«Особиста гігієна. Складові особистої гігієни. Догляд за шкірою. Гігієна ротової порожнини. Особиста гігієна під час занять фізичною культурою та спортом»



Скачати 88.92 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір88.92 Kb.
Тема : «Особиста гігієна.Складові особистої гігієни. Догляд за шкірою. Гігієна ротової порожнини. Особиста гігієна під час занять фізичною культурою та спортом»

Мета: ознайомити з причинами хвороб зубів, шкіри та їх профілактикою; формувати вміння правильно доглядати за тілом та ротовою порожниною; виховувати бажання систематично займатися фізичними вправами.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація і мотивація навчальної діяльності

Пригадуємо про хвороби цукровий діабет і йододефіцит.



Вправа «Так- Ні»

  1. Йододефіцит-неінфекційне захворювання(Так)

  2. Йод- необхідний для утворення щитовидної залози(Так)

  3. Йод- необхідний для утворення підшлункової залози(Ні)

  4. Йодована сіль-це звичайна кухонна сіль із додаванням солей Йоду(Так)

  5. Цукровий діабет- хвороба лише дорослих людей(Ні)

  6. На цукровий діабет можуть хворіти діти(Так)

Дати відповіді на запитання

У яких продуктах міститься йоду найбільше?

Чому важливо вживати продукти, що містять Йод?

За допомогою методу «Мікрофон» учні називають:


  1. предмети особистої гігієни

  2. Що таке здоровий спосіб життя

III. Вивчення нового матеріалу

1.  Розповідь учителя про чистоту ,як основну вимогу особистої гігієни.

-  Про чистоту , хто всюди дбає,

  Завжди здоров ‘я добре має.

  І настрій в того просто гарний,

  І в світі він живе не марно.

-  Слово «Гігієна» - здоровий спосіб життя. Одна з головних вимог гігієни – чистота. Народна мудрість говорить « Чистота запорука здоров ‘я». Щоб бути здоровим , треба щодня бути чистим і охайним.

2) Гра – подорож по річці « Охайність»

- Діти, сьогодні ми з вами помандруємо по  річці « Охайність» на кораблі і зупинемось на кожному з островів , що нам зустрінуться. Ми дізнаємось з вами про речі, які належать до предметів індивідуального користування, як доглядати за зубами, вухами, носом, очима, нігтями, шкірою, волоссям.

а)Відгадування загадок.

- Щоб стати пасажирами корабля треба нам відгадати загадки:

 1.Білих 30 зубчиків для кучерів і чубчиків

    По голівці ходять – волосся в порядок приводять.    ( Гребінець)

2.Гладеньке, запашне,

   Миє чистенько,

    Треба, щоб у кожного було,

    Що , малята ?  ( мило)

3.  Я - невтомна трудівниця, мені вірять люди,

        Хто зі мною поведеться – той здоровий буде.

         Буде часто усміхатись білими зубами,

         Мене знає вся малеча і бабусі й мами.

       Чистоту тримаю в домі. Справу знаю чітко,

       Вам  ім ‘ я моє знайоме, бо зубна я …..  ( щітка)

4. Ліг в кишеню і вартую

Плаксі, реві та бруднулі

Витру вранці струйки сліз,

Не забуду і про ніс        ( носовичок)

5.  Я -  маленька полотнинка,

     Випрана дбайливо.

     Не серветка, не хустинка, знаю своє діло.

     Я до щічок, до голівки притулюсь ласкаво,

     Я вберу усі краплинки з тіла після ванни.

    Я не гість – хазяїн в домі,

     І лежати я не звик

   Вам ім’ я моє відомо, пригадайте я … ( рушник)

Б) Бесіда про предмети індивідуального користування.

- Діти, гребінець, мило, зубна  щітка, носовичок, рушник, зубна паста  - належать до предметів індивідуального користування. Кожен з вас повинен мати  ці предмети  і сам користуватися ними. ( предмети повісити на дошку)

- Діти . ви розгадали загадки , тому ми можемо з вами вирушати в подорож.

В )Подорож до острова № 1 « Догляд за руками, тілом і волоссям»

-   Діти , беремо наш кораблик і пливемо до першого острова.  Наш перший острів називається  -   « Догляд за руками, тілом і волоссям».

-  Діти, я вам роздаю вологі серветки. Витріть свої руки.

- Подивіться на чисту серветку  і на ту, що тільки витерли руки.

-  Що ви бачите?

- Діти, ми повинні постійно стежити за чистотою рук. Прийшовши до школи ми з вами за все беремося: торкаємося руками до ручки від дверей, відвідуємо туалет. Тому на ваші руки можуть потрапити мікроби. Ні в якому разі не беріть руки до роту,  а постійно слідкуйте за чистотою рук.

-   Давайте уявно покажемо, як треба мити руки:

1. Треба спочатку закотити рукава вище ліктів.

2.Відкрити не сильно кран і намочити руки.

3. Взяти мило і намилити руки.

4. Покласти мило.

5. Миємо руки : треба, щоб вони перекочувались одна по одній, як санчата з гори:  то права з’ їжджає по лівій, то ліва по правій. Потім треба покласти долонька до долоньки і потерти. А вже після цього сполоснути і витерти.

-  Діти,  а як часто ви підстригаєте нігті на руках? Ногах?

-   Отже,  

1) Руки треба мити з милом після відвідування туалету, ігор з тваринами,  якщо ви звідкись прийшли, після брудної роботи.

2)Нігті на руках слід підстригати 1 раз на тиждень, а на ногах – 1 раз у два тижні.

3)Ніколи не гризіть нігті.

- Своє тіло ми повинні мити кожного дня. Наша шкіра повинна бути завжди чистою. Приймати ванну ми повинні 1 раз на тиждень. Своє волосся  необхідно мити в міру забруднення, прочісувати власним гребінцем або щіткою 2-3 рази на день. Зачіски у дівчаток і хлопчиків повинні бути зручними і охайними.

- Запам ‘ятайте: користуватися чужим гребінцем,  заколками , головними уборами – заборонено.

Вчитель повідомляє дітям як важливо слідкувати за гігієною порожнини рота, про те, як правильно і як часто необхідно чистити зуби. Називає хвороби зубів: карієс та запалення ясен.

Недотримання особистої гігієни рота є причиною неприємного запаху з рота.

Також для фізичного здоров’я людини необхідна і особиста гігієна тіла. Ще з раннього дитинства батьки навчили вас мити руки з милом, приймати душ, обрізати нігті. Особливо в підлітковому віці на шкірі обличчя з’являються вугрі, волосся стає масним і мити його треба частіше, або навпаки – ламким.



Гігієна – це сукупність заходів, що запобігають захворюванням і забезпечують збереження здоров’я.

Гігієна тіла – це догляд за шкірою. Адже шкіра захищає наш організм від різних ушкоджень. У шкірі є багато нервових закінчень, за допомогою яких людина відчуває навколишній світ.

Здорова шкіра приємна на дотик, м’яка та еластична. Та коли її не доглядати, вона стає тьмяною і має неприємний запах.



1. Поняття про особисту гігієну

Особиста гігієна - це основа здорового способу життя, умова ефективної первинної та вторинної профілактики різних захворювань.

В епоху науково-технічного прогресу, який супроводжують хімічні й фізичні забруднення навколишнього середовища, особиста гігієна стає вагомим чинником запобігання серцево-судинним та іншим поширеним захворюванням. Як свідчать дані ВООЗ, велика частина населення в усіх країнах світу серйозно порушує правила особистої гігієни, курить, зловживає алкогольними напоями, не приділяє належної уваги фізичній культурі, загартуванню та іншим елементам здорового способу життя. Суспільне значення особистої гігієни визначається тим, що недотримання її вимог у повсякденному житті може негативно впливати і на здоров'я інших людей (пасивне куріння, поширення інфекційних захворювань і гельмінтозів). Щоб запобігти такому становищу, знання та навички особистої гігієни потрібно прищеплювати дітям з раннього віку.



Складові особистої гігієни входять гігієна тіла і порожнини рота, фізична культура, загартування, запобігання шкідливим звичкам, гігієна одягу і взуття, гігієна відпочинку і сну та інші види.

2. Вплив особистої гігієни на здоров'я людини

Забезпечення чистоти тіла, догляд за шкірою і волоссям є давніми елементами особистої гігієни. Шкіра яка має кілька мільйонів терморецепторів, потових та жирових залоз, бере безпосередню участь у процесах теплообміну. Через шкіру шляхом інфрачервоного випромінювання, випаровування і проведення організм втрачає понад 80 % тепла, що потрібно для підтримання теплового комфорту організму. Через шкіру виділяється 10-20 мл поту за годину. Під час важкої роботи і перегрівання ця кількість може збільшуватися до 300-500 мл і більше. Щодоби шкірою дорослої людини виділяється до 15-40 г шкірного жиру, до складу якого входять різні жирові кислоти, білки й інші речовини, відбувається злущення до 15 г лусочок ороговілого епідермісу.

Через шкіру виділяється велика кількість різних речовин (пропан, оцтова кислота, ацетон, метанол, органічні та неорганічні сполуки, ферменти). Сукупність цих та інших речовин сприяє розмноженню на шкірі бактерій і грибів, особливо на ділянці промежини і анального отвору.

Понад 90 % загальної кількості мікроорганізмів знаходиться на шкірі рук, де накопичуються пилові й мікробні аерозолі, забруднення з предметів, одягу. Забруднена шкіра швидко втрачає еластичність, стає джерелом неприємних запахів. Шкіра бере участь у газообміні, виділяючи діоксид вуглецю, їй належить провідна роль у забезпеченні організму вітаміном D2, який утворюється у верхніх шарах шкіри з дегідрохолестерину під впливом ультрафіолетового випромінювання. Проникнення в шкіру гноєтворних мікроорганізмів може призвести до локальних і генералізованих запальних процесів.

Разом із тим, шкіра, особливо чиста, має бактерицидні властивості. Кількість мікроорганізмів, нанесених на чисту шкіру, протягом 2 годин знижується більше ніж на 90 %. Бактерицидність добре вимитої шкіри в 15-20 разів вища, ніж немитої. Тому потрібно систематично обмивати все тіло теплою водою (бажано під душем) не менше одного разу на тиждень. Якщо замість душу використовується ванна, то після миття треба обов'язково ополіскувати тіло чистою проточною водою під душем. Крім обов'язкових умивань вранці й перед сном, щоденно ввечері слід мити ноги. Необхідно також щоденно мити зовнішні статеві органи, що є елементом особистої гігієни. Волосся рекомендується мити в міру необхідності, але не менше одного разу на тиждень при сухій шкірі й один раз на 3-4 дні при жирній.

Робота в групах.

Вчитель пропонує об’єднатись у дві групи «Лікарі» та «Спортсмени».



Група «Лікарі» складає правила дотримання особистої гігієни та порожнини рота.

Група «Спортсмени» підбирає гігієнічні вимоги під час заняття фізичними вправами.

Правила та вимоги учні записують маркерами на аркушах паперу і прикріплюють на дошку.



(«Лікарі») Правила особистої гігієни:

– мий руки з милом кілька разів на день, особливо перед прийомом їжі та після відвідування туалету;

– щодня вмивайся, мий шию й вуха;

– щодня мий ноги, статеві органи, і ділянку заднього проходу;

– після випорожнення обов’язково підмивайся або використовуй спеціальні серветки;

– щотижня мийся з милом і мочалкою;

– зуби треба чистити щоранку і щовечора;

– ополіскуй зуби після кожного прийому їжі;

– не забувай чистити і язик;

– пам’ятай, що всі засоби та предмети особистої гігієни мають бути індивідуальні в кожного члена сімї.



(«Спортсмени») Вимоги гігієни під час заняття фізичними вправами:

-. для занять фізичними вправами завжди використовуй спортивний одяг та спортивне взуття;

– одяг та взуття завжди мають бути охайними, випраними; це допомагає  вберегтись від інфекцій;

– ніколи не позичай спортивний одяг та взуття товаришу, щоб не переносились інфекційні хвороби та грибки.



– після занять фізичними вправами зміни одяг, по можливості, прийми душ.

V.Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.Поговорити з мамою (татом) про особливості особистої гігієни дівчаток (хлопчиків) у підлітковому віці.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка