Письмо рядкової букви ї, слів з нею. Списування з друкованого шрифту. Звуковий аналіз слів



Скачати 72.28 Kb.
Дата конвертації22.02.2016
Розмір72.28 Kb.
Тема: Письмо рядкової букви ї, слів з нею. Списування з друкованого

шрифту. Звуковий аналіз слів.


Мета: навчати правильно аналізувати структуру букви, порівнювати її з уже

вивченими; вчити писати рядкову букву ї, склади і слова з нею, закріплювати звукове значення букви ї, вправляти у звуко – буквеному аналізі слів з цією буквою; закріплювати вміння писати раніше вивчені букви, списувати з друкованого шрифту; розвивати уміння читати рукописні тексти, складати речення із поданих слів, виконувати логічні вправи, завдання творчого характеру, розвивати мовлення учнів, увагу, мислення, пам'ять, фонематичний слух, виховувати почуття любові до України, бережливість, охайність під час письма.



Обладнання: Збільшені зразки букв, карта України, фотографії із

зображенням Києва, казкові герої, зошит з навчання грамоти

та розвитку мовлення М. Д. Захарійчук.
Хід уроку

І. Організація класу.
Встаньте, діти, підтягніться,

Один одному всміхніться,

На урок старання не

забудьте взяти.

Сіли всі рівненько –

будем працювати.




  • Що чекаєте від уроку?


ІІ. Мотивація і стимулювання навчальної діяльності.


  • Створення ігрової ситуації.

Сьогодні ми продовжимо подорож країною Знань і завітаємо у чарівне місто Алфавітне. А на чому, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Є в світі країна – мені це не сниться! –

Де малята мають свою залізницю.

По залізниці туди й сюди

Їздять маленькі прудкі (поїзди).




  • Ознайомлення з планом роботи на уроці.

Мовна розминка

Робота в парах

Робота в групах

Звуковий аналіз слів

Ігри


Цікава інформація

Робота в зошитах

Мовні завдання

Підсумок уроку.




  • Гра „Відгадай”

Ми, цікаві,

Нас і бачать,

Нас і чують –

Це зовсім не новина

Як же наші імена?

(Букви, звуки).


  • Що знаєте про звуки? (Звуки чуємо і вимовляємо).




  • На які дві великі групи поділяються всі звуки української мови? (Голосні, приголосні).




    • Гра „Підкажи словечко”

У нашій рідній мові

Шість звуків вільно можна

Співати, як пісні

Ці звуки знає кожен

Як звем їх?

(Голосні)




  • Робота в групах

Учні І групи називають голосні звуки, учні ІІ групи – приголосні звуки.




  • Якими бувають приголосні звуки? (М'якими, твердими).




  • Гра „Я тобі – ти мені”

Вчитель називає тверді приголосні звуки, а учні відповідні м'які приголосні звуки.


[с] -[ с'], [з] - [з'], [т] - [т'], [д] - [д'], [л] - [л'], [н] - [н'], [ц] - [ц'], [дз] - [дз'], [р] - [р'].



  • Який звук завжди м'який? (й)

  • Що знаєте про букви? Чим звуки відрізняються від букв?

Звуки на письмі позначаються буквами, кожна буква позначає на письмі певний звук або звуки.

Робота в парах



  • Гра „Звук - буква” (один учень називає букву, інший - звук).

Буква К – звук [к], буква Б – звук [б], буква П – звук [п], буква М – звук [м], буква Ч – звук [ч], буква Ш – звук [ш], і т.д.


Букви спокійно жили в книжці,

В яку вдалось пролізти мишці.

Вона початки відкусила,

У себе в нірці схоронила.

Ці букви не прості,

Ці букви чарівні.

Коли вгадаєш букву ти,

Знов стануть цілими вони.




  • Називання букв. ( На дошці записана частинка букв, діти впізнають їх, дописують і називають букву).

  • Гра „З'єднай писану і друковану букву”

- Яка буква зайва? ( Буква ї, не знаємо, як її писати).
ІІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.

Сьогодні на уроці навчимося писати рядкову букву ї, слова з нею.


ІV. Робота над новим матеріалом.


  • Закріплення звукового значення букви ї.

У кубельце фрукти носить,

Стріне нас – ховає носик.

Кожушок із голочок –

Хто скажіть, це...?

(Їжачок).


  • Що ви знаєте про їжака? Який він?

(Їжачок – це нічна тварина. Він маленький, колючий, сірий, боязкий, турботливий.)

Читання вірша із зошита вчителем.( Учитель читає вірш, учні слухають).

Їжачиха з їжаком

їдуть бричкою лужком.

Назбирали в козубеньки

сироїжки і опеньки.

Їхні діти – їжачата –

зустрічають маму й тата.

Пояснення значень незрозумілих слів з показом малюнків.

Козуб – ручний кошик з лози.

Бричка – чотириколісний маленький легкий віз.

Аналіз вірша.



  • Куди їхали їжачиха з їжаком?( Їхали на лужок).

  • Що вони збирали? ( Вони збирали сироїжки і опеньки).

  • Що робили їжачата? ( Їжачата зустрічали маму й тата).

Назвіть слова із буквою ї. ( Їжачиха, їжаком, сироїжки, їхні, їжачата ).


  • Робота в групах

І група. Добір слів з буквою ї на початку слова.

(Їжак, їжачок, їдальня, їжа, їзда).

ІІ група. Добір слів з буквою ї в середині слова.

(Поїзди, країна, заїхав, Україна, Київ, сироїжка).


Які звуки позначає буква ї?

(Буква ї завжди позначає два звуки [й і]).


Цікава інформація. З історії букви ї.
Нелегкий шлях пройшла буква ї до того, як остаточно оселитися в українському алфавіті.

Такої букви ї (якою ми знаємо її сьогодні) не було в мові, а тому нашим ученим треба було винаходити її самим. Звуки [й і] передавалися буквою и з різними надрядковими позначками. ( ù ú ú ü ).

На початку 20 століття видатний український письменник Борис Грінченко ввів у абетку літеру ї.


  • Аналіз структури букви, порівняння її з друкованою та раніше вивченими.

Зараз ми познайомимося з малою рукописною буквою ї і навчимося її писати.


Порівняйте малу друковану і малу рукописну літери ї.


  • Чим вони схожі між собою? ( Писана і друкована буква складаються з палички і двох крапок ).

  • Чим відрізняються?( У писаної букви ї паличка заокруглена внизу).

  • На яку з раніше вивчених літер схожа літера ї? ( На рядкову букву і).

Читання вірша вчителем.

І без ї не ступить кроку

Поміж ними чвар нема

І до ї моргає оком

І у відповідь – двома.
Проспівали солов'ї:

Пошукайте букву „ї”

Буква „ї” така ж, як „і”

Тільки крапок тут аж дві.





  • Чим відрізняються між собою літери і та ї?

  • Пояснення написання букви ї.

Мала буква ї складається з прямої похилої палички із заокругленням унизу і двох крапок над нею. Крапки ставимо трохи вище верхньої рядкової лінії.


Пишемо під лічбу раз – і, два, три.


  • Письмо рядкової букви ї ,,в повітрі’’

Зошит свій я відкриваю,

Навскоси його кладу,

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь

До роботи я берусь.


  • Робота в зошитах.

Обведення пунктирного зображення букви ї.

Написання букви ї самостійно.

Написання складів з буквою ї. ( їм їх їв їзд)



  • Фізкультхвилинка

Їжачок – боровичок

Не скидає голочок.

Робить все він по – порядку.

Спершу робить він зарядку

1 – 2, 3 – 4

Головою помахав

1 – 2


Потім вправно присідав

1 – 2 – 3 – 4

На гіллячці підтягнувся

1 – 2 – 3 – 4

Ось який він молодчина,

Наш маленький їжачок.




  • Складання речень з поданими словами.

  • Звуко – буквений аналіз слів їжак, поїзд ( по варіантах, один учень виконує на дошці, інші записують у зошитах ).

їжак - [ =о – о – ] - 5 зв., 4б., 2 скл.

поїзд - [ – о = о – –] - 6 зв., 5 б., 2 скл.



  • Продовження роботи в зошитах.




  • Гра „Відгадай”

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна

Люби, шануй, оберігай...

Усе, що зветься (Україна).

Україна – це наша держава, наша Батьківщина, в якій ми живемо і яку любимо.


  • Як називаються люди, які проживають на Україні? (Українці, українки).

  • Де стоїть звук [й і] у цих словах? ( В середині слова).




  • Створення асоціативного куща.

щаслива красива
багата Україна могутня

велика щедра рідна




  • Яке місто є столицею України? (Столицею України є Київ).

  • Де стоїть буква ї в слові Київ?

  • Які міста України ви знаєте? (Миколаїв,Ізмаїл).

Вчитель. Любіть нашу Україну і гордіться нею.

Списування з друкованого шрифту.

Україна – велика країна. Київ – столиця України. Київ стоїть на берегах Дніпра. Мої друзі відвідали Київ.


V. Закріплення і узагальнення вивченого матеріалу.


  • Гра „Один – багато”

Гай – гаї.

Край – краї.

Змія – змії.

Трамвай – трамваї.

Конвалія – конвалії.

Лілея – лілеї.

Звичай – звичаї.

Соловей – солов'ї.


  • Гра „Утвори словечко”

(ї, ж, а; ї, а, ж, к; п, о, з, д, ї; к, р, ї, а, а, н; д, ї л, а, ь, я, н; к, ї, у, р, н, а, к, а.)


  • Гра „З’єднай схему зі словом.”

[ – – о = о – о ] їжа

[ = о – о ] їдуть

[ = о – о = ] країна

VІ. Підсумок уроку


  • Яку букву навчилися писати на уроці?

  • З яких елементів вона складається?

  • Скільки звуків позначає на письмі буква ї. Яких саме звуків.




  • Гра „Доповни”

Буква ї


Ось слова:

(їжак, їжа, їхати, пір'їна, поїзд)


Букву цю запам’ятай і правильно вживай.


  • Оцінювання роботи учнів на уроці.

Закінчився наш урок.

Всі були ви молодці

За те, що ви всі міркували,

Слухали і відповідали.

Наші друзі – їжачки

Вам лишили кошечки.

А в них яблучка лежать,

Наче сонечко блищать.

Пригощайтесь залюбки



Їх дали вам їжачки.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка