Організація класу. Підсумок фенологічних спостережень



Скачати 116.68 Kb.
Дата конвертації29.02.2016
Розмір116.68 Kb.





Мета: Ознайомити учнів із поняттям "океан", показати розміщення океанів на карті і глобусі; продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів для життя на Землі та використання їх багатств людиною; сприяти розвиткові пам'яті, спостережливості, вихованню бережного ставлення до природних багатств.

Обладнання. Глобус, карта півкуль, контурні карти.

Хід уроку

1. Організація класу.


2. Підсумок фенологічних спостережень.

- Який сьогодні день?

- Яке число і місяць?

- Яка тривалість дня і ночі?

- Яким стало небо? Чи змінився його колір?

- Який дме вітер?

- Чи випадали опади протягом тижня?

- Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?

- Що змінилося у поведінці птахів? Тварин?
3. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальне опитування. Практична робота з глобусом і картою.

- Що таке материк? Скільки материків є на Землі? Назвіть їх.

- Чим відрізняється острів від півострова?

(Біля дошки один учень працює з фізичною картою півкуль. Усі інші теж з картами півкуль.)

- Покажіть,де зображена Північна і Південна Америка, Євразія, Африка, Австралія, Антарктида.

- З яких частин складається материк Євразія? Покажіть їх.

- Покажіть умовну межу між Європою та Азією.

( Оцінювання відповідей учнів.)
4. Актуалізація опорних знань учнів.

- Який колір переважає на карті півкуль? Що ним зображають?

- Пригадайте, у яких трьох станах перебуває вода на Землі?

- За яких умов вода переходить з одного стану в інший?

- Як відбувається кругообіг води в природі?
5. Мотивація навчальної діяльності учнів. Визначення теми й завдань уроку.

Ти знаєш, як зітхає океан?

Як хвиля стомлено накочує на хвилю?

Пройшовши не одну безкрайню милю,

Лягає на тонкий коралів стан?
Боронячись в нерівній боротьбі,

З коралів білі відриваються гіллячки.

Глибоководної умить позбувшись сплячки

Занурюються в хвилі голубі.


Із клекотом, на пінних гребінцях,

Наввипередки добігають до прибою.

Кругом невтомно розкидаються водою,

На дикім пляжі, по усіх кінцях.


Живі уламки рифових вершин...

Смарагдами переливаються на сонці,

Тихенько засинають на долонці...

Дари ще не відомих нам глибин.

- Щоб більше дізнатися про Світовий океан, ми проведемо зараз прес-конференцію на тему " Океани Землі". Спробуємо подивитися на проблеми Світового океану по-дорослому. Учні нашого класу побувають в ролі дослідників океану, науковців, істориків, міністрів, синоптиків. А щоб вам було все зрозумілим, давайте познайомимось із тлумаченням нових термінів.

Фенолог - спеціаліст в галузі фенології. Людина, яка спостерігає за строками цвітіння різних рослин, прильотом та відльотом птахів тощо.

Історик - людина, яка займається наукою про загальний розвиток того чи іншого народу, країни, або всього суспільства.

Синоптик - людина, яка займається наукою про погоду та її передбачення.

Океанолог - фахівець з науки, що вивчає різні процеси та явища, які відбуваються в Світовому океані.

Експерт - людина, яка досліджує якесь питання, щлб дати йому правильну оцінку.

Міністр - вища урядова особа, яка очолює міністерство.

6. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

- Отже, починаємо нашу прес-конференцію. Ставте питання "науковцям", не забувайте називати себе і повідомляти яку газету чи журнал ви представляєте.
Історик №1 в В одному з припущень про походження океанів та морів йдеться про те, що спочатку наша планета була розжареною вогняною кулею. Минуло багато років, і поверхня кулі охолола й затверділа.

Так утворилася земна кора.

Але всередині куля залишилася розжареною. Там весь час утворювалися гази і пара. Вони виходили на поверхню крізь щілини, які взовж і впоперек розчахували Землю.

Минув якийсь час, і над планетою зібралося так багато пари, що вона, ніби ковдрою, вкутала Землю густими хмарами. Рясні дощі тоді йшли з дня у день, з року в рік не одне тисячоліття, аж поки на поверхні захвилювалися моря й океани.


Історик №2

Ми дізналися про іншу версію. Вчені стверджують, що воду Земля одержала з космосу. І зараз до нас звідти надходить вода. Правда, небагато.

" Але не забувайте,- кажуть учені,- космічна вода утворилася одночасно з нашою планетою - п"ять-сім мільярдів років тому. Тоді вона й почала надходити на Землю. Але не півтори тонни на рік, як тепер, а значно більше. Колись, мабуть, на планеті був справжній потоп: з води виглядали тільки вершини гір. Згодом вода увійшла в земні надра, а на поверхні лишилися моря та океани".
Історик №3

Нам здається найцікавішим припущення, про яке дізналась наша група. Колись земна куля була вдвічі меншою, ніж зараз. Не було тоді ані морів, ані океанів. Був на той час лише один суцільний континент. Щоб дістатися до Америки з Європи, Азії чи Африки, не треба було пливти на кораблі, ці материки були поряд, з"єднувалися так, як зараз Європа з Азією. І от майже 300 млн років тому цей величезний континент тріснув у кількох місцях і частини суходолу - теперішні материки - почали віддалятися одна від одної. Тріщини поступово заповнила вода.

Так утворилися океани і моря.

Ця гіпотеза найбільше схожа на правду. Подивись на карту півкуль, і ти побачиш, що берегові лінії Європейсько-Азіатського і Африканського континентів збігаються з береговоя лінією американських континентів, ніби краї розірваного паперу.


Історик №1

-Пройшли віки, перш ніж люди дослідили дно Світового океану. Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню місяця, ніж про поверхню дна Світового океану.

Першу в світі наукову експедицію з вивчення океанів здійснила в 1872-1876 роках Велика Британія, яка вважалася на той час володаркою морів. Ця експедиція-подорож дала таку кількість нової інформації, що її опрацьовували майже 100 вчених протягом 20 років. Наукові результати були викладені у 50-ти томах, до яких увійшли 2279 карт, малюнків і схем. Щоб здобути дані про глибину і рельєф океанічного дна, про айсберги, шторми, урагани, вченим треба було ризикувати своїм життям, потрапляючи у небезпечні пригоди.
Вчитель

- У нас сьогодні присутні відомі океанологи. Вони займаються досить молодою та цікавою наукою - океанологією, яка вивчає різні процеси і явища, що відбуваються в Світовому океані.

Океанолог №1

-Океан - найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На землі умовно виділяють чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північно-Льодовитий. (показ. на карті)

Океанолог №1

Найбільший - Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. Цей океан не омиває берегів Європи, але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник-португалець Фернан Магелан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим.

Він омиває береги більш як 50 країн світу. Через нього пролягають найважливіші транспортні шляхи, що сполучають країни Азії, Австралії та Америки. Переважна частина дна океану - рівнина з підводними западинами. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська, глибина якої 11022м. (мал.)Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100 тисяч видів. Лише водоростей тут кілька тисяч видів. Тут росте й найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 метрів.(мал.) У водах океану відомо понад 2000 видів риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус тощо.(мал.) Налічується більш як 6000 видів молюсків: мідії, устриці, кальмари, восьминоги.(мал.) Він посідає перше місце в світі за виловом риби (45%) та інших морепродуктів - кальмарів, креветок, крабів. (мал.)На дні Тихого океану виявлено багато родовищ нафти та газу. Катастрофи на морях призвели до значного його забруднення, зокрема нафтопродуктами, які утворюють на його поверхні нафтову плівку.(мал.) Сонце не проникає на глибину, тому це зменшує вилов риби.
Океанолог №2 Атлантичний океан - найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов"язана з грецьким міфом про гіганта Атланта. Він другий за розміром, дає 35% світового вилову риби. В океані водяться: скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, багато китів.(мал.)

У ньому розташоване море без беренів - Саргасове. (показ на карті). Одне з найбрудніших його морів - Балтійське. Як і в Тихому океані, виявлено родовища нафти і газу, пробурено сотні свердловин, прокладено на дні нафто- та газопроводи. Води його теж забруднені.

Атлантичний океан довгий час був природною науковою лабораторією, де дослідники з різних країн і частин світу зробили багато відкриттів.

Океанолог №3. Індійський океан за розмірами посідає третє місце. Він найтепліший. Найбагатший органічний світ - на півночі Індійського океану, де відомі численні види риб: сардинела,тунець,скумбрія,летючі риби,багато акул,скатів (показ. мал.) У прибрежних водах багато коралів,зустрічаються морські зірки,черепахи,кити, дельфіни.

У водах цього океану можна виловити риб, які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому.

Цей океан відомий запасами нафти і газу. У Червоному морі виявлено поклади залізних і мідних руд. Найбільший постачальник нафти - район Перської затоки (показ на карті) У зв"язку з інтенсивним видобутком нафти й газу на півночі його води забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для узбережних районів. А своєю назвою зобов"язаний Індії, береги якої омиває. (показ. на карті)

Океанолог №4. Найменший з океанів планети - Північно-Льодовитий. Ще наприкінці минулого століття про нього майже нічого не знали. Його довго називали морем. Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним. Береги його значно порізані, тут є численні моря і затоки. (показ. на карті)

В океан впадають багатоводні ріки. Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. В ньому налічуються тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва,палтус, сиг, нельма. Риба - головна пожива для морських ссавців - тюленів, моржів, білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування - "пташині базари". Тут трапляється найбільша медуза - ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця її витягуються до 20 метрів. Найхолодніше море на Землі - Східно-Сибірське.

7. Фізкультхилинка.

Як Світовий океан впливає на погоду?

Синоптик.

Україна розташована далеко від океану. Але він все одно впливає на її клімат. Кожен із нас щодня цікавиться погодою. За все це відповідає Світовий океан. Вода, яка випадає на землю у вигляді дощу та снігу, випаровується з його поверхні. Світовий океан ніби паровий котел, що нагрівається сонцем, накопичує і тепло, і вологу на Землі. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже, виходить, що саме Світовий океан створює погоду. Якби на Землі не було Світового океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці. Не росли б дерева, не цвіли сади, а літо було б таке холодне, як зима.

- Що дає людям Світовий океан?

Міністр водного господарства.

Крім того, що Світовий океан створює погоду, він щем нас і годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію, одержують добрива. Вода - основа всіх живих організмів. Понад 2 млн. суден під прапорами різних держав борознять моря і океани у пошуках риби. Щороку її добувають близько 52 млн. тонн. Океани і моря дають чимало кисню, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди. Океан давно став зручним водним шляхом, який пов"язує між собою материки та країни. Цим водним шляхом сотні тисяч суден перевозять пасажирів та різноманітні вантажі з материка на материк.

- Чим люди наносять шкоду Світовому океану?

Міністр з питань охорони навколишнього середовища.

Світовий океан дуже багатий скарбами. Проте його багатства людство використовує, на жаль, не по-господарському. Так, у ньому зменшилася кількість морського окуня, камбали, та іншої риби.

Тваринний і рослинний світ океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в океан води, які містять тисячі тонн свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а й для тих, хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою.

Крім аварій танкерів, щорічно в Світовий океан потрапляє до 10 млн. тонн нафти: з нафтопереробних заводів, під час видобування нафти з морського дна. Нафта вкриває поверхню Світового океану тонкою плівкою. Особливо забруднений Атлантичний океан і його частина- Середземне море. Небезпечна ситуація склалася і в Чорному морі, яке у разі подальшого забруднення може стати мертвим.

Відомий вчений-мандрівник Тур Хейєрдал зазначав: " Ми перетворюємо океан із всесвітньої фільтрувальної системи у всесвітню стічну яму. А загибель океану- це смерть всієї нашої планети".

у зв"язку з цим перед людством стоїть важливе завдання: не допускати забруднення морських та океанічних просторів і зберігати їх рибні багатства від хижацького винищення.

Отже, Світовий океан просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового океану?

Експерт


- По-перше, треба економно використовувати воду.

- По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття на сміттєсховища. Забруднена вода не придатна для використання.

Експерт

-Уникати обробки полів отрутохімікатами.



- Зберігати рибні багатства від хижацького винищення.

- Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм, щоб не забруднювати воду. Забруднена вода шкідлива для всього живого.

Експерт

- Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.



- Попереджувати стік нафтопродуктів з танкерів, що поторпіли аварію.

- Насаджувати водоохоронні ліси.

8.Осмислення учнями знань

1.Робота з підручником.

- Щоб краще запам"ятати прослухану інформацію, прочитайте скорочений її виклад у статті підручника "Океани Землі"

2. Тестові завдання. (Фронтально)

1. На скільки океанів поділяється Світовий океан?

а) на 3; б) на 4; в) не поділяється.

2. Який з океанів найбільший?

а) Атлантичний; б) Тихий; в) Індійський

3. Який з океанів найтепліший?

а) Тихий; б) Атлантичний; в) Індійський

4. Який океан розміщений лише в Східній півкулі?

а) Північно-Льодовитий; б) Тихий; в) Індійський

5. Який материк омивається чотирма океанами?

а) Євразія; б) Північна Америка; в) Австралія

6. Який океан найбагатший рослинним і тваринним світом?

а) Тихий; б) Індійський; в) Атлантичний

7. Яке значення мають океани на Землі?

3. Практична робота з контурною картою. ( Індивідуальна робота)

9. Узагальнення та систематизація знань учнів.

- Про що йшлося на сьогоднішній прес-конференції?

- Що нового дізналися? Що вам сподобалося? Що ні?

- Що вам найбільше запам"яталося?

10. Підсумок уроку.

- Чи сподобалась вам форма проведення уроку?

- На якому етапі вам було найцікавіше?

Я дякую всім за підготовку і участь у роботі.



10. Домашнє завдання.

- Прочитати в підручнику статтю "Океани Землі". Здійснити уявну подорож по одному з океанів, скласти усну розповідь.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка