Післябукварику, привіт! Будемо тебе вивчати! Л. Мужицька «Буква до букви» А. Зимін «Щаслива людина»



Сторінка1/3
Дата конвертації19.02.2016
Розмір0.51 Mb.
  1   2   3

Урок 1 . НАША МОВА

Тема: Післябукварику, привіт! Будемо тебе вивчати! Л. Мужицька «Буква до букви» А. Зимін «Щаслива людина»

Мета: ознайомити дітей з новим підручником, його структурою; формувати уміння працювати над текстом, розуміти його зміст; розвивати увагу, логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов і шану до рідної мови, бережливе ставлення до підручника.
Обладнання: обкладинка «Післябукварика» збільшених розмірів, картки з буквами і складами, малюнок Пиши-Читайлика, Незнайки.
Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда вчителя про уроки читання в 1 класи
Ознайомлення з підручником «Післябукварик».

- Любі діти! Ми вже розпрощалися з нашим найулюбленішим підручником- «Букварем». Знаємо всі букви, вміємо читати, стали письменними. Крім «Букваря» є й інші підручники, які поведуть вас у прекрасний світ знань.

-А як називається підручник, дізнаємося якщо виконаємо завдання

Пиши-Читайлика.



2. Гра «Склади слово за стрілочками».
Зустріч з «Післябуквариком»

Стук у двері. До класу заходить хлопчик із збільшеним зображенням обкладинки підручника в руках.



Післябукварик: Добрий день! Я почув своє ім'я і вирішив завітати до 1 класу

. Учні: Ми тебе не знаємо.



Післябукварик:

Любий першокласнику! Я - Після букварик.

З вами познайомлюся охоче.

Кожен з вас читати мене схоче.

Навчу сміливими, добрими, чесними рости,

Рідну мову любити, свій край берегти.

Стану другом кожному з вас,

Мене полюбить перший клас.

Перш, ніж одержите нові підручники, я хочу впевнитися, що ви не забули моїх друзів літер, вмієте читати.

3. Гри «Читай по хвильках».

Хо чу все
зна ти
чи та ння -
най кра ще
на вча ння.


Післябукварик:

Завдання виконали! Молодці! Мені вже час із вами прощатися. На зустріч зі мною чекають інші першокласники.

Бажаю вам сміливо ступати на нову сходинку цікавих зустрічей з моїми оповіданнями, казками, віршами, завданнями.

Збагачуйте своє мовлення новими словами, поетичними висловами, иіадками, прислів'ями. Нехай усім щастить. У добру путь! А на згадку дарую нові підручники «Післябукварик». (Роздає учням підручники.)


Фізкультхвилинка.

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда.

-Давайте розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки. Розгляньте малюнок. Кого зобразив художник?

- Над чим замислився хлопчик?


  • Чому радіє дівчинка?

  • Що означає веселка, зображена на обкладинці?

  • Хто є автором підручника?

  • Де і яким видавництвом видана книга?

- Що означають умовні позначення?

- Отже, діти, у вас тепер новий підручник - «Післябукварик». Ця книга особлива. її мета -


допомогти вам навчитися чудово читати, грамотно писати, відчути, як мелодійно звучить
українське слово, адже без цих умінь не може обійтися жодна людина.
III. Опрацювання нового матеріалу.

1. Бесіда.

- Прочитайте назву 1 -го уроку (Наша мова.)

-Як ви думаєте, про що йтиме мова на уроці? (Про нашу рідну мову, про слова, про букви.)

2. Робота над віршем Л. Мужицької «Буква до букви».Виразне читання вірша вчителем.

Учні уважно слухають і визначають із якою інтонацією вчитель читає вірш, де робить паузи.



Словникова робота.

  • Яке слово найбільше сподобалося?

  • Значення якого слова не зрозуміли?

  • Робота за скарбничкою слів с. 6.

Пояснення незрозумілих слів: уста - губи; мудрі - розумні люди.

Підготовчі вправи до читання вірша (с.6).

а) читання односкладових слів, двоскладових;

б)читання слів з наголосом на першому складі;

в)читання «ланцюжком»;

г) читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.


  1. Гра «Допоможіть Незнайкові» (Виконання вправи 2 с. 6.)

  2. Читання вірша «Буква до букви» учнями (мовчки). Бесіда за текстом вірша.




  • Як розуміти вислів «Буква до букви - слово вродилось»?

  • З чим автор порівнює думку?

  • Коли люди мудрі і щасливі?

Читання вірша учнями вголос

Гра «Разом з Пиши-Читайликом».

(Скласти букву до букву, щоб вийшли слова)

М Ь


У Т

А А Р
Т

С Д С

Я І
-Чи усміхнулися до вас ці слова? -Вимовте їх і також усміхніться.



- Складіть речення за початком «Наша мова »

6. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

сонячна, прекрасна, світанкова, Наша мова - медова, дзвінка, рідна, колискова, кришталева, мудра, мила, ніжна, світла, українська, лагідна, вічна...



7. Читання променевої таблиці.

Молода прекрасна


ніжна колискова
мила світанкова
чиста мелодійна
добра МОВА барвінкова
власна солов’їна
мудра лагідна
сонячна золота
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
8. Самостійне читання учнями тексту «Щаслива людина»
Бесіда. Аналіз тексту.
-Що викликало у людини радість?

-Пригадайте сьогоднішній ранок: мамину усмішку, сонячний промінчик, який торкнувся вашого обличчя.

-Чи принесли вони вам радість?

-Як ви вважаєте, чи щаслива ви людина? Чому?

-Чи був у вашому життя весь день у радощах?
IV. Підсумок уроку.


  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Пригадайте прислів'я, яке читали на уроці. Як ви розумієте його зміст?

  • Що було для вас найцікавішим, найлегшим, найважчим на уроці?

Діти, наше завдання - любити, плекати рідну мову. І тому ваше завдання - навчитися «мови золотої» найкращими зразками нашої мови є твори українських письменників, які вміщені у «Післябукварику ».
Урок 2. ПОДОРОЖУЄМО ПРОСТОРАМИ УКРАЇНИ

Тема. Ми живемо в Україні

Мета: збагачувати знання учнів про свою батьківщину - Україну; розвивати навички правильного, усвідомленого читання; виховувати почуття гордості за свою Вітчизну.

Обладнання: грамзапис пісні «Україна - рідний край»

(сл. В. Кленца, муз. М. Ведмедери), фізична карта України, плакат із словами, малюнки, пейзажі про Україну, малюнок Пізнайка.


Хід уроку. 1.Організація класу. Створення емоційного настрою.

- Поверніться, посміхніться,


Приготуйтесь працювати,
Один одному допомагати.

Тоді легко буде мандрувати,

Край рідний пізнавати.
II. Актуалізація опорних знань.
-Діти, а що значить рідний край?

(Це той куточок, де людина народилася)

-А що для вас означає «рідний край»? (Місце, де ми народилися, живемо, ходимо до школи. Це місце, де жили наші прадіди, діди, де живуть батьки)

-Як по-іншому можна назвати рідний край? (Вітчизна, Батьківщина, рідна сторона)

А якщо зібрати всі такі куточки, маленькі Батьківщини, що утвориться? (Наша велика Батьківщина)
III. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.



1. Творче завдання.

- Діти, користуючись цифровими підказками, прочитайте строфу вірша, і ви дізнаєтеся, про


що йтиме мова на уроці.

(Вивішуємо плакат зі словами)




1




4




2




6

На




с




землі




країна




3




5




9







великій




одна




наша










7










8







10

гарна







неповторна




Україна

Ви вже здогадались,що сьогодні на уроці ми говоритимемо про нашу Батьківщину, мальовничий і чудовий край - Україну.



2. Слухання пісні. Бесіда.

  • Послухайте 2 строфи пісні «Рідний край» (сл. В. Кленца, муз. М. Ведмедери)

  • Які почуття виникали, коли слухали пісню?

(Радість, повага, захоплення, гордість, любов до рідної землі, ніжність).

Україна - це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку. Це найдорожча у світі Батьківщина. Вона ,як тато і мама, - одна. Вона в усьому, що нас оточує: в місяці, у зорях, у кожному камінчику, деревці, травичці, стежинці, якою ви щодня йдете до школи.


3. Розгляд карти України.

- Погляньте на карту України. На ній позначені кордони нашої держави, де і давніх-давен


живе наш народ. Простір землі, заселеної українцями, такий великий, що аби перетнути його
пішки із заходу на схід, треба йти 40 днів ( 3 місяці).

Україна - велика, багата й прекрасна країна. Погляньте, діти, ще раз іш карту України, яка вона квітуча. За кожною квіточкою сховалася якась незвичайна таємниця. Спробуємо зірвати ці чарівні квіти й розгадати усі таємниці.


IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Робота з текстом «Ми живемо в Україні».
а) Читання статті вчителем .

б)Перевірка первинного сприймання.



  • Про яку країну говориться в тексті?

  • Чому Київ названо «серцем України»?

  • -Яка річка протікає в Києві?



2. Читання колонок слів. Тренувальні вправи.
Київ величні собори Карпати
кияни квітучі поля Донбас
країна кам'яне вугілля Крим

край синє море Дніпро



Зразок дають діти, які вже гарно читають. Хорове читання «Буксир», «дощик», мовчазне читання, читання «ланцюжком».
3.Словникова робота.
Пояснення значень слів.

Закарпаття - територія.

Донбас - регіон.

Полісся – територія.

Крим - регіон.

(Вчитель показує на карті територію, регіони).




  1. Мовчазне читання тексту учнями.




  1. Читання учнями тексту «ланцюжком».



  1. Вибіркове читання.




  • Прочитайте, чим пишалися діти Донбасу?

  • А діти Полісся?

  • Про що запитували діти з Криму?

  • На що схоже квітуче поле льону?

7. Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати: як вершину нам дістати? Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам денця!

Так ми довго, довго йшли,

Поки в Київ не прийшли.

8. Мандрівка по карті України разом з Пізнайком.

(Учні розповідають, а вчитель доповнює відповіді дітей). Діти підходять до карти, зривають квіточку під номером і читають напис під нею. Вчитель коротко розповідає про географічні назви, показує ілюстрації, малюнки.



Київ

Місто історичне.

-Що ви знаєте про це місто?

-Йому вже багато літ,

А воно красиве, вічне,

Серед зелені і квіт.


Коли б міг князь Кий подивитися на своє місто сьогодні, не впізнав би так воно змінилося, стало красивим і квітучим. Ми залишаємо нашу столицю і мандруємо далі.

Дніпро

Давно ця річка славна

Народи три єднає

І в Чорне море плине,

Вкраїну прикрашає.
Дніпро - найбільша річка України. Бере початок на території Росії, де витікає маленьким струмочком, що дзвенить і дзвенить, проспівуючи про народження великої річки. Далі тече по лісистій і болотистій місцевості Білорусі, а потім - крізь всю широчінь українських степів впадає в Чорне море.

Чорне море

Азовське море

Наша країна - морська держава. Вона має вихід до Чорного й Азовського морів.

Чорне море - глибоке й глибоке. Біля берегів мілке, у багатьох місцях береги вкриті піском. На берегах Чорного моря розташовані санаторії, будинки відпочинку, де поправляють своє здоров'я українці.

Азовське море, меньше ніж чорне. Воно дуже мілке.Вода у ньому значно тепліша. Це також гарне місце для відпочинку.



Гори Карпати

Ці гори хоча й молоді, але сильно зруйновані. На схилах ростуть хвойні ліси, вище -чагарники й гірські луки. На них чабани випасають овець.



Кримські гори

Вони простягаються уздовж узбережжя Кримського півострова.

(Розглядаємо рослинний і тваринний світ Кримських гір с.8, 9.)

Суми


  • Що ви знаєте про це місто?

  • Відшукайте його на карті України в підручнику с. 8,9.

  • Яка річка протікає поблизу? (Псел)

- Знайдіть на карті міста, в яких проживають ваші родичі?

9. Гра «Міркуй, складай, читай».

Скласти назви міст з кожної пари слів, переставляючи склади і літери. не - Рів (Рівне) де - Оса (Одеса) їв - Микола (Миколаїв) мир Жито (Житомир)

Знайдіть назви цих міст на карті.

V. Підсумок уроку.



  • Чи сподобалася вам подорож за картою України?

  • Що ви запам'ятали про нашу державу?

  • Що було найцікавішим на уроці?

Гра «Порадуй Пізнайка»

Відшукай серед букв назви річок нашого краю


АОКДЕСН АПВУРЕТЬХРСЕЙМ
- Дорогі діти! Любіть землю, на якій ви народилися й живете. Не забувайте, що ви - діти
землі, що зветься Україна. Вона у вас - єдина! Живіть щасливо і радісно в сім'ї вольній, новій!
Урок 3. СЛОВА ВВІЧЛИВОСТІ

Тема. В. Крищенко «Добрий день».

В. Сухомлинський «Скажи людині»: «Доброго дня!».

Мета: удосконалювати навички правильного, виразного, свідомого читання; навчати умінню слухати й розуміти текст; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати чуйність, уважність, доброту.

Обладнання: сюжетні малюнки, портрет В.О. Сухомлинського, малюнок Незнайка.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою.
1. Вступне слово вчителя.

Добрий день вам, любі діти!

Як нам з вами не радіти?

Можем з вами гомоніти,

Слово до слова –

Звучить рідна мова.


II. Мотивація навчальної діяльності.
У нашій рідній мові

Є ввічливі слова. Вони усім відомі,

Бо сила в них жива.


  • Діти, які ввічливі слова ви знаєте?

  • Коли їх вживаєте?



Гра «Поверніть втікачів.» Щоб прочитати приказку, потрібно вписати голосні, що втекли у квадрат.

_____—_

І И О У Є

Вв,.чл..в,.м.. - скрізь д,.6р.. ,

III. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про слова ввічливості, чарівні слова. Постараємося


зрозуміти: хто така ввічлива людина.
IV. Опрацювання нового матеріалу.

1 Робота з текстом вірша В. Крищенка «Добрий день».

  1. Читання вірша вчителем.

  2. Перевірка первинного сприймання.

  3. - Які слова промовила дитина мамі?

  4. Тренувальні вправи. Читання стовпчиків слів на с. 14:

а) зверху - вниз;

б) читання «бджілкою», «дощиком»;

в) мовчазне читання.

5. Творче завдання №2 с. 14.
Дібрати пари слів.

Освітило вишня

усміхнена сонце

заквітчана мама
- Як розуміти вислів «заквітчана вишня»?


  1. Мовчазне читання вірша учнями.




  1. Виразне читання вірша. Н.



  1. Вибіркове читання

- Прочитайте речення, в якому говориться про сонце.А що говориться про вишні?

  • Прочитайте виділені речення.

  • Повторіть їх.

  • А як ви вранці вітаєтеся зі своїми рідними?

  • Якими ніжними словами їх називаєте?



9. Робота з малюнком с. 12.

  • Діти, погляньте на малюнки. На якому з них художник правильно зобразив пору року?

  • Яка це пора?

  • Поясніть свій вибір.



10. Гра «Допоможіть Незнайкові».
Закінчить думку.

Ми говоримо: «Спасибі», коли

«На добраніч», коли

«Будь ласка», коли

«Добрий ранок», коли

«До побачення», коли

«Дякую», коли

-Діти, якщо ви щоденно будете вживати у мові ці слова, вас будуть шанувати люди, з радістю спілкуватимуться.


Фізкультхвилинка.
V. Сприйняття і засвоєння матеріалу.
1. Повідомлення вчителя про В.О. Сухомлинського.
Показ портрета.

Василь Олександрович Сухомлинський - педагог, письменник. Народився у с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але зошити, пензлі, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За одну склянку акації давали два зошити. Тому хлопчик ціле літо пропадав у лісі, гарно навчався, мав чудову пам'ять.

Багато років був директором і вчителем Павлишської школи. Дуже любив дітей. Для них писав казки, оповідання. З одним із них ми і познайомимося на уроці.


  1. Знайомство з твором В. Сухомлинського «Скажи людині: «Доброго
    дня!»




  1. Читання твору вчителем.



  1. Перевірка на сприймання.

-Хто йшов лісовою стежкою?

-Хто привітався першим: батько? бабуся? хлопчик?

-Хто сказав: «Доброго дня!»?

-Як сказано в тексті: «Сонце засяяло яскравіше» чи «Сонце засяяло

веселіше»?
5. Робота зі скарбничкою слів.

Прочитайте, що означає вислів «листя заграло»? (Почало переливатися різними барвами)


VI. Підсумок уроку.

  • Про що ми говорили сьогодні на уроці?

  • Що значить бути ввічливим?

  • Для чого потрібно вживати ввічливі слова?

  • Чому ввічливі слова називають ще чарівними?

  • Із твором якого письменника познайомилися?

  • Чого навчив нас цей твір?

Пам'ятайте діти, чарівні слова, Бо без них людина - без дощу трава,

Квіточка без сонця,

тіло без душі,

Хатка без віконця на своїй землі.


Урок 4. ВЕСНА У СИНІЙ ХУСТИНЦІ

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка