Урок розвитку зв’язного мовлення. ( 2 клас )
Тема: Написання твору „Прихід весни".
Мета: Вчити висловлювати свої думки в логічній послідовності, збагачувати активний словниковий запас учнів;
розвивати зв’язне мовлення, уміння порівнювати, зіставляти, аналізувати, робити певні висновки;
розвивати творчі здібності, спостережливість; удосконалювати навички грамотного письма;
виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного слова.
Обладнання: Дитячі малюнки про весну, пейзажі, репродукції, загадковий малюнок, кольорові олівці, папір, грамзаписи.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Вступне слово.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну Весну, в країну чудову.
Що нас там чекає, нам невідомо.
Рукою легенько я лиш махну
І в казку чудову всіх поведу. (Вчитель легесенько махає рукою і в цей час починає грати музика. Вчитель говорить слова під музичний супровід.)
- Після зимових холодів приходить тепла , чарівна , молода Весна. Вона пробуджує до життя весь світ, все живе У природі відбувається багато змін, бо весна зазирнула у найвіддаленіші куточки землі, розбудила від сну ніжні проліски! Повітря наповнилося ароматом талого снігу і перших квітів. А навколо стільки звуків, стільки цікавого , а небо таке синє , що здається бездонним. У такі весняні дні хочеться довше побути на вулиці, надихатися свіжим повітрям, натішитись теплим сонечком , наслухатись співу струмочків та перших птахів.
(Музика грає. В клас заходить дівчина в костюмі Весни. Вона проходить між рядами класу і зупиняється перед дітьми і говорить.)
Привітанням журавля
я пробуджую поля ,
небеса і ручаї
та заквітчую гаї.
І усякий мене знає...
Відгадали? Я... (Весна)
- Так, діти , я - Весна. Довго я відпочивала , поки зима господарювала. Та прийшов мій час. Розбудила я землю, повернула птахів, все наповнила життям. А сьогодні завітала до вас на урок подивитися , як ви працюєте , чого навчилися , чи не байдикували у мою відсутність. Лише я чула, що мова на вашому уроці йтиме про мене. Але я прийшла до нас не з пустими руками. Я принесла загадковий подарунок. Це подарунок - завдання. Коли ви виконаєте всі завдання , то отримаєте в подарунок багато сюрпризів.
- То ж до роботи, діти!
- Ну що ж покажемо нашій гості, як ми вміємо працювати.
III Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
- То ж сідаємо рівненько
і працюємо гарненько.
(Учень підходить до малюнка і знімає завдання з позначкою1 )
Завдання 1 Скласти діалог про весну.
(Діти працюють по двоє:один запитує,другий відповідає)
Наприклад:
- Яка пора року прийшла?
- До нас прийшла красуня - Весна
- Що принесла весна?
- Вона принесла тепло і радість.
- Які зміни відбулися у природі?
- Сонечко піднялося високо і зігріває все навкруги. Потекли струмочки! Пташки повертаються додому.
- Якими кольорами можна намалювати весну?
- Кольори у весни теплі, світлі. Багато жовтого, бо сонячно. Ще зеленого , голубого.
- Молодці. діти , гарні діалоги склали. А ще виконали перше завдання. Ось ми побачили частинку нашого малюнка – подарунка Наша гостя-справжня чарівниця , ось які чудеса вона може твори ти. Давайте ж і ми попрацюємо творчо і складемо твір про нашу красуню Весну.
IV. Усне складання твору учнями.
1. Добір іменників.
- Працюємо далі, давайте знайдемо друге завдання і прочитаємо його.
2. Назвати і записати слова, які допоможуть розповісти про Весну.
- Для того, щоб написати твір про Весну, треба підібрати такі слова, які допоможуть нам розповісти про цю чарівну пору року. Погляньте у віконечко, подумайте і назвіть такі слова.
(Діти називають такі слова, назви предметів: сонце, небо, тепло, струмочки, земля, квіти, трава, птахи, дерева).
- Правильно, діти. Першим ви назвали сонце , бо від його тепла все оживає, все починає рости та розвиватися. Якого кольору слово сонце?
- Це слово тепле, воно оранжеве.
- То ж візьміть листочки та кольорові олівці і напишіть посередині слово Весна, таким кольором , яким ви захочете . а вгорі у лівому куточку оранжевим олівцем запишіть слово сонце.
(Вчитель пише на дошці, а діти на листочках кольоровими олівцями).
сонце небо тепло дерева ніч
Весна
птахи
дерева струмочки трава земля квіти
- Ось ми з вами написали кольорові слова Весни .Бо ж небо волошкове . а хмарки-біленькі, тепло - слово жовте , день світлий, рожевий, а ніч - слово чорне . Струмочки - голубі, трава - зелена, пташки-сірі , строкаті, а квіти-різнокольорові .
2. Добір прикметників.
- Тепер до наступного 3 завдання. Завдання 3.
Дібрати слова , що наливають ознаку - предмета.
- Отже, нам потрібно до кожного слова підібрати слова , що називають ознаки предметів, які описують Весну. Розгляньте малюнки, . які є на дошці, і подумайте, які слова ви підберете ,щоб змалювати цю чарівну пору року.
(Слова записує вчитель на ДОШЦІ). Сонце(яке?) - привітне , тепле , веселе. Небо(яке?)- синє, безмежне, чисте . Тепло(яке?) - лагідне.
День(який?) - довгий, світлий.
Ніч (яка?) - тиха , коротка , зоряна. Струмочки (які?) - веселі, дзвінкі.
Квіти (які?) - ніжні , тендітні, білі. Трава (яка?) - зелена, ніжна.
Птахи (які?)-перелітні.
Дерева(які?)- весняні.
3. Добір дієслів.
-А тепер до наступного завдання. Завдання 4.
Дібрати слова, що називають дію предметів. Сонце (що зробило?)- зійшло , піднялося , сховалося. Тепло (шо зробило?)- огорнуло.
Струмочки (що зробили?)- побігли , потекли ,задзюрчали.
Квіти (що зробили?)- зацвіли , засміялися.
Трава (що зробила?)- зазеленіла , пробилася.
Птахи (що зробили?)- повернулися, прилетіли , заспівали.
Дерева (що зробили ?)- прокинулися.
- Молодці, діти. Виконали ще одне завдання.
Ми бачимо вже значну частину нашого подарунка . але треба розкрити весь. Завдання 5.
V.Фізкультхвилинка.
VI.Робота над планом.
Завдання 6.
Розібрати план і за ним скласти усний твір.
План твору. 1.Перші ознаки весни. 2.Розквітає земля.
3. Перелітні і ні птахи повертаються додому.
VII Запис розповіді у зошит.
(Під керівництвом вчителя.)
- А ось і останнє завдання.
Завдання 7 .
Записати твір у зошит.
VIII Підсумок уроку
Погляньте на дошку. Ось яку весняну красу подарувала нам наша гостя. Давайте запитаємо її, чи сподобалось їй у нас.
- Так, мені дуже сподобалося. Діти гарно працювали . склали чудові твори. Я хочу кожному подарувати першу весняну квіточку. Але спершу випадайте, що це за квітка.
Вона найперша зацвітає
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка ,
Бо її не стане влітку? (Пролісок)
(Під музичний супровід дівчинка-Весна вручає кожному учневі власноруч виготовлений пролісок). |