«Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини».



Скачати 85.24 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір85.24 Kb.
Відділ освіти Збаразької районної державної адміністрації

Збаразький районний методичний кабінет

Тема: «Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини». (читання, 3 клас).

Підготувала

вчитель початкових

класів Збаразької

ЗОШ І-ІІІ ст. №1

Демах С.С.


Збараж

2013 р.


Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини.

Матеріал уроку. А. Костецький "Батьківщина",  В. Сухомлинський "Дідова колиска".

Мета. Удосконалювати навички виразного читання, переказу, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати комунікативні здібності, вміння робити висновки, відстоювати свою думку, презентувати свої дослідження; виховувати любов до Батьківщини, викликати у дітей почуття гордості за неї, повагу до символів.

Обладнання. Карта України ,презентація " Моя Батьківщина – Україна", конверти із завданням,  журавлик, кетяг  калини, таблиці №2, 4 (додаток 2 і 4), картки зі словами, фотографія колиски, презентація  ілюстрацій із серії "Мальовнича Україна", скринька для нових слів, паперові квіти для оцінювання учнів.

Хід уроку


  1. Організація класу. Привітання гостей. Очікування.

- Діти сьогодні до нас завітали гості . А коли в домі гості - свято. Тож проведімо  урок так, щоб нашим гостям було цікаво .

Учні.

Доброго дня! Мовим за звичаєм.


Доброго дня! Всім ми зичимо.
Щастя й здоров’я вам кожної днини.
Миру і злагоди вашим родинам .
Ось почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався –
До уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо.

Учні (хором)

Добре читаймо,


Все пам’ятаймо.
Новенькі словечка
В скриньку складаймо.

- Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь, що ви будете активними, кмітливими, розумними, уважними, організованими.

Діти, до нас на урок завітав Пізнайко.

Мультимедійна презентація "Мальовнича Україна". (дивись прикреплений файл)

Йде Пізнайко по шляхах,
По зарошених стежках
І питає в дітлашні:
– Це ж чиї дзвенять пісні?
– Наші.
– А оці рясні лани,
Що не змірять ширини?
– Наші!
– А оці густі ліси
Дивовижної краси?
– Наші.
А чиї стрімкі річки
Мчать до моря навпрошки?
– Наші.
– А чиї гірські верхи
Височіють навкруги?
– Наші.
– А осяяні міста,
Де малеча вироста?
– Наші.
– А матусі та батьки
Цих країв трудівники?
– Наші.
– Як же зветься ця земля,
Гарна зблизька і здаля?
– Україна


  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. А тема уроку у ваших конвертиках.

  2. Робота в парах.

Гра "Розсипанка". (Диференційоване завдання: розрізані смужки по 1-2 слова; поділена смужка на 2 частини). Діти складають.

Нема без кореня рослини, а нас людей без – Батьківщини.

- Як ви думаєте, чому саме так звучить тема нашого уроку? Чи є вона для вас близькою  і знайомою?

- Сьогодні у нас звітний урок за проектом "Одна Батьківщина і двох не буває, місця де родилися завжди святі. "Довго ми з вами готувалися до цього уроку, нелегкою була ця праця. Ми прочитали багато віршів, віднайшли легенди про Гвіздець, читали про символи України, збирали старовинні речі, робили перші поетичні спроби, мандрували селищем, а помічником нашим був журавлик, який і на сьогоднішньому уроці з вами.

Отже, часу не гаймо, працювати починаймо.


  • Чи готові до звіту наші групи?

  1. Звіт груп.

Літератори.

Рідний край кохати - в поезії прославляти

Ми побували в бібліотеці, працювали з додатковою літературою, підготували поетичний матеріал про Україну.

Журналісти

Ми мандруємо, ми мандруємо,


Україною крокуємо,
Так ми довго, довго йшли
І до Гвіздця аж дійшли.

Ми збирали легенди про Гвіздець, випустили бюлетень "Журавлик"



Народознавці

Нові речі добре мати,


Про старі не забувати.

Бо хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього.

Ми бабусь, прабабусь просили, щоб з горищ старовинні речі знесли, а ми до класу їх принесли.

Художники

Я малюю рідний край різнокольоровий


Щоб усім розповісти,
Який він чудовий…

Кожен з нас намалював наймиліший куточок своєї Батьківщини.



Творці

Моє село - маленька Батьківщина

Ми віршики про рідний край складали,
Нам батьки і вчителька трішки допомагали.


  1. Мотивація навчальної  діяльності.

  1. Слово вчителя. Бесіда.

— Кожна нація і народ створили десятки тисяч слів. Одні з них звучать вагомо і живуть довго. Інші з часом стираються і щезають з пам'яті людської. Але є слова, які можуть зникнути лише тоді, коли зникне сам народ, що створив їх. До таких належить прекрасне і просте слово — Батьківщина.

  • Яка наша Батьківщина?

  • Як можна по-іншому сказати? (Діти добирають слова, близькі за значенням до слова Україна).

  • Від якого слова бере свій початок слово "Батьківщина"? (Батьки.)

Батьківщина — це земля, на якій народилися ми, наші батьки, дідусі й бабусі, де поховані наші предки. Батьківщина — це найдорожче, найсвітліше, найрадісніше, найкраще місце на землі, все те, що ми найбільше любимо і шануємо своїм серцем.

  1. Розгляд карти України, пейзажів, краєвидів України.

Розгляньте карту України. Які країни — наші сусіди?

Які, по-вашому, наймальовничіші куточки України?

В яких з них ви були? Що було найцікавішим?

Журналісти

І все це: високі Карпати і мальовничий Крим, могутній Дніпро і безкрає Чорне море, величний Київ і чудовий Івано-Франківськ, поля золотої пшениці і голубизна рік і озер, багата земля і красиві ліси, — наша Укра­їна, рідна земля, Батьківщина. Багато письменників в своїх творах оспівували Вітчизну. А ми на уроках познайомимось з деякими із таких оповідань і віршів.

А зараз про свою роботу прозвітує група "Літераторів".

Легенда про Україну.

- Україна. Звідки прийшла назва нашої Вітчизни?

Літератори

Є різні думки про походження назви. Ось одна з них. Назва "Україна походить від древнього слова "кран", яке означало сонячний птах - журавель.

- І на сьогоднішньому уроці з нами знову будуть наші журавлики, вони близькі нам і рідні,бо наша класна родина носить ім’я" Журавлики"

- Розкажіть що ви дізналися про Україну?



  • Україна – це незалежна держава.

  • Вона має свою Конституцію.

  • Наша Вітчизна має свої державні  символи.

  • Учні розповідають про прапор, герб і гімн. Має свою державну мову.

  • Столиця України – місто Київ.

  • Україна відсвяткувала 20 -річчя Незалежності.

  • Найбільші свята нашої Батьківщини.

  • День Незалежності – 24 серпня.

  • День Конституції – 28 червня.

  • Паска, Різдво Христове…

На сьогоднішньому уроці ми з вами  підведемо підсумки роботи над проектом, працюючи над віршем А. Костецького "Батьківщина" та оповіданням В. Сухомлинського "Дідова колиска", за кращі відповіді ви отримаєте квіти.

  1. Підготовка до читання.

а) Гра "Яке слово зайве?" Щиро, щедро, гордо. Блищить, радіє, щасливий. Батьківщина, Україна, школа. Вітер, свище, дощ.

б) Скоромовка.


Вітрище ущух у кущах, не свище вітрище — зачах.

в) Розчитування.

Гра "Біг по доріжці".

Читання рядочків 41, 42 ("щ") із складової таблиці (додаток 1). Читання рядочка 5 із таблиці №4 (додаток 4) із голосними звуками



[а, є, и].

Читання речення, відпрацювання питальної інтонації.

Що ке ть щи

та Ба ків на

— Який це вид речення? Прочитайте так, щоб передати питальну інтонацію.


  1. Опрацювання вірша А. Костецького "Батьківщина".

  1. Виразне читання вірша вчителем.

— Поспостерігайте за будовою вірша. Яка його особливість? (ї речення — питання, а решта рядків — відповідь).

2. Словникова робота.



домівка                чесне
веснянім              бджола
найщиріші          дотримане

Доберіть слова, близькі за значенням до слів "домівка", "чесне".



  1. Читання вірша вголос по строфах. Аналіз мовних засобів.

  2. Виразне читання вірша.

— Підготуйтеся прочитати вірш, виділяючи голосом слово "Батьківщина".

5. Удосконалення навички читання.

Гра "Хвиля".

Діти читають пошепки, потім за сигналом учителя тихо, голосніше, голосно і навпаки, аж до мовчазного читання.



Виступ  групи "Літератори"

— Прочитайте вірші так, щоб передати голосом усю любов до нашої святині — України.

Там, де море є глибоке,
Де заквітчані Карпати,
Де степи такі широкі,
Що очима не обняти, -
Там є наша Батьківщина – Україна!
Краю милішого, ріднішого,
Як Україна в світі нема.
Слова солодшого, зручнішого,
Як Україна, - в світі нема.

Україна
Україна – край чудовий!
Є в нім луки, сині гори,
Є ліси - густі, дрімучі,
Є високі дуже кручі,
Швидкоплинні ріки теж
І поля навкруг без меж.
Є сади – рясні, квітучі,
І розкішні, і пахучі;
Є степи у краю тім,
І гаї чудові в нім.
А над краєм тим, що зветься
Ніжним словом – Україна,
Сонце радісно сміється
І високе небо синє.


  1. Фізкультхвилинка.

Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали в журавля:
Журавель відповідає:
- Краще рідної - немає!

  1. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Дідова колиска".

  1. Бесіда.

— Скажіть, з чого починається Батьківщина для кожного з вас?

— Відповісти на це нелегке запитання вам допоможе оповідання В. Су­омлинського "Дідова колиска".



  1. Робота над заголовком.

Виступ групи "Народознавці"

  1. Складання передбачення

  2. Слухання твору учнями.

  3. Словникова робота.

одного                     дивна

горище                    предки

кладовище             патріот

  • Які слова ви не зрозуміли?

  • Як ви думаєте, чому слово "кладовище" має два наголоси?

  • Доберіть слова, близькі за значенням до слів "дивна" (незвичайна, чудернацька, дивовижна), "кладовище" (цвинтар).

  • Прочитайте двоскладові слова з наголосом на останній склад.

  1. Читання оповідання по частинах. Аналіз змісту.

а) Від початку до слова "кладовищі".

  • Перечитайте мовчки. Який би ви дібрали заголовок?

  • Прочитайте опис колиски.

  • Чому батько вирішив зберегти її?

  • Чи знав хлопчик дідуся? А пам'ять про нього жила? З чого це видно?

б) Від слів "Коли я чую..." до кінця.

Прочитаємо II частину (вголос). Подумайте, який заголовок підійде.



  • Що тепер, уже дорослим, згадує автор, коли чує слово "Батьків­щина"?

  • Чому Батьківщина — це наші предки? Чи могли б ми без них мати Україну?

  • Що повинен знати кожен патріот?

  • Знайдіть і прочитайте речення, де вжито слово "колиска". Яке значення має це слово в різних реченнях?

  • То з чого починається Батьківщина?

  • Який заголовок доберете до другої частини?

Готуючись до уроку група учнів оформили народознавчий куточок куди принесли частинку своєї Батьківщини.

Група "Нарознавці".

  1. Гра " Мікрофон".

Учні демонструють і розповідають про принесені старовинні речі.

Звіт групи "Творці"



  1. Презентуватимуть свою роботу "Творці", які зробили перші  спроби пера

Вірші про рідний край.

Мій Гвіздець
Нашим селищем чудовим
Я крокую восьмий рік.
Бачив всі місця казкові:
Тиху річку і дрімучий ліс.

Тут – замріяна діброва,


Там – березовий гайок,
Запашні поля квітують
Та виблискує ставок.

І куди б я не поїхав,


Де б не був, ходив, ти знай,
Що Гвіздець мій - наймиліший,
Бо це рідний серцю край.

Моє рідне село
Багато різних сіл на світі,
Але мені миліш за все
Мої Остапківці привітні,
Тут все для мене рідне й дороге.

  1. Порівняння оповідання і вірша "Батьківщина".

  1.  Підсумок уроку. Рефлексія

  1. Робота  в групах.

I група – скласти павутинку до слова Батьківщина.

II група – скласти прислів’я з розсипаних слів.

Без верби і калини немає України.

Кожному мила рідна сторона.

Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

III група – робота над тестами.       

ТЕСТИ


  1. Державні символи України

а) прапор, герб;

б) пісня, прапор, герб;

в) прапор, герб, гімн;


  1. Які ще символи має наш народ?

а) птахи-символи;

б) рослини-символи;

в) предмети-символи;


  1. Гвіздець – це поселення:

а) серед поля;

б) серед лісу;

в) в горах;


  1. Як ви себе називаєте?

а) росіянами;

б) українцями;

в) білорусами.


  1. Де знайшов дід колиску?

а) в саду;

б) на горищі;



в) в підвалі.

  1. Підсумок роботи в групах.

  2. Літератори читають вірш.

До нас журавлик прилітав
До нас журавлик прилітав,
Він гарні віршики читав
Про синє небо і весну,
Про Чорне море і Десну,
Про Україну – рідний край…
Ти ще раз, друже, прилітай!

  1. Підсумкове слово вчителя.

  • У діток, які активно працювали на уроці, на партах немов квітнички розцвіли. Прикрасимо цими квітами карту України.

  • Якою прекрасною стала наша Батьківщина!

А гостям, на згадку про урок подаруйте журавлика і гроно калини.
Прикріплені файли


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка