Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення значущі частини слова



Скачати 60.19 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір60.19 Kb.
http://img-fotki.yandex.ru/get/6607/85688167.3b/0_970b6_abd86af1_l.jpg


ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

ДЛЯ УЧНІВ 5 КЛАСУ



«Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення – значущі частини слова»




Розробила:

учитель української мови та літератури

Лайтаренко Юлія Ігорівна




ТЕМА: Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення – значущі частини слова

МЕТА:

НАВЧАЛЬНА: поглибити відомості п’ятикласників про значущі частини слова та основу слова

РОЗВИВАЛЬНА: розвивати вміння розбирати слова за будовою, творчі здібності, логічне мислення

ВИХОВНА: виховувати любов до краси рідного краю

ТИП УРОКУ : УРОК ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ (урок-подорож)

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійне оформлення, картки, путівники експедиторів

ХІД УРОКУ

Епіграф уроку

Гей, нові Колумби й Магеллани,

Напнемо вітрила наших мрій!

Кличуть нас у мандри океани,

Бухту спокою облизує прибій.

(В. Симоненко)

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ 2хв

-Доброго дня, діти. Ви, напевно, здогадалися, що сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо в цікаву експедицію, де на нас чекають захоплюючі пригоди. Ми з вами один на один зустрінемося з небезпекою, але плідна праця та наші глибокі знання, допоможуть нам пройти всі випробування і досягти мети – дістатися найголовнішого острову «СКАРБНИЦІ ЗНАНЬ»,

Отже, як справжнім експедиторам вам потрібний «Путівник мандрівника»

(Слайд 2)



ІІ. ОЧІКУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Метод мікрофону

На цьому уроці я очікую….

(Разом з путівником учням видаються картки, впродовж уроку вони повинні оцінити рівень проведеного уроку, на інтерактивній дошці відкривається карта)

(Слайд 3)



ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Чарівно, гарно навкруги

Куди ж ми з вами припливли?

Дивіться – це ж країна слова

Вона, як сонечко - казкова

- Ви вже здогадалися, що наша мандрівка починається з «ДОЛИНИ КАЗКОВИХ ІСТОТ» . І зараз ми переглянемо презентації та пригадаємо деякі відомості про значущі частини слова

(Перегляд скрайб-презентації, яка була заздалегідь підготована учнями (казка про значущі частини слова)

(Слайд 4)



IІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Веселий дядько в синім капелюсі,

Виповнює бажання всіх дітей

Він помахом дарує усмішку Ганнусі,

Неначе світлий і чарівний Прометей

- Подивіться, перед нами непрохідні хащі, куди ж іти? Давайте запитаємо у чарівника.



«ПЕЧЕРА ЧАРІВНИКА» (Слайд5)

Робота біля дошки

(гра «Розгадай кросворд»)c:\users\pc\desktop\школа\открвтвй урок\картинки для презентации\кросворд зроблений.jpg



По вертикалі

1. Значуща частина слова, яка змінюється

2. Частина слова без закінчення

6. Значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить

для утворення нових слів

По горизонталі

3. Закінчення, що не виражене звуком і не позначене буквою

називається...

4. Головна значуща частина слова, яка спільна для всіх спільнокореневих

слів і виражає їхнє лексичне значення називається...

5. Значуща частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для

утворення нових слів

ІV. ПОВТОРЕННЯ ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ ТЕМИ.

ОСТРІВ РОЗБІЙНИКІВ

- Діти, дивіться перед нами «Острів розбійників». Ми можемо його обійти, але тоді не виконаємо наступне завдання і не потрапимо до «Скарбниці знань»

Отож, рушаймо далі…

-Ой хто ж це плаче у кущах? Це ж маленька розбійниця, вона не може скласти пазл. Давайте їй допоможемо? Але спочатку пояснимо тему, щоб їй було наступного разу не так складно!

Робота з таблицею (Слайд 6)

Завдання 1 (Слайд 7)

Робота в малих групах та біля дошки

Розподілити слова в чотири колонки.

(Учням видаються картки, на яких вони розбирають слова за будовою, записуючи їх в «Путівники». Потім ці картки аналізуються і кріпляться на дошку)



Корінь +суфікс


Корінь +закінчення

Префікс +корінь

Префікс + корінь + суфікс

+закінчення

дубок

гора

вихід

безхмарний

вітерець

літо

переїзд

пречудовий

V. ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ У НОВИХ ПРАКТИЧНИХ СИТУАЦІЯХ (ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ).

«СЕЛИЩЕ РОЗБИШАК» Слайд 8

-діти, маленькі розбишаки, зовсім не хочуть вчитися. Вони допускають багато помилок в написанні слів. Давайте їм допоможемо, виправимо помилки в їхніх віршиках

Цей ліс живий. Прекрасний і трЕвожний,

Здається, відчуває кожний крок

Цей ліс живий. ВИличний і вельможний

Як солодко співає там в'юрок

Прилинь всім серцем до дубів могутніх,

Прилинь і зачаруйсь красой на мить

Лунають дзвінко голоси присутніх

Сягають солов'їні співи у блакить

Маленький пролісок, як ніжне янголятко

Ховається у марИво лісів

А цвіт калини, як оте малятко

Дає наснагу для творців, митців

Отож, мій друг, цінуй красу прЕроди

Не руш і не губи усе жЕве

Оберігай, як вищу нагороду

І знай, природа в світі – головне!

Бесіда

- Який настрій викликав у вас вірш?

-Яка тема та основна думка вірша?

- Знайдіть слово, яке утворено префіксальним способом.

2. Виписати слова з префіксами. Виписані слова розібрати за будовою

«ОСТРІВ ПІРАТІВ» (Слайд 9)

Щоб потрапити далі, нам потрібно відкрити скриню мерця.



Гра «Назви одним словом». (Розібрати слова за будовою)

1. Найперша квітка, що зацвітає навесні (Пролісок)

2. Людина, яка любить доглядати за садом(Садівник)

3. Лікарська рослина, яку прикладають до ранок (Подорожник)

4. Один з видів грибів, який росте переважно в березових лісах (Підберезник)

5. Символ України з котиками (Верба)

- А чи правильно ми все розібрали? Давайте перевіримо наші відповіді на інтерактивній дошці.

«ОСТРІВ МАНДРІВНИКІВ» (Слайд 10)

Цей острів був відкритий мандрівниками, які після нелегких подорожей, приїжджали сюди і відпочивали. Давайте також зупинимося тут і трішечки відпочинимо



Фізкультхвилинка

Ми сьогодні працювали:

І писали, і читали

Мандрували, рахували

Додавали, аж гуло

Дуже важко нам було

Подивімось небо синє

Тихо хмаронька пливе

У діброві, при долині

Дівчина вінок плете

Подивімось, усміхнімось

І до сонця потягнімось

Привітаймо друзів всіх

З нами буде тільки сміх

КРАЇНА ВСЕЗНАЙОК (Слайд 11)

Веселі Всезнайки придумали і для нас завдання. Вони думають, що ми його не виконаємо. Давайте покажемо їм, які ми кмітливі!

Розподілити слова в дві колонки –з закінченням та з нульовим закінченням

З закінченням

З нульовим закінченням

соловейко

хліб

підводний

ліс

український

струмок

ГАЛЯВИНА ТВОРЧОСТІ (Слайд 12)

Неважливо поет ти чи ні

Головне- залишити дрібочку серця

Світлим подихом сповнити св`ої пісні

І тоді лиш твій віршик всміхнеться

Творче конструювання (робота в малих групах)

Придумати чотирьохрядковий вірш, презентувавши його

Сонце-віконце

Рідна країна – Україна

ОСТРІВ ЧАКЛУНІВ (Слайд 13)

Придумати слова, будова яких відповідала б поданим схемам. Записати слова у путівники.





КРАЇНА ЧАРІВНИХ СЛІВ (Слайд 14)

Гра «Скринька чарівних слів»

Для вираження пестливості, гарного ставлення один до одного ми створюємо слова за допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-,-ісіньк-, -юсіньк

Давайте пограємо в гру, яка має назву - «Скринька чарівних слів»

Гарнесенький, малесенький, тихесенький, білесенький, чорненький, ріднесенький



ОСТРІВ «СКАРБНИЦЯ ЗНАНЬ» (Слайд 15)

Ось ми і досягли своєї мети. Дібралися до острову «Скарбниця знань». Давайте відкриємо чарівну скриньку!



Діти відкривають чарівну скриньку з метеликами.

VI. ПІДСУМКИ. РЕФЛЕКСІЯ.

- Діти, чи збулися ваші очікування? Давайте оцінимо сьогоднішній урок. Якщо так – ставимо пальці вгору, ні – вниз.

VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Написати твір-мініатюру «Захоплююча краса чарівної української природи»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка