О. Я. Савченко «Читанка 2 клас» І семестр вчитель початкових класів Дружбівської зош І-ІІІ ступенів №2 Козел Н. Г. Передмова



Скачати 324.56 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір324.56 Kb.



УЗАГАЛЬНЮЮЧІ УРОКИ

З ЧИТАННЯ

за підручником

О.Я. Савченко

«Читанка 2 клас»

І семестр

вчитель початкових класів

Дружбівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

Козел Н.Г.

Передмова
Тематичний добір матеріалу для читання дає можливість підвести підсумки вивченого, закріпити здобуті знання. Здійснюється це на узагальнюючих уроках читання, які вводяться після опрацювання відповідних тем.

Завдання узагальнюючих уроків:



  1. відновити в пам’яті учнів опрацьований матеріал;

  2. навчати дітей знаходити асоціативні зв’язки в тематиці, змісті прочитаних творів;

  3. залучаючи широкий матеріал сприяти розвиткові логічного мислення: порівнянням спільних рис героїв, встановлення причинних зв’язків в описуваних явищах;

  4. розвивати пізнавальну діяльність дітей добором нового матеріалу до теми.

Узагальнюючі уроки покликані сприяти розвитку мислення. Різноманітний характер запитань і завдань допомагає вчителеві у проведенні узагальнюючих уроків. Учні залучаються до діалогічного, монологічного мовлення,аналіз опрацьованого матеріалу потребує від учнів самостійності суджень і втілення їх у відповідний мовний матеріал. Можна дати запитання, які спонукають дітей до роздумів, ставлень. Є запитання, відповіді на які потребують осмислення свого власного життєвого досвіду, спостережень.

Розпочинаючи вивчення розділу, вчитель повідомляє про те, що при завершенні теми буде проводитись узагальнюючий урок. Тому, у процесі роботи над розділом збирається матеріал, який буде використаний на узагальнюючому уроці. Здійснюються екскурсії, ведуться спостереження, складаються казки, готується матеріал заздалегідь.

Це має велике виховне значення і спонукає дітей до спогадів.

Узагальнюючі уроки мають особливості у побудові. Тут нема перевірки домашнього завдання, випадає пояснення нового матеріалу, не читається невідомий текст, випускається робота над текстом. Основна частина – це повторення та узагальнення вивченого. Хід основної частини повинен бути різноманітним. А в кінці уроку діти повинні почути висновок вчителя і оцінку їх підготовки.



Зміст
Урок 1. Тема."В рідній школі- рідне слово".

Урок 2. Тема. "Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово…"

Урок 3. Тема. "Українські народні казки".

Урок 4. Тема. "Нема без кореня рослини, а нас, людей,без Батьківщини".

Урок 5. Тема. "Рідна домівка, рідна сім᾿я – тут виростає доля моя".

Урок 6. Тема. "Буду я природі другом: милуюся, оберігаю, прикрашаю…"

Урок 1
Тема. Підсумок за темою "В рідній школі-рідне слово".

Мета. Узагальнити знання з теми "В рідній школі-рідне слово", формувати уявлення учнів про загальнолюдські цінності,роль знань у житті людини. Розвивати допитливість, спостережливість, бажання здобувати нові знання. Виховувати любов до рідної мови.

Обладнання:картки, тести, прислів᾿я, казкові герої- Вовк, Лисичка.

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент.

Всі мерщій сідайте, діти.

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руку вчасно підіймати.

І, щоб не було мороки,

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

ІІ. Мовна розминка.


  1. Гра "День і ніч "

Ніч. Діти заплющують очі і слухають окремі звуки, які називає вчитель: [Ш, К, О, Л, А], [К, Н, И, Г, А], [К, Л, А, С], [У, Ч, Н′, І].

День. Діти " прокидаються " і з′єднують звуки у слова.



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Відгадування загадки.

Дає здоров′є- спорт.

Вагу-солодкий торт.

Мед- працьовиті бджоли.

Знання глибокі- (ШКОЛА).



  1. Слово вчителя.

Школа –це не тільки приміщення, до якого кожного ранку приходять учні. Школа –це велика Країна знань. Тут ви відкриваєте свої перші маленькі таємниці. Ви підростаєте і розкриваєте секрети різних наук, бо світ, що нас оточує, цікавий, треба тільки вміти і хотіти це побачити.

ІV. Узагальнення і систематизація знань.

  1. Розвиток мовлення учнів.

  • Прочитати вірш В.Лучука "Крокодилів урок". Підберіть свій варіант тварини і спробуйте прочитати по-новому.

  1. Робота в парі.

  • До нас завітали казкові герої Вовк з Лисичкою. Вони хочуть розмовляти по телефону, тому просять, щоб діти допомогли їм скласти діалог.

  1. Робота в групах.

Указати послідовність подій у казці В.Сухомлинського " Як Наталка собі хитринку купила"

Наталочка червоніє від сорому.

Лисиця продає хитринки.

Дерев′яна дівчина зникає.

Наталя купує хитринку.

Наталя не хоче вчити уроки.



  1. Охарактеризуйте героя казки "Сильніше за силу".

Розумний сильний маленький

Спритний дужий самовпевнений

Хитрий добрий розсудливий


  1. Виконання тестів. Доберіть правильну відповідь.

1.Продовж відповідь Нюри "З ким я дружитиму, я ще не знаю. Зате знаю..." з оповідання О.Буценя "У новій школі".

а)…з ким я буду дружити".

б)…з ким мені треба дружити".

в)…з ким мені не треба дружити".

2.Хто є автором вірша "Школа"?

а) Дмитро Павличко;

б) Леонід Глібов;

в) Степан Жупанин.

3.Про соловейків солоспів розповідається у творі…

а) "Крокодилів урок".

б) "У лісовій музичній школі".

в) "Хто чого вчиться".

4. Петрик і Вова – герої твору…

а) "Кордон".

б) "Ділові розмови".

в) "У новій школі".

5. Яку хитринку вибрала собі Наталя?

а) Паличку –рятівницю;

б) Чарівну сопілочку;

в) Дерев’яну ляльку.

6. Слова "Хитрощі не люблять совісті" належать

а) матері;

б) Наталі;

в) автору.



V. Підсумок уроку.

1. До якого твору можна віднести прислів′я?

Де сила не візьме, там розум допоможе.

Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Хитрощі не люблять совісті.

2.Гра "Мікрофон". Кому з героїв належать слова?

1. "З ким я дружитиму, ще не знаю. Зате знаю з ким мені не треба дружити."

2."Ти чого на мою половину полізла?"

3."А де ж моя совість? У чому вона?"

4."Я дужий, спритний, а це головне в житті!"




Урок 2
Тема. Узагальнюючий урок з теми "Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово…"

Мета.Формувати розуміння того, що українська мова- наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна. Розширювати знання про красу та багатство української мови. Викликати бажання вивчати рідну мову, милуватися її красою; розвивати уяву, логічне мислення, образну пам′ять. Виховувати інтерес до читання.

Обладнання. Плакат-вислів про мову, запис колискової пісні, іграшка-лялька, маски казкових героїв.

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент.

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову.

Пильно й ненастанно.

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде.

М.Рильський.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-Ми почали урок словами українського поета Максима Рильського, щоб поговорити про те, яке багатство є у кожного з нас. Діти, ми не завжди його помічаємо, не завжди цінуємо. Але без нього ми не можемо жити. Ви здогадались, що я маю на увазі?

-Це наша рідна мова.

1.Оголошення теми і мети уроку.

-Діти, сьогодні ми підведемо підсумок з теми "Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово". Поговоримо про те, як дорога нам наша мова, рідна, як та земля, на якій ви зростаєте. І як треба любити й цінувати той дорогоцінний скарб, який нам дістався від наших предків.

2.Очікування.

-Що ви очікуєте від уроку? (Відповіді учнів).



ІІІ.Опрацювання теми уроку.

1.Виступ вчителя. Рідна мова. Чується лагідний, теплий голос матері, яким вона будить нас уранці. Хіба ще хтось вміє промовляти такі слова, як наші українські мами? Любов до рідної мови, свого краю, розпочинається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні, зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і простотою. У них материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості.

-Діти, а хто пам’ятає колискову, яку співала мама? (Дівчина співає колискову пісню, колихаючи ляльку).

-Розкажіть, колискові пісні напам’ять, які ми вивчали на уроках.

2.Кожна мати хоче бачити свою дитину здоровою, доброю, щасливою. Тому з дитин- ства вона грає, добру навчає. Діти, які ви знаєте лічилки, мирилки, дражнили, заклички?

ЛІЧИЛКИ


Їхала карета, дзвоном дзвонить,

Вийшла пані, лічить коні:

Раз,два, три, вийдеш ти.

МИРИЛКИ


Помирились ми з тобою,-

Не розлити нас водою.

ДРАЖНИЛКА

Заплач-дам калач,

Зареви- дам трави.

ЗАКЛИЧКА


Виглянь, равлику, до мене

Із хатинки-кам’яниці,

Вистав дві свої антени,

Будем мультики дивитись.

3.Наш народ любить жартувати. Якою б засмученою чи стомленою не була людина, почувши дотепний жарт- посміхається.

" Швидко відповів"

Коли прийшов зі школи внук

Дідусь щоденник взяв до рук:

-За що двійку ти схопив?

-За те, що швидко відповів…

-За те, що швидко?- гримнув дід,-

-За це ж "відмінно" ставить слід!

-Та що ви, діду, кричите?

-Сказав я швидко, та не те…

ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ.

4.Чуєте, дзвоник дзвенить. Це Мова кличе нас на урок.

-Діти, іменник хоче перевірити, які ви кмітливі й винахідливі.

1)Стратегія "Мозкова атака".

-Як ви називаєте свою маму?

-Якими іграшками гралася мама, коли була маленькою?

-Про що мріє мама?

-Від чого сумує?

-Коли усміхається?

Молодці,ви дуже добре справились із завданням іменника. А яке ж випробування підготував для нас прикметник?

2)Складання асоціативного куща. "Добери ласкаве слово".


Привітна



Красива

Добра


Лагідна


МАМА

Доброзичлива


Мудра


Кохана

Мила

І з цим завданням ви впорались чудово. Чекаємо наступне завдання від дієслова, але що з ним трапилось? Чому воно таке сумне?

Дієслово. Що робити? Що робити?

Як поправити біду?

Рятувати треба рідну мову?

Мабуть, зараз діток я позву.

(Тримає в руках вірш Д. Білоуса "Звертання".)

3)Зрозуміло, тобі не сподобалась мова Федька. А чи схвалюєте ви, діти, таке мовлення хлопчика? Давайте допоможемо пояснити зміст кожного слова.

Творить- утворює, робить.

Оглашає- оголошує.

Белькотати, бекать- незрозуміло говорити.

Кумекать- думати, розуміти.

Висновки. Діти, ви зрозуміли, на що буде схожа наша мова, коли будем говорити як Федько. Українська мова багата на цікаві слова і словосполучення. Наша мова милозвучна, кольорова, таїть в собі багато таємниць і несподіванок, які відкриваються уважним і спостережливим дітям.

ІV.Повторення та узагальнення знань і вмінь учнів.

-Діти, ви добре працювали на уроці, час і розважатись.

Сьогодні до нас завітали в гості герої казки "Колобок" і принесли свою казку.

ІНСЦЕНІВКА КАЗКИ

Вчитель. У хатині біля граба жили-були дід та баба,

І синочка вони мали, Колобком його назвали.

Вдень, коли була погода, трапилась така пригода.

(Виходять дід та баба).

ДІД. Де це внучок наш подівся?

Який сон йому наснився?

Бачив, як ішов до хати,

Вже, напевно, вклався спати!

БАБА. Внучку, внучку, озовися,

Та до школи повернися!

Знов приніс, напевно, двійку,

Або десь устряг у бійку.

(Виходить, позіхаючи Колобок).

Колобок. Ну, чого ви розкричались?

З друзями ми просто грались!

Зараз як піду до школи,

Не повернуся ніколи!

(Іде, а дід з бабою плачуть).

Вчитель. Колобок наш покотився і у лісі опинився.

Озирнувся, роздивився, із ведмедиком зустрівся.

(Виходить Ведмідь з великою жуйкою).

Колобок. Пішли, Ведмедику, до школи.

Ведмідь. Ти що? Туди? Ніколи!

Кажуть всі, що я – ледащо,

То й навчатись мені нащо?

Писать, читати, рахувати?

Краще жуйку продавати.

Колобку, не лови гав,

А купи у мене "ЛАВ".

(Протягує жуйку. Колобок відмовляється).

Ведмідь. Як не хочеш купувати,

Піду іншим продавати!

Вчитель. Далі Колобок рушає,

Вовка-братика стрічає.

(Виходить Вовк-хуліган).

Колобок. Нумо, Вовчику-соколе,

Підемо мерщій до школи!

Вовк. Щось не так- я зразу бац!

І зубами клац та клац!

Щоб усі мене боялись,

Щоб усі мене лякались.

Менших люблю ображати,

Ну а старших – обзивати.

А до школи не піду,

Бо навчатись не люблю.

(Погрожує всім кулаком, іде).

Вчитель. А це хто заплющив очі?

Світла бачити не хоче?

Не стрибає і не грається,

Під кущем ховається?

(Витягає з-за куща Зайця- боягуза).

Колобок. Підеш, Зайчику, до школи?

Заєць. Не піду туди ніколи!

І всього то я боюся, перелякано

дивлюся.


Тріснула у лісі гілка –

Затряслася кожна жилка.

Геть усе мене лякає,

Певно, кожен про це знає.

Життя у мене не легке, бо маю

серце я слабке.

Нічого не навчуся, я так всього боюся.

(Знову ховається за кущ).

Вчитель. Далі Колобок рушає, Лиску-модницю стрічає.

(Виходить Лисичка з пляшкою кока-коли).

Колобок. Хто це хвостиком махає, із уроків утікає?

Лисиця. Сиди, не рухайся, навчайся, слухайся,-

Усі мені торочать… А я заміж хочу!

(Показує пляшку кока-коли).

Діти! Не ходіть до школи,

Пийте краще, кока-колу!

Колобок. Крайнім бути теж не хочу,

Піду висплюся досхочу!

(Потягується).

Вчитель. Ото маю замороку…

(Дзвонить у дзвоник).

А ну швидше на уроки!

(Всі дійові особи виходять, шикуються у шеренгу).

Вчитель. Скажіть, друзі, що робити,

Як вас розуму навчити?

Невже в наступному році

залишимось такі:

Сміттям в чужому оці, бездумні і пусті?

Колобок. Ми з вами, любі друзі, країни майбуття.

Адже після батьків нам

продовжувать життя!

Ведмідь. Усе гірке залишимо в минулім році ми,

І у серцях запишемо,

що станемо людьми.

Вовк. Не будемо обманювать,

Боятись, хитрувать…

Лисиця. А рідну мову в школі

Ми будемо вивчать!

Вчитель. Вона ж у нас така багата,

Така чудова, як весна!

І нею можна все сказати,

І найрідніша нам вона!


V.Підсумок уроку.

-Чи сподобались вам герої казки? Чим саме?

-Давайте, ще раз прочитаємо ряки з вірша М. Рильського і поміркуємо, що означає вислів "плекайте мову"?

(Бути грамотними, навчитися мови "золотої", любити, берегти, поважати мову, не забруднювати її словесними бур’янами).


Урок 3
Тема. Підсумок за темою "Українські народні казки".

Мета. Актуалізувати знання про народні казки як вид усної народної творчості. Вчити визначати головну думку казки. Розвивати зв᾿язне мовлення, вміння вести діалог. Виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас.

Обладнання. Малюнки та ілюстрації до казок, маски, виставка збірок народних казок.

ХІД УРОКУ



І. Організація класу.

Вчитель. Продзвенів дзвінок.

Починається урок.

З чого ж нам його почати?

Діти. Скоромовку розказати.

Вчитель. Поправляєм язички, щоб не плутались значки.

І про мишок діалог, щоб цікавим був урок.

Перший ряд вже починає-скоромовку промовляє.

Діти. Мама вчить мене читати, вчить мене читати тато.

Вчить дідусь і вчить бабуся, скоро-скоро я навчуся.

Вчитель. Другий ряд теж не дрімає і швиденько

промовляє.

Діти. Начитався букварика та й малюю косарика.

Коси сіно, косарику, на своєму гектарику.

Вчитель. А тепер у класі тиша,

щоб почуть розмову мишок.

Діти. Мишка мишку запитала: "Що сьогодні

поробляла?"

Відказала мишка мишці:

"Букву А шукала в книжці.

Буду азбуку вивчати,

щоб самій казки читати".



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Розгляд виставки.

-Які книжки вам сподобались?

-Які з них ви вже читали?

-Яким словом можна назвати твори, які містять ці книги? (Казки).

2. Слухання запису пісні "Розкажи мені казку".



ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Вступне слово вчителя.

Казка-мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і справедливість.

Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї. Пригадайте, як слухали ви, затамувавши подих, про курочку Рябу, котика і півника, колобка, хитру лисичку.

Казки є авторськи, тобто написані письменниками, і є народні.

-Хто автор народних казок?

Ці казки виникли раніше ніж люди навчилися писати.Тому їх не записували,а переказували один одному.При переказу ці казки змінювалися.

Ім’я автора забувалося за давністю. І казка ставала народною.



  1. Перегляд ілюстрацій до казок "Рукавичка", "Колосок", "Лисичка і журавель".

-Хто автор цих казок? На вашу думку яка тема нашого уроку? А що очікуєте від уроку? Ми сьогодні підводимо підсумок за темою " Українські народні казки". Нас чекає подорож сторінками прочитаних казок.

ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

  1. Розвиток мовлення учнів. Вчимося переказувати. Назвіть казку за малюнком.

-Розкажіть уривок казки, який зображений на малюнку.

2. Літературна вікторина "З якої казки ці фрази?"

"Призволяйся, люба приятелько, не соромся".

"Наша матінка співає тонесеньким голоском та приказує не так".

"Сьогодні цілий ранок з кроликами у капусті паслася. Та й наїлася ж!"

"Нема за що таких нероб та ледарів пирогами частувати".



  1. Інсценізація казки "Лисиця і журавель".

  2. Фізкультхвилинка.

  3. Робота в групах.

Прочитати уривок казки. (на аркушах)

"Жила собі коза. У неї було семеро козенят. Збирала наво бісо тинхаку в ісіл. огоКож дян лаходи азко в сіл аз їеюж. маСа ідеп, а ткамді канаже муконі рейдве не нятивідчи."



  1. Гра за мотивами казки "Рукавичка".

-Що загубив дідусь у лісі?

-Давайте намалюємо "живу рукавичку". (Діти стають по колу.) Промовляють слова:

Ось у лісі на стежині

Рукавичка лежить.

Вона тепла і велика,

Всіх до себе манить.

Ці слова будемо повторювати кожного разу перед приходом наступної тваринки до рукавички. (Ось біжить мишка, зупинилася заглянула і увійшла в" рукавичку"-коло.

За нею Жабка, Зайчик, Лисичка, Вовчик, Кабан, Ведмідь).

Ведмідь: - Як вас багато! Переловлю зараз всіх!

V. Підсумок уроку.

-Сподобалось вам у країні Казки? А як туди ще потрапити? Так, правильно, потрібно читати. Вивчайте казки, переказуйте! Нехай вони йдуть по світу, нехай вони живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і доньок нашої землі. Хай вчать, як треба по правді жити.

-Діти, урок закінчується, а тут хтось забув кошик. А в ньому якісь дивні речі. Впізнайте, з якої вони казки?

(Глечик, колосок, гілочка, рукавичка, іграшка-вовк)




Урок 4
Тема. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без батьківщини.

Мета. Узагальнити знання учнів з теми,збагачувати знання про історію, культуру своєї Батьківщини. Виховувати любов до своєї Батьківщини, викликати у дітей почуття гордості за неї. Збагачувати словниковий запас учнів образними висловами.

Обладнання. Ілюстрації, фотографії Києва, зображення Державного Герба та Прапора України, запис гімна України.

На дошці слова:

Щоб ти був щасливим- тобі заповім:

Люби Батьківщину всім серцем своїм!

Люби щонайбільше у світі її!

Є інші держави, є інші краї-

А рідна Вітчизна у світі одна.

Для тебе, мій друже, як мати вона.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Дзвоник пролунав веселий,

Дружно всіх він кличе в клас.

І цікаве на уроці

Пропоную я для вас.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Добрий день, любі хлопчики й дівчатка. Сьогодні ми погортаємо сторінки усного журналу "Моя країна- Україна".

Адже, лише той народ досягає добробуту і достатку, який пам᾿ятає імена своїх видатних прадідів, знає історію своєї держави, живе в мирі та злагоді.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення матеріалу.

Сторінка 1. Через віки і бурі лихоліть

Залишили нам пращури легенду…

Вчитель. Колись давно Бог створив народи і кожного наділив землею. Наші ж предки кинулися пізніше і землі їм вже не дісталося.

От вони й прийшли до Бога. Дізнавшись, чого до нього прийшли, запропонував їм Бог чорну землю. "Ні,- відповіли наші предки,- там уже живуть інші народи".

-"Ну, тоді я вам дам ту землю, що залишив для раю. Там є усе: ріки, озера, степи, ліси. Але пам᾿ятайте: якщо її берегтимете, то вона буде ваша, а коли ні- належатиме ворогові".

Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною.


  1. Читання віршів про Україну.

Сторінка 2. Звідки пішла назва?

Вчитель. – А чи знаєте ви, діти, яке місто є столицею України? Звідки пішла його назва? Хто його заснував?

(Діти переказують легенду про заснування Києва).

-А ось про що розповідається на сторінках нашого журналу.

Учень. З давніх-давен Київ був осередком культури, освіти і науки нашої держави. Безліч легенд та переказів зберіг український народ про нашу столицю, Київських князів, про історичні події , що їх пережив Київ. Неодноразово кияни виступали на захист свого міста, відбиваючи навали численних нападників.

Учениця. І сьогодні Київ вважається окрасою України. Безліч письменників та поетів присвячували свої твори історичному минулому нашої столиці, її мальовничим краєвидам.

(Демонстрація ілюстрацій Києва).

Сторінка 3. Україна-віковічна боротьба нашого народу за незалежність, волю,щастя.

Вчитель. Сьогодні Україна- незалежна суверенна держава. І, як належить, має власні державні символи. Символи- це знаки, умовні позначення чи предмети, які характеризують державу, відображають її історію, традиції, побут, прагнення народу.

У ст. 20 розділу І Конституції України записано: "Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний Гімн України.

Учень 1. Державний герб- офіційна емблема держави. Він зображується на прапорах, грошових знаках, печатках, державних документах. Державний Герб України- золотий тризуб на синьому тлі. Він символізує мир і творчу працю, спорідненість поколінь, волелюбність українського народу.(демонструє зображення Державного Герба України).

Учень 2. Державний прапор України-символ міці й незалежності держави. Поєднання синього і жовтого кольорів означає мирне безхмарне небо,що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану- символом мирної праці й достатку.( демонструє зображення Державного Прапора України).

Учень 3. Національний гімн-це урочиста пісня країни, символ державної єдності. Наш гімн називається "Ще не вмерла України…". Слова написав Павло Чубинський, музику- Михайло Вербицький.

(Учні слухають гімн України).

Учениця. Державною мовою України визнано українську. Наша мова – одна з наймелодійніших мов світу. Їй присвячено безліч віршів. Послухайте, як чудово говорить про українську мову Ю. Рибчинський.

Мова, наша мова- мова кольорова,

В ній гроза травнева й тиша вечорова.

Мова, наша мова- літ минулих повість,

Вічно юна мудрість, сива наша совість.



Сторінка 4." Без верби і калини нема України".

Вчитель. Майже в усіх народів є рослинні символи: у канадців-клен, у росіян- берізка. Для українців символом стали вербаі калина. Крім верби і калини в Україні в особливій пошані і тополя, вишня, а серед квітів: барвінок, чорнобривці.

Учениця. 1.Калина- це символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати. Коли в давнину козак вирушав у далеку дорогу, мати напувала його калиновим чаєм і давала з собою хліб з калиною. А наречена прикріплювала до коня гілочку калини, щоб нагадувала вона козакові домівку, матір, кохану, його рідну мову.

Прислів’я про калину.



  • Пишна та корисна, мов червона калина.

  • Убралася в біле вбрання, як калина в білий цвіт.

  • Щоки червоні, як ягідки калинові.

Учениця 2. Верба… Погляньте на неї ранньої весни, коли ще всі дерева стоять голі. Вона вже вкрита ніжними молоденькими листочками. А через кілька днів уже зацвіте запашним жовтим цвітом.

Верба-то символ України. Тож не міг розлучатися з нею Великий Кобзар і привіз із собою на заслання вербову гілку, з якої розрослося велике дерево,назване вербою Тараса. Ось уривки з віршів Т. Шевченка.

Між ярами, над ставами

Верби зеленіють…


І досі сниться: під горою,

Між вербами та над водою,

Біленька хаточка…

Сторінка 5. Український одяг.

(Малюнки, ілюстрації із зразками українського одягу).

Вчитель. Діти, в Україні з давніх-давен був свій національний одяг. Українські хлопці та дівчата одягали його на свята та у вихідні дні. А вишиті сорочки носили кожен день. У дівчаток на голові були віночки із барвистими стрічками. Хлопці носили високі смужкові шапки чорного або сірого кольору. Вишиті сорочки підв’язували широким поясом і широкі шаровари синього або червоного кольору. На ноги дівчата взували червоні чобітки, а хлопці чорні.

Виступ дітей. –Я дівчина-українка

В мене коси до колінка

І спідничка молдованка,

І сорочка вишиванка,

А звуть мене Оксанка,

А це мій Іванко.

-Іванко, а хто це тобі вишивав таку гарну сорочечку?

- Цю сорочку мені подарувала Оксанка.

-Вишивала я сорочку, вишивала.

Я для милого Іванка вишивала.

Вся в мережках вишиванка-

Подарунок для Іванка.

(Звучить пісня "Вишиванка")

-Оксанко, а хто тебе навчив вишивати?

Дуже гарно в мене вишиває бабуся,

Я від неї вишивати навчуся.

Помережу я собі кофтинку,

Ще й собі я вишию хустинку.

Вийде гарний одяг до свята

Не впізнають мати й тато.

ІІІ. Підбиття підсумків.

Вчитель. Ось закінчився наш журнал. Пам’ятайте все, про що йшлося сьогодні. Пишайтеся тим, що ви українці. Адже як немає рослини без коріння, так немає народу без минулого, без держави.



Урок 5
Тема. Підсумок за темою " Рідна домівка, рідна сімя, - тут виростає доля моя".

Мета. Формувати навички правильного виразного читання. Показати дітям значення сім᾿ї у житті людини, залежність членів сім᾿ї один від одного. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, доброту, людяність, турботливе ставлення до членів своєї родини, гордість за свій рід.

Обладнання. Сонечко з промінчиками, картки зі словами, схема.

ХІД УРОКУ


І. Організаційний момент.

Стали, діти, підтягнулись.

Один одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти,

Сіли всі рівненько, будем працювати.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми підведемо підсумок з теми:" Рідна домівка, рідна сім’я, - тут виростає доля моя". Будемо говорити про Батьківщину, про сім’ю, про значення сім’ї у житті людини.

А ще нам допомагатиме ось таке сонечко, його промінчики будуть нам підказувати що робити.

ІІІ. Сприймання і усвідомлення матеріалу.

1 Промінчик "Батьківщина".

Вчитель. Що ж означає це прекрасне слово?

Учні. Що таке Батьківщина?

Під віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата.
Під вербою криниця

В чистім полі пшениця,

Серед лугу лелека

І діброва далека.


Одна Батьківщина і двох не буває,

Місця, де родилися завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

Вчитель. –Отже, Батьківщина- це наш рідний край. Це земля, на якій народилися ми, наші батьки, дідусі й бабусі.

Батьківщина- це найдорожче, найсвятіше місце на землі, все те, що ми найбільше любимо і шануємо.



Завдання 1. Утворіть якомога більше слів із слова Батьківщина.

(батьки, кіт, тин, щит, Іван, квіти, нива,бік, кава, танк).

-Як називається наша Батьківщина? У кожного з вас своє поняття Батьківщини. Але, безперечно, кожен з вас його поєднує з своєю сім’єю. Ось чому таку назву має

2 Промінчик. Сім’я- це найрідніші на світі люди, які одне одного люблять і шанують.

Діти декламують вірші.

1. Мамо, матусенько, мамочко, ненько,

Матінко, усміх твій ніжний ловлю.

Мамочко рідна, моя дорогенька

Над усе тебе в світі люблю.


2. Татко, татусеньку, таточко, тату

Кращого в світі немає навкруг!

Таточко, хочу тебе я обняти-

Ти- мій порадник, заступник і друг.


3. Я й до бабусі з любов’ю звертаюсь:

Бабусю, бабуню, бабулю моя!

І до бабусиних рук притуляюсь,

Та відчуваю в них лагідність я.


4.І до дідуся іду по науку:

Діду, дідуню, навчи в світі жить!

Він на голівку кладе свою руку,

Голос сріблястий струмочком біжить.


5.Донечко, синку, сестрице, братусю,-

Дружна, велика, весела сім’я!

Таточко, мамочко, бабусю, дідусю-

Мій оберіг і родина моя.



Завдання 2. Робота за схемою.

Перед вами схема. Стрілки показують у напрямку від батька до сина. Скажіть чи вірне твердження?




ІВАН







МИКОЛА







АНДРІЙ

АНТОН






ПЕТРО







ОЛЕГ

  1. Микола та Андрій – рідні брати.

  2. Антон і Олег- двоюрідні брати.

  3. Іван і Микола – батько і син.

  4. Іван – дід Олега.

  5. Антон і Петро – двоюрідні брати.

  6. Микола – батько Олега.

Звучить жартівлива пісня "Грицю, Грицю".


-Яке слово характеризує Гриця – працьовитий чи лінивий.

-Отже слідуючий промінчик буде називатися …



3 Промінчик. "Землю красить сонце, а людину - праця".

-Діти, що це за вислів? ( Прислів’я). Як ви його розумієте? А що буде, коли люди перестануть працювати? Чи працюєте ви? В чому це проявляється?

Веселинки.


  1. -Хто у вашій сім’ї найдужчий?

  • Бабуся.

  • Чому?

  • Тому що за всіх працює!

2. -Андрійку, ти ще й досі обідаєш?- дивується сестричка Оксанка.

- А що?

-Та тиж завжди поспішаєш, коли їси. Все кудись біжиш. А сьогодні що скоїлось?



-А –а-а,-невдоволено мовив Андрійко. – Тато просив, як закінчу обідати, щоб

допоміг сніг у дворі розчищати.

-Чи любить хлопчик допомагати вдома?

-Чому у Андрійка пропав настрій?

-Яку б пораду ви дали хлопчику?

Завдання 4. Тест " Чи працелюбний ти?"

Вибери те що ти робиш удома.

Мию посуд, поливаю квіти, заробляю гроші, чищу взуття, подаю бабусі окуляри, годую котика (собачку), перу шкарпетки, ремонтую автомобіль, розчищаю сніг, рубаю дрова.

-А давайте пригадаємо прочитані твори, у яких йдеться про працю і про те як навчають цьому своїх дітей. Тому ще один промінчик називається…



4 Промінчик. "Всезнайки".

ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Завдання 5. Робота в групах.

Клас ділиться на 2 команди, обирає капітанів.

Конкурс 1. З яких віршів ці слова?

"В світі все починається з мами".

"Тільки мама збудить так лагідно дитину".

"Не скачи, собачко, цить!"

"Що не вміють руки нині, перейнять скоріш повинні".

"Знатиму стільки пісень я так само, голос і в мене такий як у мами".

"Сонечко зайшло і поклало теплу руку на моє чоло".

Конкурс 2. У яких оповіданнях йдеться про справжніх помічників?

а)"Сьома дочка".

б)"Сини".

в)"З кого песик приклад бере".

Конкурс 3. Хто автор оповідання, у якому розповідається про родину, де цінують не лише працю, а й влучне слово?

а)П.Осадчук.

б)Д. Павличко.

в)А. Григорук.

Конкурс 4. Чиї слова стали назвою твору А. Григорука?

а)бабусі; б)тата; в)мами.

Конкурс 5. Гра "Початки-кінцівки". Скласти прислів’я.

На сонці тепло, а …

Без сім’ї немає …

До людей по розум, …

Нащо й клад, … .

Конкурс 6. Загадки.

1)Скільки було: дві матері, дві дочки, онука й баба.

2)В якому місяці люди найменше їдять?

3)Як одним словом можна замінити слова: зима, весна, літо, осінь?

4)Коли чорній кішці найлегше пробратися в хату?

Підведення підсумків змагання.



V. Підсумок уроку.

1. Читання хором записаного вірша.

Поклонися щодня батькові низенько,

Бо в нього серденько до твого близенько.

Поклонися щодня матінці ще нижче,

Бо серденько в неї до тебе ще ближче.

2.Вивчення вірша напам’ять.

Урок 6
Тема. Буду я природі другом: милуюся, оберігаю, прикрашаю.

Мета. Систематизувати знання дітей з теми, показати взаємозв’язок людини і природи; розвивати пізнавальну активність, критичне мислення, зв᾿язне мовлення; пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу.

Обладнання. пам’ятка-аутотренінг, карта з маршрутами, картки з завданнями, маски до казки, годівниця.

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент. Психологічна настанова.

Пам’ятка- аутотренінг.

Я- особистість творча.

Я- думаю, замислююся.

Я- аналізую, висловлюю свої судження.

Я- хочу знати.



ІІ.Актуалізація опорних знань.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Врятує світ краса,-

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало.

Бо стільки в світі зла- людина вже не та.

Тож, люди на землі!

Спішить добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.



  1. Слово вчителя.-Сьогодні ми з вами побуваємо у двох різних країнах: Добра й Зла. Яка країна вам найбільше сподобається, там ми і залишимося! Роботи у нас дуже багато, тому, щоб усе встигнути, ми повинні бути:

-уважними;

-розумними;

-організованими;

-кмітливими.

-А подорожуватимемо ми за таким маршрутом:

1. зупинка "Розминка";

2. зупинка "Cпілкування";

3. зупинка "Веселинка";

4. зупинка "Спортивна";

5. зупинка "Творча";

6. зупинка"Доброта".

ІІІ. Узагальнення та осмислення вивченого матеріалу.

1. Зупинка "Розминка". Розвиток артикуляційного апарату.

1) Робота зі скоромовкою.

Сів шпак на шпаківню.

Заспівав шпак півню:

"Ти не вмієш так, як я,

Я не вмію так, як ти".

Завдання: виразне читання скоромовки вголос; читання повільно, дещо швидше; читання у різних варіантах (висловити радість; шкода півня; вимовити скоромовку, насміхаючись над півнем; з гнівом ).

2) Робота за картками в парах.

Завдання : Назвати слово так, як у вірші Л. Костенко «Перекинута шпаківня»:

дощ - … темрява- …

вгору- … допомогти - …

зруйнували - … один з половиною день- … 2.Зупинка "Спілкування".

1) Хвилинка для спостережливих.

- Світить сонечко. Повіває легенький вітерець. Ластівки літають низько над землею. Горобці купаються в пилюці…Чого чекати ?(відповіді учнів)

- Люди здавна спостерігали за поведінкою птахів і робили висновки про те, якою буде погода надалі. Чого чекати: тепла чи холоду, снігу чи дощу?

- А ви знаєте народні прикмети? Згадайте їх.

2) Хвилинка народної мудрості.

Діти пригадують прислів’я та приказки про птахів.

Завдання: З окремих слів на картках складають прислів’я : «Де багато пташок, там немає комашок» (групова робота)

- Які два слова поміняти місцями, щоб вийшло інше прислів’я? - Часто людей порівнюють з пташками. Про кого можна сказати: скрекоче, як сорока; біла ворона?



3.Зупинка "Веселинка".

1) Гра "Так чи не так".

Завдання: уважно слухати уривки з вивчених творів, щоб не допустити помилки.

"Раз я взувся в валянки…"

"Прошу вас, із берези ви дрова не точіть…"

"Як же, майстри, дошку ви прибили, що її порушили вітри?"

"Ходить, бродить зима лісом…"

"Я беру своє решітце і мерщій біжу до річки…".

2) Пригадайте твори, які мають однакову назву.

-Чи один автор?

- Хто головні герої?

-Чим подібні ці твори?

-Чи можна об᾿єднати їх за головною думкою?

Ми пригадали вірш та оповідання з однаковою назвою "Ялинка". Зміст цих творів умовно можна поділити на дві частини. Які частини творів вам сподобались? Як би ви вчинили, опинившись на місці головних героїв?

Як ви думаєте, в якій країні Добра чи Зла живуть ці герої?

4.Зупинка "Спортивна".

Гра "Як зберегти природу".

Якщо любите зимову природу-підніміть руки вгору.

Якщо подобаються квіти-поверніться один до одного.

Якщо не збираєте великих букетів квітів-плесніть у долоні над головою.

Якщо економите папір (не рвете зошитів, дописуєте їх до кінця)- присядьте і встаньте.

Якщо ви переконані, що кожна людина має піклуватися про природу- простягніть руки один до одного.

5.Зупинка "Казкова".

Робота в групах.

Завдання І групі: Інсценізація казки І. Сенченка "Жаль, та не дуже, плакала б, та не хочеться".

Завдання ІІ групі: Придумати продовження до оповідання "Покинуте кошеня".

5.Зупинка "Творча".

1) Хвилинка поезії.

Закінчити віршик: Через поле, через гай

Летять птахи в (теплий край або в рідний край)

Скласти сенкан: Із синеньким комірцем

Знають мене добре люди.

Пташка жовтогруда.

Ну, а звуть мене (СИНИЧКА).

В мене гарна є спідничка,

- Чим відрізняється синичка від шпака?(не відлітає в теплий край).

2) Пошукова хвилинка.

Синички найдбайливіші батьки серед пташок. Коли годують пташенят, прилітають до гнізда 390 разів на день.

Синичка з’їдає за день шкідників стільки, скільки важить сама.

Навесні в синички 2,5 тисячі пір’їнок, а восени більше 3 тисяч.

3) Хвилинка суперечок.

Диспут ведуть 2 учні.

- В клітці синичці добре тому, що…

- На волі синичці добре тому, що…

4) Хвилинка- "рятівниця".

- Якби ви були пташкою, то перелітною чи зимуючою і чому? Якою саме пташкою? (відповіді учнів).

Пташки бояться більше голоду, ніж холоду. Ось пролетіла сорока і рознесла звістку про те, що з’явився в лісі страшний Птахолов. У свій чудернацький мішок він ловить пташок. Чи не потрапила туди наша синичка? Кого спіймав цей негідник?

Як ви вважаєте, до якої країни вони можуть потрапити? (до країни Зла).

Якщо ми зможемо вгадати хто сидить у мішку – ми звільнимо цих пташок.(Діти розгадують кросворд)

6.Зупинка "Доброта".

1)Малюнкова хвилинка.

Виставка малюнків дітей.

Протягом вивчення теми, діти малювали головних героїв прочитаних творів. Приємно було спостерігати, що діти вибирали позитивних героїв, тобто тих, хто живе у країні Добра. І хотіли б бути схожими на цих героїв.

2)Хвилинка реклами.

Добрих людей в світі значно більше. Вони допомагають пережити зиму пташкам. Ось і ми разом з батьками зробили годівнички для зимуючих пташок. А щоб всім схотілося допомагати птахам підготували рекламу. Послухайте!( Діти беруть свої годівнички і рекламують)

Як улітку й восени

Їстимеш ти кавуни.

Гарбузову кашу й дині

Не забудь зібрать насіння.

Не забудь! Не забудь!

Закладати не спіши,

Сперш гарненько просуши.

Взимку твій запас згодиться

У пташиних годівницях.

Просуши! Просуши!

Хоч і снігу намете,

Жодна пташка не помре.

Любиш ти пташиний спів-

Рятувать готуйсь птахів.

Порятуй! Підгодуй!

Що це значить годівниця?

Це маленький стіл для птиці,

А на ньому різні страви.

Горобці! Синички! Гави!

Прилітайте на обід!

До їдальні вільний вхід!

Прилітайте, друзі милі!

Не лякайтесь заметілі!

ІV. Підсумок уроку.

-Ми сьогодні здійснили подорож у дві країни- Добра та Зла. Яка країна вам найбільше

сподобалася?

-Де ми з вами хотіли б жити?

-Так! Країна Добра- це найкраща в світі країна. Здавна люди на землі цінували добре, праведне життя. Не давайте можливість злу перебороти добро.

Якщо нам щось дуже подобається, або щось дуже любимо- нам хочеться зберегти його назавжди. Ось так і з природою-якщо ми її дуже полюбимо, тоді завжди будемо її цінувати, примножувати й оберігати.






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка