Підготовка до твору-опису тварини за власним спостереженням



Скачати 80.69 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір80.69 Kb.

Урок з української мови у 5 класі

на тему: «Підготовка до твору-опису тварини за власним спостереженням»
Вчитель української

мови та літератури

Шамшура С.Є.

Тема уроку: Підготовка до твору - опису тварини за власним спостереженням

Мета уроку: закріпити знання учнів про типи мовлення, поглибити знання про опис, звернути увагу на особливості опису тварини, навчити складати опис за власним спостереженням, збагатити лексичний запас учнів.

Розвивати зв’язне мовлення учнів, логічне мислення, уміння добирати слова і висловлювати своє ставлення.

Виховувати любов до природи, до тварин.

Обладнання : таблиця «Типи мовлення», друкований зошит, проекти учнів інформаційні картки грамзапис текстів з описом тварини, індивідуальні таблиці, тексти творів з описом тварин.

Епіграф: Любіть тварину і рослину, і сонце завтрашнього дня...

Ліна Костенко

Хід уроку

Звучить грамзапис з голосами птахів і звірів, на екрані проектується кінострічка з тваринами.

Вчитель: діти, подивіться на екран прислухайтесь до співу птахів і вдумайтесь у слова Ліни Костенко. Як ви їх розумієте? Визначте про що буде іти мова сьогодні на уроці.
Діти висловлюють свої думки.

Вчитель: я зарощую вас у мандрівку по країні Дивосвіт, у чарівний світ тварин. Ми повинні добре працювати і бути уважними, бо ви сьогодні

Не просто учні, а дослідники, лінгвісти, літературознавці, nюннати.

Наше завдання підготуватися до твору – опису тварини. Тож запишіть тему уроку: «Підготовка до твору – опису тварини за власним спостереженням»

Діти ,чи є у вас вдома тварини,вмієте за ними спостерігати ?

Розкажіть про своїх улюбленців.Мікрофон по колу.

Вчитель: молодці, дуже цікаві розповіді і ви дуже спостережливі.

Готуючись до твору, нам треба пригадати типи мовлення. Які типи мовлення ви знаєте? Який тип мовлення буде переважати у творі? З цією метою, використовуючи свої знання, заповніть таблицю :




Знаю

Дізнався

Тип мовлення

На яке питання відповідає

Про що говориться у висловлюванні



Превірка знань учнів.

Готуючись до уроку,наші дослідники-лінгвісти отримали завдання: підготувати міні –проект «Опис тварини у творах української літератури» надамо їм слово.

Захист проекту дослідниками – лінгвістами. Завдання для учнів: виписати слова, словосполучення, що допомагають письменникам описати тварину. Перевірка виконання завдання учнями.

Вчитель: іноді розповідаючи про тварин, автори підкреслюють їх подібність до людей. Робота в зошитах: стор.94. впр.78.(Баран Г.В. Українська мова розвиток мовлення 5 клас).

Перевірка завдання.

А зараз прослухайте грамзапис текстів і визначте, який текст вам найбільше сподобався і чому, доведіть свою думку. Випишіть слова, що вказують на опис. (Звучить грамзапис текстів наукового і художнього стилів).Перевірка завдання.

Робота в парах (додаток № 1)

Підібрати синоніми і ознаки до слів: тварина, сумна, доглядати, гарний, колір, шерсть. Перевірка завдання.

Вчитель: діти, ви допоможете мені в одній важливій справі: скласти текст і визначити його композиційні частини.

Робота в групах «Пилка» (додаток № 2)

Учні зачитують свої частини тексту і визначають композицію.

Вчитель: діти, ви любите несподіванки? І ось сьогодні я отримала загадкового листа для учнів 5-А класу. Прочитаємо його? Учні читають листа, у якому завдання від редагувати текст.

Редагування тексту.

Лисичка –це лісова тварина. Лисичка живе в лісі. Лисичка світло-коричневого кольору .Лисичка має гарну шубку і має пухнастий хвіст .Очі маленькі і чорні. Очі дивляться хитрим поглядом. Я бачив лисицю. І вона мені дуже сподобалась. Я думаю, що лисичка – одна з найгарніших тваринок у лісі.

Перевірка завдання.

Вчитель: а зараз пропоную вам творчо попрацювати.

Творча робота:

10-12б. Скласти сенкан до слова «тварина».

7-9б. Само диктант: пригадати загадки, у яких є основні ознаки опису

тварини.

4-6б.Вправа 76 стор.93.,робочого зошита.

Перевірка завдання.

Вчитель: молодці, вмієте гарно складати неримовані вірші, знаєте загадки. Давайте ще раз звернемось до епіграфу уроку, прочитаємо слова Ліни Костенко. Я вам пропоную написати початок твору – опису.

Перевірка завдання.

Підсумок уроку.

Вчитель: природа ,як жива істота, весь час рухається ,сповнена дій, ви повинні самі глибоко сприймати прекрасне, збагнути свій духовний світ.

Домашнє завдання: написати твір – опис тварини на чернетці.


Додаток № 1

Опорні слова для написання твору –опису тварини:

-тулуб: маленький, великий, витягнутий;

-шерсть: довга ,коротка, густа, гладка, пряма, кучерява, блискуча, мяка, пухнаста;

-лапи: довгі, короткі, криві, стрункі;

-хвіст: довгий, короткий, гладкий, пухнастий, прямий, куций;

-вуха: довгі, висячі, стоячі, великі, маленькі;

-морда: загострена, коротка, прямокутна, приплюснута, видовжена, кругла.

-очі: чорні, карі, зелені, сірі, темні, сумні, веселі, грайливі, блискучі, злі.
Додаток № 2
Пухнаста знахідка

У мене є маленьке, дуже гарне кошеня. Ми з мамою знайшли його біля смітника. Воно сиділо просто на снігу, тремтіло від холоду і пронизливо й розпачливо нявкало.

Принесли ми його додому, викупали, загорнули у теплу вовняну хустку, а воно зігрілось, не втікає, а лише блимає блискучими очима.

Через декілька хвилин, обсохнувши, виліз наш Мурчик (так ми його назвали) з теплої хустки, потягнувся, обтрусився, і перетворився з маленького жалюгідного мокрого знайди у розкішного пухнастого котика.

Шерсть довга, густа, темно- сіра. Тільки груди й шийка – сніжно – білого кольору. Мордочка теж біла, лише від перенісся догори – темно – сірі смужки. Це робить Мурчика серйознам, навіть трохи сердитим. Трикутнички – вушка уважно прислухаються до кожного незрозумілого звуку.

Сів Мурчик, пухнастим хвостиком обгорнувся, міцні сірі передні лапи вперлися в килим, блискучі вуса – волосинки настовбурчилися.

Ми з мамою захоплено дивимося на нашу гарну знахідку і навіть забули, що кошеня, мабуть, дуже голодне.

А Мурчик чекав – чекав, а тоді звівся на лапки і вимогливо нявкнув.

Схаменулися ми і понесли нашого гостя на кухню – пригощати.

Інформаційна карта
Твір – опис – це зв’язний текст, який має словесне зображення основних ознак предмета, особи, явища. Його ознакою є те, що в ньому перелічуються існуючі в той самий час предмети, ознаки, дії. Описи можуть бути виконані в науковому і художньому стилі.

Скласти опис – значить передати ознаки, те що людина сприймає зором, слухом, дотиком. Опис має «відоме» та «нове». Відоме – це предмет. Нове – ознаки предмета.

Для художнього опису характерно вживання образної лексики, порівнянь, епітетів, метафор. Опис повинен бути основним типом мовлення. Текст має зачин та кінцівку.

Інформаційна карта
Твір – опис – це зв’язний текст, який має словесне зображення основних ознак предмета, особи, явища. Його ознакою є те, що в ньому перелічуються існуючі в той самий час предмети, ознаки, дії. Описи можуть бути виконані в науковому і художньому стилі.

Скласти опис – значить передати ознаки, те що людина сприймає зором, слухом, дотиком. Опис має «відоме» та «нове». Відоме – це предмет. Нове – ознаки предмета.

Для художнього опису характерно вживання образної лексики, порівнянь, епітетів, метафор. Опис повинен бути основним типом мовлення. Текст має зачин та кінцівку.


Тема уроку: Підготовка до твору - опису тварини за власним спостереженням

Мета уроку: закріпити знання учнів про типи мовлення, поглибити знання про опис, звернути увагу на особливості опису тварини, навчити складати опис за власним спостереженням, збагатити лексичний запас учнів.

Розвивати зв’язне мовлення учнів, логічне мислення, уміння добирати слова і висловлювати своє ставлення.

Виховувати любов до природи, до тварин.

Обладнання : таблиця «Типи мовлення», друкований зошит, проекти учнів інформаційні картки грамзапис текстів з описом тварини, індивідуальні таблиці, тексти творів з описом тварин.

Епіграф: Любіть тварину і рослину, і сонце завтрашнього дня...

Ліна Костенко

Матеріал уроку

Які типи мовлення ви знаєте? Який тип мовлення буде переважати у творі? З цією метою, використовуючи свої знання, заповніть таблицю :


Знаю

Дізнався

Тип мовлення

На яке питання відповідає

Про що говориться у висловлюванні




Робота в парах (додаток № 1)

Підібрати синоніми і ознаки до слів: тварина, сумна, доглядати, гарний, колір, шерсть. Робота в групах «Пилка» (додаток № 2)

Творча робота:

10-12б. Скласти сенкан до слова «тварина».

7-9б. Само диктант: пригадати загадки, у яких є основні ознаки опису

тварини.


4-6б.Вправа 76 стор.93.,робочого зошита

Як працювати над складанням опису

Подумай, якого виду опис тобі треба написати: науковий чи художній. Якщо науковий, то метою твоєї роботи буде надання максимально точної інформації про тварину, яку ти описуєш: точні дані про висоту розміри, масу тіла тварини чи птаха, будову її тулуба, забарвлення шерсті чи пір’я, особливості поведінки тощо.



Наприклад: Перед нами - німецька вівчарка.

Тулуб, висота якого 63 см , стрункий і мускулистий. Гнучка шия сприяє великій рухливості голови.

Шкіра цього собаки міцна й еластична, вкрита шерстю. Масть – коричнево- чорна. Якщо подути на шерсть, можна побачити товсте і довге волосся(ость) і коротке, м’яке (підшерсток).

У вівчарки міцні високі лапи. Ходить вона, спираючись на пальці з твердими кігтями.

Хвіст довгий, густо вкритий шерстю. У спокійному стані опущений вниз, у стані збудження – піднімається до гори.

Собаки цієї породи використовуються у тваринництві, у пошукових службах, для захисту державних кордонів тощо.

Орієнтовний план твору – опису тварини


  1. Де мешкає тварина, її порода, кличка.

  2. Яка вона:

1.Якої масті?

2.Яка в неї шерсть?



  1. Якої в неї форми тулуб?

  2. Який у неї писок, очі, ніс, вуха тощо?

  3. Які основні особливості її вдачі?

7.Чим приваблює мене ця істота.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка