Огнекрилість творчості письменника-фантаста Олеся БердникаСкачати 158.72 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір158.72 Kb.
Олена Василівна ВОЛТАРНІСТ,

учитель спеціалізованої школи №302

Дарницького району

м.Києва


Огнекрилість творчості

письменника-фантаста Олеся Бердника

(література рідного краю)
Серед українських письменників ХХ століття яскравою зіркою спалахнула творчість Олеся Бердника – письменника-фантаста, який належав до тих рідкісних людей, які здатні відкинути все тимчасове та поверхове й думати одвічними архетипами, жити категоріями Всесвіту, Світла, Любові. Його твори пробуджують думку і очищують душу, надихають і наповнюють смислами життя. Олесь Бердник написав десятки захоплюючих фантастичних книг, герої яких носять прості українські імена та літають у зоряні світи, відкриваючи незвіданий і красивий світ.

Зустріч з творами Олеся Бердника – це радісна й щемлива зустріч-впізнавання. Геракліт і Ориген, Аврелій Августин і Тома Аквінський, Тейяр де Шарден і Еріугена, Сковорода і Юркевич, Сартр і Камю, Жільсон і Дельоз – цей перелік рідних облич, що проступають крізь тканину тексту, можна продовжувати. Феєричне й неймовірне поєднання ведичних, ведантичних й загалом давньосхідних мотивів, акцентованих властивою для європейського світогляду цінністю людини, натхненного Слова християнських мислителів, поєднаного з Модерновим поціновуванням розуму, звучать потужною полум’яною симфонію Всесвітньої Єдності. Любов і Свобода – ось її лейтмотив, креативна любов і відповідальна свобода – ось покликання людини.

Передбачити те, що чекає людство попереду, - таку мету поставив перед собою Олесь Бердник. Він зазирає вперед і на десять тисяч років ― уже в перших романах, а далі ― і на мільйон і на мільярд літ. Єфремов описав майбутнє Землі через 1,5 тис. років. і це теж вражало, Бердник же постійно поривається за межі часу й простору. Подібно до Франка в "Каменярах", він закликає в своєму "Корсарі": "Бийте в скелю часу! Вона впаде". Книги Олеся Бердника є унікальними не лише в українській літературі за масштабністю охоплення і динамічністю викладу, за метою своєю ― змалювати людину-титана, людину, яка повертається, як господар, до втраченої колись Зоряної Домівки, книги ці вражають оптимізмом і полум'яністю. Романтична література в попередні часи маніфестувала себе в діапазоні від мрійливої елегійності до похмурої буряності, література фантастична, як правило, характеризувалася дещо сухуватою розсудливістю. Олесь Бердник з'єднує ці два потоки літератури, з'єднує їх зі старовинним жанром легенди й казки і цей синтез дуже відрізняється від інгредієнтів.

Борис Олійник писав: «Олесь Бердник ― постать духовна, сказати б, піднебесна. В ньому фізичне і духовне було в ідеальній гармонії. Високий, урочий, він стремів і сам до горніх висот, і кликав, і вів за собою громаду. І зовні, і внутрішньо він належав до касти жерців, пророків, проповідників. Мрія його - створити Духовну Республіку - вела подвижника все життя».


Але пориваючись до вищих сфер, Олесь Бердник ніколи не забував і про Матір-Націю, любов до якої сформувала його творчу сутність.

У 50-60-ті роки жанр космічної фантастики був актуальний як ніколи раніше, і Олесь Бердник творив у ньому найпослідовніше і найпостійніше в українській літературі.

І тому абсолютно неприпустимим є те, що письменник, чий "Зоряний Корсар" перекладався на 26 мов світу, чию творчість високо цінували інші великі письменники 20-го століття ― Іван Єфремов і Ричард Бах, чиї романи виходили раніше стотисячними тиражами й швидко розкуповувалися, чий сумарний тираж сягає далеко за мільйон примірників тільки українською мовою, зараз не дуже помітний серед "бурхливого" українського видавничого процесу. Ім'я, яке зробило б честь будь-якій великій, європейській літературі, відсутнє навіть у шкільних хрестоматіях, тоді як книжкові полиці нині заповнені сотнями імен навіть тих, хто ледь уміє тримати літературне перо…

Урок № 1

Людино, вибери свою долю: серце дитини, меч воїна, крила орла…

Олесь Бердник
Тема. Огнекрилість творчості письменника-фантаста Олеся Бердника.

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменника, допомогти усвідомити незвичайність й глибинність світогляду Олеся Бердника, охарактеризувати філософський контекст творчості письменника, розкрити багатогранність тематики творів, удосконалювати навички висловлювання власних роздумів, формувати стійкі читацькі інтереси та естетичні смаки; виховувати інтерес до різних жанрів прози, зокрема до фантастики, почуття патріотизму.

Міжпредметні зв’язки: історія України, образотворче мистецтво.

Обладнання, наочність: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до них, аудіо- та відеоматеріали.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Зміст уроку


 1. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності (слайд №1).

 2. Вивчення нового матеріалу.

Навчальний матеріал можна подавати в різний спосіб. Найпростіший – учитель викладе його в формі шкільної лекції. Складніший, проте сучасніший та більш ефективний полягає у заслуховуванні звітів десятикласників про виконані ними проекти. Теми проектів – різні етапи життя й творчості митця.
Інформація про письменника та його творчість
"Людино, вибери свою долю: серце дитини, меч воїна, крила орла…"

Ці слова стали життєвим кредо, духовним девізом Олеся Бердника – письменника-фантаста, футуролога, мислителя-філософа, громадського діяча. Упродовж усього свого життя - усіма думками, помислами, роздумами, творами і діями намагався розбудити у своїх сучасниках еволюційну творчу силу…(слайд № 2)

Олесь (Олександр) Бердник народився 27 листопада 1926 р. у с.Вавилово на Херсонщині (нині - Миколаївська область). Батько - потомствений коваль, мати ─ вишивальниця. Поета формували турботливі батьківські руки, рідна материнська мова, з їхньою поміччю формувався дух і починав співати свою пісню.

У 1930 р. сім'я Бердників переїхала до Київської області, у родове село Кийлів Бориспільського району. Там же сім'я пережила голодомор 1932-33 рр.

Якось у колгоспній конторі демонструвався фантастичний фільм, перший у житті хлопчика - "Подорож на Місяць". Консультував цей фільм К.Ціолковський. Цей невибагливий і навіть примітивний фільм став, як згадує Олесь Бердник, "чарівним ключем для відкривання якихось утаємничених замків у моєму єстві ... Той отвір уже ніколи не заростав, крізь нього магнетично дихав легіт Вічності, кликав, манив, обіцяв. Відтоді мене вабили будь-які книги, пов'язані з далекими світами, чаклунством, астрономією, фантастичними ідеями". Можливо, діяла й генетика. Коли помер дід Василь, із рук його випала книга Фламаріона "Про невідоме" - він читав її до останніх хвилин життя. Батько Олеся все життя думав над вічним двигуном (перпетуум-мобіле). Хлопчика зачаровували й німі кінофільми, які демонструвалися в колишній церкві. "То був прорив у часі і просторі, бо можна було реально побачити і далеке минуле, і ще ненароджене прийдешнє, і казкових істот, ніби вигаданих людською уявою, і чужі краї та континенти, що здавалися небувальщиною ..." (слайд № 3)

Були й інші враження. Чотирирічний хлопчик бачить атеїстичний спектакль, влаштований войовничими безбожниками на Великдень. Він бачить невеличкий гурт віруючих, біля вівтаря серед мерехтіння свічок і ряжених під чортів кільце комунарів, що верещали і плювалися, лаялися і погрожували зібраним біля образу Христа тремтячим душам - усе це залишило в дитячій душі враження якогось прориву в Небувалий світ, закритий від нас стінами дрімоти й неуцтва.

У шість років Олесь став свідком голодомору, який нищив Україну. Одного разу хлопчик з матір'ю пішли до родички і застали її мертвою. На підвіконні в хаті дитина бачить Євангельський текст, читає його, і на мить над світом смерті і страждання розкривається вікно у Вищу Реальність. "Перед моєю дитячою свідомістю, мов блискавка, спалахнула яскрава картина: заплакана Марія, огорнутий небесним сяйвом Учитель…

Олесь Бердник: «Я з дитячих літ захопився фантастикою, казками, легендами, на відміну від багатьох людей вважаючи, що література мрії є не далеким від життя жанром, а глибоким поглядом у приховану суть світу. Роздуми в цьому плані про долю Землі та людства неминуче приводили до питань про майбутнє планети, мислячих істот, а отже ─ про призначення Розуму у Всесвіті. Ще замолоду думалося: навіщо ми живемо, який сенс нашого буття, чому на Землі так багато народів та націй, яке значення тієї чи іншої національної культури в долі цивілізації? «(слайд № 4)

Війну Олесь Бердник зустрів підлітком. Добровільно, у шістнадцять років, іде він на фронт, здобуває військову спеціальність підривника-мінера. Як сам згадує, часто повзав поруч зі смертю, був поранений. Після війни здобув фах актора (слайд № 5)

Та доля готувала інше. В 1949 році на відкритих партійних зборах театральної студії виступив на захист скривджених під час процесу проти космополітів, критично висловився про вождів комуністичної держави - Сталіна й Кагановича. Він нагадав, що під час роботи над спектаклем «Украдене щастя» за Іваном Франком єврея-шинкаря замінили гуцулом, хоча гуцули ніколи не були шинкарями. Ніхто, навіть Каганович і Сталін, не мають права зазіхати на авторське право І. Франка. І коли хтось із керівників назвав Сталіна генієм, Олесь не витримав і сказав: «Може, для когось він (Сталін) і геній, а для інших дурень!» Це вирішило долю молодого Бердника. Хоча він за порадою друзів і виїхав з Києва у Галич, але вже за півроку був заарештований. Його допитували з "пристрастієм", засудили до ув'язнення і відіслали до Печорлагу. Далі були спроби втекти, карцер і тортури, загрози смерті від голоду і від бандитського ножа. Над мороком радянської, більше того, концтабірної реальності все ясніше простувала інша, Надзоряна, Вічна Реальність. У сні Олесь Бердник бачив Ісуса, який тримав на плечах велетенську скелю, ця скеля хитнулася, і Олесь кинувся до ніг Христа. В іншому сні Христос вказував на непрохідні, надважкі стежки і закликав: "Іди по цій стежині". Засуджений юнак відчув близькість Батька, Учителя і брата. "Не залишай мене серед бурі світової! Будь зі мною коханий!" - благав юнак і чув відповідь: "Мої не просять Мене бути біля себе. Мої йдуть за Мною, зі Мною ...".

У таборі "пахан" отримав від тюремного начальства наказ убити Олеся. І цей "злодій в законі" бачить сон. Мати Божа являється йому і каже, щоб він не чіпав юнака, бо він під ЇЇ покровом…

Які люди траплялися в таборах? Талановитий поет Іван Хоменко, побратим-галичанин Юліан Чарпінський, литовський ксьондз Болеслав. У карцері незадовго до звільнення Олесь чув цілі ораторії, йому малювалися образи фантастичних книг. Тоді виник сюжет повісті "Поза часом і простором". А трохи пізніше Олесь побачив у сні титанічні двері, що самі собою почали відчинятися, і за ними - Христос.

1956 рр. ― амністія. Олесь Бердник повернувся в Україну. Настала пора для творчості, пошуку, нового життя. Це був час хрущовської відлиги, запуску перших супутників Землі, весняних надій на великі зміни.

У 1957 році вийшла перша книга Олеся Бердника, збірка повістей "Поза часом і простором".

1958 р. ― Олесь Бердник став членом Спілки письменників СРСР.

У 1973 р. Олесь Бердник був виключений зі Спілки письменників. Переслідувався з боку КДБ. Увесь цей час пліч-о-пліч йшли дружина – Валентина Бердник-Сокорівська та діти (слайд № 6)

Першу донечку Олесь Павлович назвав Громовицею. Дивне імя, чи не так? Рідкісне для України, воно зустрічається в Сербії та Чорногорії. Коли Олесь Бердник уперше був ув’язнений за політичні переконання, серед його співкамерників були серби. Вони й розповіли йому легенду про громовиць – небесних дів, покровительок сміливих воїнів у дохристиянських віруваннях. Письменника настільки вразила ця легенда, що він використав це ім'я в книзі, а коли в нього народилася донечка, то так назвав її.

У 1974 р. опальний письменник розробляє ідею Духовних Націй, працює над проектом "Альтернативна Еволюція" (матеріали по "АЕ" були відіслані в ООН та зареєстровані там, як робочі документи).

У 1976 р. Олесь Бердник спільно з письменником Миколою Руденком та правозахисницею Оксаною Мешко створюють Українську Гельсінську групу.

1979 р., 6 березня був Олесь Бердник заарештований та засуджений за ст. 62/2 КК СРСР за звинуваченням: "Участь в УГГ; антирадянська діяльність та пропаганда". Був засуджений до 6 років ув'язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. У січні наступного року відправлений по етапу в табір суворого режиму № 36 (пос. Кучино Пермськой обл.). У 1983 році помирає Брєжнєв, за ним й інші кремлівські "довгожителі". У повітрі запахло змінами. Після смерті Андропова в 1984 році Олесь Бердник був звільнений за амністією.

Після реабілітації, з приходом до влади М. Горбачова, Бердник проводить активну громадську діяльність. Продовжується і його літературна діяльність. У всіх романах цього часу він несе у хаос сучасного життя, що поглинається наростанням техногену, ідею Альтернативної Еволюції. В романі-есе "Тайна Христа" подає в новому світлі розуміння постаті Христа.

Свої прекрасні ідеї преображення Олесь Бердник дарує всьому людству. Вся творчість письменника – це географічна карта доріг і стежок у Світонію – нову Державу Духа. Основи Альтернативної Еволюції – це ідея возз'єднання всього живого, цілої біосфери на чолі з преображенною людиною.

У 1987 році вийшов друком роман "Вогнесміх", написаний в ув'язненні. Того ж року Олеся Бердника повторно прийняли до СП СРСР. У 1989 р. Олесь Бердник створює громадську організацію "Українська Духовна Республіка" (діяльність організації була спрямована на реалізацію ідеї Духовних Націй).

Що таке Українська Духовна Республіка? Її Конституція проголошує створення вільної асоціації - братерства українців у всьому світі. Для нашої республіки, для нашого суспільства, які переживають добу революційних зламів, а отже, і загострення суперечностей в усіх сферах життя, - це заклик до подолання політичних, соціальних, національних, ідеологічних, конфесійних та інших суперечностей; це мудрий голос нового мислення, що понад усе ставить загальнолюдські цінності; це світлі промені, які сповіщають про новий день, про прихід нової історичної доби, коли може стати реальністю одвічна мрія людей про мир, братерство і щастя всіх народів. З берегів Дніпра-Славутича, із древнього Києва - матері міст Руських - пролунав заклик до всіх націй - створити Братерство Духовних Республік Землі. (слайд № 7)

Олесь Бердник: «Идея Украинской Духовной Республики... Откуда она?
Впервые ее провозгласил Григорий Сковорода. Это идея державы не географической и политической, а духовной, которая создается по любви, дружбе, побратимству... Географическую Украину можно уничтожить, забросать бомбами, экономически задушить, но духовную - никогда. Сейчас все делается для того, чтобы славянский регион превратить в колонию. Гибнут образование, культура, искусство, фундаментальные и прикладные науки, а ведь это основа национального бытия

У 1989-1993 роках відбуваються творчі поїздки Бердника в США, Канаду, Індію, Тибет. Зустрічі з Ричардом Бахом, Святославом Реріхом, тибетськими ламами… Нові знання знаходили свої відображення у нових творах, статтях, ессе. Мислитель займається громадською роботою, у Київському Планетарії читає курс лекцій "Астероїд Свободи" (Погляд письменника-фантаста на космогонію Всесвіту). Жив і працював у хатині на березі Дніпра, в місцях древньої трипільської цивілізації.

Згадує Громовиця Бердник, дочка Олеся Бердника: «Уже будучи прикованим до ліжка, батько жалкував тільки за двома речами. Він не встиг дописати останній роман, “Пастка для Будди”, і не відбулася його зустріч з Папою Римським Іоанном-Павлом ІІ, який, прочитавши батькові книги, хотів зустрітися, але на жаль, хвороба стала на заваді...» Уже будучи прикованим до лЗ березня 1997 р. Олесь Бердник, у зв'язку зі станом здоров'я, літературною та громадською діяльністю не займається. Після третього інфаркту він втрачає мову.

2003 року, 18 березня Олесь Бердник пішов з життя. Похований у с.Гребені Київської обл., на території своєї дачі.


Творчість Олеся Бердника

Є твори, що пробуджують думку і очищують душу. Є твори, що надихають і наповнюють смислами. Усе це стосується і творчого слова Олеся Бердника. Письменник створив десятки захопливих фантастичних книг, герої яких носять прості українські імена та літають у зоряні світи, відкриваючи незвіданий і красивий світ. Він не тільки фантаст, він поет, який апелює безпосередньо до людського серця, окрилюючи його.


Серце ж моє було перехрестям,

Стежок надій, сподіванок народних.

Дух мій палав на багатті любові

До непокірних, бездомних, голодних!


Бердник також філософ, який торкається найглибших підвалин і людського розуму, і людської екзистенції.
Переступи межу. І вийди в таємничість

Дмухни за вітром сумнів, попіл та іржу

Хіба не чуєш – ключ за хмарами курличе?

Переступи межу. Переступи межу.


Суворо глянь довкіл і запитай сумління:

Кого чекають тут? І що я бережу?

Хто в небо не росте – приречений на тління.

Переступи межу. Переступи межу. (слайд № 8)


Цю особливість, цю постійну здатність до польоту думки, прагнення, мрії, сам Олесь Павлович називав огнекрилістю, і риса ця була завжди притаманна його творчості. Якщо крилате прагнення думки у далину, у безмежжя є якісною ознакою Генія, то творчість українського письменника - фантаста маніфестує цю ознаку дуже яскраво.

Усього Олесь Бердник написав близько 50 книг, багато з них вийшли за кордоном - у Росії, США, Канаді, Німеччині, Польщі, Чехії, Японії (слайд № 9).

Перша книга, "Поза часом і простором", вийшла у 1957 році. Сюжети наступних книг – "Шляхи титанів", "Покривало Ізіди", "Діти Безмежжя", "Подвиг Вайвасвати", "Чаша Амріти" – охоплюють минуле, сучасне і майбутнє Землі, в них Бердник шукає рішення основних проблем Буття, говорить про естафету віків, про долю цивілізації.

У першій книзі "Поза часом і простором" герой досягає надпроменевої швидкості космічного руху. Зірка Сиріус ─ лише проміжна ланка в його шаленому польоті. Після цього Роману-Прискорення приходить час книги "Шляхи Титанів". Дія роману відбувається в далекому майбутньому через багато тисяч років. Люди досягають вже тривалості життя 500-600 літ, майже рівняючись, таким чином, до Мафусаїлових показників. Але вони працюють над проблемою повного відновлення клітин людського тіла, створюють Інститут Воскрешень. Космічна експедиція потрапляє в царство машин, які майже знищили своїх творців ─ людей. Залізний диктатор-повелитель цього царства викидає головного героя самотнього, на космічному кораблі, зовсім в інший світ, за мільйони світових років від Землі, без знання координат тієї Галактики, куди він потрапляє. Ця моторошна самотність ─ без зв'язку з людством, без знання про нього, один серед Безмежжя, один перед безкінечною вервечкою самотніх років. Художня майстерність молодого автора дає змогу добре відчути і пережити цю самотність, зовсім іншу, ніж у французьких екзистенціалістів і зовсім інакше описану.

Роман "Стріла часу" задуманий уже не як змагання з парадоксом Ейнштейна. Автор прагне відкрити завісу над загадкою прадавнього Кроноса. Двоє землян ─ студент Василь Горовий і професор Діжа, прозваний "консервованим моржем" за твердолобість і відстоювання косних теорій (до речі, Олесю Берднику, очевидно, доводилося і в житті полемізувати з реакційними жерцями від науки) зустріли корабель із космосу і вирушили з його господарем на край ... тільки не світу, а саме Всесвіту, в ті області, де закінчується ланцюг фізичних галактик і починаються таємничі поля антиматерії. Зробимо мисленний експеримент, уявімо собі, що Василь Горовий - це інкарнація героя із "Шляхів Титанів". Там він самотній блукав серед Безмежжя невідомих галактик. Тут він на краю Метагалактики. Небагато фантастів намагалися уявити цей край. Олесь Бердник описує його, описує й досягнення цивілізації, яка випередила земну на сто тисяч років. Апарати, які прямують за межі Всесвіту до Антисвіту або повертають убік по крутій спіралі, або, пробиваючи сферу Космосу, назавжди зникають з нашого світу. Високо розвинена цивілізація вже давно покинула рідну планету, як дитина колиску, і населила космічний простір. Люди досягли автотрофності ─ вони перейшли на нову енергетичну систему харчування.

Герої повертаються на Землю, там Василь зустрічається з Оксаною, з якою випадок, приліт прибульця з зірок, розлучив його 26 років тому. Їхнє кохання тоді тільки народжувалося. Олесь Бердник писав цю книгу в 1959 році, ще в переддень виходу людини в Космос. Цікавим є датування зі щоденника Оксани, спрямованого в майбутнє: 1961 рік ─ "атомні ракети облітають з людьми навколо Землі", 1969 рік - "лечу на Місяць в складі біологічної експедиції". Можливо, це приблизний прогноз, але майбутні дати ─ 1961 рік ─ рік польоту Гагаріна і 1969 рік ─ рік висадки людини на Місяць ─ названі правильно. І в цій же книзі попри всю радянську цензуру є інший прогноз ─ мрія про майбутнє, яке бачиться в українських барвах: "Діти твої бігають, граючись в пісочку посеред сквер─у ─ це ж для них БЛАКИТНО-ЗОЛОТІ обриси майбутнього, що видніється в тумані часу".

Ще один роман у діаспорному виданні був названий "Прометей". Це ім'я означає "той, хто передбачає", або трошки інакше можна сказати ─ "той, хто бачить МЕТУ". Це саме завдання ─ передбачити те, що чекає людство попереду поставив перед собою Олесь Бердник. "ПроМетей" ─ це могло бути й персоніфікованим ім'ям ідеального письменника-фантаста і цей епітет надзвичайно влучно характеризує й творчість Олеся Бердника. Він зазирає вперед і на десять тисяч років ─ вже в перших романах, а далі - і на мільйон і на мільярд літ. Єфремов описав майбутнє Землі через 1,5 тис. років. і це теж вражало, Бердник же постійно прагне за межі часу і простору. Подібно до Франка в "Каменярах", він закликає в своєму "Корсарі" - "Бийте в скелю часу! Вона впаде". Книги Олеся Бердника є унікальними не лише в українській літературі за масштабністю охоплення і динамічністю викладу, за метою своєю - змалювати людину-титана, людину, яка повертається як господар до втраченої колись Зоряної Домівки, книги ці вражають оптимізмом і полум'яністю. Романтична література в попередні часи маніфестувала себе в діапазоні від мрійливої елегійності до похмурої буряності, література фантастична, як правило, характеризувалася дещо сухуватою розсудливістю. Олесь Бердник з'єднує ці два потоки літератури, з'єднує їх і зі старовинним жанром легенди Й казки і цей синтез дуже відрізняється від інгредієнтів.

«Вся моя літературна та громадська діяльність була спрямована до розкриття у читача вищого космічного рівня мислення, чуття, творчості», - писав Олесь Бердник.

Письменник, чий "Зоряний Корсар" перекладався на 26 мов світу, чию творчість високо цінували інші великі письменники 20-го століття ─ Іван Єфремов і Ричард Бах, письменник, чиї романи виходили раніше стотисячними тиражами й швидко розкуповувалися, чий сумарний тираж сягає далеко за мільйон примірників тільки українською мовою ─ зараз не дуже помітний серед "бурхливого" українського видавничого процесу. А це ім'я, яке зробило б честь будь-якій великій, європейській літературі.

Багатогранність творчості Олеся Бердника вражає. Картини, написані митцем, такі ж глибокі за своїм змістом, як і літературні твори (слайд № 10). Його вірші, покладені на музику, звучать у виконанні кобзарів, бардів. (слайд № 11)Слайд № 12 і читання вчителем поезії О.Бердника «Підняти парус і чисте небо..

III. Підсумок уроку.

1. Робота з епіграфом уроку.2. Бесіда.

  • Які чинники формували світогляд письменника?

  • Чим збагатило вас знайомство з творчістю Олеся Бердника?

  • Кого з вітчизняних або зарубіжних письменників-фантастів ви знаєте?Література


 1. Шляхи титанів: Науково-фантастичний роман. – К.: Радянський письменник, 1959. – 268 с.

 2. Стріла Часу: Фантастичний роман. – К.: Молодь, 1960. – 280 с. – (Пригоди. Подорожі. Фантастика)

 3. Діти Безмежжя: Роман-феєрія. – К.: Дніпро, 1964. – 364 с.

 4. Поза часом і простором: Фантастичні повісті та оповідання. – К.: Радянський письменник, 1957. – 172 стор.

 5. Зоряний Корсар: Фантастичний роман. – К.: Радянський письменник, 1971. – 376 с.

 6. Терновий вінець України: Зб. – Лондон: Українська видавнича спілка, 1985. – 252 с.

 7. «Факты и комментарии» 16.06.2000. Жизнь

 8. «Рідкісні книги мені у в’язницю передавав Марчук» // «День», 26.09.1999р.

 9. «Небесна держава на землі?» // «Молодь України», 29.06.1991р.

 10. Україна Січі Вогняної: Есеї і листи. // Упор. Б. Арей. – Париж-Балтимор-Торонто: Українське вид-во СМОЛОСКИП ім. В. Симоненка, 1977. с.База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка