Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд



Скачати 84.47 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір84.47 Kb.
Математика

3 клас

Розділ. Додавання і віднімання в межах 1000
Автор

Леонова Наталія Анатоліївна

вчитель початкових класів

Запорізької загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 14
Тема: Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд.
Мета: навчити виконувати письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд, закріплювати вміння розв’язувати задачі; формувати навички швидких обчислень, розвивати логічне мислення, кмітливість, творчу самостійність; виховувати інтерес до навчання, працелюбність, охайність у роботі, звичку активно працювати на уроці.
Обладнання: презентація «Космічна подорож з математикою», мультимедійний проектор, конверти з завданням для роботи у групах, зірочки, картки чисел.
Тип уроку: урок засвоєння знань та формування вмінь та навичок (урок – подорож з елементами театралізації).

Хід уроку:
СЛАЙД №1

І. Організація класу до уроку.

Сьогодні до нас на урок завітали гості, поверніться до них, привітайтеся, подаріть їм свої щирі усмішки.

І знов покликав дзвоник у клас,

Знання нові чекають нас.

Який девіз, діти, у нас?

(діти відповідають)

До праці мерщій!

Усі перешкоди здолати зумій.

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Наш урок – це незвичайна космічна подорож і допоможуть нам її здійснити ваші знання. Діти, з нами в подорож рушають Незнайко і Квіточка, згодні?



СЛАЙД №2

Вчитель: Вашими вірними друзями під час польоту повинні бути уважність, кмітливість, винахідливість та взаємодопомога.

Тема нашого уроку: Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд.

Очікувані результати:

1. Навчитися виконувати письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд.

2. Застосовувати правило письмового віднімання до розв'язування текстових задач.

3. Краще оперувати логічним мисленням та обчислювальними навичками.

4. Впевненіше розв'язувати рівняння.

5. Досконаліше знаходити периметр трикутника.

У кожного космонавта є свій бортовий журнал, де він записує свої спостереження – це ваші зошити.

Зошит швидко розкривайте,

Ручку правильно тримайте,

За осанкою всі стежте,

З чистотою всі дружіть,

На « відмінно» напишіть. Починаємо вести записи в бортовому журналі, вказуємо час відльоту.



  • Веде…(один з учнів називає і пише разом з учнями число, класна робота і пояснює за зразком у зошиті хвилинку каліграфії).


III. Актуалізація опорних знань (контроль, корекція і закріплення знань).

СЛАЙД №3

Ракета готова до взльоту і щоб успішно стартувати у космічний простір, нам потрібно уважно перевірити показання всіх приладів, як вони працюють.

І ось перше завдання.
1.Гра «Мовчанка».

Розв’яжіть ці приклади, а відповіді показуйте за допомогою своїх карток. (слайд з прикладами).



48 : 6 6 х 9 7 х 8 8 х 8

32 : 8 7 х 9 63 : 7 54 : 9

2.Театралізована вистава «Розв'язування рівняння».

СЛАЙД №4

Вчитель: Завдання виконано добре, але усна розминка триває.

Друге завдання. Розв’яжіть рівняння з невідомим від’ємником

Х-850=40 Х+510=680 700-Х=60

Незнайко: Я розв’язую всі задачі тільки на «відмінно», а про рівняння й говорити нічого: лускаю, як насіння.

Квіточка: Дуже добре! А я ось і цілий тиждень розв’язувала рівняння. Ніяк не можу справитись. Розв’яжи, будь ласка, це рівняння 700-Х=60.

Незнайко: Добре, я його вдома розв’яжу. Після подорожі…

Квіточка: Чому після подорожі? Ти зараз розв’яжи.

Незнайко: А ти впевнена, що це рівняння?

Квіточка: Звичайно впевнена.

Незнайко: А що у рівняннях необхідно шукати?

Квіточка: Та ти ж «лускаєш» рівняння, як насіння, і не знаєш? Х необхідно знайти.

Незнайко: Ех ти, бідолаха! Було б тоді над чим упродовж тижня голову сушити! Знайти Х кажеш! Та ось же він! (показує)

Вчитель: Діти, чи згодні з відповіддю Незнайки? Як же слід розв’язати рівняння? ( Х – це невідоме число. В рівнянні 700-Х=60 невідомий від’ємник. Щоб знайти невідомий від’ємник, потрібно від зменшуваного відняти різницю. Отже, Х дорівнює 700 відняти 60. Х дорівнює 640.)

Вчитель: Сідайте і далі уважніше працюйте з нами під час подорожі. Не викрикуйте, піднімайте руки.


3.Робота в групах .

СЛАЙД №5

Щоб подолати земне тяжіння, потрібно розігріти двигуни ракети. Для цього

виконати наступне завдання, яке лежить у вас на партах ( вирази). Перевіримо матеріал попереднього уроку.Об’єднуємось у групи по дві парти. Кожному у групі різне завдання.Взяли картку з виразом і обчислили його. Обмінялись з товаришем картками , обчислили. Звірили відповіді з товаришем. Повернулися до товариша назад , обмінялися картками. Зробили його завдання. Звірили з ним відповіді.І накінець обмінялися картками з товаришем по парті. Звірили відповіді.

347+262 234+563

548+251 622+374

Представники екіпажу презентуйте виконання завдання, узявши «мікрофон».

Умова: вирази не повторювати. Молодці, завдання виконали правильно.

4.Фізкультхвилинка .

СЛАЙД №6

Стали рівно космонавти,

Чи готові ви до старту?

Всі скафандри одягнули,

Попрощалися з Землею,

І в ракету швидко сіли.



IV.Вивчення нового матеріалу.
1.Повідомлення мети уроку.

Сьгодні ми навчимося виконувати письмове віднімання трицифрових чисел без перечоду через розряд та застосовувати його при розв’ язуванні задач.

СЛАЙД №7
2. Вивчення правила.

Наша ракета стартувала в космічний простір і ми обираємо курс до нашої найближчої сусідки – планети Венери. А щоб успішно до неї долетіти – екіпажам потрібно вивчити правило на с. 102 (вивчають, взаємоперевірка).


3. Інсценізація «Допоможіть».

СЛАЙД №8

Вчитель: Увага на екран.

Розглянути запис і пояснити, як треба записувати від’ємник при письмовому відніманні : -487

235

252


Незнайко: Можна я продовжу. Це вже я точно знаю. Що ж тут віднімати, по порядку 4-2, але ж скільки буде… Ой, Квіточко, допоможи.

Квіточка: Але, я не хочу тобі допомагати, бо ти не вірно виконуєш.

Незнайко: Так, покажи як!

Квіточка: Але, я теж забула...

Вчитель:

Не хвилюйтесь, сідайте і уважно слухайте. Хто, діти, продовжить пояснювати, як виконувати далі. ( При письмовому відніманні одиниці від’ємника пишемо під одиницями зменшуваного, а десятки від’ємника пишемо під десятками зменшуваного, а сотні від’ємника пишемо під сотнями зменшуваного. І починаємо віднімати з одиниць.)


4.Робота біля дошки.

СЛАЙД №9

Обчислити різниці, записуючи числа стовпчиком:

947-321 589-407


    1. 275-61

5. Повідомлення дослідників.

Вчитель: Дуже добре, тому що ми підлетіли до Венери. Нас супроводжують дослідники, які підготували повідомлення про планети, до яких ми будемо подорожувати. Послухаємо їх.
Учень: Венера – найближча сусідка Землі. Хоч у планети схожі із Землею розміри і будова, проте умови на поверхні нагадують справжнє пекло. Планета одержує більше сонячного тепла, ніж Земля, оскільки знаходиться ближче до Сонця. Дощі тут йдуть кислотні. Венера обертається у напрямку, протилежному Землі. Сонце встає там на заході. Рік на Венері коротший, всього 225 земних діб.

У стародавніх римлян Венера була богинею кохання і краси.


V. Закріплення і повторення вивченого матеріалу.

СЛАЙД №10
1.Робота в групах « Броунівський рух».

Вчитель: Спасибі за цікаву розповідь. Тож не будемо затримуватися, а летимо далі. Щоб успішно подолати відстань до наступної планети – Марс, потрібно розв’язати задачі на застосування дії віднімання. (задачі у вас на партах)
2.Повідомлення дослідників.

Вчитель: Завдання виконали - і ось ми на Марсі.

СЛАЙД №11

Учень: Марс – називають червоною планетою. Там багато піску червоного кольору. На Марсі дуже холодно, це четверта планета сонячної системи.

На Марс уже кілька разів прилітали космічні кораблі, запущені американськими та російськими вченими. Але ніяких слідів життя не вдалось знайти. Марс удвічі менше за Землю і має два супутники – Фобос і Деймос.

Вчитель: Давайте зробимо невеличку висадку на Марсі і трохи відпочинемо.
3.Фізкультхвилинка.

Ми на Марс прилетіли,

На зручній площадці сіли.

Всі скафандри застібнули

І гуляти поспішили.

Як незвично нам ходити,

Так і хочеться злетіти.

Тут на Марсі

Легші стали ми ураз.
4.Робота з геометричним матеріалом.
Вчитель: Ми відвідали з вами сьогодні тільки 2 планети сонячної системи. А у галактиці їх – 9. Меркурій, Венера, Земля, Марс. Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон. Тому у нас з вами будуть ще такі нагоди відвідати інші планети і дізнатися про них, а зараз час повертатися додому. Щоб подолати відстань додому, потрібно знайти периметр трикутника, який вкаже нам дорогу назад. (Завдання 677).


  • Що необхідно знати? (Трикутник, в якого є прямий кут).

  • Що нам допоможе знайти прямий кут? (Косинець).

  • Як знайти його периметр? (Необхідно виміряти довжини його сторін і результати додати).


VI. Підсумок уроку.

1.Повідомлення дослідника.

- І ось ми знову повернулися на Землю.



СЛАЙД №12

Учень: Це єдина планета у Сонячній системі, н а якій є життя. А ми всі – її жителі. Наша Земля третя планета від Сонця. На ній склалися сприятливі умови для життя рослин, тварин і людей. Атмосфера, що закутує Землю блакитним серпанком, має придатний для дихання кисень і захищає Землю від перегріву, охолодження та ударів небесних тіл.Крім цього , більшу частину поверхні нашої планети займають водойми. А вода необхідна всім живим організмам.
2. Оцінювання учнів.

Вчитель: Виконаємо останнє завдання. Задача 66.

  • Скільки км проїхав шофер за три дні? (988 км)

  • Скільки км проїхав за перші два дні? (644 км)

  • А за другий і третій дні? (також 644 км)

  • Про що запитується у задачі? (Скільки км проїхав шофер другого дня)

  • Отже, про що будемо дізнаватися спочатку? (Скільки км проїхав шофер третього дня)

  • Що потрібно для цього зробити? ( від числа 988 віднімемо перше число 644)

  • Чи можемо дізнатися, скільки км проїхав шофер другого дня?

  • Як? ( Від другого числа 644 відняти число ,одержане в першій дії).

  • Про що ще можемо дізнатися, коли від числа 988 віднімемо друге 644? (Скільки км проїхав шофер першого дня).


Вчитель: Підведемо підсумки нашої подорожі. Що ми вивчили на уроці?

СЛАЙД №13

(Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд).

Всі працювали дуже гарно, підрахуйте зірочки, які ви заробили.

(Виставлення оцінок).

Чи досягли ви особисто очікуваних результатів?

Чому ви так вважаєте?

З яким настроєм повернулися?

Зробимо останній запис в бортовому журналі-щоденнику.



VII. Домашнє завдання: № 67 (І екіпажу), № 67, 68 (ІІ екіпажу).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка