Особливості роботи з гіперактивними учнями” Тренінг для практичних психологів



Скачати 96.63 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір96.63 Kb.
«Особливості роботи з гіперактивними учнями”

Тренінг для практичних психологів

Бойко Леся Віталіївна,

практичний психолог Фастівської ЗОШ №5

Мета: надання психологічної допомоги дітям з СДУГ та їхнім сім’ям.
Завдання:


  • підвищення компетентності практичних психологів щодо особливостей прояву та протікання СДУГ;

  • використання поведінкової та педагогічної корекції у рамках комплексного підходу в роботі з гіперактивними дітьми;

  • формування навичок ефективної взаємодії з батьками, педагогами учнів з проявами СДУГ.


Хід заняття

  1. Вправа-знайомство “Я най…» (5 хв.)

Мета: створення умов для ефективної співпраці учасників групи.

Хід вправи: кожен учасник по черзі закінчує речення: “Я най…»

Обговорення вправи:

- що нового один про одного ви дізналися?

- що для вас було найцікавішим?


  1. Правила роботи групи (5 хв.)

Обговорення і прийняття спільних правил у групі.

  • Бути активним і позитивно налаштованим.

  • Говорити по суті і по черзі.

  • Дотримуватися принципу «Тут і зараз».

  • Слухати і поважати думку кожного.

  • Дотримуватись регламенту.




  1. Очікування (3 хв.)

Мета: визначити очікування від тренінгу.

Хід вправи: учасники на стікерах, що мають вигляд бутона квітки, пишуть свої очікування. Після цього прикріплюють їх на плакаті з намальованою вазою. За бажанням учасники семінару обговорюють свої очікування.


  1. Вправа «Психологічні задачі» (20 хв.)

Мета: обмін досвідом психологічного консультування.

Хід вправи: учасники об’єднуються у підгрупи за допомогою фрази «Я - практичний психолог»:

1 підгрупа – я;

2 підгрупа – практичний;

3 підгрупа – психолог.


Ситуаційні психологічні задачі

  1. Хвилювання мами викликає висока рухова активність доньки. Практично кожного дня з нею щось трапляється. То сама упаде, то одяг порве, то зачіпає однокласників. На уроці (4-й клас) не може всидіти спокійно. Її підвищена рухова активність лякає учителів, насторожує батьків учнів класу. У минулому році у школі через власну необережність (перечепилася через камінь на шкільному подвір’ї) дівчинка зламала руку, а у вересні цього року розбила голову (бігала на перерві). Мама говорить, що здібності до навчання у доньки непогані, але вчиться вона досить посередньо, бо дуже неуважна, її відволікає кожен звук, кожен рух. У спілкуванні з іншими дітьми у доньки також проблеми. Вона не має постійних друзів. Мамі здається, що причиною цього є підвищений егоїзм доньки, адже вона єдина дитина і виховувалася, як тепер аналізує мама, за тактикою «кумира сім’ї».

  • Яка попередня гіпотеза психолога?

  • Яка додаткова інформація потрібна психологу?

  • Накресліть план консультаційної роботи з дитиною і мамою.



  1. З розмови психолога з класним керівником: «До мого шостого класу прийшов новий учень, якого вже через декілька тижнів знала уся школа. З самого початку мене вразила його надмірна рухова активність і недоброзичливий погляд розумних чорних очей. Складалося враження, що його руки і ноги у постійному русі, а вираз обличчя блискавично змінюється. Якщо хлопця щось цікавить – він демонструє надмірну активність, яка, швидше за все, не приводить до хороших результатів. Навчається погано. Батьки розповідають, що їм завжди було дуже важко з дитиною – непосидючий з раннього дитинства, тому вони з першого поклику готові прислухатися до вчителя. Батьки бувають у школі часто, адже без пригод не обходиться: то бійку влаштує, то стілець зламає, то вчителю урок зірве. Свою виховну роль вони розуміють своєрідно: батько безжалісно б'є сина за кожну провину. Чим довше я спостерігаю за хлопцем, тим частіше думаю: чи може здорова дитина бути настільки «глухою» до зауважень, виховних розмов, врешті-решт покарань. Здається, хлопець сам не задоволений своєю поведінкою, але всидіти все одно не може… Як пояснити його дивну поведінку?»

  • Сформулюйте психологічну гіпотезу.

  • Виробіть тактику психологічної допомоги.



  1. До шкільного психолога звернулася вчителька. До її 2-го класу прийшов новий учень. Спочатку вона була приємно вражена: хлопчик чи не найрозумніший у класі, він дає відповіді на запитання, на які не відповідає жоден учень, легко вирішує математичні задачі. Але радість швидко зникла, бо, не зважаючи на здібності, хлопчик поводить себе просто жахливо. Ось перелік його «подвигів» за останній місяць:

  1. Розкрутив усі кришки на унітазах у хлопчачому туалеті («бо цікаво, як вони влаштовані?»).

  2. Заткнув ганчіркою раковину в туалеті на 2-му поверсі і включив воду. В результаті – потоп до 1-го поверху.

  3. Пропиляв у ніжці стільця паз, вставив лінійку і викрутив нею з стільця заглушки.

  4. На подвір’ї знайшов камінь і вибив штукатурку з частини бокової стіни приміщення школи.

  5. Постійно: їсть на уроках, викрикує з місця без піднятої руки, на перервах ганяє по коридорах, б’є дівчаток, спізнюється на перший урок.

Зі слів учительки, мама і бабуся все розуміють, але абстрагуються від проблеми, уникають учительки. Вони захищають хлопчика, знаходячи різні виправдання тому, що сталося. Вітчим у вихованні активної участі не приймає.

  • Як у цій ситуації психолог може співпрацювати з учителем?

  • Сформулюйте план роботи психолога.


5. Вправа-руханка «Знаки Зодіаку» (5 хв.)

Мета: підвищити настрій і працездатність учасників.

Хід вправи: тренер пропонує учасникам вишикуватися в лінію відповідно до місяця і дати народження. Розмовляти учасники можуть лише мовою тілесних рухів.

Обговорення вправи:

- чи важко було зрозуміти один одного не спілкуючись?

-з ким ви порозумілися найшвидше?


  1. Вправа «Гіпер - може стати супер» (10 хв.)

Мета:розвиток здатності дивитися на проблему гіперактивності з протилежних позицій.

Хід вправи: тренер пропонує учасникам визначити позитивну та негативну сторони різних проявів СДУГ. Учасники, сидячи у колі, по черзі називають одну позитивну і негативну сторону гіперактивної дитини.


Дитина…

Позитивна сторона

Негативна сторона

Надмірно активна







Балакуча







Імпульсивна







Неуважна, часто відволікається







Конфліктує з однокласниками







Не чує, коли до неї звертаються







Має знижене почуття страху








Обговорення вправи.


  1. Вправа «Портрет» (10 хв.)

Мета: визначити психологічні особливості дитини з СДУГ.

Хід вправи: кожна підгрупа отримує картку (див. Додаток 1), на якій перелічені риси поведінки дитини. Учасники групи вибирають з них лише ті, які властиві гіперактивним дітям. Можна доповнити цей перелік, щоб створити психологічний портрет гіперактивної дитини.

Обговорення вправи.


  1. Вправа- руханка ……. (5 хв.)

Мета: створення позитивного настрою, зняття напруження.

Наприклад

Тренер пропонує учасникам помінятися місцями за таким принципом: він називає якість, дію, уміння, які можуть бути притаманні учасникам групи.

- поміняйтеся місцями ті, хто любить морозиво;

- поміняйтеся місцями ті, хто співає у душі;

- поміняйтеся місцями ті, хто прийшов сьогодні у спідницях;

- поміняйтеся місцями ті хто прийшов сьогодні у штанах;

- поміняйтеся місцями ті, робить ранкову гімнастику;

- поміняйтеся місцями ті, у кого є домашні тварини;

- поміняйтеся місцями ті, хто любить танцювати;

- поміняйтеся місцями ті, хто грає на гітарі;

- поміняйтеся місцями ті, хто годував цією зимою птахів;

- поміняйтеся місцями ті, хто любить кінокомедії;

- поміняйтеся місцями ті, хто вирощує квіти;

- поміняйтеся місцями ті, хто любить сніг;

- поміняйтеся місцями ті, хто прийшов у школу у хорошому настрої;

- поміняйтеся місцями ті хто любить сидіти у соціальних мережах;

- поміняйтеся місцями ті, у кого сині очі;

- поміняйтеся місцями ті, у кого хороше почуття гумору.


  1. Вправа «Моделювання» (15 хв.)

Мета: створити модель корекційної допомоги гіперактивній дитині для психологів, вчителів, батьків.

Хід вправи: учасники об’єднуються у три підгрупи за кольором – синій, червоний, зелений.

Тренер пропонує кожній підгрупі вибрати картку з надписом: «Вчителі», «Практичні психологи», «Батьки». Учасники працюють над створенням заданої моделі корекційної допомоги дітям.

Оголошення результатів кожною підгрупою. Групове обговорення.
10.Вправа «Гіпер колаж» (10 хв.)

Мета: усвідомлення потреб гіперактивних дітей.

Ресурсне забезпечення: журнали, ножиці, клей, фломастери.

Хід вправи: учасники продовжують працювати у підгрупах. Тренер пропонує створити колаж на тему: «Що потрібно гіперактивним дітям?»

Представлення результатів. Обговорення.
11. Рефлексія (7 хв.)

Тренер: пригадайте. Будь ласка. свої очікування. Чи справдилися вони?

Якщо так — приклейте на іншу вазу квітку, якщо ні – залиште приклеєним тільки бутон.


12. Вправа «Побажання» (5 хв.)

Передаючи іграшкову ялинку, кожен учасник висловлює свої побажання сусіду на новий 2013 рік.



Додаток 1

Портрет гіперактивної дитини

*Надто балакуча;

*відмовляється від колективної гри;

*надто рухлива;

*ставить до себе високі вимоги;

*не розуміє почуттів і переживань інших дітей;

*має низьку самооцінку;

*часто конфліктує з дорослими;

*сама створює конфліктні ситуації;

*відстає у навчанні;

*надто підозріла;

*крутиться на місці, непосидюча;

*контролює свою поведінку;

*надто турбується з приводу якихось подій;

*часто звинувачує інших;

*неспокійна у рухах;

*має соматичні проблеми: біль у живості, головні болі;

*часто сперечається з дорослими;

*метушлива;

*байдужа до того, що діється навколо;



*часто втрачає контроль над собою;

*відмовляється виконувати прохання;
*імпульсивна;
*часто б’ється;
*часто передчуває «погане»;
*самокритична;
*не може адекватно оцінити свою поведінку;
*має погану координацію рухів;
*побоюється нової діяльності;
*часто навмисне дратує дорослих;
*ставить багато запитань, але рідко чекає відповідей;
*мало і неспокійно спить;
*штовхає, ламає все навколо себе;
*почувається безпорадною;
*заздрісна, мстива;
*поводиться одноманітно;
*дратівлива;
*часто неуважна;
*звинувачує інших у своїх помилках;
*прагне розлютити вчителів, батьків;
*уникає спілкування з однолітками;
*боїться втратити над собою контроль;
*вважає, що гірша за інших;
*незграбна;
*часто сердиться і відмовляється щось робити;
*виявляється лише у хлопчиків.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка