Павло Тичина



Скачати 78.33 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір78.33 Kb.
Урок літературного читання (3-й клас, вчитель – Н.С.Пруська)

Павло Тичина «Пастелі» (уривок)
Мета:

розкрити красу і своєрідність поезії П.Тичини;

навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини;

розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення;

формувати навички зв’язного висловлювання;

виховувати любов до природи рідного краю, художнього слова.


Обладнання: ноутбук, проектор, сигнальні картки, картки із завданнями для роботи в групах, музичний центр, пастелі, флейта.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

Дзвінок у класі нас зібрав,

Свої звертання надіслав:

Того, хто справа, - похвалити.

Того, хто зліва, - збадьорити.

Всіх, хто сумує , - звеселити.

Думки красиві говорити.
А для того, щоб наш урок пройшов цікаво, пропоную провести його під таким девізом:
Будемо всі дружно і плідно працювати,

Щоб, усе, що знаєм гостям показати.



2. Вправа "Очікування"

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Що ви очікуєте від цього уроку?

Пропоную свою думку розпочати висловлювати так:

Я хочу дізнатися..

Я хочу зрозуміти…

Я хочу навчитися…

- В кінці уроку ми підведемо підсумки, чи справдились ваші сподівання.


ІІ. Мовленнєва розминка

  1. Дихальні вправи




  1. Гра «Пеньок»

Піч пень ганок

Ніч пень ганок

Піч день ганок

Піч пень ранок




  1. Робота з чистомовкою

Ло-ло-ло – ясне сонечко зайшло

Ель-ець-ець – затих літній вітерець

Уг-уг-уг – стало тихо все навкруг

Ри-ри-ри - місяць світить нам згори

Ять-ять-ять – срібні зірки миготять

Чір-чір-чір – настав чудовий вечір


ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Твори, зіткані з почуттів, настроїв митця, образів, народжених його уявою, називаються… ЛІРИЧНИМИ або ЛІРИКОЮ.


Пейзажна лірика – поетичний твір, у якому передані почуття, настрої, переживання, емоції, викликані… ПРИРОДОЮ.
Автор передає свої почуття за допомогою:

-ритму


-експресивної лексики

-художніх засобів


Які художні засоби використовують поети у віршах?
ІV. Мотивація навчальної діяльності

Запитання:

Вечір може бути тихим, привітним? Коли ?

Чому вечір заходить у гості?

До кого вечір заходить у гості?

Які вогники засвічує вечір?

Чи може вечір заходити в гості, засвічувати вогники?



Висновок: Вечір зображений як істота.

V. Оголошення теми і завдань уроку

То як ви думаєте, над чим ми сьогодні будемо працювати?

Яка тема нашого уроку? Які завдання ми виконуватимемо на уроці?

VІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу


  1. Ознайомлення з біографією П.Тичини

( довідкове бюро)

Павло Григорович Тичина народився 11 січня 1891 року в селі Піски Козелецького повіту Чернігівської губернії (нині Бобровицький район Чернігівської області). Батько — Григорій Тимофійович Тичина був сільським дяком і одночасно вчителем церковно-приходської школи. За спогадами Павла «батько був чудесним, хоча і суворим чоловіком. Він навчав співати українські пісні»

Мати — Марія Василівна відзначалася сердечністю, добротою і нерідко пом'якшувала суворе відношення батька до дітей. Тичина згадував, що матір вчила їх бути «чесними в житті й правдивими».

Батькам доводилося постійно економити і через матеріальні нестатки старші діти залишилися без освіти. Для того, щоб менший син Павло став освіченою людиною, батько віддав його в архієрейський хор при Троїцькому монастирі в Чернігові. За словами Павла Тичини у нього був «голос чудовий і слух прекрасний». Раз на тиждень він співав у хорі, а всі останні дні ходив на заняття в Чернігівське училище. Досконало оволодів технікою гри на фортепіано, бандурі, кларнеті.

Навчаючись в Чернігівській духовній семінарії, Тичина виявив здібності до малювання і тривалий час займався з викладачем Михайлом Жуком, учнем талановитого українського художника Олександра Мурашка.

П. Г. Тичина був обдарованою людиною в різних сферах творчої діяльності. Він намагався розкрити свій багатогранний талант не тільки в поезії, але в музиці й живопису. Крім того, поет успішно працював у різних закладах культури.

Павло Григорович Тичина виявив себе і як талановитий перекладач. Він вільно володів 15 мовами.

У літературному доробку Павла Тичини є чудові вірші адресовані дітям: «А я у гай ходила», «Хор лісових дзвіночків». Поет успішно виступив і у ролі казкаря. Написані їм казки «Івасик-Телесик», «Кожум'яка», «Дударик», «Як дуб із Вітровієм бився», «Дума про трьох вітрів» досі залишаються улюбленими книжками української дітвори. Ці твори для дітей друкувалися в багатьох збірниках, а також виходили окремими книжками.




  1. Опрацювання уривка вірша П.Тичини «Пастелі»

А) Словникова робота



Пастелі – (від лат. pasta — тісто) - група художніх матеріалів, спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м'яких кольрових олівців. Назву «пастель» мають як самі фарби, так і малюнки, створені в цій техніці.

Флейта – ( від італійського flauto - вітер)

Один з найдавніших музичних інструментів. В доісторичні часи флейта вважалась символом життя, тому що грали на ній за допомогою дихання, тобто вдуваючи повітря.


Коливалося – рух
Фізхвилинка
Б) Первинне сприймання уривка вірша П.Тичини «Пастелі».

Читання його під музичний супровід із показом слайдів.

Про що розповідається у вірші?
Коливалося флейтами там, де сонце зайшло.

Навшпиньках підійшов вечір,

Засвітив зорі,

Прослав на травах тумани

І, на вуста поклавши палець, ліг.

Коливалося флейтами там, де сонце зайшло.
Про що розповідається у вірші?

Чи здивувало вас щось у вірші? Що?


Чому, на вашу думку, автор назвав поезію «Пастелі»?

Проблема, над якою будемо працювати на протязі всього уроку.
В) Повторне читання вірша, словесне малювання.

Закрийте, будь ласка, очі. Послухайте ще раз уривок вірша.


Що ви побачили, слухаючи вірш?

Що почули?

А що відчули?

Який настрій викликав у вас вірш П.Тичини?

(робота зі «Словником настрою»)
В)Поділ на мікротеми. Замальовування схеми кольоровою крейдою .

На скільки мікротем можна поділити уривок вірша?(4)





захід




зорі
навшпиньках підійшов


вечір

засвітив



тумани
прослав
і, поклавши

палець, ліг




трави

З яким кольором у вас асоціюється захід? Вечір? Зорі? Тумани? Трави?

(замальовування овалів відповідними кольорами)

Г) «Лінгвістичний мікроскоп»

Як, на вашу думку, вечір засвічує зорі?

Як вечір стелить тумани?

З чого вони зіткані? Де вечір ліг спати?

Які слова, на вашу думку, можна використати, описуючи вечір?

(робота зі «Словником настрою»)


Д) Схематичне малювання в зошитах учнями уявної картини природи.

Обговорення малюнків.


Е) Робота в парах. Виразне читання вірша учнями. Представлення.

Яким голосом потрібно читати вірш?

В якому темпі слід читати?
3. Опрацювання картини Архипа Куінджі « Червоний захід на Дніпрі»

- Розгляньте картину. Що зобразив на ній художник?

- Що він намалював у центрі картини? Вдалині?

- За допомогою яких кольорів художник зобразив вечір?

- Який настрій вони створюють?

- Знайдіть у вірші рядки, які могли б стати другою назвою картини.


4. Виконання творчого завдання в групах.

Група «День» - скласти сенкан про вечір.

Слова для довідок:

Легкий, прийшов, загадковий, підкрався, чарівний, вечір, спокій, засвітив, заховав, відправив на відпочинок, спокій.
Група «Ранок» - скласти розповідь про вечір.

Слова для довідок :

чудовий, ніжний, неповторний, вклав спати, засвітив ясні зірочки, втомлене сонечко, дбайлива рука, постелив постіль з туману, ліг спати, місячна колисочка.
Група «Вечір» - скласти казку про вечір.

Розпочніть казку так:

Жила – була на небі мама – Нічка. В неї був синочок. Звали його Вечір. Дуже полюбляв він , щоб усюди був порядок…
Група «Ніч» - доповніть вірш про вечір.

Тихий вечір ……………..,

Ясні зорі ………………….

Ось сріблястий …………..

Випливає …………………

Засипає все …………..:

Поле, річка, ліс і …………

Навіть пугач спить на ……



  • «На добраніч!» - сказав …….

Слова для довідок:

білці, навкруг, наступив, місяченько, по-тихеньку, гілці, луг, засвітив.


VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Чому, на вашу думку, автор назвав поезію «Пастелі»?

Наш урок закінчився. Який у вас настрій?

Чи справдились ваші очікування?

У кожного на парті – різнокольорові кружечки. Вони означають:



Жовтий ( тепло ) – « Я хочу прочитати повністю вірш Павла Тичина

«Пастелі»»



Зелений ( добро ) – « Я обов’язково поділюсь враженнями від сьогоднішнього уроку зі своїми близькими »

Червоний ( радість ) – « Я спробую скласти власний вірш про вечір»

VІІІ. Домашнє завдання. На вибір: (див. слайди)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка