Наша Батьківщина Україна



Сторінка1/4
Дата конвертації21.02.2016
Розмір0.65 Mb.
  1   2   3   4
Система уроків

з природознавства в 4 класі

на тему «Наша Батьківщина – Україна»

Урок 1

Тема: Україна на планеті Земля.

Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; вчити правильно працювати з контурною картою; розвивати спостережливість, пам'ять, увагу; виховувати любов до своєї Батьківщини, бережливе ставлення до природи.

(1 слайд)

Тип уроку. Урок вивчення нових знань, з використанням інтерактивної дошки.

Обладнання: глобус, фізична карта України, карта півкуль, картини природи України, картинки про Київ, зошити з друкованою основою.
Хід уроку


  1. Організаційний момент

Усміхнися всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тоді веселим буде!

II. Підсумок фенологічних спостережень

  • Який сьогодні місяць?

  • Яке сьогодні число?

  • Який сьогодні день тижня?

  • Який сьогодні стан неба?

  • Яка температура повітря?

  • Який напрям вітру?

  • Чи є сьогодні опади?

  1. Повідомлення теми і мети уроку
    1. Розповідь вчителя (2 слайд)

Всього на карті світу 185 країн. Сьогоднішній наш урок буде присвячений одній із безлічі країн, що є на фізичній карті. Це наша рідна Україна.

3-5 слайди:

Різні в світі є країни, різні люди є на світі.

Різні гори, полонини, різні трави, різні квіти...

Є з усіх одна країна найрідніша нам усім.

То - прекрасна Україна, нашого народу дім.

Там шумлять степи безкраї, наче вміють говорити.

Там ясніше сонце сяє, там солодше пахнуть квіти...

Різні в світі є країни, гарні є, є і багаті,

Та найкраще в Україні, бо найкраще в рідній хаті.

-Отже, тема нашого уроку «Україна на планеті Земля», а наша мета -поповнити, розширити свої знання про нашу рідну неньку Україну.(6 слайд)



ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

Погляньте, діти, на карту України. Ось зазначено межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. (7 слайд).Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то на це треба затратити було б близько 100 днів, бо простір цей простягнувся 1316км, з півночі на південь 893км.



Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім західним пунктом – м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка – с. Мурав’ї Чернігівської області, а південна – мис Сарич у Криму.

(8-9 слайди)Нині площа України становить більше 603тис.кв.км. розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі {показати на карті) перевищує площу найбільших країн - Франції та Іспанії. Сусідами її є 7 країн. (10 слайд) А яких саме ми зараз з вами розглянемо на карті.

2.Практична робота (11 слайд)

  • Знайдіть на карті півкуль нашу країну. У якій її частині вона розташована? (У східній півкулі). На якому материку? (У Євразії).

  • Порівняйте зображення нашої країни на глобусі, карті півкуль і карті України. Чому на глобусі Україна виглядає невеликою, на карті півкуль вона більша, а на карті України вона величезна? (Тому що використовуються різні масштаби).

  • Покажіть кордони України на фізичній карті (показати біля дошки).

  • Визначте і назвіть країни, з якими вона межує (показати на карті).

3. Продовження розповіді вчителя (12 слайд)

На півдні наша країна омивається Чорним та Азовським морями. Чорне море є частиною Атлантичного океану і займає величезну глибоководну заглибину з плоским дном. Його найбільша глибина - 2245м.

Наша країна багата річками. На кожний квадратний кілометр її території припадає 250м річок. На її території налічується до 70 тисяч річок і струмків. Найбільшими річками нашої країни є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.

4. Розповідь про річку Дніпро та походження його назви (13 слайд)

Дніпро (довжина 2201км) - це третя за величиною річка в Європі. Шляхи Дніпра немалі: починається він з болота в російській землі, тече між густих білоруських лісів, крізь всю широчінь українських степів і потім у Чорне море впадає. Живлять Дніпро приблизно 1200 річок.

Походження назви річки до цього часу нез'ясоване. Встановлено лише, що перша частина походить від слова «Дана», «Дна», «Дон», що означає «річка». Другу частину назви виводять від санскритського слова apris, що значить «західний». Отже, слово «Дніпро» нібито значить «західна річка».

Дніпро називають Славута, Славутич - у слов'ян, Борисфен - у греків, Данаприс - у римлян, Єнсі - у татар.

5. Продовження розповіді вчителя. Робота з фізичною картою (14 слайд)

- Подивіться на карту України і скажіть, який колір на ній переважає. Про що це свідчить?

Більша частина (95%) території України - рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).

Україна знаходиться в помірному тепловому поясі. На поверхні помірного поясу обох півкуль промені Сонця падають по-різному, залежно від пори року: взимку - косо, влітку - пряміше. Тому взимку - холодно, а

влітку - тепло. Між цими порами року є ще прохолодні весна й осінь. Опадів достатньо, ґрунти родючі.

ІV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (15слайд)

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати:

Як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця

Не торкнутися нам дна!

Так ми довго-довго йшли,

Поки додому не прийшли.

V. Закріплення вивченого (учні розповідають вірші)

1. Є в центрі Європи чудова країна,

Сягає корінням у сиві часи.

І це незалежна моя Україна!

Тут гори Карпати, степи і ліси.

2.Шістсот і чотири ще тисяч гектарів –

Приблизно таку площу має вона.

А Київ - столиця у храмах і славі

Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.

3. Ґрунти чорноземні, джерела цілющі,
Озера блакитні та клімат м’який.
Козацька слава повік невмируща


Та шлях до свободи завжди нелегкий.

4. Кругом нас держави - на кожному боці:
На північ від нас білоруси живуть,


На заході - Польща, словаки, угорці,

Молдови й румунів кордони ідуть.

5. На сході Росія із нами межує,
На півдні є Чорне й Азовське моря.
Та наша країна ні з ким не воює,


І світить нам мирна й щаслива зоря.

6. Усіх областей є в нас двадцять чотири
Та ще Автономна Республіка Крим.
Живуть всі народи у злагоді й мирі,


У нас, в Україні, є місце усім!

8. Розповідь про столицю України - місто Київ

1. (слайд16) Київ - велике й красиве місто. Він стоїть на березі річки Дніпро, більшою своєю частиною розкинувся на його горбистому правому березі.

У Києві багато красивих вулиць, вздовж яких посаджено дерева -клени, тополі, липи, каштани. І саме каштани стали символом міста. Навіть на гербі Києва (показати герб) зображено квітучу квітку каштана.

2. (слайд 17). Головна вулиця столиці України - Хрещатик. На Хрещатику знаходиться центральна площа Києва - майдан Незалежності. На ньому відбуваються святкові паради, народні гуляння. Ошатності та урочистості надають майдану фонтани.


  1. (слайд18). Софійський собор - найбільша споруда давнього Києва. Це був головний храм Київської Русі. Саме тут коронували князів на київський престол. Чому собор має саме таку назву? «Софія» грецькою мовою означає мудрість. Побачити Софію приїжджають тисячі туристів з різних країн.

  2. (слайд19). Києво-Печерська Лавра - один із найдавніших храмів міста. Це святиня українського народу. Тут все овіяне легендами: печери, церкви, дзвіниці, життя людей. Більше сотні печерських ченців визнані святими і їхні мощі покояться у печерах. Лавра і досі приваблює тисячі віруючих людей, які ідуть поклонитися божим угодникам.

Зараз Київ - великий історичний, культурний, промисловий і освітній центр України, наша гордість і слава.

VI. Осмислення знань

  1. Читання статті в підручнику. (с.106 – 107).

  2. Робота в зошитах з друкованою основою.

А) Гра «Піраміда міст».

Користуючись картою, за 2хв скласти із назв міст України піраміду так, щоб кожна наступна назва була на одну букву довша за попередню. (слайд 20)

Б) Розгадування ребусів. (слайд 21).


4. Розгадування кросворда «Краса України». (слайд 22)

Кросворд «Краса України» (слайд 23)

  1. Столиця України.

  2. Карпати - мальовничі... в Україні.

  3. Красуються у вишневих садках українські...

  4. Особливо чарівні восени ...

  5. У ... і села йде весна весела.

  6. Весною вкриваються зеленим килимом ...

  7. Дніпро і Дністер - найбільші ... в Україні.

  8. В Україні є Чорне й Азовське ...

  9. Щоб ... широкополі, і Дніпро і кручі Було видно, було чути, як реве ревучий.

10. ...шумлять-я слухаю
хмарки біжать - милуюся.

11.3 вітром листя гомонить,

з сонцем -… і діброви.

12. Творці краси рідного краю -...

Слова для довідок: люди, гаї, ниви, лани, луки, ліси, гори, моря, ріки, села, міста, Київ.

VII . Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів.

VIIІ . Домашнє завдання: с. 106-107 підручника, читати; на контурній карті позначити кордони України, м. Київ, р. Дніпро, Азовське і Чорне море, країни – сусіди України.

УРОК 2


Тема. Форми земної поверхні України

Мета: сформувати поняття рівнина, горб, яр, балка, гори, гірська по­верхня формувати вміння порівнювати, знаходити спільні та відмінні ознаки; виховувати любов до природи рідного краю.

Тип уроку. Комбінований, з використанням інтерактивної дошки Обладнання: ілюстрація із зображенням пласких і горбистих рівнин; макети горба та балки, гори ілюстрація із зображенням гірських крає­видів.

ХІД УРОКУ

  1. Організація класу

II. Підсумок фенологічних спостережень

  1. Який сьогодні місяць?

  2. Яке сьогодні число?

  3. Який сьогодні день тижня?

  4. Який сьогодні стан неба?

  5. Яка температура повітря?

  6. Який напрям вітру?

  7. Чи є сьогодні опади?

ІII. Перевірка домашнього завдання (слайди 2-5)

Тести.

1) На якому материку розташована Україна?

а) Африка;

б) Євразія;

в) Австралія.

2) Які моря омивають береги України?

а) Карибське;

б) Балтійське;

в) Чорне;

г) Азовське.

3) Які річки протікають територією України?

а) Дніпро;

б) Дністер;

в) Нева;
в) Дунай.

4) Яке місто України називають «матір'ю міст руських»?

а) Донецьк;

б) Київ;

в) Черкаси;

г) Харків.


  1. Які гори розташовані на території України?
    а) Анди;

  2. Карпати;

в) Кавказькі;

г) Кримські.



Гра «Доповніть речення». (слайд 6)

Користуючись картою України, знайдіть Київ і доповніть речення.



  1. Місцевість, де я живу, знаходиться на... від Києва.

  2. Місто Одеса розташоване на... від Києва.

  1. Гори Карпати знаходяться на... від Києва.

  2. Чорне море розташоване на... від Києва.

IV. Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку

  • Пригадайте, якими кольорами позначають на карті сушу?

  • Що вони означають? (слайд 7)

І. Створення емоційно-сприятливого мікроклімату на занятті

(слайд 8) Україна! Чарівний і неповторний край. Неможливо відвести очей від її широких полів, від тихих заводей річок із вербами, від густих лісів, сповнених ароматами, від хлібородних степів Донбасу. А чудова земля Криму, омита теплими водами Чорного та Азовського морів, із цілющим кліматом і незабутніми пейзажами. А Українські Карпати? Це симфонія природи, звуки якої хвилюють в усі пори року: гірські схили і долини з невеличкими селами і містами – то засніжені, то полум'яні в осінньому вбранні, то заквітчані навесні, то яскраво-зелені влітку.

Найкраща в цілім світі



Люблю я в рідному краю
Веселі співанки пташині,
і річки бистру течію,
і руту-м’яту при долині.
Пропахлі вітром колоски,
гінке-гінке безмежне поле,
і мамин хліб, і ті стежки,
Як ними вранці йду по школи.
І перші проліски в гаю,
і щедре сонечко в блакиті.
Люблю Вітчизну я свою,
Вона – найкраща в цілім світі.

Л.Компанієць

V. Вивчення нового матеріалу

(слайд 9) Сьогодні на занятті ми познайомимося, якою є земна поверхня України, розкриємо поняття рівнина, горб, яр, балка, гора.

(слайд 10) Що ви знаєте про форми земної поверхні? (Земна поверхня нерівна. Вона складається із величезних океанічних западин і ділянок суходолу – материків. Їх поверхня неоднорідна: в одних місцях вона рівнинна, в інших піднімаються гори, є ділянки знижені і, навпаки, підвищені. Сукупність усіх нерівностей земної поверхні називають рельєфом. Основними формами рельєфу Землі є гори і рівнини. Гори бувають різними за висотою: низькі (до 1000 м), середні (1000-2000 м) і високі (понад 2000 м). Рівнини теж поділя­ються за висотою: низовини (до 200 м), височини (200- 500 м) та плоскогір'я (понад 500 м). (слайд 11)

На фізичній карті світу різними кольорами зображені форми рельєфу: гори – коричневим, височини – жовтим (оранжевим), низовини – зеленим, западини морів і океанів – блакитним та синім. Ці великі ділянки поверхні формують внутрішні сили Землі.)



  • Де ви бачили гори, височини, яри, балки?

  • Що таке гори?

  • Чому утворюються яри?

  • Чому і як треба боротися з ярами?

  • Якими кольорами позначають на карті сушу? Що означає кожний колір?

1. Розповідь учителя про форми земної поверхні України

План розповіді (слайд 12)



1) Україна – рівнинна країна. Рівнини – це території суші, які мають рівну поверхню. Рівнини поділяються на низовини і височини.

Для полегшення запам'ятовування цих назв учнями вчитель складає на дошці схему.





(слайд 13) Низовини позначаються на карті зеленим кольором, а височини – жовтим і світло-коричневим.

На півночі України розташована Поліська низовина. Поверхня її заболочена, здебільшого з невисокими підвищеннями – горбами. На північному сході її продовжує Придніпровська низовина. Територія її горбиста з безліччю ярів і балок. Через це поверхня здається хвилястою. Південь України займає Причорноморська низовина.



(слайд 14) На території України знаходяться височини: Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська. Це також рівнини. Але на них підвищення сягають іноді близько 500 м. Часто трапляються яри і балки.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (слайд 15)

  1. Горби, яри, балки; утворення ярів і балок, охорона ґрунту.

Отже, на рівнинах є горби, яри й балки.

(слайд 16) Яр – це велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі.

Як він утворюється? Тала чи дощова вода по схилах горба або похилій місцевості стікає струмком. Від цього на ґрунті утворюється спочатку маленька борозенка. З роками вона глибшає і перетворюється на яр.



Частини яру

1 – крутий схил; 2 – ґрунт; 3 – пісок; 4 – глина
(слайд 17) Через багато років круті схили ярів заростають рослинами, і яри перетворюються на балки – великі заглиблення з пологими схилами, що вкриті рослинністю.



  1. Використання людиною рівнинної поверхні України: в господарстві, будівництві, добуванні корисних копалин, вирощуванні сільськогосподарських рослин, садів, лісів, виноградників (на прикладах рідного краю).

2. Практична робота з фізичною картою України (один учень працює біля дошки)

– Розгляньте на карті України поверхню землі.

– Який колір переважає? Про що це свідчить?

– Знайдіть і прочитайте назви низовин, покажіть їх.

– Знайдіть і прочитайте назви височин, покажіть їх.

– Визначте, де кожна з низовин і височин розташована на території України відносно сторін горизонту.



3. Робота за підручником (с. 107, 109)

    1. Робота за малюнком (с. 107). (слайд 18)

Пагорби – це височини на поверхні рівнини заввишки від 10 до 200м.

  • Розгляньте зображення горба.


Частини пагорба

1 – підошва; 2 – крутий схил; 3 – пологий схил; 4 – вершина

– З яких частин він складається? (У горба розрізняють: підніжжя, крутий схил, пологий схил, вершину. Як правило, схили вкриті рослинністю.)



  • Порівняйте схили горба. (Один схил горба крутий, інший – пологий).

    1. Робота за малюнком (с. 109). (слайд 19)

  • Розгляньте схему будови гори.

Частини гори

1 – підошва; 2 – крутий схил; 3 – пологий схил; 4 – вершина; 5 – ґрунт


  • Назвіть всі її частини.

  • Визначте спільні ознаки гори і горба. (І горб, і гора мають однакові складові частини: підніжжя, схили, вершину.)

  • Визначте їх відмінні ознаки. (Гори є набагато вищими, ніж горби. У горба вершина заокруглена, а у гори – гостра. У гори чітко виражене підніжжя, а у горба відбувається плавний перехід від рівнини до схилу. Схили у гори є крутішими, ніж у горба.)

4. Практична робота з фізичною картою України

– Ще раз уважно розгляньте карту України, визначте, якого кольору найменше.



  • Що на фізичних картах позначають коричневим кольором?

  • Визначте, де на території України знаходяться гори.

  • Прочитайте, як вони називаються.

  • Навчіться правильно показувати їх указкою на карті.

  • Визначте за шкалою висот їх приблизну висоту.

  • Визначте, у якій частині території України відносно сторін горизонту знаходяться Кримські гори, гори Карпати.

(слайд 20) Карпати – це гірська система, яка розташована в центрі Європи. Вона простирається дугою на 1500 км. На заході України лежить лише частина цієї системи – Українські Карпати.

Українські Карпати – молоді гори, з конусоподібними вершинами, із невисокими хребтами та положистими схилами, між яких знаходяться долини. Найвища вершина Карпат – гора Говерла. Її висота – 2061 м. Льодовиків в Карпатах немає, але сніг лежить дуже довго. Часто він сходить лавинами, і тому завдає шкоди природі, людям. Карпати можна назвати природнім зоопарком. Король гір – олень. Заселяють 180 видів птахів. Карпати вкриті густими лісами.

На Кримському півострові дугою височіють Кримські гори. Їх найвища вершина – гора Роман-Кош – заввишки 1545 м. Кримські гори розташовані в південній частині Кримського півострова. Вони складаються з трьох паралельних рядів, розділених між собою неширокими долинами. Частина Кримських гір складається з вапняків. Це свідчить про те, що в давні часи Кримський півострів був під водою. Кримські гори – молоді, не дуже високі. В них знаходиться велика кількість печер. Це робота вітру, сонця і води. Характерна особливість гір – круті південні схили, а положисті – північні. В Криму росте багато вічнозелених рослин.

VI. Закріплення та осмислення знань

1. Бесіда


  • Відгадайте, про яку форму земної поверхні йдеться у загадці?

Радо глянути навкруг:

І дорогу, й поле, і луг –

Все далеко й добре видно.

На просторах цих безлистих

Зустрічаються горби,

Також балки, і яри. (Рівнина)



  • Які види рівнин вам відомі? (Якщо на рівнині зовсім немає узвиш і западин, то її називають пласкою. Але досить часто на рівнинах трапляються горби. Такі рівнини називаються горбистими. А рівнини, де низовини чергуються із пагорбами, називають хвилястими).

  • Назвіть низовини і височини України?

  • Що таке горб? Яку будову мають горби?

  • Що таке гори? Яку будову мають гори?

2. Дидактична гра «Упізнай мене» (слайд 21)

    • У мене є підніжжя та схил, а моя вершина так високо піднімається в небо, що доводиться одягати білу шапку, бо холодно! (Гора)

    • У мене теж є підніжжя, схили і вершина, але я нижчий за гору. (Горб)

    • Я – велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі. (Яр)

    • А мої схили були теж колись голими, а потім заросли рослинами. (Балка)

    • VIIІ. Узагальнення та систематизація знань

  1. Виконання завдань у зошиті на с.

VI. Підсумок уроку. (слайд 22)

– Що нового ви дізналися на уроці?



  • Якою є земна поверхня Вінницької області?

VIІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статті підручника (с. 107-110). Підготувати відповіді на запитання.

  2. Закінчити виконання завдань у зошиті (с. 43).

  3. Творче завдання: скласти невеличкий твір на тему «Форми земної поверхні України» або «Де я бував».

УРОК 3


(слайд 1)

  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка