Основні положення таСкачати 143.33 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір143.33 Kb.
План – конспект

уроку з предмету «Захист Вітчизни»

11 клас

Тема: Основні положення та

організація стрільби зі стрілецької зброї

Учитель предмету «Захист Вітчизни»

Фомук Олександр Васильович

загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №10 м. Ковель
2015 рік

РОЗДІЛ III: ВОГНЕВА ПІДГОТОВКАТЕМА № 4.4. Стрільба по наземних і повітряних цілях

Заняття 1. Основні положення та організація стрільби зі стрілецької зброї.

Мета: познайомити з кваліфікацією вправ зі стрільби для індивідуального навчання; вивчити умови виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї; узагальнити та систематизувати знання з ведення вогню, корегування стрільби та спостереження за їх результатами; тренувати розборку АК; виховувати кмітливість, рішучість, уважність.

Очікувані результати:

учень повинен називати особливості організації і порядок проведення стрільб з малокаліберної гвинтівки та автомата; дотримуватися правил безпеки при проведенні стрільб зі стрілецької зброї, володіти прийомами та різними способами в оборонному і наступальному бою; виконувати стрільбу відповідно правил та нормативів з вогневої підготовки.

Навчальні питання:


 1. Заходи безпеки при проведенні стрільби в тирі та на військовому стрільбищі.

2. Організація стрільб з ПГ, МКГ, АКМ. Проведення стрільби. Призупинка стрільби.

Учні мають знати: будову АКМ; будову патрона; заходи безпеки на заняттях при поводженні зі зброєю; знати команди для проведення стрільби та її припинення.

Учні повинні вміти: чітко виконувати заходи безпеки на заняттях при поводженні зі зброєю.

Учні повинні засвоїти :

заходи безпеки на заняттях при поводженні зі зброєю; приготування до стрільби; положення для стрільби; заряджання зброї; прикладка зброї; упор; припинення або призупинка стрільби.Базові поняття й терміни:

 • ВПС, ВНС, ВКС, ВБС.

Методи проведення: розповідь, бесіда, пояснення, демонстрація

Місце проведення: місце для вивчення стройових прийомів (вступна частина, тренування), класна кімната, фойє, коридор

Форма проведення - теоретичне заняття

Тип уроку: комбінований Час: 45 хв

Обладнання та матеріали:

Плакат «Класифікація вправ стрільби», відеоапаратура, макети автомата Калашникова -2Структура уроку:

Організаційний етап - 2 хв

Тренування особового складу – 2 хв

Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності - 6хв

Вивчення нового матеріалу – 30 хв

Класифікація вправ стрільби.

Організація виконання практичних стрільб.

Порядок виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї.

Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів -2хв

Підсумки уроку - 2хв

Домашнє завдання – 1хв


Хід уроку

І. Організаційний етап

Шикування особового складу (двошеренговий стрій).

Привітання та доповідь викладачу.

Перевірка готовності до заняття.II. Тренування особового складу

Розбирання та складання автомата Калашникова.III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

 1. Опитування особового складу (узагальнення знань, отриманих на минулому занятті).

Фронтальна бесіда з елементами розповіді.

Класифікація стрілецької зброї. • Яке призначення автомата Калашникова?

Автомат Калашникова калібру 7,62 мм або 5,45 мм є індивідуальною зброєю і призначений для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника вогнем, штиком, прикладом. c:\users\саша\desktop\школа\269_plzv03\7.jpg


 • Назвати загальну будову АКМ.

16.jpg

8.jpg

Автомат Калашникова складається з таких основних частин: ствол зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом і пістолетною рукояткою; кришка ствольної коробки; затворна рама з газовим поршнем; затвор; затворний механізм; газова трубка зі ствольною накладкою; ударно спусковий механізм; цівка; магазин; компенсатор або дуловий гальмо-компенсатор. спусковий механізм; цівка; магазин; компенсатор або дуловий гальмо-компенсатор.папа 007

- Яке призначення та будова затворної рами з газовим поршнем?11.jpg

Затворна рама з газовим поршнем служить для приведення в дію затвора та ударно – спускового механізму. Вона складається з: кожуху для затвора, запобіжного виступу, пазу для направляючого виступу ствольної коробки, виступу для важеля автоспуску, рукоятки, фігурного виступу, пазу для відбивного виступу, газового поршня.

- Яка будова і призначення прицільного пристрою?9.jpg

Прицільний пристрій необхідний для наведення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Він складається з колодки прицілу, прицільної планки, хомутика, гривки з прорізом, повзунка з мушкою. • Для чого служить затвор? 11.jpg

Затвор служить для досилання патрона в патронник, закривання каналу ствола, розбивання капсуля і викидання гільзи з патронника.


 1. Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Класифікація вправ стрільби.

Вправи стрільб для індивідуального навчання включають:

- вправи початкових стрільб (далі — ВПС);

- вправи навчальних стрільб (далі — ВНС);

- вправи контрольних стрільб (далі — ВКС);

- вправи бойових стрільб (далі — ВБС).

ВПС призначені для набуття учнями первинних навичок у виконанні вогневих завдань. ВПС виконуються з пневматичної гвинтівки у підготовлених для стрільби місцях (кабінеті предмета), стрілецьких тирах.

ВНС призначені для послідовного навчання учнів самостійному виконанню вогневих завдань усіма способами по різних цілях, підтримання та удосконалення індивідуальної підготовки. ВНС виконуються з малокаліберної гвинтівки у стрілецьких тирах, на навчально-тренувальних засобах.

ВКС призначені для визначення рівня вогневих навичок учнів у ході проведення перевірок, контрольних занять. ВКС виконується з малокаліберної гвинтівки у стрілецьких тирах.

ВБС з автомата призначені для набуття учнями первинних навичок у виконанні вогневих завдань бойовою зброєю.Примітка. Вправою бойових стрільб з автомата визначена вправа початкових стрільб із курсу стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин, яка має назву «Стрільба з місця по нерухомих цілях».

2. Організація виконання вправ стрільб.

Індивідуальне навчання вправ стрільб учнів починається з виконання ВПС з пневматичної гвинтівки. У подальшому, вправи стрільб виконуються у такій послідовності: ВНС і ВКС з малокаліберної гвинтівки — у навчальних закладах; ВБС з автомата Калашникова бойовим патроном — у військових частинах під час навчально-польових зборів.

Відпрацювання підготовчих вправ забезпечує послідовне навчання вмілим діям зі зброєю, влучній стрільбі, вмілому використанню правил стрільби.

У навчальних закладах наказом призначаються зведені відділення і взводи, у яких командирами призначаються найбільш підготовлені учні. Витяг з наказу повинен знаходитися у керівника стрільби на ділянці.

Під час виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї учні повинні бути у польовій (спортивній) формі одягу з відповідним спорядженням: сумкою з магазинами, сумкою з ручними гранатами, флягою, малою лопатою, засобами індивідуального захисту (протигазом).

Під час виконання вправ стрільб організовуються заняття (тренування) на навчальних місцях. Кількість навчальних місць, номери нормативів та зміст занять на них визначає викладач предмету. Заняття з учнями на навчальних місцях проводяться командирами навчальних відділень відповідно до графіка відпрацювання навчальних питань та нормативів, який складається викладачем. До виконання вправ стрільб допускаються лише ті учні, які вивчили матеріальну частину зброї та боєприпасів, вимоги безпеки, основи і правила стрільби, умови вправи та склали залік. Учні, які не склали залік, до стрільби не допускаються. Стрільба в протигазах проводиться без змін умов вправи. Протигази надіваються учнями у вихідному положенні за командою «Гази», що подається керівником стрільби на ділянці і знімаються за командою керівника стрільби на ділянці після повернення зміни у вихідне положення. Ті, хто носять окуляри, виконують вправи стрільб зі стрілецької зброї без протигаза.

Для керівництва стрільбою підрозділу навчального закладу наказом керівника навчального закладу щодо організації проведення стрільб призначається керівник стрільби на ділянці та керівники занять на навчальних місцях (командири навчальних відділень). У наказі також визначається:

- перелік вправ стрільб, що плануються для виконання;

- перелік зброї, що дозволена для використання під час стрільб;

- порядок проведення занять на навчальних місцях;

- завдання щодо всебічного забезпечення заняття з вогневої підготовки.

Під час виконання вправ стрільб з місця, відповідно до умов ведення оборонного бою зі стрілецької зброї, на військових стрільбищах рубежем відкриття вогню (далі — РВВ) є вогнева позиція. РВВ — лінія, з досягненням якої дозволяється стрільба. РВВ (вогнева позиція) повинен розташовуватися на віддаленні від вихідного рубежу не ближче: для стрільби зі стрілецької зброї — 10 м.

Ціль вважається ураженою, якщо здійснено пряме влучення кулі у мішень з колами. Пробоїна, що перебила лінію кола, зараховується на користь стріляючого.

Облік результатів стрільб ведеться у взводі — за кожного учня та відділення. Відомості визначення індивідуальної оцінки та обліку результатів виконання вправ стрільб зберігаються у викладача предмета протягом року.

Виконання вправ стрільб із не підготовленої та не приведеної до нормального бою зброї забороняється.

Підрозділи прибувають на військове стрільбище не пізніше ніж за 30 хвилин до початку стрільби. Цей час використовується для перевірки зброї на розрідженість, організацію занять на навчальних місцях, перевірки роботи полігонного обладнання мішеневого поля та огляду мішеней; перевірки

зв'язку старшого керівника стрільби з керівниками стрільби на ділянках, з навчальними місцями, на яких буде проводитися стрільба, а також для перевірки готовності зброї до стрільби.

Перед початком заняття керівник навчального підрозділу (викладач предмета), що стріляє: повідомляє тему, мету та порядок проведення заняття; указує навчальні місця та порядок взаємодії з керівником стрільби на ділянці, повідомляє час початку та закінчення стрільби;

перевіряє знання кожним, хто навчається, основних положень Курсу стрільб та вимог безпеки під час стрільби, доводить до них метеодані;

після постановки завдань дає команду на зайняття підрозділами зазначених навчальних місць.

Із зайняттям підрозділом зазначеної ділянки керівник стрільби:

- повідомляє тему і порядок проведення заняття; вказує на місцевості вихідне положення, вогневі позиції для тих, хто навчається (під час стрільби зі стрілецької зброї), рубежі відкриття та припинення вогню, основні та небезпечні напрямки стрільби;

- визначає порядок взаємодії з керівниками на навчальних місцях, де буде проводитися стрільба;

- перевіряє знання учнями умов вправи, що виконується, та вимог безпеки під час стрільби;

- ставить командирам навчальних взводів (відділень), що стріляють, бойове завдання стосовно дій у наступі або в обороні залежно від умов вправи, що виконується.

Надалі керівник стрільби на ділянці виконує свої обов'язки.З. Порядок виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї.

Керівник стрільби на ділянці наказує черговій зміні отримати на пункті боєпостачання боєприпаси. Боєприпаси видаються поштучно за відомістю. У разі необхідності боєприпаси можуть видаватися роздавальником боєприпасів у вихідному положенні в споряджених магазинах.

Учні, отримавши боєприпаси, оглядають їх, споряджають патронами магазин, укладають магазин в сумку та під керівництвом командира навчального відділення (старшого зміни у складі пари, групи) прямують у вихідне положення.

Керівник стрільби на ділянці уточнює учням порядок виконання вправи (вогневу позицію, місце для стрільби, положення для стрільби, сектор стрільби, напрямок руху, черговість стрільби тих, хто стріляє) та нагадує вимоги безпеки під час виконання вправи.

Переконавшись у готовності учнів та ділянки до стрільби, керівник наказує на дільничному пункті управління відкрити червоні напівкола ВСП і доповідає про готовність до стрільби старшому керівнику стрільби.

Після перевірки готовності всіх ділянок до стрільби старший керівник стрільби наказує на командному пункті відкрити червоні напівкола ВСП і віддає розпорядження на подання сигналу «Слухайте всі».

За цим сигналом і за командою керівника стрільби «На визначені напрямки — вперед» ті, хто стріляє, відповідно до отриманого завдання виходять (розмикаються) на свої напрямки для стрільби. Переконавшись у готовності учнів та в безпеці стрільби, керівник стрільби на ділянці віддає розпорядження на подання сигналу «Вогонь».

Підкидання дульної частини ствола зброї вгору при пострілі в результаті дії віддачі.

Керівник стрільби на ділянці подає команду «Вогнева позиція — 10 м попереду, положення для стрільби (лежачи, з коліна, стоячи), сектор стрільби (орієнтир 1, орієнтир 2) — до бою». Учні діють у такій послідовності:

займають зазначені вогневі позиції на РВВ (рубежі відкриття вогню), готуються до стрільби, заряджають зброю і доповідають: «Перший (другий), до бою готовий» та діють відповідно до отриманого завдання, спостерігають у зазначеному секторі стрільби та в разі виявлення цілей самостійно відкривають вогонь з положень для стрільби, передбачених умовами вправи.

Після закінчення виконання вправи учні доповідають: «Перший (другий), стрільбу закінчив» і ставлять зброю на запобіжник. За командою керівника стрільби на ділянці «Припинити вогонь. Розряджай.» ті, хто стріляє, розряджають зброю і доповідають: «Перший (другий), зброя розряджена, поставлена на запобіжник ». Керівник стрільби на ділянці, підходячи до тих, хто стріляє, подає команду «Зброю до огляду», оглядає зброю, після чого подає команду «Зброю оглянуто».

Після огляду зброї керівник стрільби на ділянці повертає зміну у складі пари, групи у вихідне положення, дає команду «Відбій» та розпорядження відкрити білі напівкола ВСП на дільничному пункті управління, доповідає старшому керівнику стрільби про закінчення стрільби зміною.

Результати стрільби заносяться у відомість визначення індивідуальної оцінки та обліку результатів виконання вправ стрільб.

Примітка. Під час виконання вправ стрільб керівник стрільби перебуває в пішому порядку — не ближче 15 м від того, хто стріляє. Показ цілі починається через 10-20 с після зайняття вогневої позиції тими, хто стріляє.

Вправи стрільб у складі підрозділу по повітряних цілях виконуються в такому порядку: керівник стрільби на ділянці у вихідному положенні ставить бойове завдання командиру взводу на дії взводу в наступі або обороні; після проходження взводом РВВ та досягнення ним рубежу, який відповідає дальності до цілі, або після зайняття зазначеної позиції керівник стрільби подає сигнал на показ цілі (мішень вертольота); за командою командира взводу особовий склад готується до стрільби та веде вогонь по вказаній цілі; після закінчення стрільби, розряджання та огляду зброї взвод повертається у вихідне положення.

Заходи безпеки при проведенні стрільб в тирі та на військовому стрільбищі

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

- заряджати зброю бойовими та холостими патронами до сигналу «Вогонь» (команди керівника, командира);

- направляти зброю на людей, в сторону або у тил стрільбища незалежно від того заряджена вона чи ні;

- відкривати та вести вогонь з несправної зброї, несправними боєприпасами або боєприпасами, які не передбачені таблицями стрільби для даної системи;

- відкривати та вести вогонь за межі небезпечних напрямків;

- відкривати та вести вогонь при піднятому білому прапорі на командному (дільничному) пункті та укриттях (бліндажах);

- відкривати та вести вогонь по бліндажах, незалежно від того, знаходяться у них люди, чи ні, а також по інших спорудах (вишках, тригонометричних пунктах та декоративному обладнанню);

- залишати, де б то не було заряджену зброю або передавати її іншим особам;

- залишати на вогневій позиції (місці для стрільби) індивідуальну зброю без команди керівника (командира);V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Нагадування теми, навчально-виховної мети та цілей уроку.VІ. Підбиття підсумків уроку

  1. Зробити загальну оцінку класу.

  2. Відмітити кращих учнів на занятті.

  3. Перевірити ступінь засвоєння учнями нового матеріалу.

V ІІ. Домашнє завдання

Вивчити порядок виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї.Прочитати і повторити ст. 109 – 116 «Захист Вітчизни» 11 клас

Записати в зошит класифікацію вправ стрільби ст. 138 - 140


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка