?

Про що розповіла нам сьогодні музика?

Які пісні про зиму та Новий рік ви знаєте?
УІ. Висновок.
Учитель: Отже,музика може яскраво ,поетично змалювати зимові,казкові образи.

Зима сьогодні на уроці зазвучала новими казковими ,музичними та живописними барвами.



Художники,композитори ,поети по-своєму відчувають зиму,вона виспівує їм свої наспіви.А розповідають нам про зиму :художник-фарбами,композитор-звуками,поет-віршами.
(Вихід з класу під музику пісні ,,Сніжиночки”).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка