Основи стрільби зі стрілецької зброїСкачати 56.31 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір56.31 Kb.
ПЛАН-КОНСПЕКТ

для проведення заняття з предмету “Захист Вітчизни”

у 10-а класі

Тема 2. Основи стрільби зі стрілецької зброї.

Заняття 1: Внутрішня балістика стрільби.

(номер та повне найменування теми заняття)

Вчитель: А.П.Лучкань


Тема: Основи стрільби зі стрілецької зброї.

Заняття 1: Внутрішня балістика стрільби

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з внутрішньою балістикою стрільби;

поглибити знання про призначення та будову основних частин і механізмів автомата;розвивальна: розвивати навички роботи з інформаційно-енциклопедичною літературою та зразками зброї;

виховна: виховувати любов до Батьківщини і відповідальну громадянську позицію;

культуру поводження із зброєю.Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: підручник, набір плакатів, комплект електронно-обчислювальної та відео техніки, МГМ АК-74.

Опорні та базові поняття: закони України, Збройні Сили, Захист Вітчизни, стрілецька зброя, автомат Калашникова.
ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дотримання учнями статутних взаємовідносин на уроках із предмета.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

«Постріл — об’єднувальне начало вогневих засобів». Як ви розумієте це твердження?


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Як відомо, кожна людина може успішно використовувати будь-які механізми, лише досконало вивчивши їх будову та призначення.

Зброя в цьому сенсі не є винятком. Тож досконале знання частин і механізмів АК-74, їх призначення та порядок обслуговування допоможуть загальному освоєнню як АК-74, так і лінійки зброї під маркою “АК”.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


  1. Внутрішня балістика стрільби. Поняття про стрільбу і балістику стрільби.

Балістика (нім. Ballistik, від грец. ballo — кидаю) — наука про рух артилерійських набоїв, некерованих ракет, мін, бомб, куль під час стрільби. Внутрішня балістика вивчає рух кулі в каналі ствола під дією порохових газів. Зовнішня — після вильоту її з каналу ствола.

Явище пострілу. Постріл — це викидання кулі з каналу ствола енергією газів, які утворюються при згоранні порохового заряду. При пострілі зі стрілецької зброї від удару бойка по капсулю бойового патрона вибухає детонуюча речовина капсуля. Полум’я через отвори в дні гільзи проникає до порохового заряду і запалює його, унаслідок чого велика кількість сильно нагрітих газів утворюють у каналі ствола високий тиск на дно кулі, а також на дно та стінки гільзи і на стінки ствола та затвора.

Періоди пострілу. Постріл відбувається в надзвичайно короткий проміжок часу (0,001-0,06 с). Під час пострілу виділяються 4 послідовних періоди: попередній, перший, або основний, другий, третій, або період післядії газів.

Мал. 1. Періоди пострілу:

Р (О) — тиск форсування;

Р (м) — найбільший тиск;

Р (к) і U (к) — тиск газів та швидкість кулі в момент закінчення згорання пороху;

Р (d) і U (d) — тиск газів і швидкість кулі в момент вильоту її з каналу ствола;

U (m) — найбільша швидкість кулі;

Р (атм) — тиск, рівний атмосферному


Рух кулі в каналі ствола зброї. У результаті тиску газів куля зрушує з місця й врізається в нарізи ствола, обертаючись по них, проходить через канал ствола з постійно зростаючою швидкістю і вилітає назовні в напрямку осі каналу ствола. Тиск газів на дно гільзи викликає рух зброї назад. Від тиску газів на стінки гільзи та ствола проходить деформація гільзи і вона щільно притискується до патронника, перешкоджаючи прориву порохових газів у бік затвора. Одночасно при пострілі відбувається нагрівання ствола та виникають його коливальні рухи.

Гази та частки незгорілого пороху, вилітаючи з каналу ствола вслід за кулею, при зустрічі з атмосферним повітрям утворюють полум’я та ударну хвилю, які спричиняють звук при стрільбі.

Під час пострілу з автоматичної зброї, який використовує енергію віддачі, тиск газів через дно гільзи передається на деталі затвора і викликає його рух зі стріляною гільзою назад. Тиск газів на дно гільзи пересилює інерцію затвора та пружність зворотно-бойової пружини. Куля вже до цього часу вилітає з каналу ствола. Відходячи назад, затвор стискає зворотно-бойову пружину. Потім під дією енергії пружини затвор рухається вперед і досилає наступний набій магазину в набійник.

Початкова швидкість кулі, її вплив на бойові властивості зброї.

Початковою швидкістю кулі називають швидкість, із якою куля залишає канал ствола, тобто швидкість руху кулі поблизу точки вильоту.

Початкова швидкість — це умовна величина, яка дещо перевищує дульну, але є меншою, ніж максимальна. Цю швидкість визначають дослідним шляхом і математичними розрахунками, її величину зазначають у таблицях стрільби і в бойових характеристиках зброї.

Початкова швидкість — одна з основних балістичних характеристик зброї. За збільшення її величини збільшуються й такі параметри стрільби: дальність польоту кулі, дійсність вогню, пробивна і вбивча сила, прямий постріл, а от вплив зовнішніх факторів на політ кулі та на характеристики траєкторії її польоту зменшується.

Для стрілецької зброї що більша початкова швидкість, то більш настільною (пологою) стає траєкторія польоту кулі при однакових кутах піднесення. Величина початкової швидкості залежить від багатьох факторів. Основними з них є такі:

1. Маса кулі. Із збільшенням маси кулі при одному і тому ж заряді величина початкової швидкості кулі зменшується, а із зменшенням маси — збільшується.

2. Маса заряду. Із збільшенням маси заряду при одній і тій же масі кулі початкова швидкість збільшується.

3. Довжина каналу ствола. Із збільшенням довжини каналу ствола початкова швидкість кулі збільшується, оскільки куля протягом тривалішого часу піддається дії тиску газів. Але збільшення початкової швидкості кулі із збільшенням довжини каналу ствола відбувається до певної межі. При дуже великій довжині ствола може виявитися, що сила дії порохового заряду стане меншою від сили опору руху кулі в каналі ствола, у цьому випадку швидкість кулі почне зменшуватися.

4. Температура й вологість порохового заряду. З підвищенням температури порохового заряду збільшується швидкість горіння пороху, а тому збільшується і максимальний тиск, і початкова швидкість. З підвищенням вологості порохового заряду зменшуються швидкість горіння і початкова швидкість кулі.

5. Форма і розміри пороху. Ці фактори істотно впливають на швидкість горіння порохового заряду, а отже, і на початкову швидкість кулі. Вони добираються експериментальним шляхом при конструюванні зброї.2. Віддача зброї та її вплив на результати стрільби

Віддача — це рух зброї назад під час пострілу. Віддача відчувається у вигляді поштовху в плече стрільця, його руку або у ґрунт. Дія віддачі зброї характеризується величиною швидкості та енергією, яку вона розвинула під час руху назад. Швидкість віддачі зброї приблизно в стільки разів менша від початкової швидкості кулі, у скільки разів куля легша від зброї. Сила тиску порохових газів (сила віддачі) і сила опору віддачі (упор приклада, рукоятки, центр тяжіння зброї тощо), які розташовані не на одній прямій і спрямовані в протилежні боки, створюють пару сил, під дією яких дульна частина ствола відхиляється догори.


При пострілі ствол зброї здійснює коливальні рухи. У результаті коливальних рухів дульна частина ствола в момент вильоту кулі може також відхилятись від початкового положення в будь-який бік. Величина цього відхилення збільшується в результаті неправильного використання упору для стрільби, забруднення зброї тощо. Поєднання впливу коливальних рухів ствола, віддачі зброї та інших причин призводить до утворення кута між напрямком осі каналу ствола до пострілу та її напрямком у момент вильоту кулі з каналу ствола: цей кут називають кутом вильоту.

Величину кута вильоту подають у таблицях стрільби. Якість бою зброї знижується при порушенні правил прицілювання та неправильному використанні упору.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний матеріал підручника §11, стор. 71-73 та конспект.Керівник заняття ____________________________________________ А.Лучкань


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка