Першого уроку для 4-г класу Вчитель Олешко З. В. Тема. Чим може пишатися українець? Мета



Скачати 87.09 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір87.09 Kb.
План – конспект

першого уроку

для 4-Г класу

Вчитель Олешко З.В.


Тема. Чим може пишатися українець?
Мета: розширювати знання дітей про державну символіку , природні багатства, народ , історію, мову , традиції України, формувати в учнів життєві, соціальні, громадянські компетентності, громадянську героїко - патріотичну активну позицію шляхом вивчення історії держави, її національних і культурних традицій , усвідомлення морально-правових норм та загальнолюдських цінностей суспільства, виховувати почуття патріотизму, соціальної справедливості, гордості за свою Батьківщину та рідний народ.
Обладнання: карта України, вишитий рушник, ілюстрації із зображенням видатних українців, кетяги калини, аудіозапис пісень, малюнки квітів- народних символів та державних символів України.
Хід уроку
І.Організаційна частина

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
- Послухайте , діти, вірш і скажіть, куди повертався журавлик?
ЖУРАВЛИК
З далекого краю,
З далеких світів
Журавлик на крилах
Додому летів,
Минав океани,
Ліси і моря,
Вдивлявсь крізь тумани:
- Чия це земля,
Чиї це долини,
Чиї це луги,
Чию це калину
Гойдають вітри!
Впізнав батьківщину:
- Моя це земля,
Моє тут гніздечко
І мова моя.
Л. Пилип’юк
-Так куди ж повертався журавлик?
- По чому пташка впізнала батьківщину?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

-- Україно! Наша рідна Батьківщино! Тобі ми присвячуємо сьогоднішній урок. Країно наша! Ти прославлена трудовим та бойовим подвигом свого народу!


ІV.Робота над темою уроку

1.Слово вчителя

Країно наша! Ти омита чистими росами, оспівана у піснях і легендах, прикрашена барвінком і калиною! Зігрітий теплим сонячним промінням і загартований вітрами жорстких випробувань, кущ калини із яскравими кетягами уособлює нашу Батьківщину – Україну. Як краса калинового куща оцінюється яскравістю кожної ягоди і міцністю його зелених  гілок і пагінців, так і краса та могутність нашої держави залежать від багатьох складових.


2. Зачитування вірша учнями

Про Україну я пісню співаю,

Кращої в світі для мене нема,

Від небокраю й до небокраю

Навіть шукати дарма…

Нам Україна – мати, родина.

Нам не забути свою Україну.

Тому, що ми – українці!

Тетяна Заславська
3.Словникова робота

- Як ще можна назвати свою Батьківщину (Вітчизна, рідна земля, рідний край)?

- Чому саме так називається країна, де народився кожен з вас? (Країна батьків.)

- Як називають нашу Батьківщину?

- Так, рідну країну називають з повагою Батьківщиною. Навіть, пишуть цю назву з великої літери, бо вона дійсно одна в кожної людини.

- Але є ще в кожної з вас і своя маленька “батьківщина”, місце, де ви народились. (Діти називають свої малі “батьківщини”.)

- Як називають людину, яка любить свій народ, свою Батьківщину? (Патріот.)

4.Розповідь вчителя

Наша Батьківщина – Україна, наша багата й щедра українська земля, стала здавна місцем проживання для представників більше 130 національностей; крім самих українців. Це і росіяни, німці, кримські татари, естонці, болгари, греки, молдавани, румуни, угорці, албанці, гагаузи, євреї. Усі вони представники нашого українського народу тощо.

Наша прекрасна земля, її щедрий, співчутливий народ дав захист багатьом малим народам. Усі вони мирно й у злагоді живуть на Україні, пройшовши нелегкі випробування часом, голодом війнами і, навіть, переселеннями народів (кримських татар, німців, навіть самих українців). Український народ зумів дати притулок усім, хто живе у нас, тим, хто повернувся додому після довгих поневірянь (наприклад, кримськотатарському народу до Криму), зумів зберегти рідну українську мову, яка стала державною у молодій незалежній українській державі згідно Конституції, надає постійну допомогу інших народам у розвитку їхньої мови, культури, збереженні історії, побуту, традицій. Терпимість, миролюбність, бажання жити в злагоді з усіма народами, які населяють Україну, завжди було притаманне українському народу, який збагатив свою історію, культуру за рахунок здобутків інших культур тих народів, які заселяли наші землі. Яка чудова наша Україна, кожний її куточок!


  • Як Ви вважаєте, що нас об’єднує, діти?

  • А що є відмінного у святах (звичаях, традиціях) у народів, які проживають в Україні?

  • Яких норм і правил у житті повинні дотримуватись представники всіх народів, які населяють Україну? Чому?

  • Від чого, від зусиль кого залежить мир, злагода, спокій у нашому суспільстві, державі, країні в цілому?

5.Одна родина –Україна.

Ми- українці,-це одна велика родина… Червоний кетяг калини радує, милує око, коли воно є пишним і рясним. Так і родина: чим більше людей об’єднує, тим вона міцніша.



6. Звучить аудіозапис пісні «Родина» Ірини Федишин(виконання пісні класом)

7. Робота з прислів’ями. Робота в парах

Давайте пригадаємо, які прислів’я склав народ про рід і родину.

Завдання:

Проаналізувати такі прислів’я:

·       До свого роду хоч через воду.

·       Вся сім'я вмісті – так і душа на місці.

·       Нащо ліпший клад, коли в родині лад.

·       Сім’я міцна – то й горе плаче!



8.Звичаї та традиції українців. Розповіді учнів

Часто говорять, що сім’я – це маленька держава в мініатюрі. Кожна держава має свої звичаї та традиції.



  • А які звичаї та традиції існують у вашій родині? Розкажіть про них.

 

9. Створення «Асоціативного куща» ,, Чим може пишатися українець? ’’
( країною,історією, мовою, народом, родинами, символами, традиціями, піснями, танцями, природою, містами, селами,винаходами)
10. Історична пам’ять – наше міцне коріння.

Як для дерева важливим є міцне коріння, з допомогою якого воно живиться і врешті -решт існує, так і для кожного народу важливою є історична пам’ять про минуле держави. Цікавою і складною є історія України та українського народу. В усі віки любов до Батьківщини надавала сили нашим предкам у боротьбі із ворогами і загарбниками. Почуття патріотизму завжди надихало українців на щоденну працю заради процвітання України.

Для того, щоб по-справжньому оцінити все, що було зроблено нашими предками, необхідно знати історію України.

Згадуючи про славетну історію України, хіба можна забути про козаків, козацьку Січ. Слово «козак» означає «вільна людина». Хто ж вони такі? На долю козаків випала велика i тяжка праця - бути оборонцями рідної землі від турків та татар та інших іноземців. Українці завжди були оборонцями своїх кордонів, але ніколи не зазіхали на землі інших народів, не були загарбниками.

Наша Україна – стала соборною, незалежною, самостійною державою. В цьому році 24 серпня їй виповнилося 24 роки. На жаль, на 23-ому році мирної незалежності українському народові, найкращим його представникам довелось зі зброєю в руках відстоювати свою національну гідність та незалежність. Навіки у пам’яті народу залишаться герої Небесної сотні.

Так, як наші пращури–козаки ревно обороняли кордони наших земель, так і сьогодні наші українські воїни, учасники АТО у боротьбі з російськими загарбниками, борються за нашу державу, відстоюють її суверенітет і територіальну цілісність. Вони проявляють великий героїзм і відвагу та є справжніми патріотами України – славними нащадками героїчних козаків.



11. Видатні українці( Розповіді учнів)
-А яких видатних українців ви знаєте?

Тарас ШЕВЧЕНКО (1814–1861 )


Шевченко Тарас Григорович — Великий Кобзар, геніальний поет, мислитель і художник-академік, який сягнув вершин української і вселюдської культури. Його називають основоположником нової української літератури й літературної мови, новатором у сфері мистецтва.
Перегляд картин Т. Шевченка.
Маруся ЧУРАЙ (бл. 1625 — бл. 1653 )
Чурай Маруся — легендарна українська поетеса, яка належить до великих творців української пісні і уславлена у народних переказах та літературі ХІХ–ХХ ст. У її поезіях знайшли відображення неповторна краса рідного краю та багатство духовних надбань українського народу. Твори, у яких піснярка виповіла своє нерозділене кохання, змалювала важливі історичні події, сприйняті через призму розуміння втаємничених глибин української душі, й досі живуть у народі та користуються великою любов’ю… і т.д.
12.Прослуховування пісні Марусі Чурай.
13. Символи України
-Кожна держава має свої символи.
-Якими символами пишається Україна?
- Народним символом українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, і віночок, і дивовижна писанка, і вірний своєму краю лелека. Всі вони — наші давні і добрі обереги.


Загадки від Барвінка
Як прийде весна в садочок —
до лиця білий віночок,
ну а восени цій кралі
Лист зелений не пропав,
а під снігом задрімав,
щоб у синю сукенчину
одягнуть весняну днину. (Барвінок)
У матінки-квіточки
лиш блакитні діточки.
З жита виглядають,
літечко вітають. (Волошки)
У погожу літню днину
він на варті біля тину,
круглолицій та пригожий,
і до сонця дуже схожий. (Соняшник)


Національна символіка України – герб (тризуб), прапор (синьо-жовтого кольору), гімн «Ще не вмерла в Україні», вони в історичній пам’яті народу символізують державну, політичну, економічну і національну незалежність України.
Прапор – це символ державності та національної незалежності. Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу.
Блакитний, синій колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще – це колір миру.
Золотий тризуб на блакитному тлі – символ влади. Герб – це частина корони, яку носив київський Князь. А чому саме тризуб вважають гербом? Мабуть, тому, що число три завжди вважалося числом казковим, чарівним. А ще у тризубі відображено триєдність життя – це Батько, Мати, Дитина, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
Національний гімн України – це урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Коли грає Гімн, всі люди встають і слухають його уважно, стоячи Слухання Гімну.
14.Мова рідного народу( бесіда про важливість укр.мови для укр.народу)
-Вірш С.Воробкевича ,, Рідна мова’’ читає підготовлена учениця.
РІДНА МОВА
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.

Як ту мову нам забути,


Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила.

У тій мові нам співали,


Нам казки казали,
У тій мові нам минувшість
Нашу відкривали.

От тому плекайте, діти,


Рідну свою мову,
Вчіться складно говорити
Своїм рідним словом.
С. Воробкевич
- То яка ж наша мова?

  • V.ПІДСУМОК УРОКУ
    --- Діти, в знак любові до рідної Батьківщини , давайте складемо «Сенкан» до слова «Україна»
    «Сенкан» 

1. Україна 
2. Тополина, найдорожча. 
3. Дивує, зворушує, захоплює 
4. Україна- це мій дім. 
5. Батьківщина 



  • 2.Колективна робота ,, Чим я пишаюся?’’
    - Діти! То чим може пишатись українець?
    - У вас на партах лежать кетяги калини. Напишіть на них, чим ви пишаєтесь у рідному краї.( Діти прикріплюють кетяги на дошку і утворюють велике ґроно калини.)

  • Слово вчителя

Багато ви знаєте про Україну, а головне те, що любите свій край, свою землю ,пишаєтеся , як справжні українці, своєю Батьківщиною, знаєте рідну мову, шануєте традиції і звичаї, свій рід, пам’ятаєте своїх національних героїв. Ви повинні вирости справжніми дочками й синами свого народу, стати найбільш свідомими, ніж теперішнє покоління, пам’ятати і берегти все те, що нам у спадок залишили минулі покоління.

Шануймо один одного.!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка