Ознайомити учнів з декоративним народним розписом



Скачати 127.63 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір127.63 Kb.

Мета. Ознайомити учнів з декоративним народним розписом.

Вчити користуватися інформаційними ресурсами Інтернету, вибирати головне по даній темі та систематизувати оброблену інформацію. Вчити учнів володіти такими мазками, як «гребінчик», «зернятко», «горішок» та «перехідний мазок». Удосконалювати навички роботи з фарбами.

Розвивати уміння створювати візерунки з елементів Петриківського розпису, закріплювати поняття про ритм, симетрію. Прищеплювати любов до прекрасного. Виховувати інтерес до народного мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: ДПМ. Зображення на площі.

Обладнання для вчителя .


  • Зразки робіт майстрів петриківського розпису Тетяни Пати, Ярини Пилипенко, Надії Білокінь, Параски Павленко, Федора Панка.

  • Зразки мазків,

  • Зразки робіт учнів.

Обладнання для учнів.

  • альбом, олівець;

  • акварель або гуаш;

  • пенгзлики;

  • банка з водою;

  • ганчірка;

  • поролонові тампони.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Добрий день, небо голубе!

Добридень, сонце золоте!

Доброго дня і тобі, і мені.

Доброго дня, гості дорогі!

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

За вікном дуже холодно. А так хочеться тепла і яскравих кольорів. Тому ми і помандруємо сьогодні у чарівний світ літа. І допоможе нам в цьому Чарівна квітка Петриківки – саме так називається тема нашого уроку. Під час цих мандрів ми будемо дослідниками, мистецтвознавцями, екскурсоводами, веб-дизайнерами, майстрами Петриківки, опануємо секрети майстерності розпису, створимо свої неповторні малюнкові твори.



ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель.

Діти, щоб задати тон Нашому уроку, скористаємося «Барометром настрою». І якщо він спрацює, той урок наш, я думаю, пройде вдало.

( Читаю вірш, а учні зі стрічками, на яких написано рішучість, енергійність, завзятість, уміння, любов до навчання, терпіння, активність, творчість виходять і прикріплюють їх до «Барометра настрою»).
Рішучість до нас на урок завітала,

Аж ось енергійність її наздогнала,



Завзяття з умінням до класу прийшли,

Й любов до навчання з собою взяли.



Терпіння й активність не забарились.

І творчість, звичайно, до класу з'явилась.

Якщо об'єднати ці риси уміло,

То можна сміливо нам братись за діло.

Якщо ж вони стануть усі в один ряд,

То вийде відмінний у нас результат!


IY. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

А результатом нашого сьогоднішнього уроку буде підведення підсумків веб-квесту, над яким ми працювали на протязі останніх двох неділь.

Почнемо ми з групи, що отримала роль дослідників (у учнів бейджики з назвами ролей).

- Владислав, яке завдання отримав ти, готуючись до уроку?

- Я - дослідник моє завдання дати відповіді на такі питання:

- Що таке декоративно-прикладне мистецтво?

- Де і коли виник найвідоміший в Україні петриківський розпис?

Коли я опрацював всі надані мені джерела інформації в Інтернеті, то я дізнався, що у кожній оселі живуть та служать нам різноманітні предмети. І , якщо їх торкнулася рука художника або народного умільця, то вони стають творенням декоративно-прикладного мистецтва. Колись люди жили в біленьких глиняних хатах. Збоку в хаті знаходилася піч. Вона обігрівала житло, в ній варили їжу, на ній спали. Тому люди любили піч і завжди прикрашали її малюнками квітів, півників, жар-птицями. Найвідомішим в Україні був розпис у селі Петриківка Дніпропетровської області. Це велике, славне село, яке зачаровує світ своїми мальвами, жоржинами, соняхами і рясною червоною калиною. Не тими, що на городі чи в саду, а мальованими – на дерев`яних тарелях, скриньках, вазах , колисках і просто на папері.

Молодець. Так де виник найвідоміший в Україні розпис?

- А яке завдання було у тебе, Сашко?

Дослідник. Я на сайтах знайомився з легендами. Найромантичнішою і найдраматичнішою є легенда про місцеву вишню, котра зображена на малюнках майстрів.

Жили колись тут закохані Оксана і Ярема. Та напав на Петриківку ворог, і вони разом із земляками стали на захист свого села. В жорстокому бою з нападниками обоє загинули. Поховали їх в одній могилі, на якій посадили вишню-дичку. Наступного року зацвіла та вишня невідомим раніше в селі рясноцвітом, а ягоди вродили рясно-рясно і напрочуд солодкі.

Так і стала петриківська вишня, за якою їдуть з усіх країв, символом вірності і любові. І немає сьогодні в Петриківці двору, де б вона не росла...


  • Дійсно, діти, що не село у нас на Україні, то своя легенда, свої неповторні вірші, пісні. І у Романа було завдання знайти і вивчити вірш про Петриківку.

( Читання вірша).

В ПЕТРИКІВЦІ, У СЕЛІ
Стіни в квітах, пічка квітне

Де цвітіння це привітне?

Знають це старі й малі -

В Петриківці, у селі.


Там бабусі так малюють,

Що художників дивують.

Став відомим на весь світ,

Той казковий диво-цвіт.





  • Але нам час дізнатися, що для нас піготувала група мистецтвознавців.

Мистецтвознавець. Крячок Анна.

- Я –мистецтвознавець, тому за допомогою запропонованих мені інформаційних джерел шукала відповідь на запитання:

- Які характерні особливості петриківського розпису?

Тепер я знаю, що характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання декоративного оздоблення рослинно – квіткового орнаменту.

В орнаменти розписів вплітають садові й польові квіти, колосся різних злаків, гроно винограду. Серед усього цього різнобарв`я вміщують всіляких птахів – павичів, зозуль . Особливе місце займає квітка – це символ пишності природи, її розкішного цвітіння, щедрості плодів. Щоб наголосити на цьому, майстри вдаються до фантастичних перебільшень. Не забувають і про калину – яка є символом нашої Батьківщини.

- Діти, так яка ж особливість петриківського розпису? Кожен розпис потрібно чимось малювати. І які приладдя для малювання використовували петриківські художники розповість мистецтвознавець Сметаніна Даша.

Мистецтвознавець. Сметаніна Д.

- А я шукала інформацію про приладдя для розпису! Уявляєте, раніше у Петриківці малювали крейдою, сажею, вугіллям, кольоровою глиною, а ще природними фарбами (бузиною, морквою, буряком). Фарби розводили молоком, яєчним жовтком, природнім вишневим клеєм. Пензлики робили і роблять самі майстри з котячого хутра, вистриженого з грудей. та котячої шерсті, а ще з болотної трави (осоки). В центрі малюнку зображували красиву квітку, плід чи ягоду. Їх розташовували так, щоб було видно багато дрібних деталей. Барви розпису мають символічне значення. Зелений колір – колір весни, гарного настрою. Синій символізує небо, спокій, силу, воду. Жовтий – сонце, життя, осінь, урожай. Червоний – вогонь, буйне цвітіння, рідну домівку.

- Молодець. Ти приготувала гарну розповідь. Діти, ми вже знаємо багато про Петриківку та петриківський розпис, то може час дізнатися й про самих відомих художників.

Мистецтвознавець.

– Так я знайшла розповіді про відомих художників. Найкращими вважаються роботи Тетяни Пати, Ярини Пилипенко, Надії Білокінь, Параски Павленко, Федора Панка та багатьох інших.

В кожної петриківської майстрині свої улюблені сюжети.

Я дізналася, що в Тетяни Пати на малюнках переважають птихи. Вона розмальовувала навіть барабани віялок!

У Надії Білокінь — цибульки, двоколірні «яблучка», кетяги калини, грона винограду.

А от Параска Павленко малою малювала зелені листочки й стебла, її старша сестра Віра — квіти, менша, Галя, писала сині ягоди винограду. В їхній сім’ї малювали всі. Фарби купували або готували самостійно. Коли не залишалося купованої зеленої фарби, робили її з молодого зеленого жита. Розтирали його, сік розмішували з жовтком то й діставали гарну зелену фарбу. Ставши дорослою Надія, стала більше малювати пташок та квіти.

А от Федір Панко закинчив Петриківську школу і був учнем Тетяни Пати. А ще він провів понад 20 виставок своїх робіт.

- Дякую за цікаву розповідь. І у нас залишився ще один учасник нашого веб-квесту - це Похоренко Коля. То яка ж роль дісталася тобі?



Веб-дизайнер. Я люблю створювати слайди. Тож для вас я створив віртуальну картинну галерею. І на першому слайді ви бачите роботи Марфи Тимченко. Погляньте, які чудові «Блакитні квіти і птахи» намалював художник Павленко-Черниченко. А ці картини, зверніть увагу, зроблені із справжнісінької цибулі. Я знайшов роботи Тетяни Пати і як говорила Настя тут багато незвичайних квітів та птахів. Вони такі яскраві і трішечки казкові. Та і в Надії Білокінь квіти пречудові. Я буду продовжувати працювати над створення більшої картинної віртуальної галереї.

Діти, вам сподобалося в цій віртуальній картинній галереї. (Відповіді дітей).



ІІІ. Вивчення нового матеріалу .Основи петриківки.

Практична діяльність учителя і учнів.

Учитель. - Щоб навчитись малювати квітку Петриківки, потрібно опанувати техніку і основи петриківського розпису.

Для цього необхідно оволодіти різними типами мазків, такими як ( пояснення – показ – робота разом).

Тож давайте підготуємось до малювання. Поставте зручно біля себе палітри з фарбами:


    • фарбу для роботи ми беремо густу;

    • заздалегідь ми її розвели водою та клеєм ПВА, розмішали її до густоти сметани. Такою фарбою легко і приємно працювати;

    • на інструменти, якими ви працюєте, слід набирати рясно (багато) фарби. Не лінуйся майже після кожного мазка опускати кінчик інструмента у фарбу. Якщо працюєш пензлем, стеж за тим, щоб його кінець не розтріпувався. Поправляй його об край палітри чи об край стаканчика з водою;

    • мазок пензлем треба класти на папір один раз, не підправляючи й не наводячи його додатково;

    • для зручності роботи аркуш паперу в процесі накладання мазків увесь час повертай.

Діти, а я ж теж працювала з вами в веб- квесті. І знаєте, яку роль я обрала для себе? Здогадалися? Вчителя. Тож зараз я навчу вас новому мазку «гребінчик».
«Гребінчик» - мазок, що починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчуються «тоненьким вусиком», який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.

У вас у кожного на парті є смужка паперу зі зразком. Візьміть пензлики і нанесіть декілька мазків «гребінчик».

Слідуючий мазок має назву «зернятко».

«Зернятко»- мазок, який починається найлегшим дотиком, а закінчується найбільшим натисканням. Коли мазки «зернятко» накладені по обидва боки стеблини вістрями назовні, зображення нагадує колосок.

На смужці паперу зі зразком нанесіть декілька мазків «зернятко».


А от мазок «Горішок» складається з двох мазків, вигнутих півлунками й поставлених один проти одного. Заповнивши порожнє місце між півлунками гребінчиковим або двома – трьома зернятковими мазками, матимемо форму, подібну до лісового горіха.

Робота на смужкаж зразках.

І у нас залишився «перехідний мазок». На мою думку самий яскравий і неповторний.

«Перехідний мазок» накладається одним пензлем, але двома фарбами. Спочатку пензлик умочують у одну фарбу, а потім у другу. Такий мазок утворює витончені переходи від одного кольору до іншого, чого не можна досягти ніяким попереднім змішуванням фарб. Перед кожним наступним мазком фарбу слід набирати знову.

Робота на смужкаж зразках.

- Діти, тепер у вас є смужки зі зразками мазків, які знадобляться вам для подальшої роботи.
V. Ознайомлення з учбовим матеріалом.


  1. Словникова робота

Розпис – сюжетні або орнаментальні живописні зображення на будівлях та побутових предметах.

Колорит – система співвідношень кольорів та відтінків
VІ. Фіз. хвилинка.

Діти! Раз, два! Час вставати,

Годі вже нам малювати.

Прийшов час відпочивати!

Три, читири! Присідаймо,

Втому швидко проганяймо.

П’ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Раз – присядем, два – присядем,

Гарний настрій – добре всім.

Покружляли, повертілись

Й тихо всі за парти сіли.

Бо вже час нам малювати

Петриківочки свої.


VІ. Самостійна робота учнів.

Створення композиції за мотивами Петриківського розпису.



    • А тепер дійсно настав час малювати «чарівну квітку Петриківки».

    • Поміркуйте над тим, з яких елементів буде складатися ваш малюнок і як його розташувати.

    • Визначте основні елементи композиції, наприклад, найбільша квітка буде тут чи тут. (Показ зразків). Спочатку намалюйте їх.

    • Після того, як намальвано основні квіти композиції, домальовують дрібніші деталі: погінці, листочки.


УІІ. Підсумок уроку

  • Мотиви якого розпису ми сьогодні малювали на уроці?


УІІІ. Виставка малюнків.

- Вчені підрахували, що 200 тисяч людей володіють основами петриківського розпису. Сьогодні ця цифра збільшилася на 7 чоловік. Тож я вас вітаю. Ви поповнили цей список. А так як ви автори цих картин, то підпишіть їх, поставивши свій розчерк(підпис). І я запрошую вас заповнити нашу картинну галерею своїми малюнками. ( Картинна галерея учнів 4 класу Ульянівської нсзш).

Оцінювання робіт .

- Діти, а яке сьогодні сьогодні свято?

- А ви любите отримувати святкові подарунки?

- А самі дарувати?

Ось у вас і є нагода подарувати ці чудові картини тим кого ви любите.

А я вже знаю кому подарую свій малюнок….


Ціковинки:

  • Найдовший петриківський орнамент - 120 метрів.

  • У 2012 році Міністерство культури України визначило петриківський розпис об’єктом (елементом) нематеріальної культурної спадщини України.

  • 5 грудня 2013 року Петриківський розпис було включено до Репрезентивного списку нематеріальної культурної спадщини людства. ЮНЕСКО.

Наше МО також зацікавила технологія веб-квесту. А чому ? Та тому, що ця технологія дає можливість використовувати інформаційні ресурси Інтернету і інтегрувати їх у навчальний процес.

Коли у мене виникло бажання створити власний урок за поданою технологією, то я обрала тему з образотворчого мистецтва «Чарівна квітка Петриківки».

Чому була обрана саме ця тема, тому що 5 грудня 2013 року міжнародною організацією ЮНЕСКО Петриківський розпис було включено до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Як говорять нині: « Петриківка – наш бренд».

Мету я ставлю перед собою таку:


  • ознайомити учнів з декоративним народним розписом;

  • вчити користуватися інформаційними ресурсами Інтернету, вибирати головне по даній темі та систематизувати оброблену інформацію;

  • розвивати уміння створювати візерунки з елементів Петриківського розпису; закріплювати поняття про ритм, симетрію.

  • вчити учнів володіти такими мазками, як «гребінчик», «зернятко», «горішок» та «перехідний мазок»;

  • удосконалювати навички роботи з фарбами;

  • прищеплювати любов до прекрасного;

  • виховувати інтерес до народного мистецтва.

На першому етапі я провела підготовчу роботу, познайомила учнів з темою уроку, сформулювала основну проблему. Потім розподілила ролі. Так як це учні початкових класів то їм це дуже подобається.

Перша група - дослідники. І вони відповідають на такі запитання:

- Що таке декоративно-прикладне мистецтво?

- Де і коли виник найвідоміший в Україні петриківський розпис?

- Та відшукують відомі легенди пов'язані з Петриківкою.

Також для роботи їм надаються всі необхідні інформаційні джерела. Зрозуміло, що спочатку всі ці сайти переглядаю я. Дивлюся, чи цікавою буде для дітей інформація на цих ресурсах.

Друга група – це мистецтвознавці, перед якими поставлені такі запитання:

- Які характерні особливості петриківського розпису?

- Яке приладдя використовували для малювання?

Завдання екскурсовода:

Організуй перегляд зразків робіт майстрів Петриківського розпису.

Знайди роботи:



  • Тетяни Пати;

  • Ярини Пилипенко;

  • Надії Білокінь;

  • Параски Павленко;

  • Федора Панка.

А веб-дизайнер організовує перегляд слайдів з роботами відомих майстрів петриківки.

Кожному учаснику веб-квесту були надані списки інтернет-ресурсів, якими вони користувалися під час роботи. Зрозуміло, що я та вчитель інформатики допомагаємо дітям систематизувати великий об’єм інформації, вибрати головне. Учні в мережі Інтернет були дослідниками, мистецтвознавцям, аналітиками. Ця робота у нас продовжувалася на протязі останніх двох неділь.



І за цей час я впевнилася, що технологія веб-квесту ефективно допомогає формуванню низки компетенцій, а саме: використання інформаційних технологій для вирішення навчальних завдань (зокрема, для пошуку необхідної навчальної інформації, створення комп'ютерних презентацій). Учні вчаться працювати в команді, що дозволяє їм розвивати такі важливі якості як, взаємодопомога, взаємоконтроль, уміння планувати свою роботу, та розподіляти функції між членами команди так, щоб досягти бажаного результату.

Тож на сьогоднішньому уроці образотворчого мистецтва ви побачите, як учні, користуючись мережею Інтернет, вибрали головне та систематизували оброблену інформацію для того, що досягти поставленої мети.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка